Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 3:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 267 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna strona
 Katolicy i Protestanci 
Autor Wiadomość
Post Katolicy i Protestanci
Nie wiem czy to dobry dział więc w razie czego proszę o przeniesienie. Nie rozumiem skąd ta pogarda Luteran do Katolików. Samego mnie jako katolika to boli. Ostatnio czytałem na pewnym forum że katolicy to nie chrześcijanie i za swoją przynależność do KK będą pokutować w czyśccu. Że są odstępcami itd. Czy to jest nauka Jezusa? Wiara nie powinna rodzić takich konfliktów ale chyba nie którzy tego nie rozumieją, smutne to i przykre


Pt lis 03, 2017 13:06

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Katolicy i Protestanci
Przy całym moim krytycznym podejściu do rozłamu, uważam że nie można generalizować. Ani podejścia protestantów, ani katolików.
Zależy od sztuki.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt lis 03, 2017 13:37
Zobacz profil WWW
Post Re: Katolicy i Protestanci
Quinque napisał(a):
Ostatnio czytałem na pewnym forum że katolicy to nie chrześcijanie i za swoją przynależność do KK będą pokutować w czyśccu
Jak już wymyślasz kłamstwa, to chociaż wymyślaj wiarygodne. Luteranie nie uznają czyśćca.


Pt lis 03, 2017 14:07
Post Re: Katolicy i Protestanci
Nie wiem czy uznają czy nie. Nie szczególnie mnie to interesuje. Wyrazie napisałem że przeczytałem to na pewnym forum. Być może pomyliłem kontekst. Nie ma to większego znaczenia


Pt lis 03, 2017 16:03
Post Re: Katolicy i Protestanci
"Może coś przeczytałem, a może nie. Nie ma to znaczenia." Takiej postawy całkowitej indyferencji względem prawdy nie można nazwać nawet kłamliwą. Kłamca przynajmniej zdaje sobie sprawę z istnienia prawdy.


Pt lis 03, 2017 16:15
Post Re: Katolicy i Protestanci
Nie wiem po co miałbym kłamać? Łatwo jest oceniać innych?
Nie udaje znawcy od każdego tematu wydaje mi się że jestem uczciwy

Tymczasem koniec offtopu, bo nic on nie wnosi do dyskusji


Pt lis 03, 2017 17:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Katolicy i Protestanci
Ciekawe – "nie udajesz znawcy", natomiast nie widzisz już nic złego w bezmyślnym powielaniu piramidalnych głupot, nie zawracając sobie przy tym absolutnie głowy ich weryfikacją, chociażby w minimalnym stopniu. :D


Pt lis 03, 2017 17:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Katolicy i Protestanci
Nie za bardzo rozumiem przyczepiania się do niezręcznych sformułowań zamiast zajęcia się meritum. Ale to chyba jakaś nowa moda na tym forum?
Może spróbować odpowiedzieć @Quinque rzeczowo?

Oczywiście, że takie zarzuty (no, może bez czyśćca) ze strony różnych odłamów wobec katolicyzmu padają. Zwłaszcza w Polsce, gdzie niektórzy nowonawróceni protestanci odczuwają syndrom oblężonej twierdzy i często, gęsto różne takie napastliwe uwagi wygłaszają.

Chociaż z innego forum mam akurat pozytywne doświadczenie co do podejścia, akurat konkretnie luteran.
Dobrze byłoby, żeby autor wątku uzasadnił czymś swoje pytania.
A z drugiej strony: wzajemna napastliwość przedstawicieli różnych wyznań nie jest żadnym wyjątkiem. Tylko po co robić z tego temat?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt lis 03, 2017 20:15
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Katolicy i Protestanci
Quinque napisał(a):
Nie rozumiem skąd ta pogarda Luteran do Katolików. Samego mnie jako katolika to boli. Ostatnio czytałem na pewnym forum że katolicy to nie chrześcijanie i za swoją przynależność do KK będą pokutować w czyśccu. Że są odstępcami


Wypowiedz którą czytałeś śmiało możesz uznać jako napastliwą(tak jak to przedstawia powyżej medieval_man) albowiem dla Luteran nie tylko czyściec jest niebiblijny, lecz tak samo nie uważają siebie za jedyny i prawdziwy Kościół....wyznają że jest on wszędzie tam gdzie głosi się Słowo i udziela sakramentów.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lis 03, 2017 21:58
Zobacz profil
Post Re: Katolicy i Protestanci
Medival, po prostu interesuje mnie ten temat. Spotkałem się ze stwierdzeniem ze Kościół prowadzi miliony osób na zatracenie, że jest niechrześcijanski(jeżeli będzie trzeba będę mógł wkleić linki). "Nie sądzcie a nie będziecie sądzeni"... Zależało mi na obiektywnej dyskusji. Wszakże mógłbym zrobić temat na forum katolików lub protestantów jednak to by było wzajemne obrzucanie się błotem.


Pt lis 03, 2017 23:42
Post Re: Katolicy i Protestanci
medieval_man napisał(a):
Nie za bardzo rozumiem przyczepiania się do niezręcznych sformułowań zamiast zajęcia się meritum.
Jakich znowu niezręcznych sformułowań? Okazało się, że dowody na postulowane przez siebie zjawisko Quinque wyssał z palca. I jeszcze uważa, że to nic nie szkodzi, że wyssał je z palca. To o czym tu dyskutować?


So lis 04, 2017 15:39
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Katolicy i Protestanci
zefciu napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Nie za bardzo rozumiem przyczepiania się do niezręcznych sformułowań zamiast zajęcia się meritum.
Jakich znowu niezręcznych sformułowań? Okazało się, że dowody na postulowane przez siebie zjawisko Quinque wyssał z palca. I jeszcze uważa, że to nic nie szkodzi, że wyssał je z palca. To o czym tu dyskutować?

A on gdzieś to podawał jako "dowody"?

Pewnie gdzieś przeczytał, jak ja wielokrotnie, że pewni chrześcijanie innych wyznań uważają, że katolicy będą przez Boga ukarani. Słowo "czyściec" podeszło mu pod klawiaturę i zostało użyte.

Zamiast poprawić, od razu w pierwszym wpisie zarzucasz mu kłamstwo. A to mogła być pomyłka, przejęzyczenie...

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So lis 04, 2017 15:44
Zobacz profil WWW
Post Re: Katolicy i Protestanci
Jeśli pozwolicie wtrącić mi trzy grosze, to będę bardzo wdzięczny. Do tej pory forum, ogólnie mówiąc nie traktowałem zbyt poważnie. W tematach "frontowych" tj. takich gdzie wiedzie się jakiś spór, zabrałem głos tylko raz. Było to w wątku zadaj pytanie ateiście. Napisałem raz, napisałem sensownie i merytorycznie. Wydawało mi się że gość "dostał w pięty". Kiedy już opadł kurz wojenny, pojawił się dziwny niesmak. Skoro (merytoryczne) zwycięstwo, to skąd uczucie porażki które wyrzuca mi sumienie ? Nie wiem czy wy też tak macie.

Być może się mylę, ale doszedłem do wniosku, że każda krytyczna ocena, moralizatorki ton etc. stawia mimowolnie mnie ponad krytykowanym człowiekiem. Zamiast mu pomóc, zrównam go z ziemią. Chciałem tym wstępem zaznaczyć, że na tak postawione pytanie, należało właściwie, tj zgodnie z sumieniem odpowiedzieć.

Cytuj:
Nie rozumiem skąd ta pogarda Luteran do Katolików.


Dlatego zaczął bym najpierw od oceny samego siebie. Czytam od kilku dni forum i dostrzegłem bardzo upierdliwą, niegrzeczną i nachalną kobietę. Wykorzystuje każdą okazję do tego, aby prawdami wiary w które wierzy i wyznaje uderzyć w prawdy Kk.Dodatkowo Kk uważa za nierządnice z apokalipsy itd. Wszystkie świętości w które wierzę, depcze i plugawi. Jak myślicie jakie uczucie pojawiło się we mnie, kiedy pierwszy raz ją przeczytałem ? Myślę sobie, że mimowolnie każdy z nas w takich sytuacjach czuje to samo i jest to pierwsza prawda, którą należało wydobyć w tym wątku, co by się nie gorszyć Luteranami.

Druga jest taka, skąd się bierze różnica, której pózniej owocem najczęsciej jest pogarda? Czy wiecie skąd się wzięło większość schizm? Ponieważ ktoś zazwyczaj myli jednomyślność z jednolitością. Ten ktoś, chciał by np. aby wszyscy przyjmowali komunię na stojąco, albo na klęcząco, albo do ręki.Wszyscy mają robić tak samo jak on. Albo uważa, że chleb powinien być niekwaszony bo wiadomo, kwaszony jest zepsuty ;) ... Czytał ktoś kiedyś historię Cyryla i Metodego ? Kiedy ze wschodu dotarli do Europy zachodniej, biskupi niemieccy uwięzili ich i bili. Uważali oni bowiem ( w skrócie) że łacina to język dominujący i powszedni dla głoszenia ewangelii. O różnicy jaką było w owych czasach noszenie brody i jej brak, nie ma co wspominać.Oczywiscie można się przyczepić szczegółów bo bardzo ogólnie pisze, ale chodziło mi o wyłuskanie jak najprostszego w zrozumieniu mechanizmu.

Pogarda (przysłowiowych) luteran do katolików i katolików do luteran, najczęściej ma swoją przyczynę w braku akceptacji do różnorodności. A Bóg działa ponad to i nie ma względu na osobę i podziały. (Zobaczcie np. na historię setnika Korneliusza). Dobrej nocy.


Śr lis 08, 2017 0:59
Post Re: Katolicy i Protestanci
medieval_man napisał(a):
A on gdzieś to podawał jako "dowody"?
No jeśli nie jako dowody, to po co podawał?
Cytuj:
Pewnie gdzieś przeczytał, jak ja wielokrotnie, że pewni chrześcijanie innych wyznań uważają, że katolicy będą przez Boga ukarani. Słowo "czyściec" podeszło mu pod klawiaturę i zostało użyte.
Jednym słowem Radio Erewań.
Cytuj:
Zamiast poprawić, od razu w pierwszym wpisie zarzucasz mu kłamstwo.
No nie. Jest to "prawda z małymi poprawkami". Jak w ww. radiu.


Śr lis 08, 2017 6:56
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katolicy i Protestanci
Quinque napisał(a):
Nie wiem czy to dobry dział więc w razie czego proszę o przeniesienie. Nie rozumiem skąd ta pogarda Luteran do Katolików. Samego mnie jako katolika to boli. Ostatnio czytałem na pewnym forum że katolicy to nie chrześcijanie i za swoją przynależność do KK będą pokutować w czyśccu. Że są odstępcami itd. Czy to jest nauka Jezusa? Wiara nie powinna rodzić takich konfliktów ale chyba nie którzy tego nie rozumieją, smutne to i przykre


Jesteś pewien, że to byli luteranie? Nigdzie, ani w sieci, ani w realu nie spotkałam luteran, którzy odnosiliby się wrogo do katolików i straszyli piekłem (nie czyśćcem, bo w czyściec żadni protestanci zdaje się nie wierzą). Potępieniem straszą zielonoświątkowcy, z innymi ewangelikalnymi odłamami bywa różnie, ale ewangeliccy protestanci (takimi są luteranie)...?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr lis 08, 2017 7:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 267 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL