Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 267 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 18  Następna strona
 Katolicy i Protestanci 
Autor Wiadomość
Post Re: Katolicy i Protestanci
Osiris napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
[list][*]nie było żadnej "krucjaty dziecięcej" (przynajmniej o ile termin "krucjata" stosować do czegoś co organizował, lub wzywał, lub chociaż popierał Kościół).


To jest niewłaściwa definicja - dlaczego krucjata musiała być organizowana przez KK? Krucjata nie potrzebuje uznania papieża aby taką się nazywać - niby z jakiej racji? Jeśli mamy doczynienia z zorganizowaną, duzą grupą ludzi której celem jest akcja przeciwko poganom czy heretykom z powodów religijnych, to już można nazwać to krucjatą.

Tak samo mozna nazwac krucjata zorganizowana akcje ateistow i innowiercow przeciwko wierzacym Katolikom.
Ci pierwsi zabijali cialo, a ci drudzy chca zabijac ducha.


Śr lis 22, 2017 1:59
Post Re: Katolicy i Protestanci
Osiris napisał(a):
Jeśli mamy doczynienia z zorganizowaną, duzą grupą ludzi której celem jest akcja przeciwko poganom czy heretykom z powodów religijnych, to już można nazwać to krucjatą.
Czyli jak w Radiu Erewań. Nie miała żadnych cech krucjaty, ale była krucjatą. Jak dwóch dresów po przekucaniu niedzielnej Mszy pójdzie wybić szybę w meczecie, to zdaniem Osirisa też jest pewnie krucjata.


Śr lis 22, 2017 8:36
Post Re: Katolicy i Protestanci
Dwóch? Co najmniej trzech, tłum zaczyna się od trzech osób. Aczkolwiek zgadzam się z przedmówcą, dresy są duże, a zatem grupa dresów dziedziczy po obiektach bazowych.

Also, od kiedy dresy kucają? To robią Rosjanie. Natomiast Polacy najwyżej sugerują babciom zmianę empe z siedzącego na stojące.


Śr lis 22, 2017 9:02

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Katolicy i Protestanci
zefciu napisał(a):
Osiris napisał(a):
Jeśli mamy doczynienia z zorganizowaną, duzą grupą ludzi której celem jest akcja przeciwko poganom czy heretykom z powodów religijnych, to już można nazwać to krucjatą.
Czyli jak w Radiu Erewań. Nie miała żadnych cech krucjaty, ale była krucjatą. Jak dwóch dresów po przekucaniu niedzielnej Mszy pójdzie wybić szybę w meczecie, to zdaniem Osirisa też jest pewnie krucjata.


Nie wiem czy posiadasz umiejętność czytania ze zrozumieniem - pokazujesz to któryś kolejny raz.
Napisałem "dużą grupą ludzi" - czy dwóch dresów to duża grupa ludzi?

CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM!!!


Śr lis 22, 2017 9:03
Zobacz profil
Post Re: Katolicy i Protestanci
ErgoProxy napisał(a):
Also, od kiedy dresy kucają?
W sumie rzeczywiście – polskie dresy w odróżnieniu od rosyjskich gopników i kaukaskich k'ai bicz'ebi raczej obsiadają ławki, niż kucają. Ja jednak miałem na myśli tę popularnym w polskim KRK postawę, która ma uchodzić za klęczącą.


Śr lis 22, 2017 9:05

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Katolicy i Protestanci
someone1 napisał(a):
Osiris napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
[list][*]nie było żadnej "krucjaty dziecięcej" (przynajmniej o ile termin "krucjata" stosować do czegoś co organizował, lub wzywał, lub chociaż popierał Kościół).


To jest niewłaściwa definicja - dlaczego krucjata musiała być organizowana przez KK? Krucjata nie potrzebuje uznania papieża aby taką się nazywać - niby z jakiej racji? Jeśli mamy doczynienia z zorganizowaną, duzą grupą ludzi której celem jest akcja przeciwko poganom czy heretykom z powodów religijnych, to już można nazwać to krucjatą.

Tak samo mozna nazwac krucjata zorganizowana akcje ateistow i innowiercow przeciwko wierzacym Katolikom.
Ci pierwsi zabijali cialo, a ci drudzy chca zabijac ducha.


Ateizm to nie jest ideologia. Nie przypominam sobie akcji ateistycznych wymierzonych w katolików.
Czy kiedykolwiek grupa ateistów mordowała katolików ponieważ ci wierzyli w Boga?
Tylko nie pisz o komunistach bo to inna ideologia...


Śr lis 22, 2017 9:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Katolicy i Protestanci
zefciu napisał(a):
ErgoProxy napisał(a):
Also, od kiedy dresy kucają?
W sumie rzeczywiście – polskie dresy w odróżnieniu od rosyjskich gopników i kaukaskich k'ai bicz'ebi raczej obsiadają ławki, niż kucają. Ja jednak miałem na myśli tę popularnym w polskim KRK postawę, która ma uchodzić za klęczącą.


I tak to jest - brak argumentów to trzeba uciec się do prześmiewania - typowe :D


Śr lis 22, 2017 9:10
Zobacz profil
Post Re: Katolicy i Protestanci
Osiris napisał(a):
Ateizm to nie jest ideologia. Nie przypominam sobie akcji ateistycznych wymierzonych w katolików.
Czy kiedykolwiek grupa ateistów mordowała katolików ponieważ ci wierzyli w Boga?
Tylko nie pisz o komunistach bo to inna ideologia...

No tak, bo przecież komuniści, wbrew temu, co o nich wiadomo, nie propagowali ateizmu i nie chcieli zniszczyć wiary w narodach, w których przejęli władzę. :D


Śr lis 22, 2017 9:15
Post Re: Katolicy i Protestanci
Osiris napisał(a):
Nie wiem czy posiadasz umiejętność czytania ze zrozumieniem - pokazujesz to któryś kolejny raz.
Napisałem "dużą grupą ludzi" - czy dwóch dresów to duża grupa ludzi?
A ilu dresów to już duża grupa ludzi? Czy jak Marsz Niepodległości przejdzie koło meczetu i wybije okna to już krucjata?
Cytuj:
CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM!!!
Czego się nadzierasz?


Śr lis 22, 2017 9:21
Post Re: Katolicy i Protestanci
Wszystko jedno. Hołubili komuniści ateizm i wojujące bezbożnictwo? Hołubili. To teraz Osirisy się wytlumaczą, dlaczego tylu ateistów dało się uwieść komunie. I jakie gwarancje są te Osirisy w stanie dać, że podobna kompromitacja już się nie powtórzy.


Śr lis 22, 2017 9:24
Post Re: Katolicy i Protestanci
ErgoProxy napisał(a):
To teraz Osirisy się wytlumaczą
Osirysy mają już od kilku stron podać konkretne, ścisłe kryterium, według którego dowiodą, że nie było nigdy ateistycznego terroru. Ale Osirysy takowego nie podadzą. Zamiast tego będą darły mordę i odgrzewały średniowieczne legendy.


Śr lis 22, 2017 9:26
Post Re: Katolicy i Protestanci
Osiris napisał(a):
someone1 napisał(a):
Osiris napisał(a):

To jest niewłaściwa definicja - dlaczego krucjata musiała być organizowana przez KK? Krucjata nie potrzebuje uznania papieża aby taką się nazywać - niby z jakiej racji? Jeśli mamy doczynienia z zorganizowaną, duzą grupą ludzi której celem jest akcja przeciwko poganom czy heretykom z powodów religijnych, to już można nazwać to krucjatą.

Tak samo mozna nazwac krucjata zorganizowana akcje ateistow i innowiercow przeciwko wierzacym Katolikom.
Ci pierwsi zabijali cialo, a ci drudzy chca zabijac ducha.


Ateizm to nie jest ideologia. Nie przypominam sobie akcji ateistycznych wymierzonych w katolików.
Czy kiedykolwiek grupa ateistów mordowała katolików ponieważ ci wierzyli w Boga?
Tylko nie pisz o komunistach bo to inna ideologia...


A co ty w tej chwili robisz na forum?


Śr lis 22, 2017 10:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Katolicy i Protestanci
Tytuł: Katolicy i Protestanci

Trochę zapomniany przeze mnie post, sprzed tygodnia, ale jeszcze parę rzeczy chciałem wyjaśnić.

akruk napisał(a):
Czasem tak jest, a czasem nie. Ważne, czy to jest jurysdykcja religijna (albo "ateistyczna") czy państwowa. Mówimy o religijnej jurysdykcji i religijnym autorytecie przecież.


W tym miejscu należałoby dodać, na ile autorytet państwowy jest oddzielony od autorytetu religijnego. Lub - ideologicznego. W różnych systemach, w różnych okresach, różnie to bywało. Chrześcijaństwo w zasadzie wypracowało oddzielenie sacrum od profanum, jednakże z drugiej strony znajdziemy tak katolickich papieży / biskupów sprawujących funckje zupełnie państwowe, jak i prawosławnych cesarzy / carów sprawujących jak najbardziej religijną władzę nad podległymi im patriarchami. W ideolgiach... zatrzymując się przy omawianym wcześniej przykładzie Rewolucji Francuskiej możemy odkryć takie coś:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kult_Isto ... %C5%BCszej

Wprawdzie deizm leży gdzieś w połowie drogi między teizmem a ateizmem (IMAO), jednakże dla chrześcijanina jest "wystarczająco ateistyczny", gdyż odrzuca większość podstaw tej religii, w zamian za to personifikując pewne abstrakcyjne wartości. I był to kult jak najbardziej państwowy. A dla tych, którym to nie wystarcza, było też takie coś:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kult_Rozumu

Cytuj:
Owszem. Były trzy powody, dla których w Wandei krwawo stłumiono nieposłuszeństwo wobec władzy: odmowa podpisywania lojalek przez księży, sprzeciw ludności wobec poboru do armii oraz konszachty w rojalistami. Wszystkie trzy to powody polityczne - władza nie prześladowała Wandei "w imię niewiary", tylko w imię wymuszenia lojalności i podporządkowania Republice.

Zapomniałeś czwartego ważnego powodu. Odebranie Kościołowi majątków przekazanych na cele państwowe. Przy czym te majątki służyły uprzednio w dużym stopniu na cele charytatywne, socjalne, opiekę nad biednymi i chorymi. A po przejęciu służyły w dużym stopniu do wzbogacenia się lokalnych przedstawicieli władz rewolucyjnych.

Mamy więc cztery główne powody rewolty. Przy czym dwa były... kościelne. Dlatego też księża grali ważną rolę tak wśród nazwijmy to, ruchu oporu, jak i byli szczególnie ścigani przez tzw. "patriotów".

Cytuj:
Ale też, tak jak pisałem: religia, wiara nie implikuje prześladowań. Prześladowania mogą wypływać z pobudek religijnych. Ateizm, niewiara nie implikuje prześladowań. Prześladowania mogą wypływać z pobudek ateistycznych.


Nie przypuszczałem, że w tej dyskusji to będzie możliwe - ale z takim zdaniem mogę się zgodzić.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr lis 22, 2017 10:42
Zobacz profil
Post Re: Katolicy i Protestanci
bert04 napisał(a):
W różnych systemach, w różnych okresach, różnie to bywało. Chrześcijaństwo w zasadzie wypracowało oddzielenie sacrum od profanum
Kiedy wypracowało? Powiedziałbym raczej, że w zasadzie pogodziło się z takim rozdzieleniem. Bo musiało. A i to nie zawsze, nie wszędzie, również dziś.

bert04 napisał(a):
jednakże z drugiej strony znajdziemy tak katolickich papieży / biskupów sprawujących funckje zupełnie państwowe
"Znajdziemy"? No ba! Państwo Kościelne, którym rządził papież i nie było wówczas bynajmniej jakimś ogryzkiem jak dzisiejszy Watykan, istniało tysiąc lat!

bert04 napisał(a):
Zapomniałeś czwartego ważnego powodu. Odebranie Kościołowi majątków przekazanych na cele państwowe. Przy czym te majątki służyły uprzednio w dużym stopniu na cele charytatywne, socjalne, opiekę nad biednymi i chorymi.
"W dużym stopniu", tiaaaa, jassne. Weź już bajek nie wciskaj, bo hadko słuchać.


Śr lis 22, 2017 12:55
Post Re: Katolicy i Protestanci
akruk napisał(a):
Kiedy wypracowało?
Zanim jeszcze zaczęło istnieć. Taki rozdział mieli już Żydzi z rozdziałem władzy arcykapłańskiej i królewskiej. Jak ten rozdział się narodził – nie wiem. Biblia jednak go mocno podkreśla – choćby w opowieści o królu Ozjaszu. Porównajmy biblijne królestwo Judy np. z Republiką Rzymską, gdzie urzędnicy państwowi spełniali jednocześnie funkcje kapłańskie i w zasadzie nie było koncepcji „kościoła”, który mógłby być oddzielny od państwa.


Śr lis 22, 2017 13:08
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 267 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL