Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 16:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 267 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 18  Następna strona
 Katolicy i Protestanci 
Autor Wiadomość
Post Re: Katolicy i Protestanci
Ateizm jest religią. Ateizm to ideologia a nie jej brak. Nie wszystkie religię są teistyczne, patrz buddyzm czy shintoizm. Także komuznim to nadal ateizm, czyli w tej kwestii nic się nie zmieniło


So lis 25, 2017 19:32
Post Re: Katolicy i Protestanci
To prawda, ateizm to religia, natomiast agnostycyzm już religią nie jest.


So lis 25, 2017 20:12
Post Re: Katolicy i Protestanci
Osiris napisał(a):
Niewiele argumentów na poparcie ateistycznego nazizmu
Nie napisałem, że nazizm był ateistyczny. Natomiast Twoje twierdzenia o jego chrześcijańskości to brednie.
Cytuj:
Jeśli chodzi o hitlerowców to lepiej popatrzeć na zdjęcia, mówią same za siebie...
No tak. Jesteś osobą, która woli obrazki od literek. To nie powinno dziwić.
Cytuj:
Podobieństw między religią a komunizmem jest wiele.
No i co z tego, że jest wiele podobieństw. Nadal (mimo że proszę od kilku stron) nie przedstawiłeś żadnego sensownego kryterium pozwalającego odróżnić ideologie ateistyczne od nieateistycznych. Zatem pozostaje stosować najprostszą. Ideologie deklarujące niewiarę w Boga są ateistyczne.
Cytuj:
Twój problem polega na tym iż uważasz ateizm za ideologię.
Twój problem polega na tym, że jako osoba woląca obrazki od literek nie czytasz tego, co piszą inni, tylko wymyślasz co uważają. Nigdzie nie napisałem, że ateizm to ideologia. Ateizm jest natomiast składową niektórych ideologii.


So lis 25, 2017 20:29

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Katolicy i Protestanci
Gdyby ktoś był ciekawy FAKTÓW w sprawie rzekomej "chrześcijanskości" nazizmu, to zapraszam http://analizy.biz/marek1962/kwh.pdf

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lis 25, 2017 21:22
Zobacz profil WWW
Post Re: Katolicy i Protestanci
Taki się zastanawiam. Jak to jest że ateiści wymagają od chrześcijan przeprosin za nasze zbrodnie, a gdy trzeba się przyznać do swoich błędów to każdy umywa ręce. To już hipokryzja


So lis 25, 2017 22:43
Post Re: Katolicy i Protestanci
felek27 napisał(a):
To prawda, ateizm to religia, natomiast agnostycyzm już religią nie jest.


Powiedzial bym ze ateizm i agnostycyzm to ideologia. Ideologia to po prostu sposob na zycie.
Natomiast religia jest wiara, a wiara nie jest i nie moze byc sposobem na zycie, gdy tak sie zaczyna dziac, wiara staje sie ideologia. Czyli wierny, gdy rozumie wiare jako sposob na zycie, przestaje byc wiernym a zaczyna byc "partyjnym" wyznawca ideologii a nie wiary.
Pewnie wielu sie z tym nie zgodzi, ale mozna o tym podyskutowac.


So lis 25, 2017 22:54
Post Re: Katolicy i Protestanci
Quinque napisał(a):
Taki się zastanawiam. Jak to jest że ateiści wymagają od chrześcijan przeprosin za nasze zbrodnie, a gdy trzeba się przyznać do swoich błędów to każdy umywa ręce. To już hipokryzja
Ale wiesz, że jak nie masz niczego mądrego do powiedzenia i nawet nie chce Ci się przeczytać dyskusji, która się toczy, to nie masz obowiązku się wypowiadać?


N lis 26, 2017 19:28
Post Re: Katolicy i Protestanci
Ale wiesz. Że nie nawiązywałem do tej dyskusji? a jak nie odpowiada ci to co pisze to po co wchodzisz do mojego wątku?


N lis 26, 2017 22:14
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Katolicy i Protestanci
Quinque napisał(a):
Ale wiesz. Że nie nawiązywałem do tej dyskusji? a jak nie odpowiada ci to co pisze to po co wchodzisz do mojego wątku?

Przykro mi, ale wg regulaminu każdy ma prawo wypowiadać się w każdym wątku. Autor nie ma tu nic do gadania w tej kwestii, bo wątek nie jest jego prywatną własnością.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lis 26, 2017 22:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Katolicy i Protestanci
Osiris napisał(a):
Podobieństw między religią a komunizmem jest wiele. (...)


Popełniasz IMAO sofizmat błędnego koła, który nawet nie zauważasz. Polega on na milczącym założeniu / aksjomacie, że ateizm nie jest religią i nigdy nią być nie może. Wychodzi więc:

- ateizm nie jest teligią
- komunizm ma jakieś podobieństwa do religii
- komunizm nie jest ateizmem...

No ale niestety założenie, że ateizm nie jest religią jest co najmniej nadużyciem. Ateizm jest z pewnością ideologią, światopoglądem, "poglądem religijnym". Jest też co najmniej wiarą - w tym sensie, że wiara to pogląd na podstawie niepełnych, nieudowodnionych czy "nieudowadnialnych" informacji. Sam w sobie ateizm religią jeszcze nie jest, gdyż religia to wiara wyznawana przez pewną społeczność (warunek konieczny choć nie wystarczający). Dlatego ateizm może stać się religią / częścią składową religii, jeżeli stanowi część systemu wierzeń / założeń / światopoglądów obejmujących pewną społeczność.

W tym sensie można uzasadnić, że komunizm jest religią ateistyczną, tak jak przed nim (w czystszej formie) był Kult Rozumu we Francji. Kult Istoty Wyższej będzie - IMHO - raczej religią deistyczną.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn lis 27, 2017 9:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Katolicy i Protestanci
Osiris napisał(a):
Kto szedł do walki z hasłem " Bóg z nami" jak nie hitlerowcy?
Niemcy. Gott mit Uns” – „Bóg z nami” to tradycyjna dewiza obecna w armii Prus, a następnie Niemiec od początków XVIII wieku.

Sama dewiza pochodzi z ustanowionego w XV wieku pruskiego Orderu Łabędzia. W 1709 roku Fryderyk Wielki umieścił ją w herbie Prus.
Niemiecka policja używała jej zresztą do lat 70–tych XX wieku

Cytuj:
Jakoś nie przypominam sobie aby KK wrzucił "Mein Kampf" na listę Ksiąg Zakazanych.
Cytuj:
Nie widział zefciu zdjęć Adolfa i nazistów uczestniczących w nabożeństwach?
Putin też uczestniczy. I co z tego?
Cytuj:
A i sami hierarchowie kościelni spotykali się z Adolfem oficjalnie.
Normalnie, jak to w dyplomacji. Jan Paweł II spotkał się z kubańskim czerwonym dyktatorem Fidelem Castro.
Czy to oznacza że JPII był miłośnikiem komunizmu?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn lis 27, 2017 9:29
Zobacz profil WWW
Post Re: Katolicy i Protestanci
Quinque napisał(a):
Ale wiesz.
Co wiem?
Cytuj:
Że nie nawiązywałem do tej dyskusji?
No wiem, że nie nawiązywałeś.
Cytuj:
a jak nie odpowiada ci to co pisze
Kto pisze?
bert napisał(a):
Ateizm jest z pewnością ideologią
No ja tej pewności nie podzielam. Ateizm jest składową wielu ideologii. Często jest centralnym punktem tych ideologii. Ale nie można traktować ateizmu jako ideologii samej w sobie.


Pn lis 27, 2017 9:50

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Katolicy i Protestanci
Cytuj:
Ale nie można traktować ateizmu jako ideologii samej w sobie.
Ponieważ?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn lis 27, 2017 10:28
Zobacz profil WWW
Post Re: Katolicy i Protestanci
Marek_Piotrowski napisał(a):
Cytuj:
Ale nie można traktować ateizmu jako ideologii samej w sobie.
Ponieważ?
Ponieważ pojęcie „ideologia” określa pewien system poglądów, a nie pojedynczy pogląd. „Boga nie ma” to pogląd, który może być jakąś częścią bardziej złośonego systemu. Jak komunizmu, czy „nowego ateizmu”, czy czegokolwiek innego.


Pn lis 27, 2017 10:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Katolicy i Protestanci
zefciu napisał(a):
Ale nie można traktować ateizmu jako ideologii samej w sobie.


Zależy to od zakresu definicji ateizmu jak i zakresu definicji ideologii. Jeżeli zastosujemy (błędną IMHO) definicję, że "ateizm to brak wiary / niewiara w istnienie Boga / bogów - i nic ponadto", to owszem, do ideologii jeszcze sporo brakuje. Jednakże po wykreśleniu "- i nic ponad to" okazać się może, że przykładowo zdanie "religia to opium dla ludu" jest już częścią pewnej ideologii. Każdy może dopisać jeszcze parę podobnych zdań (przykładowo: religia powoduje wojny, prześladowania, nietolerancję i pomór bydła hodowlanego), które wynikają w prostej linii z założenia nie-istnienia Boga / bogów a nie są wyprowadzane z innych źródeł. I już mamy pewną, choć prostą, ideologię.

zefciu napisał(a):
Ateizm jest składową wielu ideologii.


Tu też można się sprzeczać, w ilu ideologiach ten ateizm jest jedną z podstaw ideologii, a w ilu jest tylko "dodatkiem". Może pamiętasz moją dyskusję sprzed lat na katoliku, w którym uzasadniałem, dlaczego komunizm jest ideologią ateistyczną. A Marlow się temu sprzeciwiał, bo (skracając) nie był to "czysty" ateizm i były tam jakieś sprzeczności w definicjach dialektyki materialistycznej.

++++++

Ach zapomniałem też filozofii. Choć sam w sobie ateizm może filozofią nie jest, to znajdziemy w historii parę filozofii ateistycznych (materializm, epikureizm), jak i takich, w których mógł być tylko "dodatkiem" (racjonalizm i humanizm, mogą być tak ateistyczne jak i częścią filozofii religijnej - choć współcześni post-ateiści tego pewnie nie uznają).

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn lis 27, 2017 12:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 267 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL