Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 13:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 812 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 55  Następna strona
 Dylemat: Chrześcijanin czy katolik? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Każdy katolik interesuje się ideą miłości, bo dąży do jedności. Protestanci dążą do podziałów, a w podziałach jedności i miłości brak.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr gru 27, 2017 22:09
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 23, 2017 19:49
Posty: 17
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
PoprostuChrześcijanin napisał(a):
picalm napisał(a):
PoprostuChrześcijanin napisał(a):
@picalm
Super.
Ja byłem w KRK, u zielonoświątkowców, chodziłem po ewangelicznych różnej maści, miałem bliski kontakt z baptystami, luteranami, kalwinistami, Świadkami Jehowy, Mormonami.
Wiem co czujesz, też byłem w podobnej sytuacji jak Ty - do póki Bóg mnie nie powołał do siania miłości wśród nich wszystkich. Nie chcę Ci nic doradzać, ani odradzać, jedyne co powiem, to: Czytaj Pismo Święte i módl się, a naprawdę uzyskasz odpowiedź.
Ja przez lata modliłem się: Boże - pokaż mi jaka jest Twoja wola. Gdziekolwiek chcesz, tam pójdę, tylko powiedz mi jaka jest Twoja wola.
Odpowiedź uzyskałem jednoznaczną: Miłość.


PoprostuChrześcijanin, czy teraz bierzesz udział w mszach? Na czym polega twoja praktyka? Wspominasz o Piśmie Świętym, w porządku, ale czy ci to wystarcza?


Zdarza mi się chodzić do zielonoświątkowców, bo znam tam ludzi i są cudowni, nie uważam tego jednak jako moralnego obowiązku, te wszystkie nabożeństwa i msze odbiegają od pierwowzoru, uważam, że to niewłaściwe.
Powinniśmy się spotykać w innych warunkach, w innej atmosferze. Ja lubię w domu z moimi braćmi, porozmawiać, poczytać Biblię, pomodlić się, no i przede wszystkim podzielić chlebem i winem.
Wspólnota jest bardzo ważna, ale zobacz, że nie musi ona być wcale taka jak wszędzie, znajdziesz na pewno ludzi którzy wezmą Biblię zobaczą jak to wyglądało i będą chcieli tak samo. Bo zarówno u Katolików, jak i u protestantów, to wygląda znacznie inaczej.
Adwentyści i ŚJ trochę odstają, ale to też pozostawia wiele do życzenia.

Moja praktyka polega przede wszystkim na głoszeniu ludziom Chrystusa.


Dzięki za odpowiedź. Ja po prostu chcę nauczyć się kochać iszukam sposobów.


Śr gru 27, 2017 23:34
Zobacz profil
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
prim0 napisał(a):
Cytuj:
Czyżby występował tu przypadek tzw. MULTIKONTA?
Nie, nie, multikonta nie ma ;) Po prostu znamy sie z PoProstuChrześcijanin, wysłał mi link do wątku no i włączyłem się w rozmowę. Myślę, że łatwo można to sprawdzić, np. po adresie IP, czy systemie, czy czymśtam jeszcze.

Cytuj:
Sorry, ale na fałszywy ekumenizm polegający na udawaniu, że nie ma różnic między poszczególnymi wyznaniami, nas nie nabierzesz.
Te różnice są - ale nie powinny dzielić. Jestem w stanie nawet zaakceptować to, że katolicy uważają swój kościół za ten jedyny prawdziwy. Ale chodzi o coś innego. Chodzi o to, żebyśmy pomimo różnić traktowali się jak bracia i siostry.

Jesteśmy jednym Ciałem Chrystusa! ap. Paweł tak apelował, żeby nie było podzielone...

(niektórzy) katolicy zamiast zasady tylko Biblia proponują zasadę "tylko człowiek". Tylko szkoda, że nie są w stanie w żaden sposób uzasadnić, dlaczego jeden kościół na ziemi z pośród innych kościołów jest depozytariuszem absolutnej prawdy. Dlaczego KRK jest bardziej "prawdziwy" od np. kościoła wschodniego - przecież oba (w teorii!) wiodą swoje korzenie od apostołów.

Ale mniejsza z doktryną. W momencie w którym protestanci, Świadkowie Jehowy, katolicy odmawiają sobie nawzajem bycia braćmi i siostrami, przestają uważać się za członków jednego ciała, dzieje się bardzo źle. Ale za taką pychę będzie się odpowiadać przed naszym Zbawicielem.

wasz brat (nawet jeśli Wy tak nie uważacie ;))


Może dlatego że Świadkowie Jehowy(na moich terenach pejoratywnie "kociorze") to sekta?

Btw, co masz na myśli mówiąc Kościół wschodni? Grekokatolicyzm? Jeżeli tak to ten Kościół prawie już nie istnieje


Śr gru 27, 2017 23:36
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Quinque napisał(a):
Btw, co masz na myśli mówiąc Kościół wschodni? Grekokatolicyzm? Jeżeli tak to ten Kościół prawie już nie istnieje

Kościół Wschodni to nie tylko grekokatolicy, ale także
Chaldejski Kościół Katolicki
Syro-Malabarski Kościół Katolicki
Syryjski Kościół Katolicki
Syro-Malankarski Kościół Katolicki
Kościół Maronicki
Katolicki Kościół koptyjski
Etiopski Kościół Katolicki
Ormiański Kościół Katolicki

Czy Kościół Greckokatolicki nie istnieje? Zobaczmy:
http://kosciol.wiara.pl/doc/567971.Kato ... nie/3#Par2
Ten Kościół nie przestanie istnieć, bo dla Ukraińców oznacza to tożsamość narodową.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr gru 27, 2017 23:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
. Paulito, na taki numer łap kogoś innego. Jeżeli nie rozumiesz znaczenia słów, to skorzystaj ze słownika. Ja podstaw, jak powiedziałem już wielokrotnie, nie będę tłumaczył.


Nie chodzi o to czy ja nie rozumiem, tylko o to, jak Ty rozumiesz.Ile razy mam pisać, że obszar znaczeniowy powyższych terminów może być różny, zależnie od tego, kto i na jakiej podstawie daną kwestię omawia.



chwat napisał(a):
To z tego, że jedność jest wartością, a brak jedności antywartością..


Doskonałość też jest wartością.
I co z tego, skoro nikt nie jest doskonały i nigdy w tym życiu nie będzie.

Cytuj:
.
Paulito zachęca do zrezygnowania z nauczania Jezusa, bo statystyki pokazują, że jest nieosiągalne.


Do tego na pewno nie namawiam.Wprost przeciwnie.Namawiam do jedności, podobnie jak do doskonałosci, ale jednocześnie mam świadomość tego, że niemożliwe jest ośiągnięcie absolutnej jednośći bez sporów i różnić.Jeżeli Jezusowi nie chodziło o bezwarunkową jedność, to już teraz w ramach ogólnych kryteriów osiągnięto ją, pomimo tego, że spory między chrześcijanami są dalej żywe.

Cytuj:
. Pozostaje powrócić do stanu sprzed wytworzenia różnic przez protestantów


Nie, utopia jest nieosiągalna.
Wróć na ziemię.

Cytuj:
. ponieważ rola Pisma nadrzędna nigdy nie była, celem tego wymysłu wyobraźni, było wprowadzenie podziału.


Nadrzędność wynika z natchnienia Pisma.
Podrzędność Tradycji z nie natchnienia.

Cytuj:
. Protestantyzm nie był jednak reformą, ale herezją.
Reformy podejmowane są wewnątrz Kościoła, a nie poza Kościołem przez heretyków, którzy go najpierw rozbili na części.


Samooczyszczenie Kościoła było niemożliwe.Dlatego tylko reforma/herezja z zewnątrz mogła być skutecznie zrealizowana.

Cytuj:
. A no nie ma sensu, bo odpowiedzialność nie leży po obu stronach


Odpowiedzialność za reformę leży po stronie reformatorów.Odpiwiedzialność za spory i ich konsekwencje leży po obu stronach.

Cytuj:
. Problem w tym, że poznają różnego Boga. Niektóre denominacje nie uznają przeistoczenia, niektóre Trójcy św i tak dalej. Ergo, Bóg który ma różne cechy, nie jest ten sam.



Pleciesz bzdury

Dla wszystkich chrześcijan jest jeden i ten sam Bóg o imieniu Jahwe/Jehowa.Co do tego istnieje pełna zgodność między wszystkimi denominacjami.To czym Ty piszesz to jedynie interpretacja.


Cz gru 28, 2017 6:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Paulito napisał(a):
Dla wszystkich chrześcijan jest jeden i ten sam Bóg o imieniu Jahwe/Jehowa.Co do tego istnieje pełna zgodność między wszystkimi denominacjami
Jeden Bóg, tylko że raz dopuszcza czynny homoseksualizm swoich "biskupów" jak u luteran, a raz go potępia. Raz dopuszcza rozwody, raz ich zabrania. Raz dopuszcza aborcję, raz jej zabrania. Różnice można mnożyć...

Zwolenikom bełkotu o tym samym Bogu, chodzi o to, żeby cichaczem wprowadzić do Kościoła zasady diabła, zamiast zasad Boga.
Docelowo ludzie mają zacząć żyć wg. zasad diabła i znaleźć się w stanie upadku, ale mają być tego nieświadomi i mają nazywać to "życiem z Bogiem"

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz gru 28, 2017 9:01
Zobacz profil
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
chwat napisał(a):
Paulito napisał(a):
Dla wszystkich chrześcijan jest jeden i ten sam Bóg o imieniu Jahwe/Jehowa.Co do tego istnieje pełna zgodność między wszystkimi denominacjami
Jeden Bóg, tylko że raz dopuszcza czynny homoseksualizm swoich "biskupów" jak u luteran, a raz go potępia. Raz dopuszcza rozwody, raz ich zabrania. Raz dopuszcza aborcję, raz jej zabrania. Różnice można mnożyć...

Zwolenikom bełkotu o tym samym Bogu, chodzi o to, żeby cichaczem wprowadzić do Kościoła zasady diabła, zamiast zasad Boga.
Docelowo ludzie mają zacząć żyć wg. zasad diabła i znaleźć się w stanie upadku, ale mają być tego nieświadomi i mają nazywać to "życiem z Bogiem"

Bóg dopuszcza czy wyznawcy?....Ty zaś nie łapiesz się na bełkot o tym samym Bogu, zapewne masz swój wizerunek Boga.


Cz gru 28, 2017 9:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
W rzeczy samej mam taki wizerunek. Jest on zgodny w tym, co głosi katolicyzm. Bogu nie jest wszystko jedno co wolno i nie przyzwala na homo biskupów, aborcję, antykoncepcję, rozwody...

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz gru 28, 2017 9:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 25, 2017 22:26
Posty: 22
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
picalm to cudowne pragnienie. Módl się, a Bóg z pewnością wysłucha takich modlitw. Bądź wytrwały i niech Duch Święty Cię wypełnia, aby przepełniała Cię miłość, cierpliwość, radość, łaskawość, pokój i wszystko czego pragnie Ci udzielić.
Czytaj Pismo Święte i módl się, On naprawdę pomaga i rozpala w sercu żar do Siebie i do ludzi. Wiedz, że mi nie przeszkadza, to czy jesteś katolikiem, protestantem, czy jeszcze kim...
Ważne jest, że masz Jezus za swojego Pana i zbawiciela. Jeżeli nie jesteś pedobaptystą i chcesz przyjąć chrzest, a nie masz od kogo, to ja mam znajomych po kraju, powiedz skąd jesteś, to może coś uda się zorganizować. A jak nie, to odnawiaj "przyrzeczenia chrzcielne" jak to robią katolicy. Pamiętaj, że chrzest to śmierć starego człowieka i nowe życie w Chrystusie.

Quinque "bo to sekta", to raczej słaby argument. Czy niewiara w Trójce była gdziekolwiek w Biblii powodem do wykluczenia ze wspólnoty lub uznania za heretyka? Dopiero 300 lat później, to zaczął być problem, zaczęła się tworzyć doktryna, a kto się z nią nie zgadza, to do widzenia.

chwat ale dążą do jedności pod tytułem - usiądź bracie, poczytajmy razem Biblię, pochylmy się nad tym, pomódlmy się. Czy do jedności pod tytułem - wierz, w to co my, bo inaczej godzisz w tą jedyną jedność, która jest u nas?

Zachowujesz się trochę jak Jan: 49 Wtedy przemówił Jan: «Mistrzu, widzieliśmy kogoś, jak w imię Twoje wypędzał złe duchy, i zabranialiśmy mu, bo nie chodzi z nami». 50 Lecz Jezus mu odpowiedział: «Nie zabraniajcie; kto bowiem nie jest przeciwko wam, ten jest z wami». [Łk 9:49-50]


Cz gru 28, 2017 12:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
We fragmencie z osobą wypędzającą złe duchy, nie mamy do czynienia z kimś, kto prezentował różnice doktrynalne, a jedynie z kimś, kogo Apostołowie nie znali. Możemy domniemywać, że w kwestii wiary nie różnił się od Apostołów.

Na naszym gruncie i w praktyce wygląda to np. tak, że ŚJ mówią o Jezusie, ale nie jest On Bogiem. Więc de facto sprowadza się to do tego, że mówimy o różnych osobach, określanych tym samym imieniem "Jezus". Więc usiąść razem i porozmawiać jak najbardziej należy, ale po to żeby porozmawiać o różnicach i je wyeliminować, ale nie po to, żeby na różnicach budować rzekomą jedność, bo będzie to tylko jedność fikcyjna.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz gru 28, 2017 13:08
Zobacz profil
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
chwat napisał(a):
W rzeczy samej mam taki wizerunek. Jest on zgodny w tym, co głosi katolicyzm. Bogu nie jest wszystko jedno co wolno i nie przyzwala na homo biskupów, aborcję, antykoncepcję, rozwody...

Nie pozwala, a australijski biskup przez lata nie tylko bronił homo, ale pederastów - powinien zatem katolicki Bóg zesłać na niego karę jaka spotkała sodomitów.
Rozwody powiadasz - aktualnie KK wydaje orzeczenie o nieważności małżeństwa, przez kilka wieków rozwiązywał małżeństwa możnowładców - stąd oderwanie Kościoła anglikańskiego.


Pt gru 29, 2017 9:19

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Chwat - skąd pewność, że Kościół Katolicki się nie myli? Tylko dlatego, że Sobór tak orzekł? Cerkiew Prawosławna także uważa, że jest nieomylna - tam też Sobór tak orzekł. Co więcej: Kościół Katolicki uważa, że sakramenty Prawosławne są sprawowane ważnie, ale niegodnie, więc wierzymy w tego samego Boga. Z tym, że możemy dyskutować. Ja sam nie znajduję argumentów, dzięki którym miałbym pewność o tym, że Katolickie sakramenty są sprawowane "godnie".

Tak samo nie mam pewności o tym, że Protestanci nie mają racji o bałwochwalczym kulcie obrazów oraz Osób, które nie są Bogiem. A nawet mogę przyznać dużo racji Protestantom, bo mnie też razi ten bałwochwalczy kult w Katolicyzmie. Z tym, że o istocie wiary nie stanowi boskość Maryi, tego czy innego Świętego, ale boskość Jahwe i Jego Syna, Jezusa Chrystusa, w którego Protestanci wierzą i uznają za Boga. Na tej podstawie możemy już budować jakąś jedność. Skupiajmy się także na istocie: Eucharystii, a nie na sporach na temat kultu obrazów, rzeźb i sanktuariów.

Wszystkich różnic nie można od razu wyeliminować, ale pojednanie to proces. Poznawanie Boga to także proces.

_________________
MODERATOR


So maja 26, 2018 13:35
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Zbigniew3991 napisał(a):
Co więcej: Kościół Katolicki uważa, że sakramenty Prawosławne są sprawowane ważnie, ale niegodnie,

Skąd to twierdzenie?Podaj takie nauczanie KK.
Zbigniew3991 napisał(a):
o istocie wiary nie stanowi boskość Maryi,

:o , to Maryja w KK jest uznawana za Boga? :shock:
Zbigniew3991 napisał(a):
Skupiajmy się także na istocie: Eucharystii, a nie na sporach na temat kultu obrazów, rzeźb i sanktuariów.

No, z protestantami raczej nie da się skupić, bo, poza luteranami, nie sprawują oni Eucharystii.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So maja 26, 2018 13:49
Zobacz profil
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Anglikanie chyba tez?


So maja 26, 2018 13:54
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Kael napisał(a):
Anglikanie chyba tez?

Anglikanie uznają symboliczna obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii podczas, gdy luteranie wierzą w rzeczywistą obecność, tyle, że tylko w czasie sprawowania liturgii.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So maja 26, 2018 18:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 812 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 55  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL