Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 812 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 55  Następna strona
 Dylemat: Chrześcijanin czy katolik? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt cze 30, 2017 8:53
Posty: 323
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Ot, chociażby nakaz spożywania Ciała i Krwi Chrystusa (6 rozdział Ewangelii wg. św. Jana). Przegapiłeś?


Bo mowa ta była z Ducha Bożego, a oni rozumieli to, co ziemskie - fizyczne.

_________________
Miłość Jezusa moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie Boga uwielbieniem.


Wt gru 26, 2017 16:22
Zobacz profil
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
wybrana napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Ot, chociażby nakaz spożywania Ciała i Krwi Chrystusa (6 rozdział Ewangelii wg. św. Jana). Przegapiłeś?


Bo mowa ta była z Ducha Bożego, a oni rozumieli to, co ziemskie - fizyczne.

Jakoś Chrystus nie sprostował dosłownego zrozumienia tej nauki ani u żydów, ani tym bardziej u Apostołów. Widać jednak zrozumieli je prawidłowo. :)


Wt gru 26, 2017 16:23

Dołączył(a): Pn gru 25, 2017 22:26
Posty: 22
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
PoprostuChrześcijanin:
PoprostuChrześcijanin napisał(a):
Na przykład co takiego się znajduje?

Ot, chociażby nakaz spożywania Ciała i Krwi Chrystusa (6 rozdział Ewangelii wg. św. Jana). Przegapiłeś?


Nie, nie przegapiłem, powiem więcej przeczytałem wielokrotnie z ogromną dokładnością i wie co znaczy (bo doczytałem)

34 Rzekli więc do Niego: «Panie, dawaj nam zawsze tego chleba!» 35 Odpowiedział im Jezus: «Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie. [J 6:34-35]

A wiesz czemu?

51 Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata». [J 6:51]

Jezus próbował trzy razy wytłumaczyć o co chodzi i to jest ostatnia, najdobitniejsza próba.


Wyżej względem fragmentu do którego (prawdopodobnie) się odwołujesz, a mianowicie:
16 Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał». [Łk 10:16]

Mówię więc, że trochę wcześnie, bo w (Łk 9:44-45)
44 «Weźcie wy sobie dobrze do serca te właśnie słowa: Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi». 45 Lecz oni nie rozumieli tego powiedzenia; było ono zakryte przed nimi, tak że go nie pojęli, a bali się zapytać Go o nie.

Gdzie jasno jest napisane, że nie rozumieli całkowicie podstawowych spraw, już widzę jak głosili o Duszy nieśmiertelnej, Trójcy czy predestynacji ;)


Wt gru 26, 2017 16:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 25, 2017 22:26
Posty: 22
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
P.S. Te słowa od początku były metaforyczne, odnoszące się w symboliczny sposób do sytuacji z pustyni, Jezus nie nazywa siebie chlebem dosłownie. Nie rozumiem więc Twojego argumentu do Wybranej, nie żebym się z nią specjalnie zgadzał, bo Jezus wyraźnie powiedział, że mamy do Niego przyjść (być jego uczniami) i w Niego wierzyć. A do czego się odnosi też wyraźnie powiedział - do swojej śmierci. Jeżeli przyjmujesz Jego śmierć jako swoje zbawienie i postępujesz zgodnie z Jego przykazaniami, będziesz zbawiony, sądzę, że tak jest i bardzo mnie to cieszy. :)


Wt gru 26, 2017 16:43
Zobacz profil
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Ech... Opisy Ostatniej Wieczerzy Ty czytał? 1 List do Koryntian? Jakoś tak dziwnie się składa, że jak się zestawi te fragmenty z 6 rozdziałem Ewangelii wg św. Jana (nie mówiąc już o tym, że Zbawiciel nie zaprzeczył dosłownemu rozumieniu Jego nauki), wynika jednak, że trzeba to rozumieć dosłownie. :)


Wt gru 26, 2017 16:44

Dołączył(a): Pn gru 25, 2017 22:26
Posty: 22
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Czytał!
Mógłbyś mi to wykazać, bo ja nie widzę.

Dla mnie dużo jaśniejsze jest odniesienie się do Paschy i pokazanie obrazowo (co było znamienne dla żydów) co ma się stać.

1 Kor 11 mówi wyraźnie:
26 Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie.

27 Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej

Paweł nie napisał: Komunikanty stają się prawdziwym ciałem i krwią naszego Pana, dlatego też kto spożywa niegodnie...
Wszystko jest jasno napisane :)


Wt gru 26, 2017 16:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
wybrana napisał(a):
Podstawą naszej wiary jest Ewangelia Chrystusowa.

Głoszona przez Kościół, ustanowiony przez Jezusa, któremu przewodzi papież, która to funkcja również została ustanowiona przez Jezusa.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt gru 26, 2017 16:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 25, 2017 22:26
Posty: 22
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
chwat napisał(a):
wybrana napisał(a):
Podstawą naszej wiary jest Ewangelia Chrystusowa.

Głoszona przez Kościół, ustanowiony przez Jezusa, któremu przewodzi papież, która to funkcja również została ustanowiona przez Jezusa.


Zgadzam się co Ewangelii głoszonej prze Kościół, który Jezus nabył swoją krwią (nie lubię słowa ustanowiony), kierowany przez Biskupów i Prezbiterów, ale o Papieżu nie znalazłem ani słowa. :( Możesz mi powiedzieć gdzie to wyczytałeś?


Wt gru 26, 2017 17:02
Zobacz profil
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
PoprostuChrześcijanin napisał(a):
Czytał!
Mógłbyś mi to wykazać, bo ja nie widzę.

Wiesz, nie dziwi mnie to, że nie widzisz, skoro pominąłeś jasne i jednoznacznie słowa Chrystusa cytując 1 List do Koryntian:

1 Kor 11,23-29
:idea: :idea: 23. Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb
24. i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę!
25. Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę!

26. Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie.
27. Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej.
28. Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha.
29. Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije.


Chrystus powiedział "to jest", a nie "to oznacza" czy "to symbolizuje". Paweł nie musi niczego dodawać w takim stylu, jakiego się domagasz, bo słowa Zbawiciela są jednoznaczne.


Wt gru 26, 2017 17:05
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Cytuj:
17 Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew6, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. 18 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą7. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie». Mt 16


Wt gru 26, 2017 17:05

Dołączył(a): Pn gru 25, 2017 22:26
Posty: 22
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Yarpen_Zirgin:
Odniosłem się do tego, ale przy okazji Ewangelii i to w ten sposób w jaki odniósł się Paweł, zobacz, że mimo tych słów Paweł nie wyciągnął takiego wniosku jaki wyciągacie Wy.

To ciekawe... Powiedział również: 9 Ja jestem bramą. [J 10:9], 1 Ja jestem prawdziwym krzewem winnym [J 15:1], 6 Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą... [J 14:6]...
Skoro JEST, a nie oznacza, to gdzie ma zawiasy?

Kael:

Nadal nie widzę gdzie tutaj o Papieżu. :(


Wt gru 26, 2017 17:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
PoprostuChrześcijanin napisał(a):
Zgadzam się co Ewangelii głoszonej prze Kościół, który Jezus nabył swoją krwią (nie lubię słowa ustanowiony), kierowany przez Biskupów i Prezbiterów

To z czym się zgadzasz i czego nie lubisz nikogo nie interesuje.
Cytuj:
ale o Papieżu nie znalazłem ani słowa. :( Możesz mi powiedzieć gdzie to wyczytałeś?
A kto mówi, że ja to wyczytałem?
Wyczytywanie wedle własnych oczekiwań, to wynalazek protestancki.
Biblia jest tak metaforycznie sformułowana, że możesz tam znaleźć wszystko i udokumentować każdą herezję. Dlatego warto pamiętać, że owo "wyczytywanie" nie ma żadnej wartości. Kościół nie stworzył Biblii jako źródła do dowolnych odczytów, więc członkowie Kościoła Jezusa nie robią tego na własną rękę, tylko polegają na interpretacji właściciela Biblii, czyli Kościoła.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt gru 26, 2017 17:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 25, 2017 22:26
Posty: 22
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
chwat napisał(a):
PoprostuChrześcijanin napisał(a):
Zgadzam się co Ewangelii głoszonej prze Kościół, który Jezus nabył swoją krwią (nie lubię słowa ustanowiony), kierowany przez Biskupów i Prezbiterów

To z czym się zgadzasz i czego nie lubisz nikogo nie interesuje.


Przepraszam. :x


Wt gru 26, 2017 17:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 26, 2017 17:31
Posty: 2
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
Prawda. To ewangelia i Pismo Święte wyznacza, kto jest w Kościele Jezusa ;) a skoro jesteśmy w nim, powinniśmy traktować siebie jak bracia, których łączy Chrystus, a nie jak ludzie, którzy są podzieleni denominacjami.
chwat napisał(a):
To z czym się zgadzasz i czego nie lubisz nikogo nie interesuje.
Cóż, mnie np. interesuje ;)
chwat napisał(a):
Biblia jest tak metaforycznie sformułowana, że możesz tam znaleźć wszystko i udokumentować każdą herezję. Dlatego warto pamiętać, że owo "wyczytywanie" nie ma żadnej wartości. Kościół nie stworzył Biblii jako źródła do dowolnych odczytów, więc członkowie Kościoła Jezusa nie robią tego na własną rękę, tylko polegają na interpretacji właściciela Biblii, czyli Kościoła.
Aha, to kościół rzymskokatolicki jest właścicielem Biblii. I ma monopol na jej interpretację a wszyscy inni się mylą. Tak samo jak Świadkowie Jehowy. :D

Ten wątek został założony po to, żeby łączyć chrześcijań, a nie dzielić. Miał być zaproszeniem do wspólnego przeżywania tej samej wiary mimo różnic doktrynalnych.

Jednak niestety jest cała masa ludzi i kościołów, którym wydaje się, że mają 100% racji a inni się mylą. I można sobie tak uważać, mnie to wcale nie przeszkadza, dopóki traktuje się swoich braci i dzieci Jezusa Chrystusa na równi ze "współwyznawcami"

W momencie, w którym ktoś tego nie robi, postępuje wbrew woli Boga (Jana 17:22) - po prostu grzeszy
.


Wt gru 26, 2017 17:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 25, 2017 22:26
Posty: 22
Post Re: Dylemat: Chrześcijanin czy katolik?
"Ten wątek został założony po to, żeby łączyć chrześcijań, a nie dzielić. Miał być zaproszeniem do wspólnego przeżywania tej samej wiary mimo różnic doktrynalnych."

Dokładnie tak, jednak jak na razie bezskutecznie. :(


Wt gru 26, 2017 18:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 812 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 55  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL