Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 oszustwo 
Autor Wiadomość
Post oszustwo
Ostatnio miałem do zlutowania układ od nauczyciela, jednak tata powiedział, że on to zrobi( żebym nie zrobił zwarcia). Ogólnie była to praca dodatkowa i akurat mnie wybrał do tego nauczyciel. Po zlutowaniu tego przyniosłem to na drugi dzień, bardzo spodobało się to panu i potem spytał czy sam to lutowałem. Powiedziałem, że tak(choć lutował to mój tata) i on mówi, że z takim lutowaniem to mam u niego 5 przynajmniej (było to dobrze bardzo zlutowane bo mój ojciec pracuje jako elektronik). Teraz dał mi inne zadanie i mówił, że dostanę 6 jak zrobię. To już jestem sam w stanie zrobić, teraz trochę głupio mi, że oszukałem go mówiąc, że to ja lutowałem. Byłem wtedy z kolegami u tego pana i nie chciałem się przed nimi upokarzać i w sumie wyszło jak wyszło. Nawet gdybym powiedział, że to nie ja robiłem to ta 5 byłaby i tak chyba. Czy takie oszustwo to grzech ciężki? Zrobiłem to z pełną świadomością, ale chciałem się pokazać z dobrej strony przed panem. Liczę na komentarze z dobrą, szczerą opinią :)


Pn sty 15, 2018 16:10
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: oszustwo
Najlepiej po prostu zapytaj księdza w konfesjonale, bo nie wydaje się to całkiem jednoznaczne.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn sty 15, 2018 18:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: oszustwo
Zawsze możesz oddając tę drugą pracę powiedzieć nauczycielowi: "Proszę pana, przy ostatnim zadaniu pomagał mi tata, ale tę zrobiłem już od początku do końca sam" :)

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn sty 15, 2018 18:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: oszustwo
Dobre rozwiazanie :).
Trzeba nauczyc sie brac odpowiedzialnosc za swoje czyny.
Nie tylko w konfesjonale.


Pn sty 15, 2018 21:56
Zobacz profil
Post Re: oszustwo
jako były nauczyciel stwierdzam, że jest to zwykłe oszustwo. Nie widzę tu żadnej niejednoznaczności.
bialoglowa- on nie pisze o pomocy, tylko o zrobieniu przez tatę zadania za niego. a jeśli tak, to mówienie o pomocy taty będzie kolejnym kłamstwem.

zadania dodatkowe zazwyczaj są dla ochotników.


N lut 11, 2018 12:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: oszustwo
baranek napisał(a):
jako były nauczyciel stwierdzam, że jest to zwykłe oszustwo.

O ho ho, na stos z nim.
baranek napisał(a):
on nie pisze o pomocy, tylko o zrobieniu przez tatę zadania za niego

Ściśle rzecz ujmując nie pisze ani o jednym, ani o drugim. Tata lutował, ale żeby zlutować trzeba najpierw jakiś układ przygotować, być może chłopak zrobił to sam.
I jak by nie było, bardziej pedagogiczne od piętnowania małolata wydaje mi się jednak wskazanie mu możliwości rehabilitacji.

_________________
Tylko Bogu chwała


N lut 11, 2018 13:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: oszustwo
Typowe dla polskich nauczycieli karanie zamiast pozytywnej motywacji dobrze pamietam ze swoich czasow szkolnych i jakos tak sie to laczy z polskim podejsciem do katolicyzmu i duza checia do "napominania bladzacych".


N lut 11, 2018 19:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: oszustwo
baranek napisał(a):
jako były nauczyciel stwierdzam, że jest to zwykłe oszustwo. Nie widzę tu żadnej niejednoznaczności.
bialoglowa- on nie pisze o pomocy, tylko o zrobieniu przez tatę zadania za niego. a jeśli tak, to mówienie o pomocy taty będzie kolejnym kłamstwem.

zadania dodatkowe zazwyczaj są dla ochotników.

Tyle, że tego oszustwa uczą sami nauczyciele.
Moja córka ma talent plastyczny, który teraz wykorzystuje jako dorosła osoba. Niestety, w szkole nigdy jej prace nie szły na konkurs, bo koleżanki miały rodziców mających talent plastyczny i owi rodzice rysowali bądź malowali prace za swoje dzieci. Nauczyciele, nie sądzę, że nie wiedzieli (praca nawet najbardziej uzdolnionego dziecka w klasach I-III SP jest różna poziomem od pracy osoby dorosłej, nawet bez większych zdolności), wybierali te prace na konkurs.
Gdyby nauczyciele odrzucali prace rodziców, proceder zakończyłby się.
Mało tego, komisje w powiecie, województwie, a nawet krajowe kierowały sie tymi samymi zasadami co nauczyciele w szkole.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lut 11, 2018 19:37
Zobacz profil
Post Re: oszustwo
Nie uogólniaj.
Nie można usprawiedliwiać grzechu jednej osoby grzechem kogoś innego. Ten uczeń jest juz duży i świadomy - to jego wybór.


N lut 11, 2018 19:53
Post Re: oszustwo
subadam napisał(a):
Typowe dla polskich nauczycieli karanie zamiast pozytywnej motywacji dobrze pamietam ze swoich czasow szkolnych i jakos tak sie to laczy z polskim podejsciem do katolicyzmu i duza checia do "napominania bladzacych".


Kara nie musi wykluczać motywacji :)
może w ogóle dzieci nie powinny dostawać ocen 1, bo to kara za ich niewiedzę? tylko widzisz- nauczyciel MUSI oceniać. I stara się to robić sprawiedliwie.

ciekawa jestem, jak sobie wyobrażasz to "napominanie błądzących" w przypadku oszustwa?


N lut 11, 2018 20:03
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: oszustwo
baranek napisał(a):
Nie uogólniaj.
Nie można usprawiedliwiać grzechu jednej osoby grzechem kogoś innego. Ten uczeń jest juz duży i świadomy - to jego wybór.

W którym miejscu (jakimi słowami) usprawiedliwiłam? Wskazałam przyczynę takiego stanu rzeczy.
Co do uogólniania, to była to ogólnopolska praktyka, o czym świadczą prace, jakie wygrywały te konkursy. Jako przykład: uczennica z mojej szkoły wygrała laptop w ogólnopolskim konkursie plastycznym. Po nagrodę jeździła z rodzicami gdzieś na Śląsk. Sęk w tym, że praca była wykonana przez matkę. Na etapie gimnazjum już to nie przechodziło, bo prace matki nie różniły się od uczniowskich, a nawet były gorsze (był jeden talent w tej klasie, ale nie ta dziewczynka).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lut 11, 2018 21:38
Zobacz profil
Post Re: oszustwo
Ja nie mówię, ze tak się nie zdarza- faktycznie głownie przy pracach plastycznych łatwo to zauważyć- ale nie wszyscy nauczyciele tak postępują.

A wskazanie przyczyny nie jest zwalaniem winy na tychże nauczycieli i usprawiedliwieniem ucznia? To tak, jakbyś napisała: jakby nauczyciele nie milczeli w przypadku niektórych oszustw, to by uczeń nie oszukiwał.

Tyle, że uczeń ma rozum i wolną wolę. I sam podejmuje decyzje - może też wybrać uczciwość mimo negatywnego wzorca.

Wydaje mi się, że masz żal o te konkursy córki. - Tylko, że trzeba było po prostu pójść do nauczyciela i mu wprost o swoich podejrzeniach odnośnie autorstwa pracy powiedzieć. - Nawet, gdyby wcześniej wiedział i nie reagował, to na oficjalną uwagę zareagować musi.


N lut 11, 2018 22:03
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: oszustwo
baranek napisał(a):
Ja nie mówię, ze tak się nie zdarza- faktycznie głownie przy pracach plastycznych łatwo to zauważyć- ale nie wszyscy nauczyciele tak postępują.

Nie twierdzę, że wszyscy, ale było i jest ciche przyzwolenie na taki proceder.
baranek napisał(a):
A wskazanie przyczyny nie jest zwalaniem winy na tychże nauczycieli i usprawiedliwieniem ucznia? To tak, jakbyś napisała: jakby nauczyciele nie milczeli w przypadku niektórych oszustw, to by uczeń nie oszukiwał.

Nie no, najlepiej nabrać wody w usta, udawać, że nic się nie stało. Na pewno wyleczy się raka :?
baranek napisał(a):
Tyle, że uczeń ma rozum i wolną wolę. I sam podejmuje decyzje - może też wybrać uczciwość mimo negatywnego wzorca.

Uczeń, jak sama nazwa wskazuje, uczy się. Uczy się nie tylko z podręczników, ale także postępowania, a "okazja czyni złodzieja". To my, dorośli, mamy wychować uczniów na prawych i uczciwych ludzi.
baranek napisał(a):
Wydaje mi się, że masz żal o te konkursy córki. - Tylko, że trzeba było po prostu pójść do nauczyciela i mu wprost o swoich podejrzeniach odnośnie autorstwa pracy powiedzieć. - Nawet, gdyby wcześniej wiedział i nie reagował, to na oficjalną uwagę zareagować musi.

Nie, nie mam żalu. Dziecku potrafiłam wytłumaczyć tak, że wyrosła na osobę, która w życiu posługuje się prawdą. I to jest najważniejsze.
Do nauczyciela? Po co? Nic by to nie dało, bo cóż ja znaczyłam wobec ojca koleżanki, który był pilotem? A córka i tak nie wygrałaby konkursu dalej jak w szkole, bo kolejne etapy rządziły się tym samym prawem. Miałam iśc do ministra edukacji?
Nie chodziło mi kompletnie o brak nagród mojego dziecka. Wskazałam na nieuczciwość i nic poza tym.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lut 11, 2018 22:29
Zobacz profil
Post Re: oszustwo
Naprawdę uważasz, że nauczyciele wartościują dzieci zależnie od zawodu rodziców? Współczuję doświadczeń. chciałam napisać przykład, że tak nie jest, ale nie jestem w stanie wpłynąć na twoją subiektywną ocenę


N lut 11, 2018 23:12

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: oszustwo
baranek napisał(a):

Kara nie musi wykluczać motywacji :)
może w ogóle dzieci nie powinny dostawać ocen 1, bo to kara za ich niewiedzę? tylko widzisz- nauczyciel MUSI oceniać. I stara się to robić sprawiedliwie.

ciekawa jestem, jak sobie wyobrażasz to "napominanie błądzących" w przypadku oszustwa?


To nie jest kara za ich niewiedze, to pokazanie ze nauczyciel nie byl na tyle dobry, by zainteresowac przerabianym zagadnieniem i nie nauczyl w czasie lekcji. Przeciez uczniowie oryginalnie ( przed lekcja ) nie mieli prawa wiedziec jezeli nie przerabiali tej czesci materialu.
To oczywiscie teoria, silaczek i silaczy w zawodzie nauczycielskim za wiele w Polsce nie ma.


Pn lut 12, 2018 2:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL