Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 18:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Uczestniczenie we Mszy w innym kraju 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 01, 2004 18:10
Posty: 104
Post Uczestniczenie we Mszy w innym kraju
..oczywiscie katolickim

jak jedziecie do kraju, w ktorego jezyku znacie jakies dwa słowa, i praktycznie nie znacie zupelnie "okolicy", i nie macie nikogo kto by z wami pobłądził, to co robicie w niedziele?? chodzi mi o Msze..

mowie tu w moim przypadku o Sycylii..


Pt cze 10, 2005 22:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 16:13
Posty: 188
Post 
ide na msze......i staram się w niej uczestniczyć tak mocno jak tylko mogę......przeciez kolejność modlitw raczej jest ta sama

wydaje mi się, ze można poczuc jedność z innymi katolikami, w końcu dzieli tylko język a łączy wiara


Pt cze 10, 2005 22:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Po pierwsze przewodniki na ogół podają kościoły, w których są odprawiane msze po polsku (oczywiście niekoniecznie znajdzie się taki tam, gdzie jedziesz, ale sprawdzić warto).

Po drugie - najważniejsza jest świadomość tego, czym jest msza święta i co się właśnie dzieje. Fakt - kazania nie zrozumiesz, czytań również, ale te zawsze możesz sobie wcześniej sprawdzić. W pozostałych częściach mszy możesz całkiem świadomie uczestniczyć. No i przypomnę (z niejaką obawą, że zaraz się kilka osób zechce wypowiedzieć w tylko tym temacie ;-)), że do SV II wszystkie msze były odprawiane po łacinie...

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


So cze 11, 2005 0:33
Zobacz profil
Post 
Asia, o zgubienie się bym się nie martwiła :)
Zawsze, kiedy jestem w obcym miejscu, w kraju lub zagranicą , po przyjeździe idę na spacerek w poszukiwaniu kościoła.
Ale nawet, jeśli go nie znajdę , po prostu sprawdzam, o której są msze i .... podążam za tłumem :D Sprawdzone :) Zagranicą też zdaje egzamin.

Godzinę mszy możesz sprawdzić w przewodniku , albo poprosić kogoś znającego język , żeby sprawdził w Internecie albo spytał osobę w hotelu, w którym będziecie spać. ( To ostatnie może być konieczne .. bo nawet, jeśli sama znajdziesz dzień wcześniej kościół, może brakować przy wejściu informacji o godzinach mszy)

Jeśli chodzi o uczestnictwo we mszy- angua słusznie zauważyła, że możesz wcześniej się zorientować, jakie będą czytania i przeczytać je sobie w domu , lub nawet z własnej Biblii w kościele :)
Natomiast części stałe Mszy świętej są opracowane w różnych językach- wystarczy mieć przy sobie taką ściągę :)
Na Wierze również znajdziesz podobne opracowanie:
http://www.wiara.pl/tematcaly.php?idena ... 48598#msza


N cze 12, 2005 9:16

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Akurat na Sycylii zdecydowana wiekszosc kosciolow to katolickie, takze nie ma obawy by sie pomylic, w wiekszosci miast sa conajmiej trzy Msze.

Sa takie zeszyty, czy ksiazeczki gdzie sa odpowiedzi mszalne w 5 lub 8 jezykach, to prawda nie ma sycylijnego, ale zawsze jest po wlosku.

Jesli to gesty Cie martwia, to wystarczy robic jak reszta ludzi.

Wiekszosc sycylijskich kosciolow ma tez relikwie jakiegos swietego czy swietej. Np W Katanii, jest ciala Sw Agaty. Jest tez przepiekna bazylika cala w afreskach w stylu wschodnim w Monreale, pod Palermo.

Wlosi bardzo lubia obcokrajowcow, w malym miasteczku, byc moze zaprosza Cie na kawe, czasami nawet na obiad. Bylby to fajny dodatek do Mszy. :D

Jest tez duzo turystow i moze sie okazac ze ktos nawet kazanie moglby tlumaczyc.


N cze 12, 2005 20:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Znalazlem tekst Mszy po wlosku. Trzeba miec akrobata, by moc to otworzyc.
http://www.wiara.pl/zdjecia/plikidopobrania/dodatek_msza.pdf


Pn cze 13, 2005 8:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 08, 2004 22:19
Posty: 4
Post 
co do postaw liturgicznych- nie naśladowałbym jednak ślepo "tubylców", zwłaszcza tych zachodniej europy. w wielu kościołach uczestnicy Mszy stoją w nieodpowiednich momentach, np. podczas Konsekracji


Wt cze 14, 2005 23:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 20, 2005 12:05
Posty: 59
Post 
Dla mnie msza w innym kraju to calkowita tabularaza, nie dość że nic nie rozumię to jeszcze ludzie inaczej się zachowują jak w Polsce. Mimo szczerych checi uczestnictwa zawsze konczyło sie to zniesmaczeniem.

Wydaje mi sie ze nalezy popracowac nad jakims wspólnym jezykiem, bo malo kto z przeciętnych katolików jeździ ze ściagami jak sie zachowywać i uczestniczyć na mszy w innym kraju. Brak uniwersalizmu


Śr cze 15, 2005 6:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 18:13
Posty: 3
Post 
Ja też miałam aki problem. Dopiero wróciłam z Łotwy. Gram z orkiestra dętą i mielismy cały dzień ściśle zaplanowany. W niedzielę bezskutecznie chciałam iść na mszę, bo po pierwsze: w okolicy były tylko kościoły protestanckie (bynajmniej tak mi sie wydaje), po drugie: kompletnie nie znam jezyka,a po trzecie to jak wcześniej wspomniałam nie było kiedy, bo cały czas gdzieś występowaliśmy. Teraz zastanawiam się czy popełniłam grzech ciężki nie uczestnicząc w niedzielę we mszy. jesli wiecie coś na ten temat to proszę o odpowiedź. Dodam jeszcze, że bardzo chciałam iść na mszę i pytałam kapelmistrza czy jest taka mozliwość, ale bez skutku... :(


Wt cze 21, 2005 11:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
Piotr123 napisał(a):
Wydaje mi sie ze nalezy popracowac nad jakims wspólnym jezykiem, bo malo kto z przeciętnych katolików jeździ ze ściagami jak sie zachowywać i uczestniczyć na mszy w innym kraju. Brak uniwersalizmu
Alez taki język jest opracowany... nazywa się łacina - i, o dziwo, jest ona obowiązujacym jezykiem liturgicznym Kościoła.

_________________
Dominik Jan Domin


Pn lip 11, 2005 19:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Czemu nie aramejski? Przeciez tym jezykiem mowil Jezus, wiec slowa przemienienia apostolowie wymawiali wpierw po aramejsku.

Tak zeby nie bylo zadnych barier z Kosciolami uzywajacymi starogrecki, starocerkiewnoslowianski, staroormianski, starosyryjski lub koptyjski?


Wt lip 12, 2005 23:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
Czemu nie aramejski? Pytanie do soboru...

Jezus te Słowa wypowiedzieł po aramejsku. Czy wszyscy apostołowie? Raczej nie. Raczej mówili je w języku osób, z którymi byli. Dlaczego łacina? Bo to język oficjalny Kościoła. Nie aramejski, nie starogrecki, nie starokoptyjski itp.

_________________
Dominik Jan Domin


Śr lip 13, 2005 9:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 02, 2004 11:43
Posty: 166
Post 
Gdyby nie wprowadzano NOM z "alternatywnymi" językami narodowymi nie byłoby problemów ze słuchaniem Mszy w innych krajach.


Śr lip 13, 2005 19:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL