Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 16:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Droga synodalna w Niemczech 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Watykan obawia się drugiej reformacji w Niemczech
https://www.rp.pl/kosciol/art39882441-watykan-obawia-sie-drugiej-reformacji-w-niemczech

:roll: Co o tym myślicie? Ktoś będzie "drugim Lutrem"?!... :roll: Może Georg Bätzing
    – Moglibyśmy być już znacznie dalej w dziele reformatorskim, gdyby nie sprzeciw Watykanu, na który spada cała odpowiedzialność – skomentował przewodniczący niemieckiego episkopatu biskup Georg Bätzing. Biskupi nie zamierzają rezygnować z planów. Przesunęli jedynie głosowanie nad statutem Komisji Synodalnej w oczekiwaniu na poważne rozmowy z Watykanem.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz lut 22, 2024 15:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Jerzy_67 napisał(a):
Co o tym myślicie? Ktoś będzie "drugim Lutrem"?!... Może Georg Bätzing

Nie przesadzajmy. Biskup Bątzing jest motorem pewnych reform, czasami idących za daleko ale Lutrem nie będzie.
Do tego trzeba mieć trochę charyzmy.

_________________
ksiądz


Pt lut 23, 2024 17:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
bramin napisał(a):
Biskup Bątzing jest motorem pewnych reform, czasami idących za daleko
Możemy poznać Twoje zdanie, jako księdza, na temat tych reform? Które są OK, a które nie?... [kto lepiej to zrobi, jak ktoś od środka temat znający?]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So lut 24, 2024 7:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Droga synodalna w Niemczech
Przenoszę dyskusję na temat drogi synodalnej do tego nowego wątku.

_________________
ksiądz


Pn lut 26, 2024 9:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Droga synodalna w Niemczech
OK, cieszę się z przenosin tematu; ucieszę się też z otrzymania odpowiedzi na moje pytanie...
    Możemy poznać Twoje zdanie, jako księdza, na temat tych reform? Które są OK, a które nie?... [kto lepiej to zrobi, jak ktoś od środka temat znający?]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn lut 26, 2024 10:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Droga synodalna w Niemczech
Jerzy_67 napisał(a):
Możemy poznać Twoje zdanie, jako księdza, na temat tych reform?

Podaję link do artykułu na ten temat.
https://www.katholisch.de/artikel/44051 ... nodale-weg
Teraz małe streszczenie o co chodzi w tej drodze synodalnej.
Została ona podzielona na poszczególne fora.
Forum 1.
Dotyczy władzy i podziału władzy w Kościele.
Droga Synodalna (będę posługiwał się skrótem DS) uważa, ze powinna być powołana Rada Synodalna jako gremium na płaszczyźnie konferencji biskupów, diecezji i parafii, Rzym sie sprzeciwia bo to osłabiłoby rolę biskupa.
Dalej chodzi o wpływ świeckich na mianowanie biskupów. Tu jestem jak najbardziej za, to powrót do starożytnej praktyki Kościoła.
Forum 2.
Dotyczy życia prezbiterów, zniesienia obowiązkowego celibatu (jestem za), oczywiście obowiązek celibatu powinien dotyczyć jedynie księży zakonników.
Inny ważny temat to nadużycia seksualne i działania wobec sprawców. Zapobieganie takim nadużyciom. Oczywiście jestem za.
Forum 3.
Kobiety w służbie i urzędach kościelnych:
- diakonat kobiet, DS uważa, ze powinien być wprowadzony w całym Kościele, ale poszczególne diecezje powinny o tym decydować czy tego chcą, jestem za,
- przepowiadanie Ewangelii przez świeckich w Słowie i Sakramencie, jak najbardziej, to nic nowego w krajach misyjnych,
Forum 4.
Zycie w udanych związkach:
-nowe spojrzenie i ocena homoseksualizmu, nie może on być moralnie inaczej oceniany niż heteroseksualizm, postuluje się zmianę treści katechizmu na ten temat! dla mnie sprawa dość kontrowersyjna, vide: nauka Biblii,
- uwzględnienie wielości płci, tez temat kontrowersyjny i bardzo ideologiczny,
- "błogosławieństwo par, które się kochają" (dosłowne sformułowanie), chodzi oczywiscie o pary homoseksualne czy ludzi żyjących w nowych związkach, moje zdanie j.w.

_________________
ksiądz


Pn lut 26, 2024 10:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 617
Post Re: Droga synodalna w Niemczech
Z powyższego wynikać się zdaje, że zadania drogi synodalnej w Niemczech różnią się od tematyki poruszanej w Polsce jak też w reszcie świata. Nie pokrywają z tematyką zawartą w materiałach synodalnych.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Pn lut 26, 2024 12:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Droga synodalna w Niemczech
Idący napisał(a):
zadania drogi synodalnej w Niemczech różnią się od tematyki poruszanej w Polsce

Nie chcę być złośliwy ale w Polsce dyskusje na temat synodalności zostały potraktowane "per nogam". Odzew był bardzo mizerny. Nie zauważono zbyt wielkiego zaangażowania zarówno ze strony hierarchii jak i "zwykłych" ludzi. W mniejszych ośrodkach ludzie w ogóle nie mieli pojęcia, ze cos takiego jest.
Jak się poczyta sprawozdania z dyskusji, refleksji nad tą sprawą z poszczególnych diecezji to widać w większości przypadków ze zrobiono to wszystko aby po prostu sprawę odfajkować.
Idący napisał(a):
Nie pokrywają z tematyką zawartą w materiałach synodalnych.
A mnie się wydaje, ze się pokrywają. Dobrze byłoby przeczytać dokumenty DS i syntezę synodu.
Tutaj link do syntezy synodu.
https://www.synod.va/content/dam/synod/ ... Report.pdf

_________________
ksiądz


Wt lut 27, 2024 8:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 617
Post Re: Droga synodalna w Niemczech
bramin napisał(a):
Nie chcę być złośliwy ale w Polsce dyskusje na temat synodalności zostały potraktowane "per nogam".
Przez proboszczów, rzeczywiście tak. Jak narzucone zło konieczne. Rozkaz wypełniony. Jednak niektórzy proboszczowie trafili na miny. Zespoły dobrane zostały tak, aby składały się z osób przyzwyczajonych do prowadzenia za rączkę, nie przejawiających inicjatywy. U mnie, pechowo, dwie osoby z powołanych się zaangażowały. I dołączyło do nich jeszcze kilka. Proboszcz na wszelkie sposoby zniechęcał, jednocześnie werbalnie wspierając wszelkie inicjatywy. I jednocześnie je blokując.

bramin napisał(a):
A mnie się wydaje, ze się pokrywają. Dobrze byłoby przeczytać dokumenty DS i syntezę synodu.
Tak, mam ten dokument. Omawialiśmy punkt po punkcie. Wysłaliśmy do kurii nasze stanowisko odnoszące się do poszczególnych punktów, tez. Nie widzę większych podobieństw.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Wt lut 27, 2024 9:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Droga synodalna w Niemczech
Idący napisał(a):
Proboszcz na wszelkie sposoby zniechęcał, jednocześnie werbalnie wspierając wszelkie inicjatywy. I jednocześnie je blokując.

To ksiądz proboszcz cierpi na jakieś rozdwojenie jaźni?
Idący napisał(a):
Tak, mam ten dokument. Omawialiśmy punkt po punkcie.
Cos ten ksiądz proboszcz źle na was wpłynął, skoro twierdzisz, ze omawialiście punkt po punkcie i nie widzisz podobieństw.
W takim razie przeczytaj dokumenty DS.
Ja je dość mocno streściłem. Są punkty wspólne m.in. rola świeckich, w tym kobiet, w Kościele, diakonat jako specyficzna posługa w Kościele (dyskusja o diakonacie kobiet), nowe spojrzenie na osoby niebinarne, władza w Kościele itd.

_________________
ksiądz


Wt lut 27, 2024 22:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 617
Post Re: Droga synodalna w Niemczech
bramin napisał(a):
To ksiądz proboszcz cierpi na jakieś rozdwojenie jaźni?

Nie. Dostał polecenie i je wypełnił. Formalnie. Przy minimalnym zaangażowaniu i niechęci do wprowadzania zmian, które wypływały w dyskusjach.

bramin napisał(a):
Są punkty wspólne m.in. rola świeckich, w tym kobiet, w Kościele, diakonat jako specyficzna posługa w Kościele (dyskusja o diakonacie kobiet), nowe spojrzenie na osoby niebinarne, władza w Kościele itd.

Zatem ująłeś na tyle specyficznie, że ja to inaczej odczytuję. Omawialiśmy i przedyskutowywaliśmy każdy z punktów dokumentu. Mam wrażenie, że choć patrzymy na ten sam medal, to z przeciwnych stron. I dlatego odnosimy do innych rzeczywistości. Jam się tym zajmował na poziomie parafialnym. Wszystkie tematy odnosiłem (jak i reszta zespołu) do spraw bezpośrednio nas dotyczących. Tych, na które możemy mieć jakiś wpływ i powinny być kształtowane na poziomie parafii. Rozwój wiary i wspólnoty parafialnej. I tak odbieram ten dokument. Nie jako pytanie, czy chcę wybierać biskupa, tylko jak Kościół na poziomie parafii ma się umacniać i rozwijać.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Śr lut 28, 2024 14:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL