Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 6:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 204 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
 Miliony ofiar 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 16, 2006 20:09
Posty: 57
Post Re: Miliony ofiar
Radogost napisał(a):
No pewnie , że tak było i nikt temu nie przeczy , bo i inne ludy kultywowały wyrywanie serca czy rozbijanie głów , ale w tym wątku chodzi o coś zupełnie innego i nie wiem , czy kolega tego nie rozumie czy nie chce zrozumieć. Tutaj chodzi o mordowanie w imię Boga , który głosi dobroć , miłość bliźniego i oczekuje wypełniania X przykazań , gdzie jedno z nich mówi " nie zabijaj ". Ot i cały problem , a nie plemienne walki między poganami , bo i chrześcijanie walczyli między sobą.
Jeżeli chodzi o gwałt , to wcale się nie dziwię , że taką karę stosowali , bo i dziś by się ona przydała ( ale to tak na marginesie )


Rozumiem to, chcę tylko pokazać, że chrystianizacja pogan była konieczna. Zapewne zdarzały się nadużycia, bo w końcu sami chrześcijanie się niedawno nawrócili i mieli jeszcze masę przyzwyczajeń pogańskich, jednak to nie jest wina religii ani Kościoła, tylko właśnie jego zbyt małego wpływu. Trzeba pamiętać, że Kościół miał wprawdzie wpływy polityczne w średniowieczu, ale jego wpływ na poziom religijności ludzi nie był już taki oczywisty, to był dopiero długi proces.

Przykazanie "nie zabijaj" jest efektem błędnego tłumaczenia, w oryginale brzmi "nie morduj" (nie zabijaj niesprawiedliwie), co jest zgodne z katolicką tradycją, która dopuszcza zabijanie w określonych przypadkach (choćby najprostszy - samoobrona). Zakazanie praktyk barbarzyńskich uważam za słuszne. Jeżeli barbarzyńcy zbrojnie występują w ich obronie - to zabijanie ich jest słuszne, bo jest to wojna sprawiedliwa (jeżeli nie ma innych rozwiązań). Tłumienie reakcji pogańskich było więc jak najbardziej dobre, jeżeli o te "ofiary" Ci chodzi. Jednak każda osoba zabita niesłusznie, jest wystąpieniem przeciwko Kościołowi, a nie działaniem zgodnie z nim, bez względu na tłumaczenie i Bóg rozsądzi(ł) te kwestie.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=m3TBgtxumhs


N lut 28, 2010 14:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 07, 2010 20:07
Posty: 162
Post Re: Miliony ofiar
Oj kolego - widzę , że nie dojdziemy do porozumienia . Nie ma czegoś takiego jak sprawiedliwa wojna czy słuszne zabijanie - dla mnie takie słowa to jakieś chore bzdury graniczące z absurdem .
Dziękuję za rozmowę i wyłączam się z dyskusji gdzie są używane takie argumenty.


N lut 28, 2010 17:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 16, 2006 20:09
Posty: 57
Post Re: Miliony ofiar
Radogost napisał(a):
Oj kolego - widzę , że nie dojdziemy do porozumienia . Nie ma czegoś takiego jak sprawiedliwa wojna czy słuszne zabijanie - dla mnie takie słowa to jakieś chore bzdury graniczące z absurdem .
Dziękuję za rozmowę i wyłączam się z dyskusji gdzie są używane takie argumenty.


Kolego, nie rozumiem zupełnie o co Ci chodzi, rozumiem, że Ty byś miłosiernie pozwolił wybebeszać się tamtym barbarzyńcom, szanując ich wolność, czy tak? :) Nie wiem w takim razie kto by zrobił coś gorszego, w katolicyzmie jest coś takiego jak grzech zaniechania, jeżeli dla Ciebie przyglądanie się jak się ludzie mordują i żyją jak dzikusy jest ok, no to faktycznie nie mamy o czym rozmawiać :) .

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=m3TBgtxumhs


N lut 28, 2010 18:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 05, 2010 16:39
Posty: 227
Post Re: Miliony ofiar
W ostatnim numerze "Faktów i Mitów" gdzieś na ostatnich stronach był taki artykuł o maszynach tortur używanych przez Inkwizycję... Warto to przeczytać i zobaczyć "miłosierdzie" i "sprawiedliwość" Krk.
Luke_Nuke napisał(a):
Kolego, nie rozumiem zupełnie o co Ci chodzi, rozumiem, że Ty byś miłosiernie pozwolił wybebeszać się tamtym barbarzyńcom, szanując ich wolność, czy tak? :)
Nie wiem w takim razie kto by zrobił coś gorszego, w katolicyzmie jest coś takiego jak grzech zaniechania, jeżeli dla Ciebie przyglądanie się jak się ludzie mordują i żyją jak dzikusy jest ok, no to faktycznie nie mamy o czym rozmawiać :) .

A w tamtych czasach jak było w katolickiej Europie nie-dzikusów? Był brud, smród i najgorsze zarazy. I wiara w jakiegoś nadprzyrodzonego Boga, którego istnienia nie można udowodnić. A poganie wierzyli w bóstwa utożsamiające się z siłami natury.A mordowanie się? Kościół też mordował.
Radogost napisał(a):
Oj kolego - widzę , że nie dojdziemy do porozumienia . Nie ma czegoś takiego jak sprawiedliwa wojna czy słuszne zabijanie - dla mnie takie słowa to jakieś chore bzdury graniczące z absurdem. Dziękuję za rozmowę i wyłączam się z dyskusji gdzie są używane takie argumenty.

Bo to są argumenty religianta :)


Pn mar 01, 2010 9:59
Zobacz profil
Post Re: Miliony ofiar
ateista1993 napisał(a):
W ostatnim numerze "Faktów i Mitów" gdzieś na ostatnich stronach był taki artykuł o maszynach tortur używanych przez Inkwizycję... Warto to przeczytać i zobaczyć "miłosierdzie" i "sprawiedliwość" Krk.

No tak - tortury to domena chrześcijan nieznana wyznawcom innych religii :D


Pn mar 01, 2010 10:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 16, 2006 20:09
Posty: 57
Post Re: Miliony ofiar
ateista1993 napisał(a):
W ostatnim numerze "Faktów i Mitów" gdzieś na ostatnich stronach był taki artykuł o maszynach tortur używanych przez Inkwizycję... Warto to przeczytać i zobaczyć "miłosierdzie" i "sprawiedliwość" Krk.


Radzę przeczytać jakąkolwiek książkę na temat Inkwizycji a nie strzelać mi tu artykułami z Faktów i Mitów bo to jest po prostu śmieszne :) . Temu pismu wielokrotnie udowodniono, że dopuszcza kłamliwe artykuły. Tortury przez inkwizycję były bardzo rzadko używane i w bardzo ograniczonym zakresie, były jednak na porządku dziennym w świeckich procesach. Jakbyś żył w średniowieczu to tak jak wielu, w tamtych czasach, wplótł byś w swoje przewinienia jakąś herezję byle tylko być sądzonym przez inkwizycję a nie przez władzę świecką :) .

ateista1993 napisał(a):
A w tamtych czasach jak było w katolickiej Europie nie-dzikusów? Był brud, smród i najgorsze zarazy. I wiara w jakiegoś nadprzyrodzonego Boga, którego istnienia nie można udowodnić. A poganie wierzyli w bóstwa utożsamiające się z siłami natury.A mordowanie się? Kościół też mordował.


Jasne, że Europa długo nie była (i do tej pory nie jest) w pełni schrystianizowana, zresztą wspomniałem chyba o tym. Proces cywilizowania najróżniejszych dzikusów wciąż trwa, nawet w łonie samej Europy :razz: . A istnienie Boga można udowodnić bezsprzecznie, na naprawdę bardzo niskim poziomie założeń, dzielonych także przez metodę naukową.

Cytuj:
Kościół też mordował.

Kościół nie mordował ale dopuszczał zabijanie w ściśle określonych przypadkach, tak jak to jest do tej pory. Zawsze jednak uczył, żeby korzystać w miarę możliwości z innych rozwiązań, dowodem na to jest choćby procedura inkwizycyjna wydawania skazańca władzy świeckiej, gdzie zawsze formalnie proszono władzę świecką o litość względem niego.

ateista1993 napisał(a):
Bo to są argumenty religianta :)


Niektórzy ateiści potrafią mnie rozweselić na cały dzień :D . Najśmieszniejsze jest to, że sami nie macie żadnych podstaw sądzenia tego co jest słuszne a co nie ;) . Własne subiektywne przemyślenia na temat życia prezentujecie czasami jak prawdę objawioną, co jest nieskończenie razy głupsze niż jakakolwiek, najgłupsza religia. :)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=m3TBgtxumhs


Pn mar 01, 2010 12:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 05, 2010 16:39
Posty: 227
Post Re: Miliony ofiar
Nic dodać, nic ująć... :o :brawo:
Wy jak zwykle macie rację, a wszyscy inni się mylą :brawo:


Wt mar 02, 2010 10:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 16, 2006 20:09
Posty: 57
Post Re: Miliony ofiar
ateista1993 napisał(a):
Nic dodać, nic ująć... :o :brawo:
Wy jak zwykle macie rację, a wszyscy inni się mylą :brawo:


Dziękuję, że nareszcie uznałeś ten fakt :) . Ale nie martw się, każdy kiedyś tkwił w błędzie, póki nie zainteresował się tematem.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=m3TBgtxumhs


Wt mar 02, 2010 20:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 05, 2010 16:39
Posty: 227
Post Re: Miliony ofiar
Luke_Nuke napisał(a):
ateista1993 napisał(a):
Nic dodać, nic ująć... :o :brawo:
Wy jak zwykle macie rację, a wszyscy inni się mylą :brawo:


Dziękuję, że nareszcie uznałeś ten fakt :) . Ale nie martw się, każdy kiedyś tkwił w błędzie, póki nie zainteresował się tematem.

A dlaczego uważacie, że rację macie akurat wy, a ateiści tkwią w błędzie? Z resztą zauważyłem coś takiego także u katolików z moich okolic (choć nie u wszystkich) - twierdzą, że tylko oni mają rację, a inni (a więc najczęściej chodzi o ateistów) są w błędzie.


Wt mar 02, 2010 21:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 16, 2006 20:09
Posty: 57
Post Re: Miliony ofiar
Cytuj:
A dlaczego uważacie, że rację macie akurat wy, a ateiści tkwią w błędzie? Z resztą zauważyłem coś takiego także u katolików z moich okolic (choć nie u wszystkich) - twierdzą, że tylko oni mają rację, a inni (a więc najczęściej chodzi o ateistów) są w błędzie.


Halo! Każdy przecież uważa, że ma rację, póki dyskusja nie rozstrzygnie jak jest naprawdę. Jeżeli jesteś ciekaw czemu uważamy, że mamy rację, to słuchaj nas i dyskutuj.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=m3TBgtxumhs


Wt mar 02, 2010 21:16
Zobacz profil
Post Re: Miliony ofiar
ateista1993 napisał(a):
A dlaczego uważacie, że rację macie akurat wy, a ateiści tkwią w błędzie? Z resztą zauważyłem coś takiego także u katolików z moich okolic (choć nie u wszystkich) - twierdzą, że tylko oni mają rację, a inni (a więc najczęściej chodzi o ateistów) są w błędzie.


A jak jesteś naprawdę w błędzie? Przecież przytoczyłem konkretne linki, nawet taka Wikipedia pisze że tylko 5% wszystkich procesów inkwizycji zazwyczaj kończyło się śmiercią.

Czyli Sąd Inkwizycji był łaskawy aż w 95% !!! Zazwyczaj było to kary kościelne, jakieś modlitwy , czy odmawianie jutrzni parez parę miesięcy, w najgorszym wypadku ekskomunika.

Weź się człowieku naucz historii porządni, a nie rzucaj słów na wiatr, że to my jesteśmy w błędzie, w dyskusji padła już konkluzja, że Kościół "Nie" mordował, lecz tylko pojedyncze jednostki, często nawet sprzeciwiając się woli Kościoła. Naprawdę żal. I znowu dyskusja "wraca" do tyłu, tymczasem o tym już rozmawialiśmy. I Ile razy będziemy tak do tyłu wracali?? Ustalamy jakieś wnioski, a tu wbija taki "ateista" i w oderwaniu od wszystkiego co już tu padło zaczyna od nowa.

To jest zwykły spam, bo jak to inaczej nazwać? I widzicie, już żeście mnie zdenerwowali, ponieważ nabieram tylko przekonania że nie ma się sensu wypowiadać skoro i tak nikt moich postów nie czyta, inaczej nie wyciągnął byś takich wniosków że "Inkwizycja mordowała".

Popatrz tylko na statystykę sądów "Świeckich" w tamtych czasach i przekonasz się kto tak naprawdę był łaskawy, a kto zabijał w majestacie prawa, a ateiści żadnego krzyku, tam nie wnoszą, tylko nas się czepiają na dodatek starymi czasami próbują nas teraz obarczać, chociaż my, nawet gdyby się coś złego wcześniej wydarzyło nic za to nie możemy.


Cz mar 04, 2010 22:14

Dołączył(a): Pt lut 05, 2010 16:39
Posty: 227
Post Re: Miliony ofiar
Alus napisał(a):
No tak - tortury to domena chrześcijan nieznana wyznawcom innych religii :D

Wcale tak nie powiedziałem. W Judaizmie i Islamie też takie rzeczy się zdarzały. W tym ostatnim nawet w obecnych czasach.


Pn mar 08, 2010 10:19
Zobacz profil
Post Re: Miliony ofiar
ateista1993 napisał(a):
Wcale tak nie powiedziałem. W Judaizmie i Islamie też takie rzeczy się zdarzały. W tym ostatnim nawet w obecnych czasach.

Teraz np.w Nigerii- ponad 500 ofiar.


Pn mar 08, 2010 10:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 14, 2008 14:00
Posty: 1909
Post Re: Miliony ofiar
Luke_Nuke napisał(a):
Radogost napisał(a):
Oj kolego - widzę , że nie dojdziemy do porozumienia . Nie ma czegoś takiego jak sprawiedliwa wojna czy słuszne zabijanie - dla mnie takie słowa to jakieś chore bzdury graniczące z absurdem .
Dziękuję za rozmowę i wyłączam się z dyskusji gdzie są używane takie argumenty.


Kolego, nie rozumiem zupełnie o co Ci chodzi, rozumiem, że Ty byś miłosiernie pozwolił wybebeszać się tamtym barbarzyńcom, szanując ich wolność, czy tak? :) Nie wiem w takim razie kto by zrobił coś gorszego, w katolicyzmie jest coś takiego jak grzech zaniechania, jeżeli dla Ciebie przyglądanie się jak się ludzie mordują i żyją jak dzikusy jest ok, no to faktycznie nie mamy o czym rozmawiać :) .

Jakoś pierwsi chrześcijanie pozwalali się 'wybebeszać' na arenach a nie porywali się z mieczami na aresztujących ich Rzymian.
Według ciebie był to grzech zaniechania?

_________________
[b]Galatów 3:20 " Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden"[/b]
"Gdy mądry spiera się z głupim, ten krzyczy i śmieje się; nie ma pojednania"


Wt mar 30, 2010 11:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 16, 2006 20:09
Posty: 57
Post Re: Miliony ofiar
A czy chrześcijanie pierwszego wieku mieli szansę wygrania starcia zbrojnego z Rzymem? Proszę nie żartować :) .

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=m3TBgtxumhs


Wt mar 30, 2010 12:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 204 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL