Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 320 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Następna strona
 Czyżby nareszcie koniec z funduszem kościelnym? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Czyżby nareszcie koniec z funduszem kościelnym?
Oby to była prawda. Gdy KK w Polsce w końcu straci swoje dofinansowanie, i będzie musiał zacząć się starać aby przyciągnąć ludzi i utrzymać wiernych, może dzięki temu rzeczywiście zadba o poziom?
Obecnie to wygląda tak, że co by duchowni w Polsce stanowią jakąś oddzielną kastę a ich praca i postawa często pozostawia wiele do życzenia. Gdy finanse kościoła będą zależeć w znacznie większym stopniu od tego czy ludzie przepiszą nań część swojego podatku, może to wpływnie w końcu mobilizująco na to jacy są księża. Tak jest praktycznie w każdym cywilizowanym kraju, więc nie sądzę aby było o czym gadać (poza szczegółami technicznymi), choć wiadomo - heirarchia szczęśliwa nie będzie, bo będzie musiała się w końcu wziąść do roboty.

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,1134 ... sieli.html


Cz mar 15, 2012 14:53
Zobacz profil
Post Re: Czyżby nareście koniec z funduszem kościelnym?
Brzmi optymistycznie ,jednak nie liczyłbym na to. Kościół tak łatwo nie wyrzeknie się bogactwa


Cz mar 15, 2012 18:03
Post Re: Czyżby nareście koniec z funduszem kościelnym?
A ja nie jestem zadowolony. Mój mały w Polsce kościół korzystał proporcjonalnie bardzo dużo. I tak już żyjemy "na procencie" od sióstr i braci, niewiele więc przyjdzie pieniążków więcej, a sporo odejdzie.

Co do KK, to pewnie postąpią wg zasady: kto nie zapłaci tego 0,3% to wyrzeka się KK więc jest apostatą i popełnia grzech śmiertelny. Tak mniej więcej polski KK traktował Polaków pracujących w ?Niemczech i nie płacących tam podatku na kościół (deklarowali się jako ateiści).


Pt mar 16, 2012 9:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czyżby nareście koniec z funduszem kościelnym?
Gminy Wyznaniowe Żydowskie też już protestują. Nagle ludzie zaczęli się orientować, że Fundusz był nie tylko dla KK, co? Władza, oczywiście, ma inne wyznania gdzieś - chodzi o propagandowe przywalenie KK. Cóż, teraz będą mieli problem: no bo z jednej strony żal zrezygnować z kasy, a z drugiej, przecież nie będziemy bronić KK..?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt mar 16, 2012 9:08
Zobacz profil
Post Re: Czyżby nareście koniec z funduszem kościelnym?
Owi "ludzie" od początku wiedzą, że korzystają na funduszu choć kwotowo mniej, to proporcjonalnie więcej choćby z tego powodu, że daleko im do majątku KK i każdy grosz oglądają dwa razy.
Gdybyś szukał prawdy, a nie chęci przywalenia, to znalazłbyś na forum także i moje stare wypowiedzi na ten temat.
Prawdą jest, że dalsze działanie funduszu nie ma uzasadnienia, prawdą też jest, że małe społeczności bardzo odczują brak tej kasy.

A coś więcej w temacie jesteś w stanie z siebie wydobyć? Dla odmiany jakieś przemyślenia?


Pt mar 16, 2012 9:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czyżby nareście koniec z funduszem kościelnym?
Kozioł napisał(a):
Prawdą jest, że dalsze działanie funduszu nie ma uzasadnienia, prawdą też jest, że małe społeczności bardzo odczują brak tej kasy.


No to może jednak ma uzasadnienie?

Cytuj:
A coś więcej w temacie jesteś w stanie z siebie wydobyć? Dla odmiany jakieś przemyślenia?


A co jeszcze chciałbyś usłyszeć? Dla mnie sprawa jest prosta - obecne władze polskie starają się przykryć pogarszającą się sytuację swoją i kraju rzuceniem społeczeństwu na żer wspólnego wroga: Kościół katolicki. Im bardziej ludzie skupią swoją nienawiść na Kościele, tym mniej będą obarczać winą władzę. Już teraz wielu ludzi uważa, że "Kościół nas doi" i dlatego na wszystko brakuje pieniędzy (bo takie informacje jak np. ta, że na samej rezygnacji z budowy Gawrona państwo straciło 2,5 raza więcej, niż Komisja Majątkowa otrzymała przez cały okres swojej działalności, słabo się przebijają - nie są atrakcyjne). Kościół zawsze będzie wygodnym celem ataków. Antyklerykalizm jest zresztą w społeczeństwie niemal równie głęboko zakorzeniony, jak antysemityzm. Wystarczy go zwykle tylko umiejętnie wydobyć.

Wystarczy ci tych przemyśleń, czy mam pisać dalej?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt mar 16, 2012 9:25
Zobacz profil
Post Re: Czyżby nareście koniec z funduszem kościelnym?
Johnny99 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Prawdą jest, że dalsze działanie funduszu nie ma uzasadnienia, prawdą też jest, że małe społeczności bardzo odczują brak tej kasy.


No to może jednak ma uzasadnienie?
Jakie? Był zadość uczynieniem za zabrany majątek. Majątek oddano ...

Cytuj:
A coś więcej w temacie jesteś w stanie z siebie wydobyć? Dla odmiany jakieś przemyślenia?

Johnny99 napisał(a):
A co jeszcze chciałbyś usłyszeć? Dla mnie sprawa jest prosta - obecne władze polskie starają się przykryć pogarszającą się sytuację swoją i kraju rzuceniem społeczeństwu na żer wspólnego wroga: Kościół katolicki. Im bardziej ludzie skupią swoją nienawiść na Kościele, tym mniej będą obarczać winą władzę. Już teraz wielu ludzi uważa, że "Kościół nas doi" i dlatego na wszystko brakuje pieniędzy (bo takie informacje jak np. ta, że na samej rezygnacji z budowy Gawrona państwo straciło 2,5 raza więcej, niż Komisja Majątkowa otrzymała przez cały okres swojej działalności, słabo się przebijają - nie są atrakcyjne). Kościół zawsze będzie wygodnym celem ataków. Antyklerykalizm jest zresztą w społeczeństwie niemal równie głęboko zakorzeniony, jak antysemityzm. Wystarczy go zwykle tylko umiejętnie wydobyć.

Wystarczy ci tych przemyśleń, czy mam pisać dalej?
Nie dziękuję, dość już nasłuchałem się róznych teoriii spiskowych jakoby to antyklerykalne społeczeństwo polskie chciało zniszczyć KK w polscy mający ponoć 95% członków z całego społeczeństwa.


Pt mar 16, 2012 9:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czyżby nareście koniec z funduszem kościelnym?
Kozioł napisał(a):
Jakie? Był zadość uczynieniem za zabrany majątek. Majątek oddano ...


Nie oddano nawet połowy. A wam też oddano? Funkcja Funduszu zmieniała się z biegiem lat, świadczył on także na rzecz związków wyznaniowych, którym niczego nie zabrano.

Cytuj:
Nie dziękuję, dość już nasłuchałem się róznych teoriii spiskowych jakoby to antyklerykalne społeczeństwo polskie chciało zniszczyć KK w polscy mający ponoć 95% członków z całego społeczeństwa.


Polskie społeczeństwo nie chce zniszczyć KK, co nie znaczy, że nie jest antyklerykalne. Przykro mi - żeby o tym rozmawiać, musiałbyś wyjść poza postrzeganie świata w kategoriach czarne-białe.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt mar 16, 2012 10:36
Zobacz profil
Post Re: Czyżby nareście koniec z funduszem kościelnym?
Johnny99 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Jakie? Był zadość uczynieniem za zabrany majątek. Majątek oddano ...


Nie oddano nawet połowy. A wam też oddano? Funkcja Funduszu zmieniała się z biegiem lat, świadczył on także na rzecz związków wyznaniowych, którym niczego nie zabrano.
Hierarchowie twojego KK uważają inaczej.
Metodyści wyszli mniej więcej na zero. Luteranie z tego co wiem mniej więcej też, nie wiem jak reformowani.
Nie wiem jak twój związek wyznaniowy ale mój kościół korzysta z funduszu na zasadzie równouprawnienia. Twój związek wyznaniowy nie może w teorii (praktyka pokazuje inaczej) mieć innych przywilejów czy praw niż pozostałe kościoły.

Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
Nie dziękuję, dość już nasłuchałem się róznych teoriii spiskowych jakoby to antyklerykalne społeczeństwo polskie chciało zniszczyć KK w polscy mający ponoć 95% członków z całego społeczeństwa.


Polskie społeczeństwo nie chce zniszczyć KK, co nie znaczy, że nie jest antyklerykalne. Przykro mi - żeby o tym rozmawiać, musiałbyś wyjść poza postrzeganie świata w kategoriach czarne-białe.
Zgadzam się w całości z tą opinią i ubolewam, że hierarchia KK w Polsce zamiast w celu złagodzenia tego zjawiska wprowadzać rozwiązania sprawdzone w innych krajach, to coraz mocniej podkreśla podział na kler i wiernych, zupełnie jakby nie było SW2. Do tego dołącz restrykcyjno-nakazowy system zarządzania owieczkami i coraz większe wymagania przed nimi stawiane (wiem, że to próba leczenia choroby i chwała biskupom, że takie próby podejmują ale wg mnie nie udana, potęgująca objawy). Chociaż nie ma tu jednego winnego, to jednak największa wina spływa na tych których władza jest tu największa.


Pt mar 16, 2012 10:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czyżby nareście koniec z funduszem kościelnym?
Kozioł napisał(a):
Hierarchowie twojego KK uważają inaczej.


Wyczuli sytuację i chcieli ubiec nieuniknione. Nie mam "swojego" Kościoła, swoje Kościoły macie wy.

Cytuj:
Nie wiem jak twój związek wyznaniowy ale mój kościół korzysta z funduszu na zasadzie równouprawnienia. Twój związek wyznaniowy nie może w teorii (praktyka pokazuje inaczej) mieć innych przywilejów czy praw niż pozostałe kościoły.


Nie mam żadnego swojego "związku wyznaniowego" i nie wiem, o czym ty teraz mówisz.

Cytuj:
Zgadzam się w całości z tą opinią i ubolewam, że hierarchia KK w Polsce zamiast w celu złagodzenia tego zjawiska wprowadzać rozwiązania sprawdzone w innych krajach, to coraz mocniej podkreśla podział na kler i wiernych, zupełnie jakby nie było SW2. Do tego dołącz restrykcyjno-nakazowy system zarządzania owieczkami i coraz większe wymagania przed nimi stawiane (wiem, że to próba leczenia choroby i chwała biskupom, że takie próby podejmują ale wg mnie nie udana, potęgująca objawy).


Tu też nie wiem, do czego pijesz i dlaczego zaprzeczasz temu, co napisałeś wcześniej. Nie rozumiem też twojego ubolewania nad tym, że hierarchia nie łagodzi zjawiska antyklerykalizmu - sam jesteś antyklerykałem, więc miast oczekiwać od innych zmiany, najpierw zmień siebie. Biskupi katoliccy mają cię wyręczać?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt mar 16, 2012 11:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: Czyżby nareście koniec z funduszem kościelnym?
Johnny99 napisał(a):

A co jeszcze chciałbyś usłyszeć? Dla mnie sprawa jest prosta - obecne władze polskie starają się przykryć pogarszającą się sytuację swoją i kraju rzuceniem społeczeństwu na żer wspólnego wroga: Kościół katolicki.


Oczywiście Johnny99 - dla ciebie sprawa jest prosta - wszystko według utartego schematu. Ktoś chce zmian w KK, znaczit atakuje kościół.
Taka zmiania podziałałaby lepiej na duchowieństwo, które jest przyzwyaczajone, że "czy się stoi czy się leży, dwa tysiące się należy".

Ale oczywiście jestem za tym, że sprawę trzaba by gruntownie przemyśleć i niczego nie robić na szybko. Jakieś dofinansowanie jest potrzbne, np. na remont świątyń, zabytków itd. Jednak finanse kościoła w zakresie wynagrodzenia duchownych powinny bardziej zależeć od jakości ich pracy.
Nawet uważam, że te 0.3 procenta, to za mało. Powinien być 1% jak w przypadku organizacji pożytku publicznego.


Pt mar 16, 2012 16:16
Zobacz profil
Post Re: Czyżby nareście koniec z funduszem kościelnym?
Kościoły i zwiazki wyznaniowe powinny być finansowane przez swoich wiernych. Państwo może finansować tylko niezbędne minimum (np remonty i konserwacje zabytkowych świątyń)
Najlepszym systemem finansowania jest system istniejący we Włoszech


Pt mar 16, 2012 20:18
Post Re: Czyżby nareście koniec z funduszem kościelnym?
Johnny99 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Hierarchowie twojego KK uważają inaczej.


Wyczuli sytuację i chcieli ubiec nieuniknione. Nie mam "swojego" Kościoła, swoje Kościoły macie wy.
I ty masz daną wiedzę, a biskupi się mylą.... Miałeś objawienie?

Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
Nie wiem jak twój związek wyznaniowy ale mój kościół korzysta z funduszu na zasadzie równouprawnienia. Twój związek wyznaniowy nie może w teorii (praktyka pokazuje inaczej) mieć innych przywilejów czy praw niż pozostałe kościoły.


Nie mam żadnego swojego "związku wyznaniowego" i nie wiem, o czym ty teraz mówisz.
Ależ nalezysz tak samo do związku wyznaniowego jak i ja czy inni chrześcijanie.

Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
Zgadzam się w całości z tą opinią i ubolewam, że hierarchia KK w Polsce zamiast w celu złagodzenia tego zjawiska wprowadzać rozwiązania sprawdzone w innych krajach, to coraz mocniej podkreśla podział na kler i wiernych, zupełnie jakby nie było SW2. Do tego dołącz restrykcyjno-nakazowy system zarządzania owieczkami i coraz większe wymagania przed nimi stawiane (wiem, że to próba leczenia choroby i chwała biskupom, że takie próby podejmują ale wg mnie nie udana, potęgująca objawy).


Tu też nie wiem, do czego pijesz i dlaczego zaprzeczasz temu, co napisałeś wcześniej. Nie rozumiem też twojego ubolewania nad tym, że hierarchia nie łagodzi zjawiska antyklerykalizmu - sam jesteś antyklerykałem, więc miast oczekiwać od innych zmiany, najpierw zmień siebie. Biskupi katoliccy mają cię wyręczać?
Nie jestem antyklerykałem, przecież nie atakuję wszystkich duchownych. Mój biskup w niczym mnie nie wyręcza i bardzo lubię jego towarzystwo, zawsze na tym korzystam. A biskupi KK w Polsce mogliby troszkę rozejrzeć się i skończyć raz na zawsze z modelem piramidy sprzed SW2, a nie co chwilę go wskrzeszać. Np. wystarczyłyby obieralne (nie mianowane jeżeli już są) rady parafialne zarządzające majątkiem parafii, bezpłatne posługi (ksiądz na pensji a nie co łaska), wgląd do księgowości (niektórzy np. w Francji publikują księgowość na bieżąco w necie; i już ucięta dyskusja o dochodach proboszcza), wywiązywanie się ze swoich obowiązków i nauczanie w miłości zamiast straszenia i karania wiernych dla przykładu (i już nie będzie wielu tytułów tabloidów), liczenie się z opinią wiernych przy ustanawianiu/odwoływaniu proboszcza, itd, itp. A tak z rozmów z ludźmi widze, ze czują się tak jakby to nie kościół im służył ale oni kościołowi... Życzę przemyśleń.
A co do kawalerów, bo tu mi zarzuciłeś antyklerykalizm, to wiedz, ze to twoi arcybiskupi wypowiadali się, ze ksiądz katolicki to nie terapeuta, psycholog, socjolog czy jeszcze inny ale szafarz sakramentów. W wielu miejscach do prowadzenia poszczególnych tematów nauk przedmałżeńskich zapraszani sa fachowcy, w tym i wieloletni małżonkowie, a ksiądz pojawia sie jako gospodarz na początku, przy omawianiu prawa kanonicznego i na końcu . Z całym szacunkiem dla księży katolickich, ale niektórzy mają więcej oleju w głowie od swych kolegów i nie udzielają nauk jak żyć w małżeństwie, bo wiedzę maja czysto teoretyczną i zdają sobie sprawe ze swej ułomności pod tym względem.


Pn mar 19, 2012 7:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czyżby nareście koniec z funduszem kościelnym?
Oj, wyraźnie budzi się świadomość, co to w ogóle jest Fundusz Kościelny i że nie jest on "Funduszem Wspierania Kościoła Katolickiego". Mniejsze wspólnoty wyznaniowe zaczynają już nawet mówić o "dyskryminacji mniejszości".

Pastor Piotr Nowak z Kościoła Zielonoświątkowego szacuje, że z odpisów od podatku Kościół Zielonoświątkowy ma szansę uzyskać zaledwie 10 proc. kwoty, jaką musiałby przeznaczyć na ubezpieczenia społeczne osób duchownych po likwidacji Funduszu Kościelnego. Pozostałe świadczenia będzie musiał opłacać z pieniędzy, które do tej pory wydawał m.in. na działalność społeczną, głównie charytatywną, która w tym kościele prowadzona jest w szerokim zakresie.

Podobne problemy będą mieli duchowni kościoła ewangelicko-reformowanego: zamiast 28 tys. zł, które z Funduszu Kościelnego dostają w tej chwili, z odpisów podatkowych otrzymają maksymalnie 9 tys. zł. Oznacza to, że dla każdego z siedmiu duchownych po podziale pieniędzy przypadnie 107 zł miesięcznie.

- To dyskryminacja mniejszości - oburza się bp. Marek Izdebski z kościoła ewangelicko-reformowanego.


(...)

- Nas niepokoi najbardziej konieczność deklarowania w formularzu PIT wyznania i narodowości - przyznaje przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Piotr Kadlcik. - Jeśli prowadzę własną firmę, wiedza ta pozostaje między mną a Urzędem Skarbowym. Jeśli jestem zatrudniony u kogoś innego, moje dane posiada jeszcze księgowość, krąg zainteresowanych rozszerza się. Naszym zdaniem ludzie mogą zwyczajnie obawiać się wpisania Gminy Żydowskiej jako podmiotu uposażonego. Skoro przedstawiciele kościołów prawosławnego i protestanckiego wyrazili niepokój w tej kwestii - trudno chyba dziwić się tak nielicznej społeczności jak nasza - dodaje.

Kadlcik przyznaje, że z Funduszu Kościelnego korzysta w Gminach Żydowskich jedynie kilkadziesiąt osób. - Likwidacja Funduszu Kościelnego nie będzie katastrofą, ale na pewno niedogodnością - mówi.


(...)

Duchowni przyznają, że o projekcie należy rozmawiać, ale rząd nie dał im na to czasu. - Kościoły zostały uderzone. Zostaliśmy powiadomieni w ostatniej chwili - mówi bp. Izdebski. - Na takie konsultacje potrzeba lat - dodaje.

- Zaskoczył nas krótki termin na konsultacje reformy - mówi pastor Piotr Nowak z Kościoła Zielonoświątkowego. Teraz mamy 30 – 40 dni na złożenie pisemnych uwag do projektu. Problem polega na tym, że w tym czasie wypadają święta, więc z konsultacjami możemy nie zdążyć.


http://natemat.pl/6089,likwidacja-fundu ... et-90-proc

Kozioł napisał(a):
I ty masz daną wiedzę, a biskupi się mylą.... Miałeś objawienie?


? Gdzie ja coś takiego napisałem?

Cytuj:
Ależ nalezysz tak samo do związku wyznaniowego jak i ja czy inni chrześcijanie.


Nie mam "swojego" związku wyznaniowego. Nawiasem mówiąc, ciekawie brzmi twoja wypowiedź - piszesz o moim "związku wyznaniowym", ale już o swoim "kościele". Piszesz dalej znowu o "moim związku wyznaniowym", ale już o pozostałych "kościołach". Ależ nie wątpię, że nie napisałeś tego specjalnie. Samo ci tak wyszło.

Cytuj:
Nie jestem antyklerykałem, przecież nie atakuję wszystkich duchownych.


Nie znam antyklerykała, który atakowałby "wszystkich duchownych" :-D Nawet redaktor naczelny Faktów i Mitów potrafił wymienić pojedynczych księży, których ceni..

Cytuj:
Np. wystarczyłyby


Zwłaszcza w Europie zachodniej widać, jak to znakomicie wystarcza. To, niestety, wszystko pobożne życzenia - zróbmy to czy tamto i będzie super.

Cytuj:
A tak z rozmów z ludźmi widze, ze czują się tak jakby to nie kościół im służył ale oni kościołowi... Życzę przemyśleń.


No widzisz, a ja z rozmów z protestantami widzę, że są strasznie sfrustrowani na punkcie Kościoła katolickiego. Życzę przemyśleń.

Cytuj:
A co do kawalerów, bo tu mi zarzuciłeś antyklerykalizm, to wiedz, ze to twoi arcybiskupi wypowiadali się, ze ksiądz katolicki to nie terapeuta, psycholog, socjolog czy jeszcze inny


Nie mam żadnych "swoich arcybiskupów". Ksiądz katolicki może być tak terapeutą, jak i psychologiem czy socjologiem, przeciwwskazań nie ma.

Cytuj:
Z całym szacunkiem dla księży katolickich, ale niektórzy mają więcej oleju w głowie od swych kolegów i nie udzielają nauk jak żyć w małżeństwie, bo wiedzę maja czysto teoretyczną i zdają sobie sprawe ze swej ułomności pod tym względem.


A słyszałeś powiedzenie, że "najlepszą praktyką jest dobra teoria"? To nie jest żadna ułomność. Równie dobrze mógłbym powiedzieć, że metodyści nie mają doświadczenia w byciu katolikiem, więc wara od wypowiadania się na temat KK. Sam mam w perspektywie małżeństwo i jestem zainteresowany w równym stopniu teorią i praktyką, a opinii oczekuję zarówno od osób, które "w tym siedzą" (czyli w małżeństwie), jak i od tych, którzy w tym nie siedzą, a więc mają możliwość oceny ze zdrowego dystansu (a więc celibatariuszy - niekoniecznie duchownych).

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn mar 19, 2012 15:38
Zobacz profil
Post Re: Czyżby nareście koniec z funduszem kościelnym?
Akurat to nie jest żadnym zaskoczeniem, że terminy konsultacji są krótkie. A tu aż kilkadziesiąt dni na zastanowienie się i zgłoszenie uwag :D
Wygląda na to, że dotąd to mieli jakieś eldorado, że są zaskoczeni jak wygląda rzeczywistość. Nieczęsto się zdarza, aby konsultacje trwały kilka miesięcy

I nie widzę nic złego, żeby wierzący sami utrzymywali swoje wspólnoty wyznaniowe/kościoły.
Przecież państwo gospodaruje pieniędzmi podatników, a nie tymi co na drzewach rosną.
Więc co za różnica czy płaci się bezpośrednio czy pośrednio, skoro i tu i tu pieniądze należą do kogoś. Społeczeństwo się ateizuje, więc wcześniej czy później będzie musiało dojść do zmiany obecnej sytuacji.

Jest to motywacja dla duchownych, aby się starać przyciągnąć wiernych do wiary. A utrzymanie zabytków to żaden argument. Nigdzie w biblii nie pisze, że budowle są niezbędne dla podtrzymania wiary. W Afryce nie potrzebują budynków co kilka km, aby pogłębiać wiarę.
Nie tylko KK cierpiał za PRLu, inni też i jakoś nikt im nie buli odszkodowań za przetrzymywanie w więzieniu za działalność opozycyjną.

Johnny99 napisał(a):
Zwłaszcza w Europie zachodniej widać, jak to znakomicie wystarcza. To, niestety, wszystko pobożne życzenia - zróbmy to czy tamto i będzie super.

Nie rozumiem- chodzi o to, aby utrzymać Kościoły i duchownych różnych wyznań, nie oglądając się na to jak bardzo religijne jest społeczeństwo?


Pn mar 19, 2012 16:17
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 320 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL