Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 05, 2024 21:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Kuria - NIE BĘDZIE odszkodowań za zniszczone nagrobki 
Autor Wiadomość
Post Re: Kuria - NIE BĘDZIE odszkodowań za zniszczone nagrobki
Nie ma wątpliwości co do własciciela cmentarza.
Za stan muru odpowiada właściciel, co ci wykazano.
Stan muru był znany od dawna, co nawet sam wykazałeś.
Do muru przyznaje się KK.
Mur wyrządził szkodę.
Za szkodę odpowiedzialny jest własciciel czyli KK.
KK umywa ręce i ma wszelkie prawa głęboko gdzieś.

Takie są fakty i takie jest prawo.

Wykaż aktami prawnymi, że jest inaczej!


Cz mar 29, 2012 12:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Kuria - NIE BĘDZIE odszkodowań za zniszczone nagrobki
Cytuj:
Cytuj:
To groby zniszczyły mur?


Oczywiście że nie, a gdzie coś takiego wyczytałeś? :shock:

Napisałem, że odpowiedzialność odszkodowawcza spoczywa na tym kto wyrządził szkodę, bez względu na winę lub jej brak. W tym wypadku na właścicielu (czy - jak sam przytoczyłeś kc - juz na samoistnym posiadaczu, nawet bez tytułu własności) rzeczy, która wyrządziła szkodę. Ty na to odpowiedziałeś, że Twoim zdaniem za wyrządzoną szkodę odpowiadają odszkodowawczo właściciele (czy też ściślej użytkownicy) grobów - z ich polisy Twoim zdaniem miały by być pokryte szkody. Jak to inaczej rozumieć - jak nie tak, że to groby wyrządziły szkodę?

Piotr1 napisał(a):
Cytuj:
Odszkodowanie płacone jest z polisy OC tego, kto wyrządził szkodę, a nie tego, komu szkodę wyrządzono.


Ale o czym ty w ogóle mówisz? Szkodę wyrządził mur, ale nic nie wiadomo na temat tego, by przyczyną jej były działania lub zaniechania właściciela/administratora.

Wracamy do punktu wyjścia kilka postów wyżej - chcesz dyskutować na zasadzie strzyżono-golono, licząc, że kogoś po prostu zmęczysz?

Powodem odszkodowania jest zaistnienie szkody, a nie zaniechania lub działania właściciela lub posiadacza. Nie ma mowy w ogóle o czyimkolwiek działaniu, mur był po prostu w nienależytym stanie i upadł ze starości z powodu warunków atmosferycznych (przynajmniej jak na razie wiadomo). Nie ma tu zapewne niczyjej winy, działania lub zaniechania.
Jeżeli ktoś zobowiązany prawem do określonych czynności, zaniechałby ich, albo podjął działania zabronione lub niedozwolone prawem - wówczas mógłby - jeśli byłyby do tego podstawy prawne - odpowiadać karnie, administracyjnie (np zapłaciłby grzywnę, mandat, dostał pouczenie; poszkodowani mogli by w określonych przypadkach dochodzić nawiązki) - Jednak piszemy tu o odszkodowaniu cywilnym za szkodę, a nie odpowiedzialności za winę. Z jakimś dziwnym uporem wracasz ciągle, do sprawy która nie ma tu znaczenia - miałaby znaczenie w procesie karnym czy administracyjnym, lecz nie odszkodowawczym. Wina mogłaby mieć znaczenie przy określaniu wysokości odszkodowania w formie zadośćuczynienia, ale 1. nie słyszałem by ktokolwiek się tego tu domagał, 2. wina może tu wpływać na określenie wysokości, a nie samego faktu odpowiedzialności.
Kto zapłacił odszkodowanie, może się domagać regresu od winnych, ale to inna sprawa.
Ale tu wchodzimy znów w rejony hipotetycznych rozważań, to bardziej odpowiednie na forum prawne. Pozostańmy przy tym, co jest: przy odszkodowaniu. Nie winie, nie zaniechaniu, nie działaniach (bo o nich nic nie wiadomo jak na razie).


Cytuj:
Cytuj:
Poza tym, nie ma w Polsce własności grobów, grób można jedynie użytkować.


Oczywiście, ubezpiecza się nagrobki, a nie groby. Jeżeli zostały zniszczone "groby", to odnowić je ma zarządca cmentarza, podobnie jak mur (zresztą jest to wprost napisane w artykule).


Prawo do grobu nie jest prawem własności grobu. Grób (grobowiec) nie stanowi przedmiotu odrębnej od gruntu własności (zob. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 29 września 1978 r..sygn. akt III CZP 56/78, OSNCP 1979/4 poz. 68) - co oznacza, że prawo własności grobu przysługuje właścicielowi gruntu cmentarnego. Prawo do grobu jest prawem m.in do przyozdabiania go pomnikiem, płyta nagrobną itd, ale nie daje prawa do posiadania grobu.

Ciekawa jest sprawa odpowiedzialności, jeżeli szkoda wyrządzona jest przez zawalenia się czy oderwanie części nagrobka (np. kawałek płyty nagrobnej spadł da przechodzącą osobę). Wygląda na to, że odszkodowania także wówczas należy domagać się z polisy OC właściciela... cmentarza. To właściciel cmentarza (lub ubezpieczyciel) natomiast może pozwać użytkownika grobu...
Wygląda na to, że wszystko to, co dzieje się na cmentarzu odpowiada (odszkodowawczo oczywiście) jego właściciel.

Cytuj:
Cytuj:
Art 60, par 5. Wszystkie cmentarze katolickie z mocy prawa przeszły na własność Krk.


Ten zapis brzmi inaczej, przeczytaj. Niestety, nie mam czasu szukać dokładniej, ale jeśli chodzi o okres PRL, to w historii Powązek na stronach internetowych jest to czarna dziura.

Przepis ustawy brzmi dokładnie tak jak napisałem:
Art 60
1. Nieruchomości lub ich części, pozostające w dniu wejścia w życie ustawy we władaniu kościelnych osób prawnych, stają się z mocy prawa ich własnością, jeżeli:...
5) znajdują się na nich cmentarze lub obiekty sakralne wraz z budynkami towarzyszącymi; dotyczy to również obiektów położonych na obszarze miasta stołecznego Warszawy, nie dotyczy natomiast kościołów garnizonowych.

Bez wątpienia w dniu wejścia w życie ustawy - a wiec w 1989 r - i to od prawie 200 lat - znajdował się na Powązkach cmentarz, a nie fabryka maszyn rolniczych. Zob zresztą mapkę z zaznaczoną własnością działek na stronach urzędu miasta, którą linkowałem. Nie widzę sensu dyskusji typu czy ziemia jest płaska czy okrągła - bo Ty tego w tej chwili nie możesz sprawdzić. Co ma okres PRL? Mur się zawalił teraz a nie w czasie PRL.

Cytuj:
Cytuj:
jakiej własności? Cmentarza?


Tak.

Właścicielem wyznaniowych cmentarzy katolickich od 1989 r. są osoby prawne Kościoła rzymskokatolickiego, podobnie innych wyznań. Oprócz cmentarzy wyznaniowych istnieją cmentarze komunalne, których właścicielem jest gmina. Spis cmentarzy katolickich i komunalnych w Warszawie możesz zobaczyć na stronach Archidiecezji warszawskiej, ktore były tu już linkowane.

Oprócz tego są cmentarze innych wyznań, przykładowo obok Powązek jest cmentarz luterański na Młynarskiej (właścicielem jest chyba parafia KEA św. Trójcy w Warszawie) i cmentarz mojego Kościoła na Żytniej, którego właścicielem jest parafia ewan-reformowana w Warszawie "na Lesznie".

Cytuj:
Cytuj:
Raczej nie ma żadnych przesłanek do tego, by mur się zawalił z powodu działalności osób trzecich czy klęski żywiołowej.


Jedyne, co na razie podano do wiadomości, to to, że zawalił się w związku z warunkami atmosferycznymi.

No właśnie.

Cytuj:
Cytuj:
wystarczy kto faktycznie murem władał do tej pory, ten odpowiada.


.. chyba że zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części nie wynikło ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie.

Jak na razie sam piszesz wyżej, ze nic poza nienależytym stanem muru nie było powodem jego zawalenia. Nie wiadomo nic by jakiekolwiek inne siły, zjawiska, katastrofy, działanie osób trzecich, zaniedbania czy działania właściciela spowodowały zawalenie się muru. Mur był stary, nieodnawiany, i wilgoć, powietrze, woda, mróz w końcu doprowadziły do takiego stanu, że się zawalił. Normalny stan rzeczy.

Cytuj:
Cytuj:
W taki, ze właściciel cmentarza liczy na to, ze skutecznie zniechęci osoby użytkujące na jego terenie groby, do dochodzenia słusznych roszczeń.


A w jakiż to niby sposób je zniechęca?

Chociażby poprzez zapowiedzi, że nie będzie odpowiadał za wyrządzone szkody. Nie każdy ma siły, ochotę, możliwości, środki by dochodzić swoich praw. Na to po prostu liczy.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Cz mar 29, 2012 12:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Kuria - NIE BĘDZIE odszkodowań za zniszczone nagrobki
Piotr1 napisał(a):
Ty na to odpowiedziałeś, że Twoim zdaniem za wyrządzoną szkodę odpowiadają odszkodowawczo właściciele (czy też ściślej użytkownicy) grobów - z ich polisy Twoim zdaniem miały by być pokryte szkody. Jak to inaczej rozumieć - jak nie tak, że to groby wyrządziły szkodę?


To jest polisa-ubezpieczenie od zniszczenia nagrobków! Zawierasz umowę, płacisz składkę, a jeśli pewnego dnia twój nagrobek ulegnie zniszczeniu, to szkodę pokrywa ubezpieczyciel. Chyba że.. i tak dalej, i tak dalej. Więc o czym ty mówisz?

Cytuj:
Z jakimś dziwnym uporem wracasz ciągle, do sprawy która nie ma tu znaczenia - miałaby znaczenie w procesie karnym czy administracyjnym, lecz nie odszkodowawczym.


Z jakimś dziwnym uporem ignorujesz przytaczane ci literalnie przepisy kodeksu cywilnego i wracasz ciągle do jakiegoś "postępowania karnego", o którym nigdzie ani słowem nie wspominam. Liczysz, że mnie tym zmęczysz?

Cytuj:
Wygląda na to, że odszkodowania także wówczas należy domagać się z polisy OC właściciela... cmentarza.


.. chyba że zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części nie wynikło ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie.

Cytuj:
Przepis ustawy brzmi dokładnie tak jak napisałem:


No litości, właśnie nie :( Jest np. zapis: pozostające w dniu wejścia w życie ustawy we władaniu kościelnych osób prawnych. Informacji na ten temat nie mogę właśnie znaleźć.

Cytuj:
Zob zresztą mapkę z zaznaczoną własnością działek na stronach urzędu miasta, którą linkowałem.


Może nie umiem tej mapki czytać, więc wyjaśnij mi, gdzie jest na niej zaznaczona własność działek.

Cytuj:
Jak na razie sam piszesz wyżej, ze nic poza nienależytym stanem muru nie było powodem jego zawalenia. Nie wiadomo nic by jakiekolwiek inne siły, zjawiska, katastrofy, działanie osób trzecich, zaniedbania czy działania właściciela spowodowały zawalenie się muru. Mur był stary, nieodnawiany, i wilgoć, powietrze, woda, mróz w końcu doprowadziły do takiego stanu, że się zawalił.


To można co najwyżej wykazywać w postępowaniu.

Cytuj:
Chociażby poprzez zapowiedzi, że nie będzie odpowiadał za wyrządzone szkody. Nie każdy ma siły, ochotę, możliwości, środki by dochodzić swoich praw.


Sorry, w prawie cywilnym obowiązuje zasada, że nikogo nie można zmusić do tego, by dochodził swoich praw.

Cytuj:
Wykaż aktami prawnymi, że jest inaczej!


Przecież cały czas to robię. Ty natomiast rzucasz oszczerstwami bez żadnego pokrycia. Nikt jak na razie nie wydał żadnego nakazu zapłaty - a ty już plujesz na kogoś, że "ma wszelkie prawa głęboko gdzieś". I jeszcze mnie, hipokryto, zarzucałeś, że jestem sfrustrowany.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz mar 29, 2012 12:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Kuria - NIE BĘDZIE odszkodowań za zniszczone nagrobki
Johhny, mam krótkie pytanka, może zechcesz odpowiedzieć, byłbym szczęśliwy

1. Jak wybudujesz sobie mur na działce, a on się zawali, to będziesz domagał się od sąsiada pokrycia części kosztów naprawy, bo mur oddzielał obie działki??
2. Czy jeśli Twój mur się zawali ze starości i narobi komuś szkody, to usprawiedliwia Cię fakt, że nie miałeś środków by go wyremontować od razu w całości?
3. Czy jak jak ktoś Ci wjedzie w kufer (niechcący, nieumyślnie) to koszty naprawy swojego samochodu pokryjesz z własnego ubezpieczenia?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz mar 29, 2012 14:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Kuria - NIE BĘDZIE odszkodowań za zniszczone nagrobki
A może najpierw ty odpowiesz na moje pytania?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz mar 29, 2012 14:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Kuria - NIE BĘDZIE odszkodowań za zniszczone nagrobki
Czyżby znowu wybieg bo pytania za trudne?
Następnym wybiegiem będzie zapewne odesłanie mnie bym przeszukał wątek i sam znalazł pytania, na które nie odpowiedziałem. Ale jak zacytujesz to się postaram.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz mar 29, 2012 14:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Kuria - NIE BĘDZIE odszkodowań za zniszczone nagrobki
Różnica między twoimi i moimi pytaniami jest taka, że moje są na temat, a twoje nie. Dość już się nawypisywałem i nacytowałem przepisów w kwestii muru, żeby teraz tracić czas na twoje zagadki. Masz zastrzeżenia do któregoś z moich postów, to je wyraź.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz mar 29, 2012 14:58
Zobacz profil
Post Re: Kuria - NIE BĘDZIE odszkodowań za zniszczone nagrobki
Johnny99 napisał(a):
Dość już się nawypisywałem i nacytowałem przepisów w kwestii muru, żeby teraz tracić czas na twoje zagadki. Masz zastrzeżenia do któregoś z moich postów, to je wyraź.
Na wszystko ci już odpowiedziano i wracałeś do tych samych kwestii ponownie.


Cz mar 29, 2012 15:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Kuria - NIE BĘDZIE odszkodowań za zniszczone nagrobki
@J99
Hehe, jednak pytania okazały się za trudne! Nie po raz pierwszy, zresztą.
Ciekawe dlaczego nie chcesz odpowiedzieć na trzy proste pytanka MAJĄCE ZWIĄZEK Z TEMATEM?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz mar 29, 2012 15:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 12, 2006 11:04
Posty: 911
Post Re: Kuria - NIE BĘDZIE odszkodowań za zniszczone nagrobki
To ja napiszę na temat:
Mur jako własnośc Kurii (bądź obiekt znajdujący się na terenie przez nia zarządzanym) zniszczył prywatną własność właścicieli nagrobków. Właściciel obiektu, który uszkodził własność innych powinien pokryć koszty zwązane z naprawa szkód.
Z winy zarządców cmentarza niedopilnowano muru, nie sprawdzono jego stanu technicznego lub nie naprawiono w porę uszkodzeń. Uważam że sprawa jest jasna, bo to do obowiązków cmentarza a nie włascicieli najbliższych nagrobków należy badanie stanu techniczego zabytkowego muru.


So mar 31, 2012 14:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Kuria - NIE BĘDZIE odszkodowań za zniszczone nagrobki
Ukyo napisał(a):
Mur jako własnośc Kurii


Już samo to jest niejasne.

Cytuj:
Właściciel obiektu, który uszkodził własność innych powinien pokryć koszty zwązane z naprawa szkód.


.. chyba, że zniszczenie nie wynikło z zaniedbań właściciela.

Cytuj:
Z winy zarządców cmentarza


Nie wiadomo, czy z winy zarządców cmentarza.

Cytuj:
niedopilnowano muru, nie sprawdzono jego stanu technicznego lub nie naprawiono w porę uszkodzeń.


Nie wiadomo, czy nie dopilnowano muru, nie sprawdzono jego stanu technicznego lub nie naprawiono w porę szkód. Jeżeli ktoś pozwie kurię o zapłatę, to najpewniej przedstawi dowody na to, że uszkodzenie muru nastąpiło, ponieważ kuria w taki to a taki sposób nie dopilnowała, nie sprawdzała stanu, chodź była do tego z takiego to a takiego tytułu zobowiązana (BTW Gmina Wyznaniowa Żydowska również wówczas była do tego zobowiązana), bądź takich to a takich uszkodzeń nie naprawiła w porę. A kuria zapewne będzie przedstawiać dowody na to, że mur był pilnowany, był sprawdzany jego stan techniczny, a uszkodzenia były w porę naprawiane. No, chyba, że nie przedstawi - wtedy przegra proces i zapłaci. Proste.

Jajko napisał(a):
Ciekawe dlaczego nie chcesz odpowiedzieć na trzy proste pytanka MAJĄCE ZWIĄZEK Z TEMATEM?


Nie widzę ich związku z tematem, na dodatek mam ciekawsze zajęcia niż rozwiązywanie twoich zagadek. Nawet Kozioł przyznał, że wracałem już kilkakrotnie do poruszonych przeze mnie kwestii. Masz do nich jakieś zastrzeżenia, to się odnoś. Ani ja, ani nikt ci nie broni.

Cytuj:
Nie po raz pierwszy, zresztą.


A kiedy były te inne "razy"?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So mar 31, 2012 15:21
Zobacz profil
Post Re: Kuria - NIE BĘDZIE odszkodowań za zniszczone nagrobki
Owszem Johnny, powtarzasz się, bo jest znany własciciel cmentarza, jest znany właściciel muru, wiadomo, że mur był w złym stanie (kościół przez lata brał do miasta dotacje na jego w nieskończoność odsuwany remont) i wiadomo, że właśnie zły stan muru był przyczyną jego zawalenia się. Ty to wszystko podważasz nie mając żadnych przesłanek prócz swego zacietrzewienia i bronienia złej wypowiedzi biskupa dla samej zasady.
A gdzie prawda? Czy będziesz się z tego spowiadał?


So mar 31, 2012 18:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Kuria - NIE BĘDZIE odszkodowań za zniszczone nagrobki
Ani ja nie wiem, ani ty nie wiesz, "gdzie prawda". Różnica między nami polega na tym, że tobie nie przeszkadza to opluwać być może Bogu ducha winnych ludzi - tylko dlatego, że są duchownymi katolickimi. Zamierzasz się kiedyś z tego wyspowiadać (czy co wy tam u was robicie)?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So mar 31, 2012 18:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Kuria - NIE BĘDZIE odszkodowań za zniszczone nagrobki
J99:
zadałem pytania synowi i odpowiedział bez trudu. Widział też związek z sytuacją na cmentarzu. Ma 9 lat. To i Ty dasz radę.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So mar 31, 2012 18:26
Zobacz profil
Post Re: Kuria - NIE BĘDZIE odszkodowań za zniszczone nagrobki
Johnny99 napisał(a):
Ani ja nie wiem, ani ty nie wiesz, "gdzie prawda". Różnica między nami polega na tym, że tobie nie przeszkadza to opluwać być może Bogu ducha winnych ludzi - tylko dlatego, że są duchownymi katolickimi. Zamierzasz się kiedyś z tego wyspowiadać (czy co wy tam u was robicie)?

Bez względu na to czy biskup jest czegokolwiek winien, czy nie, to uchylanie się kościoła (a wypowiadał się jako jego przedstawiciel) od odpowiedzialności jest niemoralne i zaprzeczeniem nauk Jezusa. Nie zdążyli wyremontować, trudno, odpowiedzialność trzeba ponieść, to rozumie każde dziecko tylko nie ty i pewien biskup. O, przepraszam, biskup może być niedoinformowany, może się nie znać, to w końcu nie jego działka, pewnie mu z czasem uświadomią pomyłkę. Gorzej z tobą, ty znasz już całą prawdę ale się zapierasz dla samej zasady, zaprzeczasz prawdzie.


So mar 31, 2012 19:03
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL