Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 6:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czy hierarchowie Kościoła są pełnoprawnymi obywatelami? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Czy hierarchowie Kościoła są pełnoprawnymi obywatelami?
Vi napisał(a):
Szczerze mówiąc mam coraz więcej wątpliwości jak to powinno być traktowane. Uważam, że aby mieć takie same prawa jak inni, powinno się mieć takie same obowiązki – podatkowy, ubezpieczeniowy, i wszelkie inne. To raz.


Och, to stary i interesujący postulat - wprowadzić "demokrację cenzusowaną". Tyle, że na razie takiej nie ma. Poza tym, księża płacą podatki.

Cytuj:
Poza tym, prawo do wyrażania swojej opinii w taki sposób, jak robi to każdy inny człowiek, to jedno. Bycie stroną w dyskusji, to już przywilej. Szary, przeciętny człowiek takowego nie ma.


Bo we współczesnej demokracji stroną w dyskusji są przedstawiciele. Jest to nie do uniknięcia, odkąd nie da się zgromadzić wszystkich obywateli w jednym areopagu.

Cytuj:
Negocjacji z przedstawicielami większości grup, w tej kwestii się nie prowadzi.


Jak i w żadnej innej. Tak się po prostu nie da.

Cytuj:
Kler absolutnie nie powinien być uprzywilejowany (a na równi tylko wtedy, jeśli w równym stopniu co inni, jest podporządkowany prawu polskiemu).


No i jest.

Cytuj:
Natomiast katolikom nikt nie odbiera prawa do wyrażania zdania w demokratyczny sposób – tak jak robią to wszyscy inni ludzie.


No to je wyrażają, tak, jak robią to wszyscy inni ludzie, tj. przez swoich przedstawicieli. Sytuacja Kościoła jest tu jeszcze o tyle specyficzna, że wskutek wewnętrznych regulacji kościelnych osoby duchowne nie mogą startować w wyborach - w tym sensie są więc w gorszej sytuacji, niż "zwykły obywatel".

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lip 02, 2012 12:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy hierarchowie Kościoła są pełnoprawnymi obywatelami?
Johnny99 napisał(a):
Sytuacja Kościoła jest tu jeszcze o tyle specyficzna, że wskutek wewnętrznych regulacji kościelnych osoby duchowne nie mogą startować w wyborach - w tym sensie są więc w gorszej sytuacji, niż "zwykły obywatel".


No, to chyba akurat ich wybór, prawda?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lip 02, 2012 12:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2012 14:37
Posty: 574
Lokalizacja: racjonalista@op.pl
Post Re: Czy hierarchowie Kościoła są pełnoprawnymi obywatelami?
Trzy krótkie pytania.

1. Czy za bezrobotnego/bezproduktywnego składkę emerytalną (proszę nie mylić ze zdrowotną) opłaca Skarb Państwa?
2. W jakiej wysokości podatek zapłaci prowadzący/a działalność gospodarczą szewc/niańka, nieprowadzący działalności gospodarczej emeryt/rencista, wikariusz/proboszcz (wiadomo ilość "dusz" w parafii, zatem proszę porównać z ilością butów do podzelowania) i czy czy będzie on ryczałtowy czy kwartalny, jak w przypadku księży diecezjalnych?
3. Komu posłuszeństwo przysięgają prezbiterzy, siostry i bracia zakonni?

Szczególnie trzecie pytanie daje do myślenia i może od tego obrońcy Kościoła rzymskokatolickiego (WATYKAŃSKIEGO? A z pewnością nie polskiego!) i jego lojalnych pracowników rozpocznijcie.
(Gwoli uniknięcia tak charakterystycznych dla tego forum sofizmatów nadmieniam, że np. żołnierz przysięga ojczyźnie nie zaś generałowi, ideologi lub partii).

Natomiast co do nagłówka wątku.
Osobiście uważam, że hierarchowie (również niektórzy funkcyjni KK niżsi rangą) są pełnoprawnymi nadobywatelami. Niestety.

_________________
1. Religijność to postawa, w której BOHATERSKO pokonuje się trudności nieznane osobom bezwyznaniowym
- trawestacja ze Stefana Kisielewskiego
2. Gdzie mod nie może - admina pośle? - Obrazek


Pn lip 02, 2012 13:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy hierarchowie Kościoła są pełnoprawnymi obywatelami?
Otto_Katz napisał(a):
3. Komu posłuszeństwo przysięgają prezbiterzy, siostry i bracia zakonni?



Biskup:

Drodzy synowie, zanim przystąpicie do święceń prezbiteratu, musicie wobec ludu wyrazić wolę ich przyjęcia. Dlatego pytam każdego z was:

Czy chcesz wiernie pełnić urząd posługiwania kapłańskiego w stopniu prezbitera, jako gorliwy współpracownik biskupów w kierowaniu ludem Bożym pod przewodem Ducha Świętego?

Wybrani odpowiadają razem:

Chcę.

Biskup:

Czy chcesz pilnie i mądrze pełnić posługę słowa, głosząc Ewangelię i wykładając prawdy katolickiej wiary?

Wybrani:

Chcę.

Biskup:

Czy na chwałę Boga i dla uświęcenia chrześcijańskiego ludu chcesz pobożnie i z wiarą sprawować misteria Chrystusa, a zwłaszcza Eucharystyczną Ofiarę i sakrament pokuty, zgodnie z tradycją Kościoła?

Wybrani:

Chcę.

Biskup:

Czy chcesz razem z nami wypraszać Boże miłosierdzie dla powierzonego ci ludu, modląc się nieustannie według nakazu Chrystusa?

Wybrani:

Chcę.

Biskup:

Czy chcesz coraz ściślej jednoczyć się z Chrystusem, Najwyższym Kapłanem, który z samego siebie złożył Ojcu za nas nieskalaną Ofiarę, i razem z Nim poświęcać się Bogu za zbawienie ludzi?

Wybrani:

Chcę, z Bożą pomocą.

Każdy z wybranych na prezbiterów podchodzi do Biskupa, klęka przed nim i swoje złożone ręce wkłada w ręce Biskupa. Biskup pyta go:

Czy mnie i moim następcom przyrzekasz cześć i posłuszeństwo?

Wybrany:

Przyrzekam.

Biskup:

Niech Bóg, który rozpoczął w tobie dobre dzieło, sam go dokona.

Biskup pyta zakonników:

Czy biskupowi diecezjalnemu i swojemu prawnie ustanowionemu przełożonemu przyrzekasz cześć i posłuszeństwo?

Wybrany:

Przyrzekam.

Biskup:

Niech Bóg, który rozpoczął w tobie dobre dzieło, sam go dokona.


W przypadku zakonników to zależy od konkretnego zgromadzenia.

Cytuj:
Osobiście uważam, że hierarchowie (również niektórzy funkcyjni KK niżsi rangą) są pełnoprawnymi nadobywatelami. Niestety.


Jakieś podstawy?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lip 02, 2012 13:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2012 14:37
Posty: 574
Lokalizacja: racjonalista@op.pl
Post Re: Czy hierarchowie Kościoła są pełnoprawnymi obywatelami?
@Johnny99. Dziękuję za konkretną odpowiedź na trzecie pytanie.
Dla mnie to nie novum, lecz mam nadzieję, że potencjalnym adwokatom "Stolicy Apostolskiej i jej przedstawicieli na prowincje lokalne" wyjaśni ta rota ślubowania, komu służą i ile warta jest dla współobywateli (danego państwa) przysięga pasterzy ludu bożego składana ponad dobrem narodu i zróżnicowanego społeczeństwa.

Sam nie mienię się genetycznym patriotą, lecz dobro wspólne rodaków (czy tych, wśród których przyszłoby mi żyć) byłoby mi bliższe i cenniejsze aniżeli partykularny interes "pracodawcy"!

_________________
1. Religijność to postawa, w której BOHATERSKO pokonuje się trudności nieznane osobom bezwyznaniowym
- trawestacja ze Stefana Kisielewskiego
2. Gdzie mod nie może - admina pośle? - Obrazek


Pn lip 02, 2012 13:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy hierarchowie Kościoła są pełnoprawnymi obywatelami?
Otto_Katz napisał(a):
Mam nadzieję, że potencjalnym adwokatom "Stolicy Apostolskiej i jej przedstawicieli na prowincje lokalne" wyjaśni ta rota przysięgi komu służą i ile warta jest dla współobywateli (danego państwa) przysięga pasterzy ludu bożego składana ponad dobrem narodu i zróżnicowanego społeczeństwa.


Oczywiście, że przysięga podczas święceń nie ma znaczenia prawnego. Ale nie rozumiem, co tu ma do rzeczy "dobro narodu" czy "zróżnicowanego społeczeństwa". Wszystkie regulacje prawne dotyczące tych kwestii obowiązują księży tak samo, jak wszystkich innych obywateli, niezależnie od przysięgi.

Cytuj:
Sam nie mienię się genetycznym patriotą, lecz dobro wspólne rodaków (czy tych, wśród których przyszłoby mi żyć) byłoby mi bliższe i cenniejsze aniżeli partykularny interes "pracodawcy"!


Wow.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lip 02, 2012 13:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2012 14:37
Posty: 574
Lokalizacja: racjonalista@op.pl
Post Re: Czy hierarchowie Kościoła są pełnoprawnymi obywatelami?
Johnny99 napisał(a):
Oczywiście, że przysięga podczas święceń nie ma znaczenia prawnego. Ale nie rozumiem, co tu ma do rzeczy "dobro narodu" czy "zróżnicowanego społeczeństwa". Wszystkie regulacje prawne dotyczące tych kwestii obowiązują księży tak samo, jak wszystkich innych obywateli, niezależnie od przysięgi.

Twierdzisz zatem, że z prawnego punktu widzenia ta przysięga nie jest istotna. Rzeczywiście? I czy na pewno?
Jej złamanie jest naganne wobec regulacji KPKan. - choć wewnętrzny - to jednak kodeks prawny.
Jest też obwarowane kanonami KKK. A unormowania oraz kazusy zachodzenia prawa cywilnego i kościelnego mamy w przypadku ślubów konkordatowych, sprzedaży mienia lokalnego KK o znacznej (odgórnie ustalanej przez Stolice Apostolską dolnej granicy) wartości za zgodą Watykanu i choćby ingerencji prokuratorskiej, i asysty policyjnej przy rozwiązywaniu konfliktu w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej w Kazimierzu Dolnym.

Na ale skoro uważasz, że "przysięga podczas święceń nie ma znaczenia prawnego" - trudno. (Na szczęście dobry Bóg nigdy nie postawił na mojej drodze wiarołomcy :badgrin:.)
Inaczej patrzą na to wyświęceni i za nieposłuszeństwo skazywani na parafie typu a' 600 dusz w Wólce Księżowskiej Kolonia, lub liczący się z suspensą czy też usunięciem z kapłaństwa za niesubordynację.
Ponadto - z pewną taką nieśmiałością - zauważę, że "inni obywatele" nie składają przysiąg lojalności wobec pryncypała. (Może w kraju Kwitnącej Wiśni, ale dyskutujemy o statusie obywateli Rzeczypospolitej)

Jednakże istotą jest tutaj kwestia komu/a czemu bardziej winien być posłuszny prezbiter? Posłuszeństwu biskupowi czy dobru państwa (w którym sprawuje posługę) i jego obywateli?
To chyba coś z Biblii o niemożności służenia Bogu i mamonie, a gdy dochodzi jeszcze wybór między służeniem współobywatelom, a zwierzchnikom - trzeba naprawdę "gigantycznej" wiary aby nie dostrzec, że pogodzić tych czterech punktów (raczej) nie sposób!
Dla mnie (z całym szacunkiem dla wielu księży) podejrzanym i nagannym jest system, który wymaga niemożliwego od swych funkcjonariuszy. Dlatego gdzieś w tych dywagacjach odżywają w mej świadomości reminiscencje gubernatorskich namiestników, wielbicieli poczciwego Prochazki vel Franciszka Józefa II, tudzież dobrodusznego Wilhelma II, V Kolumny, Maty Hari i nie wstrząśnietego Jamesa o numeracji wiadomej.
Cytuj:
Wow

Johnny. We wcześniejszym poście wspomniałem coś o sofizmatach. O slangu komputerowym również mogę z Tobą porozmawiać, najlepiej o synoptyce meteorologicznej, ale przecież sam założyłeś wątek dotyczący zupełnie innego zagadnienia!
(Poza tym meteorologii nie myl z wróżeniem pogody w oparciu o plamy na majtach gaździny. Tutaj z góry ustępuje Ci "merytorycznego" pola i łaskawie przypominam, że forumowo znamy się nie od wczoraj ;) ).

_________________
1. Religijność to postawa, w której BOHATERSKO pokonuje się trudności nieznane osobom bezwyznaniowym
- trawestacja ze Stefana Kisielewskiego
2. Gdzie mod nie może - admina pośle? - Obrazek


Pn lip 02, 2012 15:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy hierarchowie Kościoła są pełnoprawnymi obywatelami?
Otto_Katz napisał(a):
Twierdzisz zatem, że z prawnego punktu widzenia ta przysięga nie jest istotna. Rzeczywiście? I czy na pewno?


Rzeczywiście i na pewno.

Cytuj:
Jej złamanie jest naganne wobec regulacji KPKan. - choć wewnętrzny - to jednak kodeks prawny.


Ale nie jest on źródłem prawa polskiego.

Cytuj:
A unormowania oraz kazusy zachodzenia prawa cywilnego i kościelnego mamy


Nie, nie mamy. Ślub konkordatowy jest unormowany w prawie cywilnym. Sprzedaż mienia tak samo. Ingerencja prokuratorska wynikła z podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Cytuj:
Na ale skoro uważasz, że "przysięga podczas święceń nie ma znaczenia prawnego" - trudno.


Wcale tak nie uważam, tak po prostu jest.

Cytuj:
Inaczej patrzą na to wyświęceni i za nieposłuszeństwo skazywani na parafie typu a' 600 dusz w Wólce Księżowskiej Kolonia, lub liczący się z suspensą czy też usunięciem z kapłaństwa za niesubordynację.


A dlaczego to miałoby świadczyć o tym, że inaczej na to patrzą?

Cytuj:
Ponadto - z pewną taką nieśmiałością - zauważę, że "inni obywatele" nie składają przysiąg lojalności wobec pryncypała.


Oczywiście, że składają. Ja np. składałem, a księdzem, zakonnikiem ani duchownym nie jestem.

Cytuj:
Jednakże istotą jest tutaj kwestia komu/a czemu bardziej winien być posłuszny prezbiter? Posłuszeństwu biskupowi czy dobru państwa (w którym sprawuje posługę) i jego obywateli?


Istotna to ta kwestia może jest, ale na pewno nie z punktu widzenia państwa. Posłuszeństwo wobec biskupa nie ma żadnego znaczenia dla prawa państwowego.

Cytuj:
To chyba coś z Biblii o niemożności służenia Bogu i mamonie, a gdy dochodzi jeszcze wybór między służeniem współobywatelom, a zwierzchnikom - trzeba naprawdę "gigantycznej" wiary aby nie dostrzec, że pogodzić tych czterech punktów (raczej) nie sposób!


A dlaczego nie? Ksiądz ma wręcz obowiązek służyć współobywatelom i głównie na tym polega jego "zawód". No, chyba, że np. wyjedzie na misje - wtedy ma służyć tubylcom.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lip 03, 2012 7:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 14, 2012 17:36
Posty: 90
Post Re: Czy hierarchowie Kościoła są pełnoprawnymi obywatelami?
Otto_Katz, zadał trzy krótkie pytania. Na trzecie sobie Panowie podyskutowaliście, ja jednak, chciałbym uzyskać odpowiedź na pozostałe dwa, które - moim zdaniem - są równie ciekawe. Nawet w tym wątku padło stwierdzenie: "Poza tym, księża płacą podatki" - myślę więc, że osoba to pisząca, posiada dużą wiedzę na ten temat. Czy podzieli się tą wiedzą z nami? Z góry dziękuję.

_________________
Dla ludu religia jest prawdą, dla mędrców fałszem, a dla władców jest po prostu użyteczna - Seneka Młodszy


Cz lip 05, 2012 19:52
Zobacz profil
Post Re: Czy hierarchowie Kościoła są pełnoprawnymi obywatelami?
Nunka napisał(a):
Otto_Katz, zadał trzy krótkie pytania. Na trzecie sobie Panowie podyskutowaliście, ja jednak, chciałbym uzyskać odpowiedź na pozostałe dwa, które - moim zdaniem - są równie ciekawe. Nawet w tym wątku padło stwierdzenie: "Poza tym, księża płacą podatki" - myślę więc, że osoba to pisząca, posiada dużą wiedzę na ten temat. Czy podzieli się tą wiedzą z nami? Z góry dziękuję.

Żadna tajemnica w kwestii podatków duchownych - płacą kwartalnie zryczałtowany, liczony "od łebka" - czyli osób zamieszkujących teren danej parafii.
Proboszczom przelicza się wyższym wskaźnikiem.


Cz lip 05, 2012 21:40

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy hierarchowie Kościoła są pełnoprawnymi obywatelami?
A biskupom ;] ?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt lip 06, 2012 5:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 14, 2012 17:36
Posty: 90
Post Re: Czy hierarchowie Kościoła są pełnoprawnymi obywatelami?
Oczywiście, że żadna tajemnica, jak to się jednak ma do np. szewca/niańki? Prosze tylko o dokładne odniesienie się do pytań zadanych przez Otto_Katz. Nic więcej.
Otto_Katz napisał(a):
1. Czy za bezrobotnego/bezproduktywnego składkę emerytalną (proszę nie mylić ze zdrowotną) opłaca Skarb Państwa?
2. W jakiej wysokości podatek zapłaci prowadzący/a działalność gospodarczą szewc/niańka, nieprowadzący działalności gospodarczej emeryt/rencista, wikariusz/proboszcz (wiadomo ilość "dusz" w parafii, zatem proszę porównać z ilością butów do podzelowania) i czy czy będzie on ryczałtowy czy kwartalny, jak w przypadku księży diecezjalnych?

_________________
Dla ludu religia jest prawdą, dla mędrców fałszem, a dla władców jest po prostu użyteczna - Seneka Młodszy


Pt lip 06, 2012 6:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy hierarchowie Kościoła są pełnoprawnymi obywatelami?
Ale co ma do tematu składka bezrobotnego albo podatek szewca?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt lip 06, 2012 7:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy hierarchowie Kościoła są pełnoprawnymi obywatelami?
Cóż, jeśli od podobnego dochodu szewc zapłaci podatek znacznie większy niż ksiądz... to ktoś tu chyba ma pewne przywileje, prawda?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt lip 06, 2012 7:59
Zobacz profil
Post Re: Czy hierarchowie Kościoła są pełnoprawnymi obywatelami?
JedenPost napisał(a):
A biskupom ;] ?

Szczerze mówiąc - nie wiem.
Nie interesują mnie zbytnio podatki płacone przez duchownych, ale niepomiernie irytuje mnie manifestacyjne wręcz obnoszenie się z bogactwem niektórych duchownych.
Biskup z limuzynie za 300 tys zł, zakonnik podróżujacy samolotem w klasie biznes - słudzy Pana, który Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzieby głowę mógł oprzeć (Mt 8,20).


Pt lip 06, 2012 8:43
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL