Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 15, 2024 5:43



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
 Większość polskich księży ma kochanki, 15% dzieci 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Większość polskich księży ma kochanki, 15% dzieci
Nie, nie znam żadnych deklaracji KK w stylu "deklarujemy, że 100% naszych kapłanów żyje w celibacie".

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lip 30, 2012 13:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Większość polskich księży ma kochanki, 15% dzieci
Myślałem o takiej w stylu : kapłani żyją w celibacie, bez procentów.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lip 30, 2012 13:05
Zobacz profil
Post Re: Większość polskich księży ma kochanki, 15% dzieci
Hipokryzja to synonim słowa katolicyzm, więc nie rozumiem waszego zdziwienia tym, że jacyś księża posiadaja dzieci czy kochankę.


Ostatnio edytowano Pn lip 30, 2012 13:07 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pn lip 30, 2012 13:05
Post Re: Większość polskich księży ma kochanki, 15% dzieci
Johnny99 napisał(a):
WIST napisał(a):
Jeśli temat ma mieć sens, to myślę że przydały by się źródła tych statystyk.


Newsweek: A jaka jest prawda? Księża mają kobiety, mają dzieci?
Prof. Józef Baniak: Niedawno na łamach „Gazety Wyborczej” ukazał się wywiad z byłymi księżmi, Piotrem i Pawłem – nawiasem mówiąc, imiona obu są prawdziwe. Opowiadają, że dominująca większość, mniej więcej trzy czwarte księży, ma różne kontakty z kobietami. Według mnie tak właśnie jest. Gdy prowadząc własne badania, pytałem o te kwestie, odsetek był podobny.


Z czego wynika: pytał różnych ludzi, a oni odpowiadali, że tego tam, panie, to widzi się często, jak idzie z jedną taką!

Dalej:

Z przeprowadzanych przeze mnie rozmów wynika, że dzieci może mieć mniej więcej jedna czwarta księży utrzymujących stosunki z kobietami, a więc 10-15 proc. wszystkich księży w Polsce.

Panie, jak Boga kocham, ta obok tamtej miedzy to niby że ją mąż opuścił, ale cała ulica wie, że ona z byłym proboszczem to i tamto! Już nas tak łatwo nie oszuka, wszyscy we wsi wiedzą, kto jest tatusiem tej jej córki!

Zgoda, twoje podejrzenia są zasadne, choc tak naprawdę sam nie wiesz jak całościowo wyglądała metodologia badań wspomnianego profesora, a poza tym przeginasz insynuując bez dowodów, że to co podaje Newsweek to tylko taka bajeczka i wszyscy najpewniej kłamią...

Tym niemniej najlepszą okazją do weryfikacji byłby głos samego Kościoła! Niech sami się wypowiedzą, niech sami przeprowadzą otwarte badania (takie do weryfikacji) i prawda wyjdzie na jaw :) Milczenie będzie aprobatą, obawiam się, że na milczeniu się skończy :D


Pn lip 30, 2012 13:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Większość polskich księży ma kochanki, 15% dzieci
JedenPost napisał(a):
Myślałem o takiej w stylu : kapłani żyją w celibacie, bez procentów.


No nie wiem, mogę poszukać, czy ktoś kiedyś coś takiego wypowiedział czy napisał, ale szczerze mówiąc nie rozumiem, po co.

Mike29 napisał(a):
Zgoda, twoje podejrzenia są zasadne, choc tak naprawdę sam nie wiesz jak całościowo wyglądała metodologia badań wspomnianego profesora


Całościowo nie wiem. Wiem jak wyglądała metodologia jego badań nad księżmi, którzy odeszli z kapłaństwa - wziął 378 z nich i zadał im parę pytań. Ponieważ w tym przypadku też mówi o zadawaniu pytań, podejrzewam, że metodologia była taka sama. Zwłaszcza, że asekuracyjnie unika stawiania mocnych tez ("dzieci może mieć mniej więcej jedna czwarta księży..", co wynika z "przeprowadzanych przez niego rozmów").

Cytuj:
a poza tym przeginasz insynuując bez dowodów, że to co podaje Newsweek to tylko taka bajeczka i wszyscy najpewniej kłamią...


Wcale nie twierdzę że kłamią, po prostu powtarzają plotki i ploteczki. Osobiście pochodzę z najbardziej religijnego regionu w Polsce i wiem, że tam plotki na temat prowadzenia się księży czy Kościoła należą do najpopularniejszych tematów rozmów (co zresztą naturalne). Ostatnio zresztą kolejny ksiądz popełnił tam samobójstwo z powodu - prawdopodobnie - plotek co do jego rzekomego związku z nauczycielką w pobliskiej szkole (teraz już są pewnie nie do zweryfikowania). Ludzi po prostu kręcą takie tematy, tak samo, jak życie prywatne np. celebrytów.

Cytuj:
Tym niemniej najlepszą okazją do weryfikacji byłby głos samego Kościoła! Niech sami się wypowiedzą, niech sami przeprowadzą otwarte badania (takie do weryfikacji) i prawda wyjdzie na jaw


Gdyby Kościół miał robić wszystko, co się podoba antyklerykałom, to by nie miał czasu na nic innego.

Cytuj:
Milczenie będzie aprobatą, obawiam się, że na milczeniu się skończy :D


Sądzę, że Kościół powinien po prostu przestać się w ogóle przejmować tym, jakie na jego temat zdanie mają tacy jak ty.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lip 30, 2012 13:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 14, 2008 14:00
Posty: 1909
Post Re: Większość polskich księży ma kochanki, 15% dzieci
60% procent księży to rozpustnicy?
Nic dziwnego, że owieczki też chadzają własnymi (seksualnymi) ścieżkami.
Nie ma to jak dobry przykład.

_________________
[b]Galatów 3:20 " Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden"[/b]
"Gdy mądry spiera się z głupim, ten krzyczy i śmieje się; nie ma pojednania"


Pn lip 30, 2012 13:25
Zobacz profil
Post Re: Większość polskich księży ma kochanki, 15% dzieci
Johnny99 napisał(a):
Wcale nie twierdzę że kłamią, po prostu powtarzają plotki i ploteczki. Osobiście pochodzę z najbardziej religijnego regionu w Polsce i wiem, że tam plotki na temat prowadzenia się księży czy Kościoła należą do najpopularniejszych tematów rozmów (co zresztą naturalne). Ostatnio zresztą kolejny ksiądz popełnił tam samobójstwo z powodu - prawdopodobnie - plotek co do jego rzekomego związku z nauczycielką w pobliskiej szkole (teraz już są pewnie nie do zweryfikowania). Ludzi po prostu kręcą takie tematy, tak samo, jak życie prywatne np. celebrytów.

Część może kręci, nie można tego wykluczać, ale nie dysponujesz żadnymi argumentami merytorycznymi, by insynuować, że wszyscy kręcą i wszystko co niewygodne dla kościoła to głos jego przeciwników i ściema. Należy dopuszczać możliwość, że to prawda, przynajmniej w części. Być może dane są zawyżone, być może w praktyce by się okazało, ze jest mniej niż 60%, jednak może być nadal sporo. Kwestia celibatu już z samej natury rzeczy budzi kontrowersje i podejrzenia co do jego przestrzegania wśród duchownych.

Johnny99 napisał(a):
Gdyby Kościół miał robić wszystko, co się podoba antyklerykałom, to by nie miał czasu na nic innego.

Sądzę, że Kościół powinien po prostu przestać się w ogóle przejmować tym, jakie na jego temat zdanie mają tacy jak ty.

Oj tak to najlepsza strategia skrywania się przed niewygodną prawdą - udawać, ze problem nie istnieje :D To samo było z pedofilią, dopóki się za nich świeccy nie wzięli. W przypadku kapłanów łamiących celibat bez skrupułów sprawa jest innej wagi oraz innej moralności, jednak też dobrze by było, by w końcu wyszła na jaw. To moze być bardzo niewygodna prawda dla KK i jego nauk i całkowicie rozumiem, że będą robić wszystko, by ją zataić, jednacześnie jako przeciwnik kościoła, będę kibicować wszystkim, którzy próbują dojść stanu autentycznego :-)


Pn lip 30, 2012 13:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Większość polskich księży ma kochanki, 15% dzieci
Mike29 napisał(a):
Część może kręci, nie można tego wykluczać, ale nie dysponujesz żadnymi argumentami merytorycznymi, by insynuować, że wszyscy kręcą i wszystko co niewygodne dla kościoła to głos jego przeciwników i ściema.


Wcale nie twierdzę że kłamią, po prostu powtarzają plotki i ploteczki.

Cytuj:
Należy dopuszczać możliwość, że to prawda, przynajmniej w części. Być może dane są zawyżone, być może w praktyce by się okazało, ze jest mniej niż 60%, jednak może być nadal sporo. Kwestia celibatu już z samej natury rzeczy budzi kontrowersje i podejrzenia co do jego przestrzegania wśród duchownych.


Oczywiście. Nie wiem, czy rzeczywiście 60% księży nie przestrzega celibatu, ale jestem przekonany, że na pewno tak właśnie uważa większość katolików, a jeszcze więcej nie-katolików. Nic dziwnego, że każda plotka na temat niecnego prowadzenia się jakiegoś księdza ma zapewnione idealne warunki do rozwoju.

Cytuj:
Oj tak to najlepsza strategia skrywania się przed niewygodną prawdą - udawać, ze problem nie istnieje


Mnie wcale nie chodzi o udawanie, że problem nie istnieje. Mnie chodzi np. o to, że o istnieniu problemu nie świadczy to, że tacy jak ty tak uważają.

Cytuj:
To samo było z pedofilią, dopóki się za nich świeccy nie wzięli.


To samo, znaczy, 60% księży to pedofile? :shock:

Cytuj:
jednacześnie jako przeciwnik kościoła, będę kibicować wszystkim,


Dobrze, że jasno zadeklarowałeś się jako przeciwnik Kościoła, będę o tym pamiętał, kiedy np. następnym razem będziesz pisał o jakimś "pokojowym światopoglądzie" albo coś w tym stylu :twisted:

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lip 30, 2012 13:57
Zobacz profil
Post Re: Większość polskich księży ma kochanki, 15% dzieci
Johnny99 napisał(a):
Wcale nie twierdzę że kłamią, po prostu powtarzają plotki i ploteczki.

Dane, na które powołuje się Newsweek daleko wykraczają poza sferę plotek i są oparte na badaniach, nie plotkach. Nie znasz metodologii badań, nie masz podstaw ich negować. Oczywiście możesz sobie dywagować, czy aby na pewno były miarodajne, ale podważać i całościowo sprowadzać do rangi "plotki" to już grube przegięcie z twojej strony.

Johnny99 napisał(a):
Oczywiście. Nie wiem, czy rzeczywiście 60% księży nie przestrzega celibatu, ale jestem przekonany, że na pewno tak właśnie uważa większość katolików, a jeszcze więcej nie-katolików. Nic dziwnego, że każda plotka na temat niecnego prowadzenia się jakiegoś księdza ma zapewnione idealne warunki do rozwoju.

Plotka tak, ale tutaj mamy do czynienia z czymś więcej niż tylko plotką. Newsweek nie robilby artykułu bazując na plotce, naraziłby się tym na śmieszność. Poza tym u ludzi kwestia celibatu budzi podejrzewania bardzo słuszne, ponieważ mało kto sobie wyobraża duchownego, czy nie duchownego, ale po prostu człowieka, któremu by się udało tkwić przez całe życie bez seksu ani zaspokajania swojego popędu każdymi innymi drogami niż tylko "nocną polucją" przesz okres całego życia, zakładając, że mamy do czynienia z mężczyzną zdrowym.

Johnny99 napisał(a):
Mnie wcale nie chodzi o udawanie, że problem nie istnieje. Mnie chodzi np. o to, że o istnieniu problemu nie świadczy to, że tacy jak ty tak uważają.

Oczywiście, ja prócz tego, że tak uwazam mam jeszcze osobiste doświadczenia w tej materii, bezpośrednio z katolickimi duchownymi :D No i wreszcie osobiste mniemanie nt. celibatu + takie dane na jakich bazuje Newsweek. Innymi słowy, wszystkie znaki na ziemi i niebie świadczą o celibacie jako fikcji. Przy czym nie twierdzę, że nikt nie jest w stanie utrzymać się w celibacie i to nawet przez całe życie, prawdopodobnie zdarzały i zdarzają się takie przypadki, jednak sądzę (to moje osobiste mniemanie na podstawie powyższego), że stanowią one jakieś 1% i grają rolę potwierdzenia wyjątku od reguły

Johnny99 napisał(a):
To samo, znaczy, 60% księży to pedofile? :shock:

Nie, tzn, że kościół zamiatał tę sprawę pod dywan tak jak teraz zamiata sprawę łamania celibatu przez duchownych, a jak wynika z artykułu Newsweeka, namawia ich do pozostania w kościele i dalszego pełnienia funkcji, mimo, że wielu z nich się przyznało i deklarowało gotowość opuszczenia stanu kapłańskiego. Jak widać kościół jest zdesperowany i ma tak niewielki nabór nowego kleru, że gotowy jest utrzymywać nawet tych kapłanów którzy jawnie i świadomie łamią jego zasady.

Johnny99 napisał(a):
Dobrze, że jasno zadeklarowałeś się jako przeciwnik Kościoła, będę o tym pamiętał, kiedy np. następnym razem będziesz pisał o jakimś "pokojowym światopoglądzie" albo coś w tym stylu :twisted:

No jasne, że tak, ponieważ jestem przeciwnikiem wszelkiego wrogiego światopoglądu, a doktryny kościoła w wielu punktach są wrogie innymi pokojowym światopoglądom, więc automatycznie są też i mi wrogie.


Pn lip 30, 2012 14:19
Post Re: Większość polskich księży ma kochanki, 15% dzieci
arcana85 napisał(a):
60% procent księży to rozpustnicy?
Nic dziwnego, że owieczki też chadzają własnymi (seksualnymi) ścieżkami.
Nie ma to jak dobry przykład.

Arcana, daj spokój, nie łykaj wszystkiego tak gładko tylko
dlatego, że w Newsweeku napisali.
Wygląda na to, że została przeprowadzona ankieta
wśród księży, którzy z KK odeszli, czy samo to nie budzi
już wątpliwości co do rzetelności takiego badania?


Pn lip 30, 2012 14:22
Post Re: Większość polskich księży ma kochanki, 15% dzieci
MARIEL napisał(a):
Wygląda na to, że została przeprowadzona ankieta
wśród księży, którzy z KK odeszli, czy samo to nie budzi
już wątpliwości co do rzetelności takiego badania?

Nie tylko, poczytaj cały artykuł. Również są wypowiedzi księży, którzy się przyznali przed kościołem i chcieli odejść, jednak dla kościoła fakt łamania celibatu okazał się zbyt błahym powodem, by rezygnować z kapłana :) = hipokryzja oficjalnie potępiamy, ale zawsze można się dogadać :D


Pn lip 30, 2012 14:24
Post Re: Większość polskich księży ma kochanki, 15% dzieci
Mike29 napisał(a):
[...]jednak dla kościoła fakt łamania celibatu okazał się zbyt błahym powodem, by rezygnować z kapłana :) = hipokryzja.

Gdybym była przełożonym takiego kapłana dla mnie również
byłby to zbyt błahy powód by skreślać człowieka, rezygnować
z kapłana - jak to ująłeś.


Pn lip 30, 2012 14:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Większość polskich księży ma kochanki, 15% dzieci
Mike29 napisał(a):
Dane, na które powołuje się Newsweek daleko wykraczają poza sferę plotek i są oparte na badaniach, nie plotkach.


Że jak? Wg słów samego ich twórcy, są one oparte na jego rozmowach z różnymi ludźmi. A plotki powtarza się właśnie w rozmowach.

Cytuj:
Nie znasz metodologii badań, nie masz podstaw ich negować.


Przecież ich nie neguję. Ale też nie widzę powodu, by im wierzyć.

Cytuj:
ale podważać i całościowo sprowadzać do rangi "plotki" to już grube przegięcie z twojej strony.


Niczego takiego nie robię. W końcu w każdej plotce jest ziarno prawdy :-D

Cytuj:
Newsweek nie robilby artykułu bazując na plotce, naraziłby się tym na śmieszność.


Bzdura. Newsweek nie musi się obawiać śmieszności, bo tacy jak ty uwierzą w każdy tego typu artykuł, a stanowią oni zdecydowaną większość jego czytelników. Całkiem niedawno zrobił artykuł oparty niemal w całości na plotkach (o ojcu braci Kaczyńskich). To już nie te czasy, kiedy dziennikarze sami z siebie się pilnowali. Dziś można napisać wszystko, a już zwłaszcza, jeśli to coś uderza w Kościół.

Cytuj:
Poza tym u ludzi kwestia celibatu budzi podejrzewania bardzo słuszne, ponieważ mało kto sobie wyobraża duchownego, czy nie duchownego, ale po prostu człowieka, któremu by się udało tkwić przez całe życie bez seksu ani zaspokajania swojego popędu każdymi innymi drogami niż tylko "nocną polucją" przesz okres całego życia, zakładając, że mamy do czynienia z mężczyzną zdrowym.


To prawda, mało kto sobie wyobraża. Stąd właśnie biorą się plotki.

Cytuj:
Oczywiście, ja prócz tego, że tak uwazam mam jeszcze osobiste doświadczenia w tej materii, bezpośrednio z katolickimi duchownymi :D


Tak tak, już wiele razy się tutaj tym przechwalałeś.

Cytuj:
Innymi słowy, wszystkie znaki na ziemi i niebie świadczą o celibacie jako fikcji


Innymi słowy, jeden artykuł z Newsweeka (żeby jeszcze z jakiegoś NAUKOWEGO czasopisma) plus twoje osobiste doświadczenia z jakimiś dwoma (czy trzema, nie pamiętam) księżmi to już są dla ciebie "wszystkie znaki na niebie i ziemi"? No cóż, skoro tak, to ja z kolei uważam swoje przekonanie o homoseksualizmie jako zaburzeniu za udowodnione w sposób całkowicie nieodparty - bo opieram je nie o jakiś artykuł ani osobiste doświadczenia, tylko o fakty odwieczne i powszechnie znane przez wszystkich, zawsze.

Cytuj:
Jak widać kościół jest zdesperowany i ma tak niewielki nabór nowego kleru, że gotowy jest utrzymywać nawet tych kapłanów którzy jawnie i świadomie łamią jego zasady.


Po pierwsze, księdzem i tak nigdy się nie przestaje być. Po drugie, każdy może się przecież nawrócić. Po trzecie, rzeczywiście księży jest coraz mniej, więc każdy jest cenny. Po czwarte, nikt chętnie nie żegna syna marnotrawnego, niczego w tym dziwnego nie widzę.

Cytuj:
No jasne, że tak, ponieważ jestem przeciwnikiem wszelkiego wrogiego światopoglądu, a doktryny kościoła w wielu punktach są wrogie innymi pokojowym światopoglądom, więc automatycznie są też i mi wrogie.


Tzn. chciałeś powiedzieć - jesteś przeciwnikiem wszelkiego wrogiego światopoglądu, poza takim, który jest wrogi Kościołowi :-D

MARIEL napisał(a):
Wygląda na to, że została przeprowadzona ankieta wśród księży, którzy z KK odeszli, czy samo to nie budzi już wątpliwości co do rzetelności takiego badania?


Chyba nie tylko. Z wypowiedzi profesora wnioskuję, że były dwa badania - jedno na grupie 378 byłych księży, drugie na nieokreślonej liczebnie grupie nieokreślonych osób. I to na tym drugim jest oparta liczba 60% księży żyjących z kobietami i 1/4 księży z dziećmi. Aczkolwiek można też jego wypowiedzi rozumieć tak, że wszystkie dane są oparte na tym pierwszym. Chyba, że coś mi umknęło.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lip 30, 2012 14:32
Zobacz profil
Post Re: Większość polskich księży ma kochanki, 15% dzieci
MARIEL napisał(a):
Gdybym była przełożonym takiego kapłana dla mnie również
byłby to zbyt błahy powód by skreślać człowieka, rezygnować
z kapłana - jak to ująłeś.

Super i jak to się ma do nauczania kościoła? Ci kapłani nie okazali skruchy, ani też nie zamierzają odchodzić od swoich kobiet, jasno dali do zrozumienia, że postawieni przed wyborem kościół vs parnterstwo wybiorą to drugie. Tymczasem kościół nadal oficjalnie nakazuje celibat i jednocześnie chce ich trzymać, czyli wszystko ok i nadal się kręci? Nie widzisz speczności postaw?


Pn lip 30, 2012 14:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 08, 2010 13:25
Posty: 975
Post Re: Większość polskich księży ma kochanki, 15% dzieci
Tak więc 40% księży (niezła liczba mężczyzn na tym świecie) udowadnia, że można żyć bez kobiety i dzieci i oddać się służbie Bogu.


Pn lip 30, 2012 14:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL