Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 10:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Wizyta Patriarchy Cyryla 
Autor Wiadomość
Post Wizyta Patriarchy Cyryla
W najbliższych dniach będzie u nas gościł Patriarcha Cyryl - zwierzchnik rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej.
Jak Kościół katolicki i wy ogólnie katolicy patrzycie na tą wizytę?


Śr sie 15, 2012 13:34
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
mykitos napisał(a):
W najbliższych dniach będzie u nas gościł Patriarcha Cyryl - zwierzchnik rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej.
Jak Kościół katolicki i wy ogólnie katolicy patrzycie na tą wizytę?

Jako katoliczka uważam, że nie zapominając wzajemnych win, należy dążyć do przebaczania i pojednania.


Śr sie 15, 2012 13:40

Dołączył(a): N lip 01, 2012 21:27
Posty: 411
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
No w końcu!


Śr sie 15, 2012 13:50
Zobacz profil
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
Ja to cieszę się z tej wizyty. Jest znakomita okazja to pojednania narodów polskiego i rosyjskiego a także na poprawę relacji katolicko-prawosławnych
Oby tylko przez niektórych nie została wykorzystana politycznie


Śr sie 15, 2012 13:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
Nie wiem jak patrzy Kościół, a ja mogę szczerze powiedzieć że ani nie wiedziałem o tej wizycie, ani nie wiem jakie to ma znaczenie dla mnie. Piszę to nie po to aby narażać się na krytykę, ani pochwalić, tylko powiedzieć że dla wielu ludzi nie ma to znaczenia. Ale nie dlatego, że jest to wydarzenie bez znaczenia, tylko Prawosławie dla mnie jest bardzo dalekie i obce. Paradoksalnie właśnie dlatego że w ogóle, nawet na tym forum nie mam z nim styczności.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr sie 15, 2012 14:05
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 13, 2012 12:36
Posty: 963
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
mykitos napisał(a):
Oby tylko przez niektórych nie została wykorzystana politycznie

Od samego początku wizyta jest spreparowana pod kątem korzyści politycznych Rosji i przygotowana przez władze Rosji i Polski.

To, co powiedział przy tej okazji Przewodniczący Kolegium Biskupów Polskich, abp Michalik, to jest chyba wszystkim znane i komentarza nie wymaga.
Warto zapoznać się ze szczegółami, kim jest Patriarcha Cyryl i kogo reprezentuje.
Aby było dokładnie wiadomo, kto, z kim i dlaczego się porozumiewa.
http://bezdekretu.blogspot.com/2012/08/ ... utina.html

Mnie jako katolika i Polaka proszę w to nie mieszać.

_________________
Jezus Chrystus jest Panem Świata i Wszechświata, jest Królem Polski, mojej ukochanej Ojczyzny.
Króluj nam, Chryste !!


Śr sie 15, 2012 14:07
Zobacz profil
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
Tu macie troche informacji http://www.cerkiew.pl/index.php?id=patriarcha_cyryl

@homo_homini_canis_est

Skoro tak podchodzisz do tego to ciekawe jak byś się czuł gdyby to papież udawał se z wizytą to jakiegoś kraju gdzie dominuje prawosławie i takie rzeczy by tam wypisywali o papieżu?


Śr sie 15, 2012 14:12
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 13, 2012 12:36
Posty: 963
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
O Papieżu wypisują różne rzeczy, przynajmniej tam gdzie panuje wolność myśli i poglądów.
Niektóre bywają przykre, jak choćby próby umniejszania godności Papieża, z powodu jego niegdysiejszej, zapewne obowiązkowej, przynależności do Hitlerjugend.

Pisze się rzeczy prawdziwe i nie prawdziwe, z potrzeby dążenia do prawdy i z nienawiści.
Różne rzeczy się pisze.
A to, że Patriarcha Moskwy, nie jest zwierzchnikiem całego Kościoła Prawosławnego to warto przypominać, podobnie jak to, ze na obsadę tej godności mają wpływ władze państwowe, również.
Reszta podlega sprawdzeniom, wyjaśnieniom, jeśli ktoś tego potrzebuje.
A całość politycznie spreparowanego niby pojednania Polaków i Rosjan jest po prostu dalszym ciągiem polityki Putinowsko - Tuskowskiej o przyjaźni między naszymi dwoma pięknymi Narodami, polityki zrodzonej z okazji 70tej rocznicy ludobójstwa Polaków w Katyniu, polityki pieczętowanej ciałami zabitych członków elity Państwa Polskiego: dwóch Prezydentów Polski, Marszałków Sejmu i Senatu, posłów i senatorów, generałow i zwykłych Polaków.

_________________
Jezus Chrystus jest Panem Świata i Wszechświata, jest Królem Polski, mojej ukochanej Ojczyzny.
Króluj nam, Chryste !!


Śr sie 15, 2012 14:29
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 01, 2012 21:27
Posty: 411
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
Tak to jest, tajni agenci, supertajne informacje, a jeden podrzędny bloger powie nam cała prawdę o życiorysie nieznanego mu osobiście człowieka...

Ta wizyta oczywiście będzie miała swój wymiar polityczny. Tego się uniknąć nie da, w Rosji nic się nie dzieje bez uprzedniej zgody politycznej. Sam patriarcha niestety dawał nie raz popis swojej politycznej lojalności. Nie zmienia to faktu, że rozmawiać będą przedstawiciela dwóch kościołów, a nie politycy. Problemy we wzajemnych relacjach między naszymi narodami miały nierzadko podłoże religijne, więc chodzi o pojednanie narodów z jednej strony ale także kościołów. Oba są bardzo potrzebne, i mniej istotne do czego są one potrzebne polityka, bardziej istotne jak będą je postrzegać zwykli ludzie. A dla takich, przekaz tej wizyty jest jednoznaczny.


Śr sie 15, 2012 14:41
Zobacz profil
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
Kościół katolicki jest z pewnością bardziej otwarty na dialog niż KP...
oni cały czas patrzą na nas podejrzliwie jakbyśmy podstępem chcieli
ich wcielić do KrK. Chciałabym żeby coś drgnęło w kwestii deklaracji z Balamand,
Cerkiew się zastanawia...hmm...długo trochę. Co w tym dokumencie
nie gra, że wietrzą podstęp tam gdzie go nie ma, no przynajmniej
ja go nie widzę.


Śr sie 15, 2012 14:50
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
silgar napisał(a):
Nie zmienia to faktu, że rozmawiać będą przedstawiciela dwóch kościołów, a nie politycy. Problemy we wzajemnych relacjach między naszymi narodami miały nierzadko podłoże religijne, więc chodzi o pojednanie narodów z jednej strony ale także kościołów. Oba są bardzo potrzebne, i mniej istotne do czego są one potrzebne polityka, bardziej istotne jak będą je postrzegać zwykli ludzie.

Jedyny realny wpływ na tzw. „pojednanie narodów” mają działania polityczne. Oświadczenia przywódców kościelnych pozostaną jedynie pustą deklaracją, jeżeli za ich przykładem nie pójdą konkretne przedsięwzięcia natury politycznej, a na to się nie zanosi, póki na Kremlu rządzi Putin.


Śr sie 15, 2012 15:11

Dołączył(a): N lip 01, 2012 21:27
Posty: 411
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
Pojednanie narodów to nie jest wyrażenie ze świata polityki. Pojednanie narodów to nie działania polityczne, bo naród to nie państwo. Politycy mogą tylko w takim procesie pomagać albo przeszkadzać. Każde polityczne posunięcie, nawet nie wykraczające poza gest, będzie takiemu procesowi sprzyjało. A więc jest mile widziane. Po drugie podstawą dla tej wizyty jest pojednanie religijne. Jeżeli przedstawiciele jednego i drugiego kościoła są wstanie działać wspólnie w jakimś celu, to jest to już duży sukces.


Śr sie 15, 2012 15:23
Zobacz profil
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
„Pojednanie narodów” to jak najbardziej pojęcie ze świata polityki, a nawet rzekłbym propagandy politycznej. Inicjowane jest zawsze odgórnie. W niedalekiej przeszłości politycy wielokrotnie wygłaszali szumne deklaracje o pojednaniu polsko-niemieckim czy polsko-żydowskim choć nie zawsze pokrywało się to z nastrojami panującymi w tych społeczeństwach. Do tej pory całkowite pojednanie nastąpiło jedynie wśród elit władzy, a w narodach ciągle jeszcze pozostało wiele wzajemnych uprzedzeń.

Nie znaczy to, że źle oceniam wizytę patriarchy Cyryla. Jeśli nastąpi jakieś zbliżenie Kościołów to bardzo dobrze. Natomiast w relacjach polsko-rosyjskich ta wizyta raczej nie będzie miała wielkiego znaczenia.


Śr sie 15, 2012 15:47
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
homo_homini_canis_est napisał(a):
O Papieżu wypisują różne rzeczy, przynajmniej tam gdzie panuje wolność myśli i poglądów.
Niektóre bywają przykre, jak choćby próby umniejszania godności Papieża, z powodu jego niegdysiejszej, zapewne obowiązkowej, przynależności do Hitlerjugend.

Pisze się rzeczy prawdziwe i nie prawdziwe, z potrzeby dążenia do prawdy i z nienawiści.
Różne rzeczy się pisze.
A to, że Patriarcha Moskwy, nie jest zwierzchnikiem całego Kościoła Prawosławnego to warto przypominać, podobnie jak to, ze na obsadę tej godności mają wpływ władze państwowe, również.
Reszta podlega sprawdzeniom, wyjaśnieniom, jeśli ktoś tego potrzebuje.
A całość politycznie spreparowanego niby pojednania Polaków i Rosjan jest po prostu dalszym ciągiem polityki Putinowsko - Tuskowskiej o przyjaźni między naszymi dwoma pięknymi Narodami, polityki zrodzonej z okazji 70tej rocznicy ludobójstwa Polaków w Katyniu, polityki pieczętowanej ciałami zabitych członków elity Państwa Polskiego: dwóch Prezydentów Polski, Marszałków Sejmu i Senatu, posłów i senatorów, generałow i zwykłych Polaków.

W podobnej tonacji - zdrady narodowej - utrzymana była ocena przez komunistyczne władze słynnej inicjatywy polskiego episkopatu do episkopatu Niemiec.


Śr sie 15, 2012 16:30
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
homo_homini_canis_est napisał(a):
O Papieżu wypisują różne rzeczy, przynajmniej tam gdzie panuje wolność myśli i poglądów.
Niektóre bywają przykre, jak choćby próby umniejszania godności Papieża, z powodu jego niegdysiejszej, zapewne obowiązkowej, przynależności do Hitlerjugend.


Więc własnie- jak ktoś na papieża mówi coś złego to oburzenie ,a ja się o patriarsze mówi coś złego to już cacy. Hipokryzja!

Swoją drogą to ośmieszanie zarówno papieża czy patriarchy czy innej ważnej osobistości duchowej to niegodziwość


MARIEL napisał(a):
Kościół katolicki jest z pewnością bardziej otwarty na dialog niż KP.

Cerkiew cerkwii nierówna. Inne podejście do dialogu ma cerkiew rosyjska a inne polska czy rumuńska Cerkiew.


Śr sie 15, 2012 17:08
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL