Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 14:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Wizyta Patriarchy Cyryla 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
Z nadzieją na krok do pojednania.


Śr sie 15, 2012 20:34
Zobacz profil
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
mareta napisał(a):
Z nadzieją na krok do pojednania.

Też mam taką nadzieje. W przeciwieństwie do swojego poprzednika Aleksego II Cyryl nie jest tak uprzedzony do nieprawosławnych.


http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... caid=1efe6
Arcybiskup ma racje


Śr sie 15, 2012 21:02
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
http://sol.myslpolska.pl/2012/08/prawos ... -watykanu/


Pt sie 17, 2012 11:15
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 13, 2012 12:36
Posty: 963
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
Są już pierwsze opinie.
Mówi ksiądz Isakowicz - Zaleski:
Robert Kalinowski: - Proszę księdza, podpisanie dokumentu o pojednaniu narodów polskiego i rosyjskiego to punkt kulminacyjny wizyty w Polsce patriarchy Cyryla. Jak ksiądz ocenia to orędzie?

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: - Z bardzo mieszanymi uczuciami. Z jednej strony pojednanie między narodami jest rzeczą bardzo ważną, dokument rzeczywiście zawiera kilka ważnych stwierdzeń. Natomiast spodziewałem się całkiem czegoś innego, pewnego przełomu. To nie jest przełom. Tym bardziej, że osoba Cyryla I jest to osoba niesłychanie kontrowersyjna. Jest on krytykowany nie tylko we własnym kraju, ale również w innych krajach za to, że jest przede wszystkim wysłannikiem cara Putina, a nie przedstawicielem niezależnego Kościoła, bo Patriarchat Moskiewski jest całkowicie uzależniony od władzy państwowej. Jest też stroną różnych konfliktów, między innymi na Ukrainie, gdzie Patriarchat Moskiewski stara się narzucić wiernym prawosławnym swoją jurysdykcję i wizyty Cyryla w Kijowie są zawsze okupione różnymi protestami środowisk niepodległościowych.

- Sama forma podpisania dokumentu jest dla mnie żenująca. Z jednej strony mówi się, że należy uciekać od polityki i żeby to było pojednanie między dwoma niezależnymi Kościołami, a podpisanie odbyło się nie w cerkwi czy w kościele, ale na Zamku Królewskim. Całą uroczystość prowadził urzędnik państwowy, byli obecni politycy, a w czasie składania podpisu nawet nie odmówiono modlitwy. Dla mnie jako duchownego jest to nieprawdopodobne, żeby dwaj zwierzchnicy kościelni mówiąc o pojednaniu nie odmówili modlitwy "Ojcze nasz", gdzie są słowa o przebaczeniu. Arcybiskup Michalik nawet nie uczynił znaku krzyża, więc może to jest jednak polityka, element pewnej dyplomacji, gry politycznej, natomiast parawan jest religijny do tego.

Czy to znaczy, że dla księdza ważniejsze jest nie to, co zostało zapisane w tym orędziu, a bardziej forma w jaki sposób to zostało podpisane?
- Jedno i drugie jest ważne. Także jest ważne, z kim się podpisuje. Jak wspomniałem, Cyryl I jest osobą kontrowersyjną. Jest to człowiek, który ma przeszłość KGB. O jakiej niezależności tutaj mówimy? On przyjechał, bo musiał to uzgodnić z Putinem. To jest wysłannik Putina. Oczywiście nie neguję tego, że także trzeba z Putinem rozmawiać i próbować się dogadywać. Natomiast ten element religijny jest taki trochę zewnętrzny właśnie. W samym dokumencie są sformułowania dobre. One są bardzo łagodne, takie, mogę powiedzieć, przecedzone. Nie ma tam takiego odwołania, np. powiedzenia, że dla Polaków najtrudniejszą sprawą jest Katyń. Jest ucieczka od tego problemu, sformułowania typu, że historię trzeba historykom zostawić. To jest takie typowo radzieckie: niech się historycy martwią, my idziemy do przyszłości. To są sformułowania bardzo ogólne. Spodziewałem się mocnych sformułowań, że padnie takie sformułowanie, jakie w liście do biskupów niemieckich prawie pięćdziesiąt lat temu: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie", że dojdzie do pewnego przełomu. Niestety ten dokument, moim zdaniem, za pół roku zostanie zapomniany. On nie jest przełomem, a wizyta sama wywołała tyle kontrowersji, że szkoda.

http://fakty.interia.pl/polska/news/isa ... om,1833522

Smutno.

_________________
Jezus Chrystus jest Panem Świata i Wszechświata, jest Królem Polski, mojej ukochanej Ojczyzny.
Króluj nam, Chryste !!


Pt sie 17, 2012 22:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 02, 2010 15:45
Posty: 232
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
A dlaczego Cyryl I(pierwszy) ? Przecież był już św. Cyryl (ten od alfabetu).
a z patryjarchów - św. Cyryl Jerozolimski. Być może jeszcze któryś,
ale sobie nie przypominam.

_________________
Pan mym Pasterzem, Dawid.


N sie 19, 2012 21:02
Zobacz profil
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
Ale żaden z nich nie był patriarchą moskiewskim.


N sie 19, 2012 22:23
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
Janusz palikot - wizyta Cyryla I w Polsce to zamach i hańba
http://wiadomosci.wp.pl/kat,124754,titl ... caid=1f05a

Zatem wniosek - Palikot i PiS w jednym stali domu ...


Pn sie 20, 2012 17:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
Słusznie zauważył mauger - co to właściwie jest "pojednanie narodów"? Jak w ogóle rozumieć to sformułowanie? Co to znaczy, że "narody" polski i rosyjski są ze sobą "niepojednane"? Tzn. kto jest niepojednany z kim?

Dokument to typowa polityczno-dyplomatyczna mowa-trawa, z której kompletnie nic nie wynika. W sumie sens tej wizyty sprowadza się właściwie do radosnego okrzyku "patriarcha pierwszy raz odwiedził Polskę!" i niczego więcej. Dlaczego miałby nie odwiedzić? Zaczekał, aż umrze znienawidzony na Wschodzie Jan Paweł II, to i odwiedził - dla lepszego efektu. No i miał okazję przeczekać zagranicą moment ogłoszenia wyroku na Pussy Riot (ciekawe, czy ktokolwiek ośmielił się go o tę sprawę zapytać?).

Palikot jak zwykle p***i kompletnie bez sensu i, oczywiście, bez żadnego związku z tym, co mówi PiS.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sie 21, 2012 9:32
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 13, 2012 12:36
Posty: 963
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
Interesujący komentarz dotyczący odniesienia się Papieża do tej wizyty w Polsce.

http://ewidentnyoszust.nowyekran.pl/pos ... i-w-polsce

i bardzo ciekawy materiał na Youtube, odnoszący się m.in. do historycznego wezwania biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku, autorstwa kardynała Bolesława Kominka: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".
http://www.youtube.com/watch?v=P1lnc8aN ... r_embedded

_________________
Jezus Chrystus jest Panem Świata i Wszechświata, jest Królem Polski, mojej ukochanej Ojczyzny.
Króluj nam, Chryste !!


Wt sie 21, 2012 22:44
Zobacz profil
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
homo_homini_canis_est napisał(a):
Interesujący komentarz dotyczący odniesienia się Papieża do tej wizyty w Polsce.

http://ewidentnyoszust.nowyekran.pl/pos ... i-w-polsce

i bardzo ciekawy materiał na Youtube, odnoszący się m.in. do historycznego wezwania biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku, autorstwa kardynała Bolesława Kominka: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".
http://www.youtube.com/watch?v=P1lnc8aN ... r_embedded


Cytuj:
Papież Benedykt powiedział od siebie aż JEDNO ZDANIE! Powiedział: ”To ważne wydarzenie, które budzi nadzieję na przyszłość” – tak, aż JEDNO bardzo zdawkowe zdanie i to przy okazji niejako zupełnie innego tematu – pozdrawiania wiernych w Castel Gandolfo, powiedział to TYLKO do Polaków.


Facet który napisał ten artykulik jest "ewidentnym oszustem"!!! Bezczelnych kłamcą i manipulatorem. Teraz byle kretyn może pisac co mu sie spodoba i dostawac za to kasę. Tacy pismacy nie sa godni by napluc im w twarz, a ich artykułami tyłka podcierać.

Oto co rzeczywiście powiedział Benedykt XVI:
Cytuj:
Witam Polaków! W tych dniach gościem Kościoła prawosławnego w Polsce jest Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I. Serdecznie pozdrawiam Jego Świątobliwość oraz wszystkich wiernych prawosławnych. Program tej wizyty obejmował również spotkania z biskupami katolickimi i wspólną deklarację o woli budowania braterskiej jedności i współpracy naszych Kościołów na rzecz krzewienia ewangelicznych wartości we współczesnym świecie, w duchu tej samej wiary w Jezusa Chrystusa. Jest to ważne wydarzenie, które budzi nadzieję na przyszłość. Jego owoce zawierzam łaskawości Maryi, wypraszając Boże błogosławieństwo. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Zdań jest 5 (słownie PIĘĆ), a powiedział to po polsku i do Polaków, ponieważ rzecz miała miejsce nie w Irlandii, nie w Wenezueli...ale własnie w Polsce.
Ciekawe kto płaci temu pismakowi i komu on tyłek liże tak kłamiąc i manipulując...nędzny śmieć.


Cz sie 23, 2012 17:33
Post Re: Wizyta Patriarchy Cyryla
Johnny99 napisał(a):
Zaczekał, aż umrze znienawidzony na Wschodzie Jan Paweł II,

Raczej aż umrze Aleksy II
Johnny99 napisał(a):
Pussy Riot

A co? uważasz że dobrze postąpiły? Ciekawe jak Ty byś zareagował gdyby jakas grupka bab wdarła się do katolickiej katedry zaśpiewała podobną piosenke. Napewno byłbyś za tym aby ukarać je z artykułu
196


N sie 26, 2012 13:23
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL