Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 14:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 333 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Następna strona
 Czy za 20 lat będzie dla kogo odprawiać mszę św ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lis 04, 2011 20:22
Posty: 296
Post Czy za 20 lat będzie dla kogo odprawiać mszę św ?
Teraz kiedy tak wszystko się zmienia czy za 20 lat kiedy dzisiejsi nastolatkowie dorosną, będzie dla kogo odprawiać mszę świętą w niedzielę ?

_________________
*****


Pn sty 14, 2013 3:59
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 10, 2011 8:40
Posty: 234
Post Re: Czy za 20 lat będzie dla kogo odprawiać mszę św ?
anmara napisał(a):
Teraz kiedy tak wszystko się zmienia czy za 20 lat kiedy dzisiejsi nastolatkowie dorosną, będzie dla kogo odprawiać mszę świętą w niedzielę ?

Sami sobie bądą prawić.


Pn sty 14, 2013 6:10
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Czy za 20 lat będzie dla kogo odprawiać mszę św ?
20 lat temu też pewnie sobie zadawano takie pytania.
40 lat temu zapewne też.
120 lat temu podejrzewam, że również.


Spokojnie. Będzie dla kogo.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn sty 14, 2013 7:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy za 20 lat będzie dla kogo odprawiać mszę św ?
Też mi się tak wydaje. Obiektywnie patrząc chrześcijaństwo jest religią formalnie o wiele bardziej elastyczną, lepiej wpisującą się w nowoczesny (czy raczej:y postnowoczesny) świat niż choćby dominujący obecnie islam...

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn sty 14, 2013 11:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Czy za 20 lat będzie dla kogo odprawiać mszę św ?
widząc tłumy na Lednicy, rosnące grupy duszpasterstw młodzieżowych, grup oazowych- nie bałabym się..... pamiętam dzień wspólnoty Oazy w tym roku w lipcu. Byliśmy jedyną grupą dorołsych! Cały duży amfiteatr był pełen radosnych, śpiewających grup młodzieżowych. Chrześcijaństwo pokazuje inną drogę niż wyścig szczurów wykańczanych przez korporację (a jeszcze w latach 90-tych wydawało się szczytem marzeń robienie kariery w tym sensie..) , niż bezsensowne gonienie za pieniędzmi, niż spalanie się na imprezach i niszczenie zdrowia piciem, narkotykami. Pokazuje wartości które naparwdę w życiu się liczą, jak miłośc, przyjaźń, rodzina, lojalność, a nie zawiść, pycha, odizolowanie się i wywyższanie nad innych.

_________________
Ania


Cz sty 31, 2013 9:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy za 20 lat będzie dla kogo odprawiać mszę św ?
Wystarczy choćby spojrzeć ile jest popularnych zespołów muzycznych, których członkowie przyznają się do chrześcijaństwa w porównaniu np. z tymi, którzy przyznają się powiedzmy do islamu... chyba jeszcze tylko satanizm trzyma się pod tym względem mocno, ale to raczej niszowo.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz sty 31, 2013 10:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy za 20 lat będzie dla kogo odprawiać mszę św ?
Myślę, że za 20 lat JESZCZE będzie dla kogo, ale za 120?
Ostatnio odwiedził mnie znajomy z Francji. Zwiedzał zabytki, a więc także kościoły. No i był w szoku, jak zobaczył, że w jednym z kościołów (św. Anny chyba) nie było po prostu miejsca. U nas - mówił - pustki w kościołach, a tu.... Wyjaśniłem mu, że trafił akurat do popularnego kościoła w "dobrej" porze. Poinformowałem też, że regularnie do kościoła chadza mniej niż co trzeci Polak, co i tak jest liczbą znaczną w porównaniu do Francji. ALe liczba ta spada systematycznie z roku na rok
Ale wracając do zasadniczego pytania. W zlaicyzowanej Francji nadal odprawia się msze. Tak więc nawet za 120 lat będzie komu i dla kogo je w Polsce odprawiać, z tym że wówczas regularnie na te rytuały uczęszczać będzie, jak sądzę, poniżej 10% społeczeństwa. Wiele kościołów zmieni swego właściciela i zostanie zamienionych w parki rozrywki, hotele, restauracje, domy mieszkalne, meczety i bogowie wiedzą w co jeszcze. Ale katolicyzm będzie nadal obecny. Śladowo.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz sty 31, 2013 11:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Czy za 20 lat będzie dla kogo odprawiać mszę św ?
nie wiadomo Jajko czy będziemy jako świat- jako Europa- istnieć za 120 lat. W takim tempie trując środowisko, napędzając wojny... narody europejskie w dużej mierze wymierają, ich miejsce zajmują Arabowie, Turcy...
wikipedia, żeby nie było że jakieś katolickie źródło:)
W ostatnich dziesięcioleciach spowodowało to niespotykany przedtem wzrost liczby wiernych (wzrost o 56,11% czyli o 424,5 miliona w latach 1978–2009). Połowa światowej populacji katolików żyje na obszarze Ameryki Północnej i Ameryki Południowej, 24% mieszka w krajach Europy, 15% w Afryce, blisko 10% w Azji i pozostałe ok. 1% w krajach Oceanii[2].
w POlsce:
Według badań CBOS, z Kościołem katolickim identyfikuje się obecnie 55% Polaków,
Europa to nie cały świat, to podupadająca cywilizacja :) świat jest wielki :)

_________________
Ania


Cz sty 31, 2013 11:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy za 20 lat będzie dla kogo odprawiać mszę św ?
No ale ja pisałem tylko o naszym lokalnym podwórku. Co do świata, to pewnie katolików przybędzie. Bieda, choroby i analfabetyzm sprzyjają przyjmowaniu nowych idei niosących (płonne) nadzieje.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz sty 31, 2013 12:05
Zobacz profil
Post Re: Czy za 20 lat będzie dla kogo odprawiać mszę św ?
Jajko napisał(a):
No ale ja pisałem tylko o naszym lokalnym podwórku. Co do świata, to pewnie katolików przybędzie. Bieda, choroby i analfabetyzm sprzyjają przyjmowaniu nowych idei niosących (płonne) nadzieje.

Czy płonne, wszystkim w swoim czasie przyjdzie się nam przekonać.


Ostatnio edytowano Cz sty 31, 2013 12:30 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Cz sty 31, 2013 12:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Czy za 20 lat będzie dla kogo odprawiać mszę św ?
a wiesz że większość osob we wspólnotach katolickich jest wykształconych, sporo zamożnych? I nie mówię to o Opus Dei gdzie wogóle jakąś dziwną "elitę" próbują tworzyć :roll:
ale o normalnych Ruchach jak Światło Życie, czy Neokatechumenat- ruchach które są otwarte na wszystkich chętnych. I tu nie chodzi o to że osoby wykształcone są jakoś tam "lepsze"- nic z tych rzeczy! Ja żyjąc 3 lata w ruchu, obserwuje tych ludzi. I to jest pewien typ osób- to są ludzie zwykle inteligentni (nawet jeśli bez specjalnych "dyplomów"), tacy którym "nie jest wszystko jedno", jeżeli są zamożni- a wielu jest- nie przywiązują się jakoś bardzo do tego, są otwarci żeby pomagać, dzielić się tym co mają, traktują rzeczy jak rzeczy a nie jak wartość w życiu. Są zwykle uczciwi, są pracowici, nie mają nałogów więc siłą rzeczy radzą sobie w życiu bo dobrze pracują. My mamy w ruchu pana burmistrza:) pana sekretarza miasta, dyrektorów szkół , lekarzy, właścicieli firm, mamy informatyka, mamy główną księgową :) To w sumie jest bez znaczenia, ale takie sa fakty. Mamy też naturalnie pracowników fizycznych, rolników. Ale wszyscy mają w sobie to coś, mają jakiś szacunek do pracy, do innych, do swoich obowiązków. Wbrew pozorom ludzie "z marginesu" wcale się w kościele nie pojawiają zwykle.

_________________
Ania


Cz sty 31, 2013 12:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy za 20 lat będzie dla kogo odprawiać mszę św ?
Alus:

Nie wiadomo czy się przekonamy, bo jeśli świadomość po prostu gaśnie, to o niczym się nie przekonasz.

Kropeczka:

Wyjątki się zdarzają. Policz ilu jest katolików w tych ruchach, a ilu w ogóle. To będzie promil.

Poza tym, nie trzeba być katolikiem aby dzielić się tym co się ma z innymi.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz sty 31, 2013 12:23
Zobacz profil
Post Re: Czy za 20 lat będzie dla kogo odprawiać mszę św ?
Cytuj:
Nie wiadomo czy się przekonamy, bo jeśli świadomość po prostu gaśnie, to o niczym się nie przekonasz.

Jeśli nie wiesz, to nieuprawione jest mówienie o płonnych nadziejach.

Podobnie nie trzeba być ateistą lub katolikiem, aby wiedzieć, że nauka czy bogactwo nie ma prostego przełożenia na wiarę lub niewiarę.


Cz sty 31, 2013 12:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy za 20 lat będzie dla kogo odprawiać mszę św ?
Dlatego słowo "płonne" napisałem w nawiasie.

Prostego przełożenia nie ma, ale statystyka wyraźnie pokazuje konkretną zależność.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz sty 31, 2013 12:36
Zobacz profil
Post Re: Czy za 20 lat będzie dla kogo odprawiać mszę św ?
Cytuj:
Prostego przełożenia nie ma, ale statystyka wyraźnie pokazuje konkretną zależność.

Wykazuje bo w naturze człowieka leży zadufanie w sobie, zwłaszcza gdy posiada sie dużo kasy, intratne stanowiska, Bóg wydaje sie niepotrzebny.


Cz sty 31, 2013 13:07
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 333 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL