Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 16:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Homilie są zbyt przeintelektualizowane przez co niezrozumiał 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 9:27
Posty: 44
Post Homilie są zbyt przeintelektualizowane przez co niezrozumiał
Trafiłem na ten tekst i jestem ciekawy jakie jest Wasze zdanie, bo mówiąc szczerze ja się z tym w pełni zgadzam. Zdarzają się niestety coraz częściej kazania kompletnie niezrozumiałe, w których forma 3 razy przewyższa treść,a w związku z tym staje się to niestrawne i nie daje się słuchać, człowiek się wyłącza i myśli o wielu rzeczach, a nie o tym co powinien myśleć w kościele

http://contestator.blox.pl/2009/03/Kaza ... -Boga.html

"- Kazanie powinno trwać góra 7 minut – powiedział dobrze znany w pewnym mieście na R. ksiądz

- Dlaczego? – zapytali zgromadzeni do których wypowiedział te słowa

- To proste - odpowiedział – Pierwsze 3 minuty są na chwałę Boga, następne 4 żeby ludzie coś zrozumieli, a każda kolejna minuta jest na chwałę diabła bo o czym ludzie myślą na długim kazaniu to wolę nawet nie myśleć.


Szkoda że tak myśli i stosuje się do tego bardzo mało księży. Kazania potrafi głosić może 15% z nich.

Najgorszy jest typ księży którzy uważają że słuchacze są zobowiązani znać na pamięć słownik pojęć teologicznych poparty słownikiem wyrazów obcych. Kiedyś usiadłem na kazaniu księdza znanego z tego że mówił bardzo intelektualne kazania. Przez15 minut naliczyłem 47 wyrazów brzmiących tak że bez słownika ani rusz. A ludzie siedzą jak an tureckim kazaniu i marzą tylko o tym żeby wreszcie skończył. Skupieniu i umocnieniu wiary nijak to nie służy.

Drugi równie odstraszający typ księży jest ten co podczas homilii musi omówić sprawy parafialne wskazując kto się źle zachowuje i dlaczego oraz kto ile dał w kopercie a tu takie potrzeby. Takich księży szczególnie nie lubię bo nic skuteczniej nie wkurza ludzi niż ksiądz wołający o pieniądze, a już szczególnie rozliczający z nich.

Są jeszcze księża uwielbiający głosić podczas kazań swoje poglądy polityczne, ale na szczęście tych coraz mniej.

A dobre kazanie to takie w którym ksiądz odniesie się do ewangelii albo poruszy jakieś ważne społecznie wydarzenia ostatnich dni i potrafi wskazać jakieś sensowne przemyślenia. Pamiętam jak dziś księdza który po śmierci JPII zamiast nawiązać jakoś do tego wydarzenia na co czekał chyba każdy kto przyszedł do Kościoła to walnął mocno teologiczne kazanie tłumaczące którąś z prawd wiary. Na wszystko jest czas.

A osobiście najbardziej lubię księży potrafiących na kazaniach głosić i przypominać niewygodne prawdy. Nie wskazując konkretnych przykładów ale mówiąc tak że każdy wie zaglądając w swoje sumienie że to dotyczy także i jego.

Jeden cytat z kazania utkwił mi w pamięci na całe życie


- Siedzę w konfesjonale i słucham że jeden, drugi, trzeci mówi że zapomina o pacierzu. Pytam się więc dlaczego? Odpowiedź zawsze ta sama – jakoś nie mam czasu, albo zapomniałem. Dziwne tylko że masz czas oglądnąć serial albo mecz w telewizji a o wizycie u kosmetyczki na którą się zapisałaś miesiąc wcześniej nie zapominasz. A o tym co najważniejsze zapomina każdy."


Pn lut 18, 2013 14:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Homilie są zbyt przeintelektualizowane przez co niezrozu
Oczywiście że kazania mogą być dobre, lub złe i to zależy od wielu czynników. Intelektualne kazanie może być świetne jeśli skierowane będzie do odpowiednich słuchaczy. Według mnie nie należy stawiać tutaj żadnych sztucznych granic, ani czasowych, ani w formie, ani w treści. Ksiądz pracując z żywymi słuchaczami, powinien tak samo jak nauczyciel, umieć dopasować sposób przekazu do słuchacza tak, aby to co chce powiedzieć było zrozumiałe. I chyba tutaj wszyscy się zgodzą. Natomiast trzeba też umieć wyznaczyć granice, bo takie dopasowywanie się do tłumu nieraz raczej zaniża wartość kazania. Od ludzi tez trzeba wymagać. Osobiście chyba najbardziej przeszkadza mi język kazań, zbyt patetyczny, przez to sztuczny. Bardziej pociągają mnie zupełnie ładnie przygotowane, ale wypowiedziane językiem bez patosu. Ciągłe mówienie że Bóg zbawia i powtarzanie tego w kółko, nie sprawi że wzbudzi ta treść we mnie refleksje.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt lut 19, 2013 21:54
Zobacz profil
Post Re: Homilie są zbyt przeintelektualizowane przez co niezrozu
Jak ktoś ma stwardniale serce albo zerowe pojęcie o - rzekomo - własnej wierze to zbyt mądrego kazania nie zrozumie, a zbyt proste skwituje narzekaniem, że ksiądz to tylko moralizuje i smęci.

Homilia zakłada zaangażowanie obu stron - wiernych jak i głosiciela. To nie spektakl jednego aktora, gdzie ksiądz w pocie czoła ma zabawić znudzoną publiczność a najlepiej, żeby się uwinął szybko bo obiad czeka.


Wt lut 19, 2013 23:11

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Homilie są zbyt przeintelektualizowane przez co niezrozu
Zacznijmy od tego proszę szanownych forumowiczów,że homilia to nie to samo co kazanie.


Śr lut 20, 2013 18:42
Zobacz profil
Post Re: Homilie są zbyt przeintelektualizowane przez co niezrozu
Fakt, tego nawet nie wiedziałem :P

Ale myślę, że każdy wie o co chodzi.


Śr lut 20, 2013 21:18
Post Re: Homilie są zbyt przeintelektualizowane przez co niezrozu
Piękna homilię wysłuchałam wczoraj z Jasnej Góry wygłoszoną do młodych sympatyków RM:
http://www.tv-trwam.pl/index.php?section=xvmlodzi


N maja 26, 2013 18:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2011 15:34
Posty: 973
Post Re: Homilie są zbyt przeintelektualizowane przez co niezrozu
Papież powiedział na mszy 22 Maja, że do nieba dostać się mogą wszyscy którzy czynią dobrze, nawet ateiści. Watykan sprostował: ateiści wciąż nie mają szans na zbawienie.

http://www.wykop.pl/link/1532441/watyka ... do-piekla/
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/watykan ... omosc.html

To w końcu jak to jest? Papież jest nieomylny czy nie jest? I co to oznacza "Watykan sprostował"? Toż Watykan to głównie papież przecież.
Widać ten Franciszek za mądry jest dla skamieniałych purpuratów.

_________________
pajacyk.pl


Pn maja 27, 2013 21:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Homilie są zbyt przeintelektualizowane przez co niezrozu
Już o tym było dziś :) viewtopic.php?p=752492#p752492

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn maja 27, 2013 21:38
Zobacz profil
Post Re: Homilie są zbyt przeintelektualizowane przez co niezrozu
Papież Franciszek powiedział dokładnie to, co kilkaset lat temu ojciec pustyni Pambo Jeżeli masz serce, możesz być zbawiony.


Wt maja 28, 2013 8:31
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL