Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 Są duże problemy ze sprzątaniem kościoła. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Są duże problemy ze sprzątaniem kościoła.
Kolejne ciekawe ogłoszenie parafialne o zbliżonej tematyce:

Ks. Kazimierz Rojek, proboszcz parafii w Gwizdowie w powiecie leżajskim, domaga się od wiernych kwoty 100 zł miesięcznie na rozbudowę kościoła. "Oprócz finansów będziemy też angażować się przy pracach fizycznych, dlatego podczas tegorocznej kolędy wraz z radnymi dokonamy zapisów, kto może pomagać osobiście, a kto mógłby tylko nająć kogoś za siebie" - czytamy w ogłoszeniach parafialnych.

Niestety, nie udało nam się porozmawiać z proboszczem, ponieważ miał wyłączoną komórkę. Telefonu do parafii również nikt nie odbierał. Okazało się, że problem skontaktowania się z proboszczem ma również archidiecezja przemyska, której parafia podlega.

- Do tej pory nie udało mi się z ks. Rojkiem porozmawiać, dlatego nie chcę udzielać żadnego komentarza w tej sprawie - ucina ks. Bartosz Rajnowski, rzecznik prasowy przemyskiej kurii.


Cały tekst: http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3496 ... fii__.html

Trzeba jednak przyznać, że:

[Proboszcz] razem z Radą Parafialną proponuje, aby każda rodzina składała co miesiąc po 100 zł. "Ci, którzy nie mogą takiej kwoty wpłacać, to będą wpłacać taką, na jaką ich obecnie stać"


Zastanawia mnie co na to prawo pracy? A jeśli ktoś na tej budowie ulegnie wypadkowi, to co wówczas? Kościół pewnie się wypnie i "zaproponuje" dochodzenie odszkodowania od proboszcza, który przecież zarabia grosze i nie ma majątku z którego mógłby zadośćuczynić ewentualnemu poszkodowanemu? Ciekawe też czy zatrudnianie "ochotników" do budowy nie jest aby uzyskaniem przychodu (wszak musiałby normalnej firmie zabulić za robotę) - czy dobrodziej odprowadzi podatek? Czy może to wszystko na cele kultu, a więc Państwo ma się od tego odtentegować?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz sty 16, 2014 21:23
Zobacz profil
Post Re: Są duże problemy ze sprzątaniem kościoła.
I znowuż ta bezradność...
Jeśli w tych zapisach mają brać udział radni, to jako urzędnicy pewnie uświadomią lokalną społeczność i w razie konieczności kapłana (gdyby tej świadomości nie miał), że konieczne będzie zawarcie umowy cywilno-prawnej*, a każdy ochotnik będzie musiał przejść szkolenie BHP. W umowie powinno być zaznaczone, że będzie to praca społeczna, bez wynagrodzenia.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie ochotników to zapewne obowiązywać będzie Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

*nie mam pewności czy także wtedy, gdy świadczenie nie przekracza okresu 30 dni.


Pt sty 17, 2014 9:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Są duże problemy ze sprzątaniem kościoła.
Cytuj:
i w razie konieczności kapłana (gdyby tej świadomości nie miał)

Droga MARIEL, jak sobie wyobrazasz uswiadomienie kaplana przez wladze swiecka? Przeciez Kosciol jest oddzielony od panstwa. Masz przyklad pouczania wladzy swieckiej przez urzednikow Kosciola, bo ja nie? :P


Pt sty 17, 2014 19:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Są duże problemy ze sprzątaniem kościoła.
MARIEL napisał(a):
I znowuż ta bezradność...
Jeśli w tych zapisach mają brać udział radni, to jako urzędnicy pewnie uświadomią lokalną społeczność i w razie konieczności kapłana (gdyby tej świadomości nie miał), że konieczne będzie zawarcie umowy cywilno-prawnej*, a każdy ochotnik będzie musiał przejść szkolenie BHP. W umowie powinno być zaznaczone, że będzie to praca społeczna, bez wynagrodzenia.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie ochotników to zapewne obowiązywać będzie Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

*nie mam pewności czy także wtedy, gdy świadczenie nie przekracza okresu 30 dni.


1. Jeżeli jest to praca bez wynagrodzenia to parafia jest obowiązana zawrzeć umowę (porozumienie) z wolontariuszem/szką określoną w Ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (Dz. U. z 2010 r., Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.), art 44. Umowa reguluje obowiązki obu stron. Jeżeli współpraca przekracza 30 dni (uwaga! liczymy 30 dni kalendarzowych od pierwszego dnia, w którym wolontariusz/ka wykonał/a dla parafii świadczenie., a nie sumujemy 30 jednorazowych dni świadczeń) umowa musi mieć formę pisemną, musi mieć także formę pisemną zawsze na żądanie wolontariusza/szki bez względu na długość współpracy.

2. Parafia, jako jednostka prawna Kościoła katolickiego, jest wśród podmiotów, którym ustawa zezwala na korzystanie ze świadczeń wolontariuszy/szek (art. 3 ust 3). Jednak wolno z takich świadczeń korzystać jedynie przy działalności statutowej, nie koniecznie musi być to działalność w sferze pożytku publicznego (określonej w art 4), ale nie może być to praca związana z prowadzoną działalnością gospodarczą (wyjątkiem są placówki ochrony zdrowia, lecznicze, hospicja). Tak więc parafia może korzystać z pracy wolontariuszy/zek przy remoncie lub budowie, jeżeli działalność remontowo-budowlana stanowi przedmiot jej działalności statutowej - musi mieć ją po prostu wpisaną w swoim statucie, regulaminie czy innym dokumencie na podstawie, którego prowadzi działalność. Remont czy budowa (przebudowa) musi być też prowadzona w ramach tej działalności statutowej, a nie jako działalność gospodarcza, czy prowadzona przez wykonawcę w ramach działalności gospodarczej.

3 Ubezpieczenia. Jeżeli współpraca z wolontariuszem/szką (liczona tak, jak już pisałem) nie przekracza 30 dni, korzystający (czyli w tym wypadku parafia) jest zobowiązana do wykupienia ubezpieczenia NNW. Jeżeli współpraca przekracza 30 dni wówczas ubezpieczenie NNW gwarantuje skarb państwa, umowa stanowi wówczas promesę ubezpieczeniową. Ustawa nic nie mówi o OC, jednakże nie wykupienie polisy OC przez parafię byłoby co najmniej nierozptropne, i niemoralne - jeżeli w działalności rzymskokatolickich parafii ma to znaczenie. Parafia odpowiada bowiem za działalność wolontariusza/szki, także za wyrządzone przez niego/nią szkody. Przy sprzątaniu kościoła nie jest to może konieczne, przy pracy remontowo-budowlanej ma to znaczenie.

4. Korzystający (czyli parafia) jest zobowiązana do pokrycia kosztów jakie poniósł/ła wolontariusz/ka związanych z wykonywanym świadczeniem. Powinno to być uregulowane w porozumieniu/ Chodzi o koszt dojazdu, szkoleń (przy pracach remontowo-budowlanych chyba konieczne!), odzieży roboczej i ochronnej i innych tego typu, wynikających nie tylko z przyzwoitości i poczucia odpowiedzialności, ale także zapewne przepisów prawa dotyczących prac remontowo-budowlanych, na których szczegółach się nie znam. Jest także zobowiązana do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków wykonywania zadań, na takich samych zasadach, jakie stosuje się wobec pracowników i pracowniczek. Nie jest zobowiązana do szkolenia BHP (wolontariusz/ka nie jest pracownikiem/czką!), ale ma ustawowy obowiązek poinformowania o przysługujących mu/jej prawach i ciążących na nim/niej obowiązkach; o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa, które wiążą się z wykonywanymi przez niego/nią zadaniami; i wreszcie o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Na budowie jest to szczególnie ważne, nawet jeżeli nie jest to formalnie szkolenie BHP to w praktyce nie wyobrażam sobie by ono się znacznie od niego różniło.

5. Co do radnych. Czy nie chodzi tu o radnych Rady parafialnej czy Rady ekonomicznej? Bo chyba nie radnych samorządu...

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


N sty 19, 2014 0:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL