Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Wydanie drukiem notatek osobistych JPII - olewanie Jego woli 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Wydanie drukiem notatek osobistych JPII - olewanie Jego
Kozioł
Moj obserwacją jest że testament datowany jest właśnie na ten rok. W samej książce nic takiego nie ma. Ale jednak nie ma tu żadnej manipulacji. Od 1979 r. sytuacja się bardzo zmieniła. Masz rację że prawdopodobnie i ten zapisek by zmieniono, ale opcji jest więcej, być może papież nie uznał że jest tu potrzebna zmiana. Wszystko robija się o pytanie czy jako człowiek mógł się pomylić, mógł a nawet musiał nie docenić swoich notatek. I nie mówimy o jakimś tam człowieku, o jakimś tam jego testamencie, ale o osobie która wywarła wielki wpływ na Kościół i nie tylko. Osobie która pozostawiła po sobie pewne treści. Teraz ktoś uznał je za wartościowe, a ich zniszczenie, a stratę.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So lut 08, 2014 13:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Wydanie drukiem notatek osobistych JPII - olewanie Jego
Kozioł napisał(a):
Rozważanie, czy zapis był dla JP2 istotny, czy nie to czyste spekulacje. Ale jeżeli lubicie spekulacje, to ...


Dla ciebie i dla mnie to może spekulacje, dla Dziwisza niekoniecznie.

Cytuj:
Sam Dziwisz przyznał, ze traktował owe zapiski jako osobiste ale zabrakło mu odwagi, aby je spalić ze względu na walory duchowe. Dziwisz posegregował, które trzeba spalić, a które nie, a miał je po prostu spalić.


Dziwisz powiedział też kilka innych rzeczy, które wyżej zacytowałem.

Cytuj:
Niedotrzymanie wykonania testamentu jest dla mnie faktem i dziwi mnie, ze ktoś próbuje to jeszcze pokrętnie zakłamać.


Tzn. kto coś "zakłamuje", Panie Sędzio?

Cytuj:
Dziwisz : Ja zachowując to, spełniałem jego wolę.
A wolą JP2 było : spalić.
Pokrętne i niespójne tłumaczenia wiarygodności Dziwiszowi nie przysporzą.


Za przeproszeniem, niekoniecznie to akurat ty wiesz, co było wolą JP2. Podejrzewam, że Dziwisz wie to odrobinę lepiej niż ty. To nie ty byłeś adresatem testamentu i nie tobie została powierzona jego realizacja. Rozumiesz? Czy nadal nie? Nadal zamierzasz osądzać, niczego de facto o sprawie nie wiedząc? Uważasz, że to jest chrześcijańska postawa?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So lut 08, 2014 13:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2011 15:34
Posty: 973
Post Re: Wydanie drukiem notatek osobistych JPII - olewanie Jego
Albo Dziwisz olał wolę Jana Pawła II, albo książka powinna mieć inny tytuł. A może tytuł jest przemyślany żeby zwabić czytelnika $$$

_________________
pajacyk.pl


So lut 08, 2014 15:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wydanie drukiem notatek osobistych JPII - olewanie Jego
Oczywiście, że chodzi o kasiorę. A ten tytuł jest najbardziej chwytliwy. Wszak książek o papieżu, jego biografii, wspomnień o nim jest bez liku. Kto by kupił następną. No ale ta będzie wyjątkowa, bo będą w niej osobiste notatki, czyli jakby napisana własną ręką papieża. I to wierzący lud kupi. A biskup zrobi na tym kasę. Proste jak konstrukcja cepa.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So lut 08, 2014 15:55
Zobacz profil
Post Re: Wydanie drukiem notatek osobistych JPII - olewanie Jego
Johnny99 napisał(a):
Za przeproszeniem, niekoniecznie to akurat ty wiesz, co było wolą JP2. Podejrzewam, że Dziwisz wie to odrobinę lepiej niż ty.

I tu już sam Dziwisz się mocno plącze. Wpierw sam przyznał, ze nie miał odwagi spalic tych notatek z powodu ich treści, a teraz utrzymuje, że niespalenie ich było wolą JP2. Testament znamy wszyscy ...

Czy znów stosujesz trzystopniową taktykę? Zaprzeczasz faktom, atakujesz tego, co fakty przedstawia, a potem ... nie, trzeciego etapu nie będzie.


So lut 08, 2014 16:19
Post Re: Wydanie drukiem notatek osobistych JPII - olewanie Jego
Nie Jajko, o ile wiem biskup oświadczył że sam nie weźmie tych pieniędzy, tylko pójdą one na Centrum orax inne cele. Jakkolwiek jestem sceptycznie nastawiony co do tej książki (tłumaczenia Dziwisza też wydają mi się być po częsci pokrętne i wewnętrznie sprzeczne), tak sądzę że zrobił to faktycznie "pro publico bono", nawet jeśli zrobił niesłusznie.


So lut 08, 2014 16:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Wydanie drukiem notatek osobistych JPII - olewanie Jego
Ja jestem przekonany, ze dzialal w dobrej wierze. Tylko to czlowiek juz w podeszlym wieku. Prawdopodobnie nie jest w stanie przewidziec skutkow dzialalnosci. Czemu nie przedstawil zapiskow gronu hierarchow Kosciola? Czemu komisyjnie nie ustalono dalszych krokow?


So lut 08, 2014 17:32
Zobacz profil
Post Re: Wydanie drukiem notatek osobistych JPII - olewanie Jego
WIST napisał(a):
Kozioł
Moj obserwacją jest że testament datowany jest właśnie na ten rok. W samej książce nic takiego nie ma. Ale jednak nie ma tu żadnej manipulacji. Od 1979 r. sytuacja się bardzo zmieniła. Masz rację że prawdopodobnie i ten zapisek by zmieniono, ale opcji jest więcej, być może papież nie uznał że jest tu potrzebna zmiana. Wszystko robija się o pytanie czy jako człowiek mógł się pomylić, mógł a nawet musiał nie docenić swoich notatek. I nie mówimy o jakimś tam człowieku, o jakimś tam jego testamencie, ale o osobie która wywarła wielki wpływ na Kościół i nie tylko. Osobie która pozostawiła po sobie pewne treści. Teraz ktoś uznał je za wartościowe, a ich zniszczenie, a stratę.


Zawsze rozważania osobiste papieża będą cenne dla katolików. To jest oczywiste nawet dla przeciętniaka, a JP2 przeciętny nie był. Spekulacje są mocno nie na miejscu. W 1982 dopisał
"Chociaż nadal uważam go za prowizoryczny (nie ostateczny), pozostawiam go w tej formie, w jakiej istnieje. Niczego (na razie) nie zmieniam, ani też niczego nie dodaję, gdy chodzi o dyspozycje w nim zawarte.".
W 1985 roku uściślił kto ma decydować o jego pogrzebie, a z 1992r jest dopisek "Grób w ziemi, bez sarkofagu."
Ostateczna forma jest z 2000r, choć dopisano tylko osobiste rozważania. I te właśnie rozważania JP2 zostawił, a osobiste notatki kazał spalić.

Testament Ojca Świętego Jana Pawła II

Zdecyduj się: wiedział co robił, czy nie? Jeżeli nie wiedział, jeżeli miał zaburzony osąd sytuacji, zaburzone spostrzeganie świata i zaburzona ocenę wartości, przydatności rozważań teologicznych i etycznych, to ile warte sa jego encykliki z 1993, dwie z 1995, z 1998 i wreszcie z 2003 roku?


So lut 08, 2014 18:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wydanie drukiem notatek osobistych JPII - olewanie Jego
gaazkam napisał(a):
Nie Jajko, o ile wiem biskup oświadczył że sam nie weźmie tych pieniędzy, tylko pójdą one na Centrum orax inne cele. Jakkolwiek jestem sceptycznie nastawiony co do tej książki (tłumaczenia Dziwisza też wydają mi się być po częsci pokrętne i wewnętrznie sprzeczne), tak sądzę że zrobił to faktycznie "pro publico bono", nawet jeśli zrobił niesłusznie.


No i też ja nie miałem na myśli, że Dziwisz weźmie SOBIE tę kasę. Ale nie da na WOŚP czy głodne dzieci, tylko wybuduje jakieś tam kościelne gmaszyska.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So lut 08, 2014 18:15
Zobacz profil
Post Re: Wydanie drukiem notatek osobistych JPII - olewanie Jego
Jajko napisał(a):
gaazkam napisał(a):
Nie Jajko, o ile wiem biskup oświadczył że sam nie weźmie tych pieniędzy, tylko pójdą one na Centrum orax inne cele. Jakkolwiek jestem sceptycznie nastawiony co do tej książki (tłumaczenia Dziwisza też wydają mi się być po częsci pokrętne i wewnętrznie sprzeczne), tak sądzę że zrobił to faktycznie "pro publico bono", nawet jeśli zrobił niesłusznie.


No i też ja nie miałem na myśli, że Dziwisz weźmie SOBIE tę kasę. Ale nie da na WOŚP czy głodne dzieci, tylko wybuduje jakieś tam kościelne gmaszyska.
Nie pamiętam gdzie czytałem ale dochód z ksiązki pójdzie na katolicki odpowiednik WOŚP, na Caritas, czyli na biednych, głodnych, bezdomnych i wykluczonych.


So lut 08, 2014 18:21
Post Re: Wydanie drukiem notatek osobistych JPII - olewanie Jego
Kozioł napisał(a):
Jajko napisał(a):
gaazkam napisał(a):
Nie Jajko, o ile wiem biskup oświadczył że sam nie weźmie tych pieniędzy, tylko pójdą one na Centrum orax inne cele. Jakkolwiek jestem sceptycznie nastawiony co do tej książki (tłumaczenia Dziwisza też wydają mi się być po częsci pokrętne i wewnętrznie sprzeczne), tak sądzę że zrobił to faktycznie "pro publico bono", nawet jeśli zrobił niesłusznie.


No i też ja nie miałem na myśli, że Dziwisz weźmie SOBIE tę kasę. Ale nie da na WOŚP czy głodne dzieci, tylko wybuduje jakieś tam kościelne gmaszyska.

Nie pamiętam gdzie czytałem ale dochód z ksiązki pójdzie na katolicki odpowiednik WOŚP, na Caritas, czyli na biednych, głodnych, bezdomnych i wykluczonych.

Czytałeś na 2 stronie tego wątku we wpisie Jajko....Jajko już tak się zapędził w tworzeniu wirtualnej rzeczywistości, że aż zapomina swoich wpisów :D


So lut 08, 2014 18:42
Post Re: Wydanie drukiem notatek osobistych JPII - olewanie Jego
Alus napisał(a):
Czytałeś na 2 stronie tego wątku we wpisie Jajko....Jajko już tak się zapędził w tworzeniu wirtualnej rzeczywistości, że aż zapomina swoich wpisów :D
Tam to @jajko pisał o wydawnictwie. O tym, na co przeznaczy zysk Dziwisz czytałem na jakimś portalu.


So lut 08, 2014 18:50
Post Re: Wydanie drukiem notatek osobistych JPII - olewanie Jego
Ech, znalazłem. @jajko ma rację. Zyski pójdą na "moloch".

"Co do zysków ze sprzedaży książki, to kardynał Dziwisz powiedział, że tak jak w innych tego typu przypadkach "zostaną one przeznaczone na cele publiczne", przede wszystkim na budowę Centrum Jana Pawła II. - Chodzi o to, żeby zachować dziedzictwo Jana Pawła II. Wydawnictwo Znak zadeklarowało przekazanie pewnej sumy na Centrum. My się na tym nie dorabiamy – mówił ksiądz kardynał."

za onet.pl


So lut 08, 2014 18:55
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Wydanie drukiem notatek osobistych JPII - olewanie Jego
Kozioł napisał(a):
Ech, znalazłem. @jajko ma rację. Zyski pójdą na "moloch".

Wolałbym, żeby, bądź co bądź, przedstawiciel "biblijnego" wyznania chrześcijańskiego nie porównywał Centrum JPII do molocha
8)

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So lut 08, 2014 22:25
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Wydanie drukiem notatek osobistych JPII - olewanie Jego
Zdecyduj się: wiedział co robił, czy nie? Jeżeli nie wiedział, jeżeli miał zaburzony osąd sytuacji, zaburzone spostrzeganie świata i zaburzona ocenę wartości, przydatności rozważań teologicznych i etycznych, to ile warte sa jego encykliki z 1993, dwie z 1995, z 1998 i wreszcie z 2003 roku?
Raz jeden napisałem że jest to możliwość, iż osąd papieża mógł być zaburzony. A że specjalistą nie jestem to zaskoczyło mnie i to kiedy pierwotnie spisano testament i to że ulegał on jedynie poprawkom. Ostatnimi czasy jedyne co pisałem, to że rozumiem taką a nie inną decyzję Dziwisza i ani słowa o kwestii co myślał Jan Paweł II. Rozumiem tą decyzję Dziwisza, nawet jeśli ostatnią i zarazem w pełni świadomą myślą papieża byłoby aby notatki były spalone. Są tu po prostu dwa stanowiska - jedno nazwałbym lojalnościowe, a drugie wartościujące. Ja zwyczajnie rozumiem jedno i drugie. Przy czym skoro tak ostre ataki są na jedno z nich, to nie mając innej opcji bronię jego równości z drugim stanowiskiem - obydwa są tak samo uzasadnione.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So lut 08, 2014 22:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL