Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 "uczciwość" w Norwegii 
Autor Wiadomość
Post Re: "uczciwość" w Norwegii
No coz. Jezeli ktos podaje, ze jest katolikiem to urzad mogl przekazac dane Kosciolowi, a ten nie czekajac na dodatkowe zarejestrowanie sie wystepowal o dotacje.

Jezeli ktos wyznania nie podawal to dalej winny jest urzad, ktory dane przekazal. Kosciol katolicki w Norwegii jest jednym z wielu wyznan. Wyraznie z nieco naiwnymi zwierzchnikami, jezeli zakladali, ze ktos kto mowi, ze jest katolikiem naprawde chce nim byc, badz co gorsza, wierzac, ze 90% ochrzczonych w Kk przeklada sie jakos na realia.


N sty 04, 2015 18:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: "uczciwość" w Norwegii
Pytanie retoryczne: Czy teraz norwescy kapłani rzym.-kat. zwrócą wyłudzone pieniądze wraz z odsetkami??

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N sty 04, 2015 21:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: "uczciwość" w Norwegii
leon999 napisał(a):
stanley_n napisał(a):
Właśnie - co to znaczy że nieświadomie byli zapisywani.


Prześledziłem temat
Sprawę ujawniła i opisała w serii artykułów gazeta Dagbladet.

Cytuj:
Zwierzchnik Kościoła w Norwegii i biskup Diecezji Oslo Bernt Eidsvig przyznał, że od kilku lat istniała praktyka „zakładania”, że imigranci z krajów tradycyjnie katolickich są katolikami. Przy czym oni sami nic o tym nie wiedzieli i figurowali w statystykach jako martwe dusze. W ten sposób liczba wiernych została sztucznie podwojona – z 66 tys. w 2010 roku do 140 tys. obecnie. Nie robiono tego dla prestiżu tylko dla pieniędzy – w Norwegii kościoły otrzymują dotację uzależnioną od liczby wiernych. Po „napompowaniu” katolików Kościół miał otrzymać 130 milionów koron (65 mln złotych).
Każdy kto chce być liczony jako wierny zapisuje się sam. Wytyczne norweskiego Ministerstwa Kultury z sierpnia 2012 roku nikt nie może być traktowany jako wierny bez swojej wiedzy i zgody.


Ech...nie ma to jak tabloidowe zrodla, zerowy risercz i porownywanie jablek z gruszkami...

Zacznijmy od tego kluczowego roku 2012. W tym roku wprawdzie konca swiata nie bylo, ale jedna rzecz ulegla zmianie:

Kosciol protestancki przestal byc religia panstwowa w Norwegii w roku 2012.

Konkretniej - pod koniec roku 2012, choc ustawy wydano w maju, a niektore wytyczne dopiero w sierpniu.

A przedtem AFAIK dziecko Norwegow, z ktorych przynajmniej jeden byl protestantem, stawalo sie automatycznie czlonkiem protestanckiego Kosciola Norwegii. Chyba ze zostala zlozona deklaracja o wystapieniu badz o zmianie religii.*

Jezeli wiec KRK w latach 2010 - 2012 takze zapisywal z automatu pewne grupy ludnosci, to jak nazwac postepowanie Kosciola Norwegii w latach 1537-2012?



Rzekomy "skandal" to nic innego, jako dostosywanie praktyki do nowych przepisow. I tyle.


__________________________________
*Zrodlo z linka podawanego przez Acro, przy czym zakladam, ze opisuje to przeszla praktyke:

Despite this Citizens born in Norway to one or two Norwegian parents are automatically added to the list of Protestant Christians in Norway, unless they chose to opt out or officially join another religious organisation.

http://www.secularism.org.uk/news/2014/ ... ment-funds

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


N sty 04, 2015 23:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 31, 2013 16:35
Posty: 143
Post Re: "uczciwość" w Norwegii
bert04 napisał(a):
Rzekomy "skandal" to nic innego, jako dostosywanie praktyki do nowych przepisow. I tyle

Tak to prawda.
Ja jak jeszcze byłem w klasie maturalnej to ksiądz od katechezy tłumaczył nam, że odbieranie to co nam się należy od rządzących nie jest absolutnie grzechem, ale od bliźniego już tak. Polacy, którzy są na zachodzie są bardzo dobrze wykształceni i wiedzą jak wykorzystać swoja edukację.


Pn sty 05, 2015 5:30
Zobacz profil
Post Re: "uczciwość" w Norwegii
Jajko napisał(a):
Zaraz ktoś powie, że faktami z Faktu dyskutować nie będzie...
(...)
Ale zapewne Fakt to wszystko sobie zmyślił...
Jaki Fakt? Zalinkowany artykuł o tym nie jest. Tekst jest z komentarza.


Pn sty 05, 2015 9:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: "uczciwość" w Norwegii
Typowe problemy państw wyznaniowych..

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 05, 2015 10:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL