Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Szybki awans na egzorcystę ? 
Autor Wiadomość
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
Przy czym to nie gromnica jako przedmiot był i jest postrzegany jako ochrona i pomoc, ale światło......Chrystus jest światłem na oświecenie pogan.

Kiedyś też kpiłam z czarów, guseł, złego oka, uważałam za prymityw, zacofanie.....póki nie zetknęłam się z tym osobiście.


Wt mar 08, 2016 10:07
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
Kozioł napisał(a):
Tak na szybko od wujka google:

Gromnica!
(...)
Czy bardzo się obrazisz, gdzy nazwę to wprost?
Gusła, zwykłe gusła!

No i tak przypuszczałem, że specjalnie zręcznie wprowadziłeś gromnicę do tematu, żeby zamiast o duchowych zagrożeniach wynikających z "posługiwania się czarami i klątwami" (czyli gdybyśmy mieli to wyrazić w sposób neutralnie brzmiący: krzywdzeniem innych ludzi poprzez współpracę ze złym duchem) zejdziesz na ludowe, guślarskie praktyki w, tu akurat katolicyzmie.

Cieszę się, że nie praktykujesz guseł i czarów. Ja też nie. Co nie przeszkadza mi wierzyć w realność tego zagrożenia, w realność złego ducha, w realność jego posługiwania się ludźmi, z których potem ludowa tradycja (tak w katolicyzmie, jak i w protestantyzmie) część nazywała czarownicami czy guślarzami.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt mar 08, 2016 12:36
Zobacz profil WWW
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
Alus napisał(a):
Kiedyś też kpiłam z czarów, guseł, złego oka, uważałam za prymityw, zacofanie.....póki nie zetknęłam się z tym osobiście.
Coś ci zatruło wiarę.


Wt mar 08, 2016 12:46
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
medieval_man napisał(a):
Cieszę się, że nie praktykujesz guseł i czarów. Ja też nie. Co nie przeszkadza mi wierzyć w realność tego zagrożenia, w realność złego ducha, w realność jego posługiwania się ludźmi, z których potem ludowa tradycja (tak w katolicyzmie, jak i w protestantyzmie) część nazywała czarownicami czy guślarzami.
Czyli w gusła z gromnicą nie wierzysz, a w inne gusła wierzysz? W zabieranie mleka, napuszczanie chorób, w uroki spowodowane "złym okiem" i odczynianie ich, w spowodowanie silą woli skwaszenie się mleka, psucie mięsa?


Wt mar 08, 2016 12:55
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
Wierzę w realne działanie złego w świecie, poprzez ludzi, którymi się wysługuje. Bez ludowej otoczki, która może mieć korzenie pogańskie,

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt mar 08, 2016 13:03
Zobacz profil WWW
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
medieval_man napisał(a):
Wierzę w realne działanie złego w świecie, poprzez ludzi, którymi się wysługuje. Bez ludowej otoczki, która może mieć korzenie pogańskie,

Upewnię się: bez amuletów i zaklęć?


Wt mar 08, 2016 13:16
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
O zaklęciach (klątwach) i amuletach, oraz o korzystaniu z nich dla złych celów mówi Pismo święte i przestrzega przed nimi.
Mam mu nie wierzyć?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt mar 08, 2016 14:03
Zobacz profil WWW
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
medieval_man napisał(a):
O zaklęciach (klątwach) i amuletach, oraz o korzystaniu z nich dla złych celów mówi Pismo święte i przestrzega przed nimi.
Mam mu nie wierzyć?
Już raz próbowałeś uzasadniać ludyczne wróżki Biblią.
I ci nie wyszło, bo wyjść nie mogło.

Co teraz napiszesz o amuletach? Gdzie w Biblii jest coś o cudownych amuletach mających jakąś wielką moc?
Owszem, ludzie wierzyli w amulety i wtedy i dzisiaj. I tak samo wtedy było jak i dzisiaj jest to zabobon. Albo wierzysz w Boga albo w amulety, czy cudowne wstążki. Jedno z drugim trudno pogodzić.


Wt mar 08, 2016 14:11
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
Chyba wszystko zależy od sposobu interpretowania tekstu biblijnego.
Wierzę w Boga, ale wiem też, że zły duch może działać przez ludzi i przedmioty.
Cytuj:
Tak mówi Pan Bóg: Biada tym, które szyją wstążki na wszystkie przeguby rąk i sporządzają zasłony wszelkiego kształtu na głowy, aby usidlać dusze. Łowicie dusze ludu mego, a własne dusze chcecie przy życiu zachować
Ez 13,18
Ty widocznie uważasz, że to tylko ludowy przesąd, że zły duch może realnie działać przez ludzi i przedmioty. Ja uważam, że to realne zagrożenie.
Wiara w Boga nie wyklucza przekonania, opartego na Biblii, że zło działa w świecie i ze niektórzy ludzie są dla tego zła kanałami.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt mar 08, 2016 14:24
Zobacz profil WWW
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
Kiedyś też kpiłam z czarów, guseł, złego oka, uważałam za prymityw, zacofanie.....póki nie zetknęłam się z tym osobiście.

Cytuj:
Coś ci zatruło wiarę.

Nie zatruło - dowiodło istnienia zła, które kieruje niektórymi ludźmi.
Mój synek miał wtedy 4 miesiące.
Spacerowałam z nim, moją mamą i wiekową sąsiadką po lesie.
Podeszła nieznana mi osobiście kobieta, znajoma mamy i sąsiadki, i patrząc na malca zachwycała się jego urodą.
Oczywiście pękałam z dumy.
Gdy odeszła sąsiadka mówi ona ma złe oko, co pochwali czy zgani to zawsze zaszkodzi.
Wyśmiałam, wykpiłam jej słowa.
Wieczorem mały zaczął potwornie płakać, niemiłosiernie krzycząc, wijąc się, cały czerwony, nic nie pił, nie jadł - a ja biedna na wsi sama małym bez telefonu, bez samochodu.
Płakaliśmy obydwoje całą noc.
O godzinie 6,00 rano szykowałam małego, aby jechać do sąsiedniej wioski do przychodni.
W tym momencie przyszła sąsiadka z pytaniem co z małym, wystarczyło spojrzenie, aby wiedziała co.
Wyjęła wodę święconą, gromnicę, poświęconą sól, w czasie gdy ja sie ubierałam ona modliła się nad małym.
Po modlitwie mały padł jak ścięty zmorzony snem, nakazał mi nie budzić go aż sam sie obudzi. Spał cały dzień, nie mogłam go nawet wybudzić.
Wieczorem wstał zdrowy, radosny i głodny.
Następnego dnia lekarka orzekła, że jest zdrowy jak rydz.
Opowiedziałam jej całą historię, co skwitowała, że nie wszystkie zagadnienia medycyna rozeznaje.
Zawiść ma jak widać ogromną moc.


Wt mar 08, 2016 15:26
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
medieval_man napisał(a):
Chyba wszystko zależy od sposobu interpretowania tekstu biblijnego.
Wierzę w Boga, ale wiem też, że zły duch może działać przez ludzi i przedmioty.
Cytuj:
Tak mówi Pan Bóg: Biada tym, które szyją wstążki na wszystkie przeguby rąk i sporządzają zasłony wszelkiego kształtu na głowy, aby usidlać dusze. Łowicie dusze ludu mego, a własne dusze chcecie przy życiu zachować
Ez 13,18
Ty widocznie uważasz, że to tylko ludowy przesąd, że zły duch może realnie działać przez ludzi i przedmioty. Ja uważam, że to realne zagrożenie.
Wiara w Boga nie wyklucza przekonania, opartego na Biblii, że zło działa w świecie i ze niektórzy ludzie są dla tego zła kanałami.

Znów werset wyrwany z Biblii. Takich fragmentów jest znacznie więcej.
ale kontekst jest zupełnie inny: biada tym, co wmawiaja innym jakies szczęśliwe wstażeczki, czy amulety, bozki opiekuńcze i inne "cudowne" przedmioty i rytuały, bo Bóg jest jeden.
A ty dałeś się na to złapać!
Czytaj biblię, a nie wersety. To nie koran!

Kanałem dla zła jesteśmy my sami, a nie kamyczki, szkiełka, kawałki metalu, wstążeczki i inne.


Wt mar 08, 2016 16:08
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
Alus napisał(a):
Gdy odeszła sąsiadka mówi ona ma złe oko, co pochwali czy zgani to zawsze zaszkodzi.Wyśmiałam, wykpiłam jej słowa.

Tu zasiano.
Alus napisał(a):
Wieczorem mały zaczął potwornie płakać, niemiłosiernie krzycząc, wijąc się, cały czerwony, nic nie pił, nie jadł - a ja biedna na wsi sama małym bez telefonu, bez samochodu.
Płakaliśmy obydwoje całą noc.
Tu zwątpiłaś.
Alus napisał(a):
W tym momencie przyszła sąsiadka z pytaniem co z małym, wystarczyło spojrzenie, aby wiedziała co.
Wyjęła wodę święconą, gromnicę, poświęconą sól, w czasie gdy ja sie ubierałam ona modliła się nad małym.
A tu dałaś się złapać.
I witaj w czarodziejskim świecie.

Przy następnej kolce też będziesz woda święconą leczyła?


Wt mar 08, 2016 16:11
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
Cytuj:
Przy następnej kolce też będziesz woda święconą leczyła?

Jak wygląda kolka, to ja świetnie znam - tamto w niczym nie wyczerpywało znamion/objawów kolkę.


Wt mar 08, 2016 16:36
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
Fakt, ze dziecko ci nie powie co się dzieje. Fakt, ze po całej nocy płakania i nakręcania się większość dzieci padnie. Fakt, ze niewiele wystarczyło (albo bardzo dużo, optyka rodzica jest inna) abyś uwierzyła w leczenie pobłogosławioną wodą i solą.


Wt mar 08, 2016 16:43
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Szybki awans na egzorcystę ?
Kozioł napisał(a):
Znów werset wyrwany z Biblii. Takich fragmentów jest znacznie więcej.
ale kontekst jest zupełnie inny: biada tym, co wmawiaja innym jakies szczęśliwe wstażeczki, czy amulety, bozki opiekuńcze i inne "cudowne" przedmioty i rytuały, bo Bóg jest jeden.


Czyli, Twoim zdaniem Bóg w Ez (Biada tym, które szyją wstążki na wszystkie przeguby rąk i sporządzają zasłony wszelkiego kształtu na głowy, aby usidlać dusze.) potępia ludzi, którzy udają, że robią coś złego?
I tylko za udawanie?
Skoro takie wyjaśnienie ci wystarczy...
Kozioł napisał(a):
A ty dałeś się na to złapać!
Czytaj biblię, a nie wersety. To nie koran!

Kanałem dla zła jesteśmy my sami, a nie kamyczki, szkiełka, kawałki metalu, wstążeczki i inne.

Dobrze, ze choć jedno przyznałeś

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt mar 08, 2016 16:49
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL