Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 APEL DO POLSKICH PARLAMENTARZYSTÓW o prawo do życia 
Autor Wiadomość
Post Re: APEL DO POLSKICH PARLAMENTARZYSTÓW o prawo do życia
Johnny99 napisał(a):
Powiedziałbym raczej, że jest odwrotnie - potencjalność przestaje mieć jakąkolwiek moc właśnie z perspektywy Boga wszechwiedzącego, bo dla niego wszystko jest aktualnością.

Hm. Kolejne hm! Zdaje mi się, że śmiertelnik wychodzi tutaj od potencjalności, po czym przeskakuje na pozycję wszechwiedzy i z tej pozycji decyduje, jakby miał pewność, choć zgaduje tylko. To jest nieuczciwe intelektualnie i dlatego lekce sobie ważę argumentację z potencjalności.

Johnny99 napisał(a):
Raczej "może być dobrze".

Raczej nie. To znaczy, owszem, można się tak chować za słowami, ale kiedy się, jak to ujął Pratchett, sknurdnieje, widać jak na dłoni, że chodzi o przekonanie samego siebie, że "będzie dobrze". Na pewno i bez żadnych wątpliwości.

Johnny99 napisał(a):
Ale czy to uzasadnia działanie uprzedzające, zwłaszcza z zewnątrz i zwłaszcza za generalnym prawnym przyzwoleniem, na dodatek ustanowionym w sytuacji niedostatecznej wiedzy? Nie budzi to twoich obaw?

Skup się. Dyskutuję o rozbiciu jajka, nie o zarżnięciu koguta. Nie stosuj na mnie taktyki salami.

Johnny99 napisał(a):
Być może ty często nie wiesz co mówisz, ale badacze z całą pewnością wiedzą, co mówią.

"Będzie dobrze, będzie dobrze, będzie dobrze..."

Nie wiedzą. Szczególnie, że są specjalistami, a nie ludźmi renesansu. Ktoś tam w Usiech nawet wystosował apel do filozofów, żeby przestali się bawić w postmodernizm, bo fizyka nie wyrabia, z braku koncepcji filozoficznych właśnie.

Johnny99 napisał(a):
Jeżeli, jak chyba sugerujesz, odrzucimy potencjalność, to bardzo poważne. Jedynym przecież powodem do utrzymywania przy życiu człowieka śpiącego byłoby to, że się on obudzi - więc fakt, że teraz nie żyje, nie ma duszy, nie jest "osobą" itp. nie może być argumentem za przyzwoleniem na jego zabicie (choć chyba to słowo tu nie pasuje, skoro on nie żyje - trzeba by chyba było wymyślić jakieś inne). Byłoby to więc swoiste "prawo do życia przyszłego", zresztą przecież każde zabójstwo jest de facto odebraniem ofierze możliwości życia w przyszłości (bo przecież nie w przeszłości).

Właśnie. Dlatego zakładam, że jednak dyskutuję o rozbijaniu jajka, tzn. że płód nie dziecko, płód nie osoba, i że w związku z tym, jakkolwiek jest to życie, to życie owo można zabić. Z zabijaniem człowieka jednak bym się wstrzymał, choć też nie zawsze, tym bardziej, że argumentacja: "no dobrze, ale społeczeństwo się od tego zbarbaryzuje", w obliczu niektórych cierpień mnie mierzi.


Cz kwi 07, 2016 13:53
Post Re: APEL DO POLSKICH PARLAMENTARZYSTÓW o prawo do życia
Johnny99 napisał(a):
nadal nie wiem, co to znaczy "osoba"!
Biedne dziecko, nie rozumie, co oznacza "osoba". Pierwszy raz słyszy to słowo i w ogóle nie wie, do czego może się odnosić i co oznaczać, kiedy jego użycie jest poprawne a kiedy nie. Czy kamień nazwałbyś osobą, czy w ogóle nie masz pojęcie, czy kamienie można nazywać osobami, kiedy można, kiedy nie można i dlaczego?

Johnny99 napisał(a):
Ja je rozumiem tak, że osoba ludzka to człowiek. Osoba anioła to anioł. Osoba krasnoluda to krasnolud.
(Przy okazji: czyli rozumiesz to tak, że "Osoba Boska" to bóg, a zatem "Trzy Osoby Boskie" oznacza, że jest trzech bogów, zgadza się?)
Czy twoim zdaniem słowo "osoba" nic nie oznacza i można je poprawnie zastosować do dowolnego rzeczownika lub przymiotnika?


Cz kwi 07, 2016 14:09
Post Re: APEL DO POLSKICH PARLAMENTARZYSTÓW o prawo do życia
Znaczy, ja przepraszam bardzo, za p...nik w moim ostatnim poście; nigdy nie starałem się tej mojej filozofii jakoś usystematyzować, to jest garść luźnych spostrzerzeń i intuicji.

Osobna sprawa, to twierdzenie Goedla, że system zupełny (jakim chyba ma ambicję być i prawo, i etyka) nie może być niesprzeczny.


Cz kwi 07, 2016 19:36
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL