Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Tygodnik Powszechny - opinie, oceny, dyskusje 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt sty 19, 2010 10:16
Posty: 1274
Post Tygodnik Powszechny - opinie, oceny, dyskusje
Coroner napisał(a):
Tygodnik Powszechny który nie do końca jest katolicki. Patrząc oczywiście patrząc nie na deklaracje a na czyny.


To bardzo ryzykowna ocena.
Szczególnie jeżeli katolicyzm definiować przez pryzmat miłości do bliźnich, w tym także (a nawet przede wszystkim) do nieprzyjaciół.
W Tygodniku Powszechnym z trudem szukać przykładów jadu, pogardy czy nienawiści do drugiego człowieka czy całych grup społecznych.
A w takim Radiu Maryja, które tytułuje się "katolickim głosem w naszych domach" (i to w dodatku "jedynym"), można wskazać je bez trudu.
To kto jest tu zatem bardziej katolicki?

Warto też zastanowić się, kto jest prawdziwym wrogiem Kościoła?
Często, bez głębszej refleksji, uważa się za nich tych, którzy Kościół krytykują, wskazują jego słabości i błędy. W pułapkę takiej oceny popada czasem i sam Kościół, jego hierarchowie.
A może prawdziwymi wrogami Kościoła są właśnie ci, którzy zło i błędy Kościoła tuszują i chowają przed światem, przez co ten nie może się z nich oczyścić?


Pt wrz 16, 2016 6:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czego chce KOD?
mikkel napisał(a):
W Tygodniku Powszechnym z trudem szukać przykładów jadu, pogardy czy nienawiści do drugiego człowieka czy całych grup społecznych.
A w takim Radiu Maryja, które tytułuje się "katolickim głosem w naszych domach" (i to w dodatku "jedynym"), można wskazać je bez trudu.


Nobojawiem. Wszystko zależy od tego, co rozumiemy przez te sformułowania. Przykładowo - jestem od lat prenumeratorem TP, a czytam go regularnie od czasu studiów. Zawsze czytałem to pismo (jako jedyne) od deski do deski, ale musiałem przestać, kiedy jeden z redaktorów założył sobie rubrykę "Listy starego diabła do już nie tak młodego" (czy coś w tym rodzaju), nawiązując oczywiście do słynnej powieści C.S. Lewisa, na którą składały felietony utrzymane w tym samym duchu. Takiego ładunku jadu i pogardy dla ludzi inaczej myślących, jaka w niej była zawarta, nie było wcześniej w TP i, całe szczęście, rubryki już w TP nie ma (choć raczej nie z tego powodu, niestety). Żadna ze stron nie jest od tego wolna. Całkiem niedawno ks. Boniecki musiał się tłumaczyć ze wspólnego zdjęcia z Tomaszem Terlikowskim - kiedy tylko je gdzieś opublikował, natychmiast zalała go fala zapytań, czy to nie fotomontaż, ale jeśli (nie daj Boże!) nie, to jak on w ogóle śmie się fotografować z KIMŚ TAKIM?! Ks. Boniecki z wyraźnym smutkiem potwierdził, że to nie fotomontaż, że nie widzi w fakcie zrobienia sobie wspólnego zdjęcia z Terlikowskim niczego złego (podobnie we wspólnym zdjęciu z Nergalem), że rozmawiać trzeba z każdym i że nie spodziewał się akurat po czytelnikach TP takich reakcji. Cóż, on się może nie spodziewał, ale ja, niestety, uważam, że nie ma w niej niczego dziwnego. Środowiska katolików "postępowych" i "radiomaryjnych" mają ze sobą więcej wspólnego, niż obydwa byłyby gotowe przyznać.

BTW ostatnio wróciłem do zwyczaju włączania Radia Maryja w samochodzie i ze smutkiem konstatuję, że stało się ono czymś w rodzaju tuby propagandowej rządu; właściwie nie ma dnia, żebym na antenie nie usłyszał jakiegoś premiera/ministra/sekretarza/podsekretarza/posła etc. etc. Oczywiście, nie ma w tym nic dziwnego, w końcu mnóstwo polityków PiS jest na krótkiej linii z Ojcem Dyrektorem od zawsze - niemniej, teraz są oni u władzy i zajmują wysokie stanowiska państwowe, co trochę zmienia sytuację (pisowcy jakoś ciągle nie potrafią tego zrozumieć, jakoś ciągle do nich nie dociera, że teraz to oni rządzą i są odpowiedzialni przede wszystkim za Polskę, a nie za to, żeby dokopać PO). Raczej zresztą odpowiada to oczekiwaniom słuchaczy, bo np. w trakcie pozdrowień na antenie mnóstwo słuchaczy - po wymienieniu ciotek, babć, wujków i córek - czuje się jeszcze w obowiązku dodać, że pozdrawia "nasz ukochany rząd, cudowny rząd, który jest wspaniały, nie dajcie się kochani!" :-| Jest to coś zupełnie kuriozalnego, z czym nigdy wcześniej i nigdzie indziej się nie spotkałem. Przykro się tego słucha :(

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt wrz 16, 2016 8:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 19, 2010 10:16
Posty: 1274
Post Re: Czego chce KOD?
Johnny99 napisał(a):
Nobojawiem. Wszystko zależy od tego, co rozumiemy przez te sformułowania. Przykładowo - jestem od lat prenumeratorem TP, a czytam go regularnie od czasu studiów. Zawsze czytałem to pismo (jako jedyne) od deski do deski, ale musiałem przestać, kiedy jeden z redaktorów założył sobie rubrykę "Listy starego diabła do już nie tak młodego" (czy coś w tym rodzaju), nawiązując oczywiście do słynnej powieści C.S. Lewisa, na którą składały felietony utrzymane w tym samym duchu. Takiego ładunku jadu i pogardy dla ludzi inaczej myślących, jaka w niej była zawarta, nie było wcześniej w TP i, całe szczęście, rubryki już w TP nie ma (choć raczej nie z tego powodu, niestety).


Mógłbyś podać jakieś konkretne przykłady takiego jadu i pogardy w tych felietonach?

Cytuj:
BTW ostatnio wróciłem do zwyczaju włączania Radia Maryja w samochodzie i ze smutkiem konstatuję, że stało się ono czymś w rodzaju tuby propagandowej rządu; właściwie nie ma dnia, żebym na antenie nie usłyszał jakiegoś premiera/ministra/sekretarza/podsekretarza/posła etc. etc.


Naprawdę zapomniałeś już lata 2005-07?
Przecież wtedy wizyty poszczególnych ministrów w Radiu Maryja i ich nauki odbywały się regularnie. Dzisiaj ten minister, jutro inny, pojutrze następny. I od nowego tygodnia do nowa.
RM zawsze było tuba propagandową PiSu.
Dyrektor tego radia jest przecież nawet zupełnie bezpośrednio przez PiS i poszczególne ministerstwa finansowany. W zamian odwdzięcza się poparciem.
Gdy tylko PiS próbuje stanąć okoniem wobec Rydzyka (jak to było na przykład przy układaniu list wyborczych), natychmiast może liczyć się z tym, że Radio Maryja odpowie stosowną szykaną - np. przestanie głosić potrzebę wiary w "zamach" smoleński albo coś podobnego.


Pt wrz 16, 2016 13:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Czego chce KOD?
mikkel napisał(a):
To bardzo ryzykowna ocena.
Szczególnie jeżeli katolicyzm definiować przez pryzmat miłości do bliźnich, w tym także (a nawet przede wszystkim) do nieprzyjaciół.
W Tygodniku Powszechnym z trudem szukać przykładów jadu, pogardy czy nienawiści do drugiego człowieka czy całych grup społecznych.

Każdy przyjmuje sobie definicję, jaka mu pasuje.

Ja, za definicję katolickiego czasopisma przyjmuję taką, w której zawiera się element niepodążania za światem i sprzeciwu wobec świata.
TP takiej definicji nie spełnia, gdyż próbuje zadowolić wszystkich ze świata okazując sympatię wszystkim (a jakże) demokratycznym i wolnym usiłowaniom życia na własną rękę z pomijaniem Bożej nauki.
Z całego zestawu nauczania Pisma TP wybrał sobie jedynie miłość do nieprzyjaciół i to w dodatku bez definiowania ich jako nieprzyjaciół.
Naśladowanie świata zawsze dla katolicyzmu kończyło się odejściem od prawdziwej nauki.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt wrz 16, 2016 13:25
Zobacz profil WWW
Post Re: Czego chce KOD?
medieval_man napisał(a):
mikkel napisał(a):
To bardzo ryzykowna ocena.
Szczególnie jeżeli katolicyzm definiować przez pryzmat miłości do bliźnich, w tym także (a nawet przede wszystkim) do nieprzyjaciół.
W Tygodniku Powszechnym z trudem szukać przykładów jadu, pogardy czy nienawiści do drugiego człowieka czy całych grup społecznych.

Każdy przyjmuje sobie definicję, jaka mu pasuje.

Ja, za definicję katolickiego czasopisma przyjmuję taką, w której zawiera się element niepodążania za światem i sprzeciwu wobec świata.
TP takiej definicji nie spełnia, gdyż próbuje zadowolić wszystkich ze świata okazując sympatię wszystkim (a jakże) demokratycznym i wolnym usiłowaniom życia na własną rękę z pomijaniem Bożej nauki.
Z całego zestawu nauczania Pisma TP wybrał sobie jedynie miłość do nieprzyjaciół i to w dodatku bez definiowania ich jako nieprzyjaciół.
Naśladowanie świata zawsze dla katolicyzmu kończyło się odejściem od prawdziwej nauki.

Znasz takowe, które nie naśladuje świata?


Pt wrz 16, 2016 13:30

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Czego chce KOD?
medieval_man napisał(a):
Ja, za definicję katolickiego czasopisma przyjmuję taką, w której zawiera się element niepodążania za światem i sprzeciwu wobec świata.
TP takiej definicji nie spełnia, gdyż próbuje zadowolić wszystkich ze świata okazując sympatię wszystkim (a jakże) demokratycznym i wolnym usiłowaniom życia na własną rękę z pomijaniem Bożej nauki.

Ale jedno nie kłóci się z drugim - mogę żyć według zbioru reguł X, a przy tym okazywać sympatię wszystkim, którzy tych reguł nie przestrzegają. Np. mogę nie palić i okazywać sympatię palącym. Mogę wskazywać, że palenie to zło i jednocześnie być przeciwnikiem delegalizacji papierosów.

medieval_man napisał(a):
Naśladowanie świata zawsze dla katolicyzmu kończyło się odejściem od prawdziwej nauki.

Zmuszanie świata do życia tak jak my chcemy też nie kończyło się dobrze. Nie wiem, ile ma to wspólnego z prawdziwą nauką katolicką, ale Jezus chyba nikogo nie zmuszał do podążania za Nim? Raczej pozostawiał wolny wybór ("jeśli chcesz...").


Pt wrz 16, 2016 14:17
Zobacz profil
Post Re: Czego chce KOD?
Czy brak atakow na inaczej myslacych/zyjacych, to od razu proba “zadowolenia swiata“?

Moze przypomne kogo Pan Jezus gromil dosadnie? Najpobozniejszych i najwierniejszych Prawu faryzeuszy, uczonych w Pismie i pracownikow swiatynnych.

A my bysmy chetnie tym niepokornym, grzesznym (inaczej niz my, tez grzesznicy, ale “lepsi“) i w ogole kazdemu, kto sie w nasze schematy nie wpisuje, sami udzielali reprymendy. A przynajmniej z satysfakcja czytali, jak ktos IM glowe myje.


Pt wrz 16, 2016 14:32
Post Re: Czego chce KOD?
Kael napisał(a):
Czy brak atakow na inaczej myslacych/zyjacych, to od razu proba “zadowolenia swiata“?

Moze przypomne kogo Pan Jezus gromil dosadnie? Najpobozniejszych i najwierniejszych Prawu faryzeuszy, uczonych w Pismie i pracownikow swiatynnych.

A my bysmy chetnie tym niepokornym, grzesznym (inaczej niz my, tez grzesznicy, ale “lepsi“) i w ogole kazdemu, kto sie w nasze schematy nie wpisuje, sami udzielali reprymendy. A przynajmniej z satysfakcja czytali, jak ktos IM glowe myje.

Święte słowa zakonnika wszyscy musimy sie przyznać do tego, że brakuje nam pokory w ralacjach z druga osobą
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-sw ... rtego.html


Pt wrz 16, 2016 15:44
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Czego chce KOD?
Kael napisał(a):
Czy brak atakow na inaczej myslacych/zyjacych, to od razu proba “zadowolenia swiata“?

Moze przypomne kogo Pan Jezus gromil dosadnie? Najpobozniejszych i najwierniejszych Prawu faryzeuszy, uczonych w Pismie i pracownikow swiatynnych.

Oczywiście.
Jezus nie cechował się postawą tolerowania wszystkich i wszystkiego w imię nowoczesnego liberalizmu. Prawda? W przeciwieństwie do TP.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt wrz 16, 2016 16:59
Zobacz profil WWW
Post Re: Czego chce KOD?
Mam prośbę do moderacji. Możecie wydzielić z tego tematu wątek o Tygodniku Powszechnym? Tutaj jest to offtopem a temat jest na tyle ciekawy ze warto się nad nim pochylić.

Co do samego TP to ja mam czasami wrażenie ze oni są bardziej antykatoliccy niż Gazeta Wyborcza. Te ich teoretycznie łagodne a w zasadzie pełne jadu artykuły i te uderzenia w kościół. I swojego czasu wypowiedzi naczelnego ks. Bonieckiego. Chociażby te z Nergalem.


Pt wrz 16, 2016 17:19
Post Re: Czego chce KOD?
@medieval: Zrozumiales co chciales.
Jezus nie wypominal grzechow prostytutkom, Rzymianom, zlodziejom, zdrajcom czy homoseksualistom.

Wypominal oblude swietym i poboznym fachowcom od prawa i Biblii i tym, ktorzy dorabiali sobie handlem w Swiatyni.
Oczywiscie medieval zrozumial faryzeusz=nowoczesny liberal!


Pt wrz 16, 2016 17:23
Post Re: Tygodnik Powszechny - opinie, oceny, dyskusje
Czytałem gdzieś na sieci, ze środowiska prawicowe chcą aby kardynał zabronił tygodnikowi dopisku ze jest to tygodnik katolicki. Zwłaszcza po tym co ostatnio wymyślili. Chodzi o te obrazoburcza kampanie przekazywania znaku pokoju. Oni zreszta maja więcej ciemnych sprawek na sumieniu. Na sieci można mnóstwo ciekawostek znaleźć o tym jak wyglada antykatolickosc tygodnika powszechnego.


Pt wrz 16, 2016 19:49
Post Re: Tygodnik Powszechny - opinie, oceny, dyskusje
medieval_man napisał(a):
Kael napisał(a):
Czy brak atakow na inaczej myslacych/zyjacych, to od razu proba “zadowolenia swiata“?

Moze przypomne kogo Pan Jezus gromil dosadnie? Najpobozniejszych i najwierniejszych Prawu faryzeuszy, uczonych w Pismie i pracownikow swiatynnych.

Oczywiście.
Jezus nie cechował się postawą tolerowania wszystkich i wszystkiego w imię nowoczesnego liberalizmu. Prawda? W przeciwieństwie do TP.

Wszystkich?.....a choćby ostatni artykuł i wywiad z młodymi ultraprawicowcami tez odczytałeś jako pochwałę i tolerancję wobec zaprezentowanego stanowiska macie tak żyć jak my żyjemy.

Coroner napisał(a):
Co do samego TP to ja mam czasami wrażenie ze oni są bardziej antykatoliccy niż Gazeta Wyborcza. Te ich teoretycznie łagodne a w zasadzie pełne jadu artykuły i te uderzenia w kościół. I swojego czasu wypowiedzi naczelnego ks. Bonieckiego. Chociażby te z Nergalem.

A cóż takiego groźnego w wypowiedzi o Nergalu.....że wariat podarł Biblię, i to niby ma być najgorsze zagrożenie dla Kościoła?.....
Najgorszym zagrożeniem dla Kościoła, co Jezus wielokrotnie mówił, jest: obłuda, zakłamanie, niezrozumienie nauki Chrystusa, pazerność na dobra doczesne, pogarda dla ludzi prezentowane przez ludzi mieniących sie być katolikami w tym co poniektórych duchownych.


So wrz 17, 2016 7:49
Post Re: Tygodnik Powszechny - opinie, oceny, dyskusje
Np. to co próbują teraz robić wspólnie z homoseksualistami.
Zacieranie granic.
Na całe szczęście sprawę uciął kardynał


So wrz 17, 2016 8:21
Post Re: Tygodnik Powszechny - opinie, oceny, dyskusje
Coroner napisał(a):
Np. to co próbują teraz robić wspólnie z homoseksualistami.
Zacieranie granic.
Na całe szczęście sprawę uciął kardynał

Gdy w kościele podasz rękę na znak pokoju anonimowemu gejowi, pedofilowi, gwałcicielowi, prostytutce, złodziejowi, oznaczać to będzie promocję?


So wrz 17, 2016 8:40
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL