Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 159 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Następna strona
 Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 17, 2015 14:03
Posty: 39
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Nawiążę do fragmentu z Katechizmu dotyczącego oceny masturbacji, aby odnieść się do oceny grzechu współżycia w związku niesakramentalnym. Masturbacja jest zachowaniem grzesznym, ale jej ocena moralna może być różna u różnych osób. W paragrafie 2352 jest napisane:

"W celu sformułowania wyważonej oceny odpowiedzialności moralnej konkretnych osób i ukierunkowania działań duszpasterskich należy wziąć pod uwagę niedojrzałość uczuciową, nabyte nawyki, stany lękowe lub inne czynniki psychiczne czy społeczne, które mogą zmniejszyć, a nawet zredukować do minimum winę moralną."

Myślę, że podobne podejście może być wobec osób, które pozostają w związkach niesakramentalnych i współżyją i przyzwala się im przystąpić do Komunii. Kościół rozeznaje, czy osoby a) znają normy; b) mają trudności w zrozumieniu wartości zawartych w normie moralnej; c) czy istnieją określone warunki, które nie pozwalają działać inaczej i podjąć innych decyzji bez nowej winy, "czynniki, które ograniczają zdolność podejmowania decyzji."

Osobie, która żyje w zgodzie z nauką Kościoła i regularnie przystępuje do sakramentów (jest przez nie umocniona) może być trudno zrozumieć, kiedy inna osoba nie może zmienić swojej sytuacji, chociaż tego pragnie. "Nie może" dla tej osoby może oznaczać coś zupełnie innego niż dla mnie. Wystarczy wyobrazić sobie taki przykład, że ktoś z łatwością podejmuje samodzielne decyzje, bo jest tak ukształtowanym człowiekiem, inna osoba natomiast sama decyzji podjąć nie może i w swojej decyzji uwzględnia rodzinę, środowisko, w którym żyje, sytuację społeczną, kulturową, polityczną, ekonomiczną, itd.; w decyzji może odbijać się kondycja psychofizyczna osoby. Trudność zrozumienia mogłaby być zmniejszona, gdyby była możliwość poznania takich osób i ich sytuacji. Tym zajmują się duszpasterze i wydają swoją ocenę. My jako wierni możemy zaobserwować, że takie osoby przystąpią do Komunii (lub nie). Jeśli przystąpią, "oznacza to, że w ocenie władzy kościelnej, która zna ich sytuację, spełniają obydwa istotne warunki: pragnienie zmiany życia i niemożność jego realizacji". Raczej nie poznamy szczegółów rozeznania, jednak wydaje się, że Kościół powinien poinstruować wiernych w taki sposób, by zapobiegać zgorszeniu. Istotne jest, żeby wiedzieć, że te osoby chcą dokonać zmiany, ale jeszcze nie mogą. Rozumiem to tak, że będą starali się doprowadzić do zmiany sytuacji, gdy czynniki uniemożliwiające podjęcie zmiany ustaną. Kościół będzie wspomagał tych ludzi, by doszli do takiej sytuacji będąc jednocześnie włączonymi w życie Kościoła. Chyba podobnie jest z osobami uzależnionymi od masturbacji. Czasami są w takim stanie, że mimo najlepszych chęci i wiedzy o tym, że masturbacja jest grzechem, zajmuje im bardzo długo by tego zaprzestać. Spowiednik rozeznaje sytuację takich osób i prowadzi je do wyjścia z grzechu. Świadectwa niektórych osób uwikłanych w masturbację wskazują na to, że czasami przyzwala się im do przystępowania do Komunii, mimo trwania w grzechu.


N cze 18, 2017 13:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Marek_Piotrowski napisał(a):
Czyli mamy dostosowywać naukę do kiepskich wyznawców?

Jest to jakiś rodzaj chodzenia po cienkim lodzie, z tym że dostosowywanie do kiepskich wyznawców, o którym mówisz, to tylko jedna z interpretacji. Czarno na białym żaden przewrót się nie dokonał i moim zdaniem nie ma najmniejszych szans żeby się dokonał, bo nie ma podstaw.
Moim zdaniem, kluczowym jest słowo "rozeznawanie", o którym mówi się przy całej akcji zezwalania. To ono ma być motorem zmian w miejscach, gdzie w tej chwili jest pustka. Jeśli rozeznawanie pójdzie za daleko w złą stronę i liberalne rozeznawania zaczną przeważać, to wtedy pojawi się jednoznaczne ucięcie spekulacji.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N cze 18, 2017 14:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
A ja myślę że się dokonał - wystarczy przeczytać niemiecki episkopat. I inne.
To jest pełzająca rewolucja, i to w kierunku daleko odbiegającej od dotychczasowej nauki.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N cze 18, 2017 20:57
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Marek_Piotrowski napisał(a):
A ja myślę że się dokonał - wystarczy przeczytać niemiecki episkopat. I inne.
To jest pełzająca rewolucja, i to w kierunku daleko odbiegającej od dotychczasowej nauki.


I co?



EDIT: Pytam poważnie.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


N cze 18, 2017 22:02
Zobacz profil
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Myśle ze Marek ma racje. Pytanie tylko czy to złe czy nie.
Wielu poszło o jeden most za daleko i określa papieża jako heretyka.
Środowiska charyzmatyków cieszą się z tego papieża. Nawet roznoszą plotki ze to jeden z nich.

Ja bym wolał, żeby Watykan reagował natychmiastowo na takie sytuacje jak ta. Nie może być tak ze wiernymi targają takie uczucia o jakich można przeczytać chociażby w tym temacie i w linkowanych treściach.


N cze 18, 2017 22:07

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
bert04 napisał(a):
I co?
EDIT: Pytam poważnie.
Wiem. Ale założyłem ten wątek, bo nie wiem co będzie.
Wierzę że Bóg czuwa i pocieszam się, że dalej klasztora niż przeora.
A może okaże się, że ma rację?
Na pewno nie pójdę drogą lefebvrestowską ani nic w tym stylu. Po prostu martwię się tym, co się dzieje.

Jak mówiłem, jest jedna sytuacja być może dopuszczająca taki schemat "niemożności wyjścia z sytuacji" - tj. sytuacja osoby, która ma dzieci z kimś, z kim po rozwodzie żyje i ten ktoś nie zgadza się na życie w czystości.
Tu można by pomysleć - z tym że to powinien być absolutny wyjątek, a nie coś, co tworzy precedens.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Ostatnio edytowano N cze 18, 2017 22:20 przez Marek_Piotrowski, łącznie edytowano 1 raz



N cze 18, 2017 22:14
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Marek_Piotrowski napisał(a):
A ja myślę że się dokonał - wystarczy przeczytać niemiecki episkopat. I inne.
To jest pełzająca rewolucja, i to w kierunku daleko odbiegającej od dotychczasowej nauki.

A jak wygląda w tym momencie praktykowanie dopuszczania do Komunii? Czy stało się to elementem porządku dziennego, w tym wypadku w Niemczech? Mam na myśli konkretny przypadek konkretnej dopuszczonej osoby (związku) znany i potwierdzony. Czy może jednak cały czas są to tylko echa doniesień medialnych i wszystko co można stwierdzić, to informacje typu "mówi się", ale realnie nic nie widać?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N cze 18, 2017 22:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Ja myślę, że od dawna jak chcą, to przystępują, nie zastanawiając się nad tym co papież i Kośicół mówią.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N cze 18, 2017 22:19
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Przystępowanie samowolne to nie to samo.

Mnie właśnie przeszkadza brak potwierdzenia zmian.
Wszyscy o tym w kółko trąbią i straszą, a tak na prawdę nic się nie dzieje.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N cze 18, 2017 22:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Marek_Piotrowski napisał(a):
Wiem. Ale założyłem ten wątek, bo nie wiem co będzie.
Wierzę że Bóg czuwa i pocieszam się, że dalej klasztora niż przeora.
A może okaże się, że ma rację?
Na pewno nie pójdę drogą lefebvrestowską ani nic w tym stylu. Po prostu martwię się tym, co się dzieje.

Jak mówiłem, jest jedna sytuacja być może dopuszczająca taki schemat "niemożności wyjścia z sytuacji" - tj. sytuacja osoby, która ma dzieci z kimś, z kim po rozwodzie żyje i ten ktoś nie zgadza się na życie w czystości.
Tu można by pomysleć - z tym że to powinien być absolutny wyjątek, a nie coś, co tworzy precedens.

Ale jak wskazała wyżej koleżanka Brandeisbluesky, to rozszerzenie istniejącej już oceny moralnej wobec masturbacji. I dobrze wiesz, że w kolejce czeka jeszcze con. jedna znacząca grupa, dla której dotychczas jedynym wyjściem było "żyjcie w czystości".

Mogę sobie wyobrazić, że szczególnie z racji twojej (niegdysiejszej?) pracy w poradni rodzinnej możesz się czuć nieco wyrolowany. No bo przez lata reprezentowałeś pewną trudną do akceptacji wykładnię poświęcenia. A teraz okazuje się, że być może będzie ona częściowo (oficjalnie) lub całkowicie (w przekonaniu ludzi) zniesiona.

Z drugiej strony przypomina mi się sytuacja, jak parę lat temu robiłeś jeden z małych wykładów n.t. współodkupicielstwa Maryi. I dopisywałeś, że pod pewnymi warunkami mógłbyś zaakceptować wprowadzenie takiej nauki w KRK. Tak, to były czasy B16 i ogólnej reaktywacji różnych tradycji i tradycjonalii, bez porównania do dziś. Niemniej pamiętam, że ja wtedy w tamtej kwestii też poważnie myślałem, czy byłbym zdolny zaakceptować wprowadzenie takiej zmiany, czy jednak to byłoby dla mnie no go.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn cze 19, 2017 8:14
Zobacz profil
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Marek_Piotrowski napisał(a):
A ja myślę że się dokonał - wystarczy przeczytać niemiecki episkopat. I inne.
To jest pełzająca rewolucja, i to w kierunku daleko odbiegającej od dotychczasowej nauki.

To jest duze uproszczenie tego co episkopat niemiecki naprawde mowi
http://www.dbk-shop.de/de/deutsche-bisc ... irche.html

Juz pisalam, ze pisza (min bo to nie jedyny temat) o intensywnym towarzyszeniu, ktore niekoniecznie musi skonczyc sie dopuszczeniem do sakramentow.


Pn cze 19, 2017 8:43
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Kael napisał(a):
Juz pisalam, ze pisza (min bo to nie jedyny temat) o intensywnym towarzyszeniu, ktore niekoniecznie musi skonczyc sie dopuszczeniem do sakramentow.

Kael, nie znasz się. Marek wie lepiej ;)

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn cze 19, 2017 13:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 17, 2015 14:03
Posty: 39
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Nie jest łatwo właściwie zrozumieć doniesienia o nowym podejściu Kościoła do zagadnienia Komunii dla osób pozostających w związkach nieuregulowanych i współżyjących ze sobą. Chyba cały czas trzeba mieć na uwadze to, że Kościół pragnie wyprowadzić takich ludzi z grzechu. Teraz jest już jest dostępna wykładnia prawa, jak to zrobić w efektywny sposób (?). Rozumiem to tak, że zakłada się autentyczne otwarcie na indywidualne ograniczenia poszczególnych ludzi i możliwość przełamania ich w czasie, ze wsparciem ze strony Kościoła. Stąd mowa o rozpoznawaniu i towarzyszeniu. Jak to odbędzie się w praktyce, czas pokaże. Wydaje się, że duszpasterzy czeka ciężka praca u podstaw. W sobotę spędziłam z mężem z godzinę na rozmowę, by jakoś to sobie poukładać w głowie. (Tutaj dziękuję białogłowie za pomoc w zapoznaniu się z tekstem kard. Francesco Coccopalmerio).


Pn cze 19, 2017 15:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Cytuj:
Z drugiej strony przypomina mi się sytuacja, jak parę lat temu robiłeś jeden z małych wykładów n.t. współodkupicielstwa Maryi. I dopisywałeś, że pod pewnymi warunkami mógłbyś zaakceptować wprowadzenie takiej nauki w KRK. Tak, to były czasy B16 i ogólnej reaktywacji różnych tradycji i tradycjonalii, bez porównania do dziś. Niemniej pamiętam, że ja wtedy w tamtej kwestii też poważnie myślałem, czy byłbym zdolny zaakceptować wprowadzenie takiej zmiany, czy jednak to byłoby dla mnie no go.
To nie było tak.
Pisałem, że jest taka forma współodkupicielstwa, w której można mówić o współodkupicielstwie każdego z nas (bo jesteśmy - Kościół - Ciałem Chrystusa). O czymś takim pisał św.Paweł w odniesieniu do siebie w Kol 1:24.


@Brandeisbluesky - no tak, tylko jak wyprowadzić ludzi z grzechu przez zakomunikowanie im, że tego grzechu nie mają i mogą komunikować?

@Kael - wszystko pięknie, ale to "intensywne towarzyszenie" dla części ma się tak skończyć jak tu mówimy. Czyli nadal ten sam problem pozostaje

@Małgosia najwyraźniej dąży do przekształcenia kolejnego wątku w pyskówkę.
Dodając do tego niektóre wycieczki osobiste @gaazkamm, dochodzę do wniosku, że - przynajmniej na jakiś czas - to forum nie jest odpowiednim miejscem do rozmowy na poważne tematy.
W tym i ten.
W razie potrzeby piszcie na mail

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn cze 19, 2017 20:16
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Marek_Piotrowski napisał(a):
Pisałem, że jest taka forma współodkupicielstwa, w której można mówić o współodkupicielstwie każdego z nas (bo jesteśmy - Kościół - Ciałem Chrystusa). O czymś takim pisał św.Paweł w odniesieniu do siebie w Kol 1:24.

Jako, że mam bardzo dobrą pamięć (jeszcze), potwierdzam.
Marek_Piotrowski napisał(a):
@Małgosia najwyraźniej dąży do przekształcenia kolejnego wątku w pyskówkę.

Skoro tak mówisz, a Ty zawsze masz rację, więc pewnie tak jest. A że posiadasz immunitet, więc nie wolno Cie tknąć i wszechwiedzę, więc należy Ci przytakiwać. Koniec offtopu.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn cze 19, 2017 20:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 159 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL