Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 159 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
 Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka? 
Autor Wiadomość
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Maria-Magdalena napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Biskup Angel José Macin (Argentyna) osobiście zaprosił na Mszę Świętą rozwodników, by udzielić im Sakramentu Eucharystii. Nie wymagał od nich zaprzestania grzechu cudzołóstwa.
Powołał się - oczywiście - na „Amoris Laetitia“.
Więcej http://wpolityce.pl/kosciol/344475-arge ... im-komunii
Jak sądzicie- czy jest to wybryk biskupa, czy też jest to zgodne z wolą papieża Franciszka?


Innymi słowy, biskup Angel Jose Macin zachował posłuszeństwo względęm nauczania Biskupa Rzymu, któremu wszyscy biskupi katoliccy winni być posłuszni.
Dlaczego uważasz ten fakt za wybryk?

Pytanie zasadnicze - ile jest prawdy w tej informacji, którą jako jedyną zamieściła strona tradycjonalistów"Rorate Caeli bloogspot", powielił PCh24.pl, a tej informacji nie ma na żadnych innych katolickich stronach.


So cze 17, 2017 12:56

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Alu, tu już nie chodzi o tą jedną sprawę - wszak całkiem niedawno (luty bodajże) podobną decyzję podjęli biskupi niemieccy http://www.dw.com/pl/niemcy-komunia-dla ... a-37383044 oraz naltańscy http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/art ... sciol.html
Zresztą, szczerze mówiąc, wygląda na to (o ile można wierzyć GW...) że jest to zdanie papieża http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/art ... sciol.html
Wiele mówi też brak merytorycznej odpowiedzi (ta, co była, nie była merytoryczna) na bardzo konkretne, oparte na nauczaniu Kościoła, pytania czterech kardynałów


Wygląda na to, że mimo zaklęć różnych osób piszących o "Amoris laetitia" jakoby "nie zmieniała ona nauczania o nierozerwalności małżeństwa", to nauczanie realnie jest zmieniane i nie jest to kwestionowane przez Watykan.

Co gorsze, czuję się robiony w balona, kiedy to uspakaja się deklaracjami że "nic się nie zmienia" a w praktyce zmiana idzie na całego, przy sprzecznych deklaracjach najwyższych władz.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So cze 17, 2017 13:22
Zobacz profil WWW
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Czyli potwierdzacie zdanie tradycjonalistów i schizmatyków na temat papieża że jest heretykiem?


So cze 17, 2017 13:33
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Coroner napisał(a):
Czyli potwierdzacie zdanie tradycjonalistów i schizmatyków na temat papieża że jest heretykiem?

"Potwierdzacie" - jeśli chodzi o mnie - zdecydowanie nie potwierdzam.


So cze 17, 2017 13:53

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Prosiłbym, byś nie przypisywał mi nic ponad to, co powiedziałem.
Wygląda na to, że coś jest nie tak. I kompletnie nie wiem co z tym zrobić.

Zawsze uważałem, że jedność Kościoła jest ważniejsza niż nawet poważne spory. I nadal tak uważam.
Ale nie wiem, czy to znaczy, że powinienem łykać wszystko, co z Watykanu idzie - zwłaszcza ostatnio.
Kościół zawsze był "znakiem sprzeciwu" a dziś zdaje się uginać pod duchem czasu.
To, o czym tu rozmawiamy wygląda nieciekawie...

Przyznam, że wolałbym rozpustę a la Borgia niż majstrowanie przy nauczaniu...

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So cze 17, 2017 13:54
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Marek_Piotrowski napisał(a):

Wygląda na to, że mimo zaklęć różnych osób piszących o "Amoris laetitia" jakoby "nie zmieniała ona nauczania o nierozerwalności małżeństwa", to nauczanie realnie jest zmieniane i nie jest to kwestionowane przez Watykan.


Coccopalmerio jest zdania, że nie jest zmieniane bo uznaje się, że takie pary żyją w "obiektywnych okolicznościach grzechu ciężkiego", ale nauka o łasce uświęcającej jest zachowana, ponieważ:
Radość Miłości, kard. F. Coccopalmerio, wyd. Tygodnik Powszechny napisał(a):
"wierni, o których mowa, mimo że ze względu na brak takiej możliwości jeszcze nie doprowadzili do rzeczywistej zmiany życia, to jednak postanowili tej zmiany dokonać."

Nie mogę tutaj przytoczyć całego toku dowodzenia, bo to chyba naruszyłoby prawa autorskie, ale książeczka dołączona do TP kosztują w sumie coś koło 7zł, więc każdy może się zapoznać.

_________________
Tylko Bogu chwała


Ostatnio edytowano So cze 17, 2017 14:01 przez białogłowa, łącznie edytowano 1 raz



So cze 17, 2017 13:57
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
To wybieg. Mają taką możliwość, lecz nie chcą żyć w czystości.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So cze 17, 2017 13:58
Zobacz profil WWW
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Biskupi niemieccy nie podjeli decyzji o dopuszczeniu z automatu ludzi w zwiazkach cywilnych do sakramentow. Kto zna niemiecki moze poczytac oryginal
http://www.dbk-shop.de/de/deutsche-bisc ... irche.html

Zreszta gdyby cos takiego zrobili, to strzeliliby sobie samoboja. Do dzis rozwiazuje sie w Niemczech umowy o prace w instytucjach pod egida Kosciola (przedszkola, szpitale), jesli ktos po rozwodzie zawrze kolejny zwiazek malzenski i do tej pory Kosciol takie procesy wygrywal.

Problem polega na tym, ze papiez Franciszek w Amoris laetitia powiedzial, ze nie powinno byc automatyzmu, bo kazdy czlowiek to indywiduum i ma wlasna droge. Dlatego podkreslone jest towarzyszenie duszpasterskie, ktore nawet nie musi skonczyc sie przystapieniem do sakramentow.
To samo pisza biskupi niemieccy.

A ze ktos moze chciec sobie uproscic zycie i odhaczyc to “towarzyszenie duszpasterskie“? No coz, nie mam zludzen, ze i w Polsce sa ludzie, ktorzy przystepuja do Komunii sw niekoniecznie w stanie laski uswiecajacej. Czy nalezaloby wprowadzic obowiazkowa spowiedz z podpisem ksiedza pokazywanym przy komunii?

Czy w ogole chodzi o doktryne i przepisy a ksieza sa od pilnowania owiec? Czy od ich szukania i wskazywania drogi?

Na koncu zycia Pan Bog sam osobiscie nas i biskupow i papiezy rozliczy.

Zalamywanie rak nad tym akurat papiezem uwazam za mocno ... przesadzone.
Bywali zdecydowanie bardziej szkodliwi dla wiary i moralnosci.
Kosciol nie jest ani ich dzielem ani naszym i wszyscy jestesmy w nim z laski Bozej, jako grzesznicy bez wlasnych zaslug.

A co do zycia w czystosci: do tego potrzeba dwojga. Jesli obie strony zwiazku tego nie postanowia, to oczywiscie, wedlug Prawa i ta, ktora chce zmiany niech nie ma dostepu do sakramentow. Nigdy.


So cze 17, 2017 14:08

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Kael napisał(a):
A co do zycia w czystosci: do tego potrzeba dwojga. Jesli obie strony zwiazku tego nie postanowia, to oczywiscie, wedlug Prawa i ta, ktora chce zmiany niech nie ma dostepu do sakramentow. Nigdy.
To jest jakiś - kontrowersyjny, ale jednak, trop, którego - niby liny ostatniego rachunku - spróbuję się uchwycić, dzięki.

A więc niemożność życia w czystości oznaczałaby nie całą konkubencką parę, tylko jedną osobę która chciałaby odejść od grzechu, ale druga nie zgadza się i uzależnia trwanie od współżycia. A para ma dzieci, których nie nalezy krzywdzić przez rozstanie mamusi i tatusia.
To kontrowersyjne, ale może coś w tym jest.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So cze 17, 2017 14:16
Zobacz profil WWW
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Konkretny przypadek - pani z pierwszego małżeństwa ma dziecko, z drugim mężem także. Po rozwodzie z drugim mężem, żyje w konkubinacie z kochankami (konkretnie 3).
Z trzecim ma 2 dwoje dzieci i ten związek wieńczy ślubem kościelnym.
Dla postronnych to jakiś egzotyk.


So cze 17, 2017 14:17

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Nie bardzo rozumiem co chciałaś powiedzieć przez ten przykład.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So cze 17, 2017 14:21
Zobacz profil WWW
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Alus opisala sytuacje odwrotna, gdzie z przepisami jest wszystko ok. Tylko... jakis dziwny niesmak to daje.


So cze 17, 2017 14:25

Dołączył(a): Pn sie 17, 2015 14:03
Posty: 39
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Czytam na https://cruxnow.com/global-church/2017/02/14/vaticans-legal-chief-says-desire-change-enough-communion/ o przykładzie kobiety, która złączyła się z mężczyzną (uratowała go przed depresją) z trójką dzieci (opuszczeni przez żonę sakramentalną). Ze związku jest nowe dziecko. Kobieta, gdyby opuściła mężczyznę, naraziłaby dzieci na zło. Jest w sytuacji, że odejście wiązałoby się z nowym złem (dzieci pozbawione figury lub biologicznych ojca lub matki a mężczyzna znowu może popaść w depresję (?)). Jeszcze nie doszłam na podstawie lektury treści na podanej przeze mnie str. internetowej do tego, że pozwala się im na kontynuację współżycia. Ale nie znam całej broszury. Czy ten przykład jest jeszcze dalej omawiany w książce w taki sposób, że autentycznie zezwala na współżycie i przystępowanie do Komunii? Pewnie nie zrozumiałam go.


Przykład:

Cytuj:
The example given by Coccopalmerio for a person who can’t go back without falling in a new sin is that of a woman who’s cohabitating with a man and his three children, after they were abandoned by his first wife.
This woman, the cardinal writes, “has saved the man from a state of deep despair, probably from the temptation of suicide,” has helped him raise the children with a considerable sacrifice, and they have been together for ten years, adding a child to their family.
“The woman of whom we speak is fully aware of being in an irregular situation. She would honestly like to change her life,” he writes. “But evidently, she can’t. If in fact, if she left the union, the man would turn back to the previous situation, the children would be left without a mother.”
Leaving the union would mean, thus, not fulfilling great duties towards innocent people, meaning the children. “It’s then evident that this couldn’t happen without ‘new sin.’”


Ostatnio edytowano So cze 17, 2017 14:34 przez Brandeisbluesky, łącznie edytowano 1 raz



So cze 17, 2017 14:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Dużo różnych rzeczy złych ludzie robią, ale to żaden argument.
Tu mamy jednak coś szczególnego - nierozerwalną więź małżeńską.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So cze 17, 2017 14:32
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Komunia cudzołożników - z, czy przeciw woli p.Franciszka
Brandeisbluesky napisał(a):
Czytam na https://cruxnow.com/global-church/2017/02/14/vaticans-legal-chief-says-desire-change-enough-communion/ o przykładzie kobiety, która złączyła się z mężczyzną (uratowała go przed depresją) z trójką dzieci (opuszczeni przez żonę sakramentalną). Ze związku jest nowe dziecko. Kobieta, gdyby opuściła mężczyznę, naraziłaby dzieci na zło. Jest w sytuacji, że odejście wiązałoby się z nowym złem (dzieci pozbawione figury lub biologicznych ojca lub matki a mężczyzna znowu może popaść w depresję (?)). Jeszcze nie doszłam na podstawie lektury treści na podanej przeze mnie str. internetowej do tego, że pozwala się im na kontynuację współżycia. Ale nie znam całej broszury. Czy ten przykład jest jeszcze dalej omawiany w taki sposób, że autentycznie zezwala na współżycie i przystępowanie do Komunii? Pewnie nie zrozumiałam go.
Nie wiem czy ten akurat - ale w przypadku zachowania czystości nie byłoby całej tej dyskusji. Niestety, w linkach jakie podałem, dopuszcza się też współżycie.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So cze 17, 2017 14:34
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 159 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL