Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 12:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 284 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 19  Następna strona
 Pytanie o panstwo prawa 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Pytanie o panstwo prawa
zepp napisał(a):
Jeśli Tusk miałby wrócić na białym koniu, to raczej dla stworzenia Platformy 2.0 ( kolejna wersja trzech czy iluś tenorów) i skleić koalicję anty pis.
Samodzielnie z obecną PO to nie ma szans.

Jakiś rok temu Tusk spotkał się z Dutkiewiczem, pewnie właśnie po to, aby taką możliwość rozważyć. Tylko Tusk nie wróci na czas, aby zorganizować nową partię i ewentualną koalicję przed najbliższymi wyborami do parlamentu.

-----

Johnny, sądzę, że istnieje sposób na zmianę Konstytucji. Można zagrozić PiS, że przejmie się wszystko, co oni zdobyli w sposób równie bezwzględny i wymieni ludzi na "swoich" - albo zmieni się wspólnie z PiS Konstytucję i ustali wybór nowych przez 3/5.

I tutaj niewykluczone, że można to osiągnąć, jeśli Tusk będzie chciał budować swoją renomę na Zachodzie. Na stanowisku prezydenta i tak niewiele innego można mieć do roboty.

Johnny99 napisał(a):
No właśnie. Można sobie wprawdzie wyobrazić, że np. kolejny prezydent "uchyliłby" postanowienie Dudy o powołaniu Przyłębskiej na prezesa

Skoro faktycznie została wybrana nieprawidłowo, to czy nie dostrzegasz w ogóle żadnego poważnego sposobu, aby ją odwołać?

Johnny99 napisał(a):
Tyle, że to znowu byłoby jedynie powtórzenie działań PiS, który wszak też powoływał się na "nieprawidłowy wybór" niepasujących mu sędziów.

Jeśli usuną ich w sposób przekonujący dla środowisk prawniczych, wtedy będą mogli powołać jakichś dobrych fachowców, którzy, z kolei, będą mieli realne szanse na odbudowę autorytetu Trybunału w bliższej niż dalszej przyszłości.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn sty 22, 2018 11:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Pytanie o panstwo prawa
Soul33 napisał(a):
Johnny, sądzę, że istnieje sposób na zmianę Konstytucji. Można zagrozić PiS, że przejmie się wszystko, co oni zdobyli w sposób równie bezwzględny i wymieni ludzi na "swoich" - albo zmieni się wspólnie z PiS Konstytucję i ustali wybór nowych przez 3/5.


PiS w życiu nie pójdzie na taki układ - przynajmniej PiS rządzony przez Kaczyńskiego. Oczywiście, nie wiemy, jak w 2019 r. będzie wyglądał PiS.

Cytuj:
Skoro faktycznie została wybrana nieprawidłowo, to czy nie dostrzegasz w ogóle żadnego poważnego sposobu, aby ją odwołać?


Dostrzegam niejeden, ale żadnego zgodne z Konstytucją czy zasadami praworządności. Nad tą kwestią w ogóle toczy się debata w prawniczym środowisku - czy depisyzację da się przeprowadzić w sposób zgodny z Konstytucją i praworządny, czy też nie i jeżeli ma być ona przeprowadzona w miarę szybko (a więc sensowna, bo żadna inna nie ma sensu i nie przyniesie skutku), to wymaga podjęcia działań analogicznych do tych, które PiS podejmuje od 2015 r., a niekiedy nawet gorszych. Ja uważam, że nie da się tego zrobić w sposób sensowny bez zmiany Konstytucji, bo nawet jeśli opozycja po zwycięstwie zacznie niczym taran, łamiąc wszelkie prawo i reguły, "przywracać demokrację", to skutki mogą być jeszcze bardziej katastrofalne. PiS zamordował III RP i nie da się jej już wskrzesić. Trzeba się z tym pogodzić i nastawić nie na to, że po wygranej będzie się coś "przywracać" (już nie ma czego przywracać), tylko na to, że trzeba będzie całe państwo postawić od nowa.

Cytuj:
Jeśli usuną ich w sposób przekonujący dla środowisk prawniczych


Mało kto się w Polsce przejmuje środowiskami prawniczymi i nie one sprawują władzę. Spójrz na sondaże - nikogo nie obchodzi, co mówi jakiś Zoll.

Cytuj:
wtedy będą mogli powołać jakichś dobrych fachowców, którzy, z kolei, będą mieli realne szanse na odbudowę autorytetu Trybunału w bliższej niż dalszej przyszłości.


Nie będą mieli, zwłaszcza, że sami zdążyli się już po wielokroć skompromitować. Potrzebne jest zupełnie nowe otwarcie, a zwłaszcza znalezienie zupełnie nowego - przede wszystkim pozapartyjnego - sposobu na ponowne powołanie TK. I nie tylko TK.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 22, 2018 11:56
Zobacz profil
Post Re: Pytanie o panstwo prawa
Soul33 napisał(a):
Można zagrozić PiS, że przejmie się wszystko, co oni zdobyli w sposób równie bezwzględny i wymieni ludzi na "swoich" - albo zmieni się wspólnie z PiS Konstytucję i ustali wybór nowych przez 3/5.
O wiele bardziej prawdopodobne jest przejęcie przez Zjednoczoną Prawicę większości umożliwiającej zmianę Konstytucji.
Zwłaszcza po ostatnich sprytnych zabiegach socjotechnicznych, które mają wzmocnić w niezrzeszonych posłach chęć doszlusowania do grupy władzy.


Pn sty 22, 2018 13:22

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 10:58
Posty: 468
Post Re: Pytanie o panstwo prawa
subadam napisał(a):
Przepraszam, nie jestem prawnikiem i nie bardzo rozumiem o co w twoim poscie chodzi.
Moze jakis przyklad na podstawie zalinkowanego tekstu ?

Przecież tego w tekście nie ma. Ja Ci piszę co by musiało tam być, żeby był dobry. Ponieważ nie ma - więc nie jest.

Potem masz 2 cześć: uwarunkowania polityczne. To mnie bardziej interesuje więc mam to opisane: https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/6 ... -percepcja

_________________
Smok Eustachy
http://smocze.opary.salon24.pl/
http://blog.wiara.pl/SmoczeOpary


Pn sty 22, 2018 14:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Pytanie o panstwo prawa
Jednak dalej nie rozumiem twojego wywodu o terminach. Moze rowniez Johnny99 zechce rzucic na to okiem i wytlumaczyc dlaczego to jest "slabe" ?
Mnie to wlasnie interesuje od strony prawnej.
Ja jestem zadowolony ze komukolwiek sie chcialo zrobic jakies zestawienie tego co zrobil PiS niszczac TK.


Pn sty 22, 2018 15:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Pytanie o panstwo prawa
subadam napisał(a):
Jednak dalej nie rozumiem twojego wywodu o terminach. Moze rowniez Johnny99 zechce rzucic na to okiem i wytlumaczyc dlaczego to jest "slabe" ?


Na temat problemów z terminami już się rozpisywałem w odpowiednim wątku. Jeżeli bardzo ci na tym zależy, to mogę poszukać - choć nie bardzo rozumiem, czemu miałoby ci na tym bardzo zależeć. Tej analizy też nie bardzo mi się chce czytać, bo, po pierwsze, patrz wyżej (tzn. sam na temat "sporu" o TK napisałem na tym forum niemało), a po drugie, bo uważam, że temat TK to już musztarda po obiedzie. Naprawdę, dzisiaj to już jest bez znaczenia. W sprawie TK należy zrobić jeszcze tylko dwie rzeczy - pociągnąć do odpowiedzialności winnych (przede wszystkim b.premier Szydło - pamiętacie? była taka), wywalić cały obecny skład i zbudować na nowo. Albo w ogóle z istnienia czegoś takiego jak TK zrezygnować.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 22, 2018 16:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 10:58
Posty: 468
Post Re: Pytanie o panstwo prawa
subadam napisał(a):
Jednak dalej nie rozumiem twojego wywodu o terminach. Moze rowniez Johnny99 zechce rzucic na to okiem i wytlumaczyc dlaczego to jest "slabe" ?
Mnie to wlasnie interesuje od strony prawnej.
Ja jestem zadowolony ze komukolwiek sie chcialo zrobic jakies zestawienie tego co zrobil PiS niszczac TK.

Pytasz się czemu artykuł jest słaby to tłumacze, że .nie ma o terminach. Co tu jest do dodawania? Napisz do gościa żeby opisał.

_________________
Smok Eustachy
http://smocze.opary.salon24.pl/
http://blog.wiara.pl/SmoczeOpary


Pn sty 22, 2018 19:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: Pytanie o panstwo prawa
Johnny99 napisał(a):
W sprawie TK należy zrobić jeszcze tylko dwie rzeczy - pociągnąć do odpowiedzialności winnych (przede wszystkim b.premier Szydło - pamiętacie? była taka), wywalić cały obecny skład i zbudować na nowo. Albo w ogóle z istnienia czegoś takiego jak TK zrezygnować.

Nie należy z TK rezygnować. Oczywiście że są systemy polityczne w których nie ma takiej instytucji. Niemniej w naszym przypadku, może niechcący, "P"iS udowodnił potrzebę istnienia TK : gdyby to była nieznacząca instytucja , nie zaatakowali by jej z taką desperacją i nie zniszczyli.
Przy swoich wadach, to jest jakiś kaganiec dla szaleństw polityków.

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Wt sty 23, 2018 10:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Pytanie o panstwo prawa
zepp napisał(a):
Nie należy z TK rezygnować. Oczywiście że są systemy polityczne w których nie ma takiej instytucji. Niemniej w naszym przypadku, może niechcący, "P"iS udowodnił potrzebę istnienia TK : gdyby to była nieznacząca instytucja , nie zaatakowali by jej z taką desperacją i nie zniszczyli.
Przy swoich wadach, to jest jakiś kaganiec dla szaleństw polityków.


Z drugiej strony jednak jest to dowód także i na to, że po usunięciu tej instytucji można już w zasadzie robić, co się chce. Tymczasem gdyby np. nie było TK, a obowiązywała jakaś forma rozproszonej kontroli konstytucyjności, to w celu usunięcia takiego "kagańca" trzeba by było zniszczyć wszystkie sądy w kraju - co jest zadaniem o wiele trudniejszym. Oczywiście bardzo upraszczam, ale moim zdaniem należałoby to wziąć pod uwagę, projektując ustrój odbudowanej po rządach PiS Polski.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 23, 2018 14:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Pytanie o panstwo prawa
Sluszna uwaga, podstawy demokracji liberalnej w Polsce udalo sie zniszczyc w ciagu dwoch lat bez praktycznie zadnego oporu spoleczenstwa, zamieniajac ustroj na partokracyjny. Trzeba by wymyslec lepsze bezpieczniki w specyficznej polskiej sytuacji gdzie prawdziwa demokracja w gruncie rzeczy istniala kilka lat po I w. sw.
P.S. Johnny znalazlem watki i przeczytalem, dzieki.


Wt sty 23, 2018 22:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 10:58
Posty: 468
Post Re: Pytanie o panstwo prawa
subadam napisał(a):
Sluszna uwaga, podstawy demokracji liberalnej w Polsce udalo sie zniszczyc w ciagu dwoch lat bez praktycznie zadnego oporu spoleczenstwa, zamieniajac ustroj na partokracyjny. Trzeba by wymyslec lepsze bezpieczniki w specyficznej polskiej sytuacji gdzie prawdziwa demokracja w gruncie rzeczy istniala kilka lat po I w. sw.
P.S. Johnny znalazlem watki i przeczytalem, dzieki.


Czym się różni owa demokracja liberalna od zwykłej demokracji?
Tym, czym krzesło elektryczne od zwykłego krzesła?

_________________
Smok Eustachy
http://smocze.opary.salon24.pl/
http://blog.wiara.pl/SmoczeOpary


Śr sty 24, 2018 0:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Pytanie o panstwo prawa
Uwazasz ze to co macie w Polsce teraz to demokracja ?
Ciezko to nazwac nawet partokracja jesli wszystko sprowadza sie do wizji jednego kacyka godzonej ewentualnie z wymaganiami popierajacego go Kosciola.


Śr sty 24, 2018 3:55
Zobacz profil
Post Re: Pytanie o panstwo prawa
subadam napisał(a):
wszystko sprowadza sie do wizji jednego kacyka
Najgorsze zaś, że to nie twój kacyk... Tu was boli, co?


Śr sty 24, 2018 4:56

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: Pytanie o panstwo prawa
Johnny99 napisał(a):
zepp napisał(a):
Nie należy z TK rezygnować. Oczywiście że są systemy polityczne w których nie ma takiej instytucji. Niemniej w naszym przypadku, może niechcący, "P"iS udowodnił potrzebę istnienia TK : gdyby to była nieznacząca instytucja , nie zaatakowali by jej z taką desperacją i nie zniszczyli.
Przy swoich wadach, to jest jakiś kaganiec dla szaleństw polityków.


Z drugiej strony jednak jest to dowód także i na to, że po usunięciu tej instytucji można już w zasadzie robić, co się chce. Tymczasem gdyby np. nie było TK, a obowiązywała jakaś forma rozproszonej kontroli konstytucyjności, to w celu usunięcia takiego "kagańca" trzeba by było zniszczyć wszystkie sądy w kraju - co jest zadaniem o wiele trudniejszym. Oczywiście bardzo upraszczam, ale moim zdaniem należałoby to wziąć pod uwagę, projektując ustrój odbudowanej po rządach PiS Polski.

Zniszczono i jedno, i drugie... i nie było to wcale takie trudne.
Podstawowa słabość umocowania TK , co teraz wyszło, polega na regulacji jego pracy i np. powoływaniu sędziów zwykłą ustawą, a to może zmienić każda większość rządowa. Niestety w naszej nieopierzonej demokracji i niskiej kulturze politycznej, to nie działa : moim zdaniem zmiany w TK powinny wymagać większości konstytucyjnej do przegłosowania, lub referendum.

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Śr sty 24, 2018 8:16
Zobacz profil
Post Re: Pytanie o panstwo prawa
subadam napisał(a):
Uwazasz ze to co macie w Polsce teraz to demokracja ?
Ciezko to nazwac nawet partokracja jesli wszystko sprowadza sie do wizji jednego kacyka godzonej ewentualnie z wymaganiami popierajacego go Kosciola.

Z tym poparciem Kościoła może być coraz bardziej krucho, świadczą o tym coraz częstsze wypowiedzi znaczących biskupów Kościoła, a i ostatnia dymisja naczelnego GN też ma swoją wymowę.


Śr sty 24, 2018 8:31
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 284 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 19  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL