Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 07, 2024 7:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Sytuacja polityczno-religijna w Rosji 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: Sytuacja polityczno-religijna w Rosji
Alus napisał(a):
jako miejsce protesu dziewczyny obnażyły swoją niewiedzę w dziedzinie historii Rosji i Kościoła protestanckiego, który przez wieki sprawował dwuwładzę 9Poza oczywiscie czsem komunizmu).


Dlaczego obnażyły swoją niewiedzę? Przecież chciały zaprotestować przeciwko temu sojuszowi właśnie, więc miejsce protestu jest jak najbardziej słuszne, choć niezwykle kontrowersyjne. Jednak dzięki temu protest ten stał się głośny.

Z własnego doświadczenia wiem, że dla wszelkich bojowników o coś, kara która czasami na nich spada, jest potwierdzeniem słuszności ideałów o które walczą. Dla wojownika najgorsza jest obojętność, zaś kara jest tylko wzmocnieniem jego siły. Radzę przeczytać na temat obywatelskiego nieposłuszeństwa http://pl.wikipedia.org/wiki/Obywatelsk ... %C5%84stwo


N sie 19, 2012 19:32
Zobacz profil
Post Re: Sytuacja polityczno-religijna w Rosji
szyszkownik napisał(a):
Alus napisał(a):
jako miejsce protesu dziewczyny obnażyły swoją niewiedzę w dziedzinie historii Rosji i Kościoła protestanckiego, który przez wieki sprawował dwuwładzę 9Poza oczywiscie czsem komunizmu).


Dlaczego obnażyły swoją niewiedzę? Przecież chciały zaprotestować przeciwko temu sojuszowi właśnie, więc miejsce protestu jest jak najbardziej słuszne, choć niezwykle kontrowersyjne. Jednak dzięki temu protest ten stał się głośny.

Z własnego doświadczenia wiem, że dla wszelkich bojowników o coś, kara która czasami na nich spada, jest potwierdzeniem słuszności ideałów o które walczą. Dla wojownika najgorsza jest obojętność, zaś kara jest tylko wzmocnieniem jego siły. Radzę przeczytać na temat obywatelskiego nieposłuszeństwa http://pl.wikipedia.org/wiki/Obywatelsk ... %C5%84stwo

Chciały zaprotestować p-ko odwiecznej tradycji sojuszu tronu z ołtarzem, uznawanej przez ogół Rosjan jako stan naturalny.
Z góry skazana na klapę próba stworzenia obrazu Rosji jako kraju demokratycznego.


Pn sie 20, 2012 10:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: Sytuacja polityczno-religijna w Rosji
Alus napisał(a):
Chciały zaprotestować p-ko odwiecznej tradycji sojuszu tronu z ołtarzem, uznawanej przez ogół Rosjan jako stan naturalny.
Z góry skazana na klapę próba stworzenia obrazu Rosji jako kraju demokratycznego.


Chyba jednak nie do końca o to chodziło. Konkretnie protest "Pussy Riot" był przeciwko Putinowi: "Bogurodzico zabierz Putina" i "Cyryl wierzy w Putina, lepiej żeby wierzył w Boga". Tak więc w ich proteście w cerkwii znalazły się treści o quasi-religijnym charakterze, a zatem nie można powiedzieć, że było to tak zupełnie nie na miejscu.
Oczywiście pro-putinowe władze zrobiły wszystko, aby w świadomości większości społeczeństwa rosyjskiego, była to profanacja światyni itd. Sam zarzut "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną" obnarza politykę władz. W ich proteście nie było nienawiści do religii, a wręcz przeciwnie - użycie religii do protestu wobec władzy.

Na pewno jest to porwanie się z "motyką na słońce". Rzecz w tym, że obecnie w społeczeństwie rosyjskim pojawia się coraz liczniejsza grupa liberalno-prozachodnia, która na pewno jest solą w oku zarówno władzy jak i rosyjskiej cerkwi. Wiadomo co to oznacza - zmiejszenie wpływu zarówno władzy świeckiej jak i duchowej.
Tak czy inaczej dochodzi do niezłego paradoksu. Putin, były agent KGB, człowiek bez skrupułów itd., który napewno nie jedno ma na sumieniu, staje się obrońcą wartości chrześcijańskich... Koń by się uśmiał. Ale jak wiem takie nonsensy w takim kraju jak Rosja są możliwe.


Pn sie 20, 2012 22:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Sytuacja polityczno-religijna w Rosji
W tej sprawie w ogóle nie rozumiem, co mają do rzeczy kwestie religijne. Zostały one potraktowane jedynie jako pretekst do tego, by pokazowo ukarać za protesty przeciwko władzy. Putin nie może zamknąć wszystkich, którzy manifestują przeciwko niemu na ulicach, ale może wysłać do łagru trzy młode kobiety (z których dwie mają dzieci) po to, by więcej nikomu nie przyszło do głowy się wybijać z tłumu. Sojusz Cerkwi z rosyjską władzą to sprawa stara jak świat i tu również nie ma czym być zaskoczonym.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sie 21, 2012 8:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Sytuacja polityczno-religijna w Rosji
P.S. co nie zmienia faktu, że panie z Pussy Riot postąpiły głupio i powinny były się spodziewać, że zostaną przykładnie i surowo ukarane. Być może zresztą było to zamierzone (trudno byłoby pokazać światu sojusz władzy i Cerkwi w sposób bardziej wymowny), ale co wtedy z odpowiedzialnością za dzieci? Warto było?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sie 21, 2012 9:38
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Sytuacja polityczno-religijna w Rosji
Ja też nie dostrzegam tu nic szczególnie zaskakującego. Polecam krótką analizę Ośrodka Studiów Wschodnich, jeszcze sprzed ogłoszenia wyroku
http://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/tyd ... pussy-riot

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt sie 21, 2012 13:18
Zobacz profil
Post Re: Sytuacja polityczno-religijna w Rosji
Cytuj:
W tej sprawie w ogóle nie rozumiem, co mają do rzeczy kwestie religijne.


Chociażby te słowa wykrzyczane w miejscu świętym:
Срань, срань, срань Господня

Срань, срань, срань Господня

Tłum: "G...., g...., g..... Pańskie"

i kolejne:
Патриарх Гундяй верит в Путина

Лучше бы в Бога, сука, верил


tłum: " Patriarcha Gundiaj wierzy w Putina
Lepiej by w Boga, suk.... (lub sku.....l), wierzył"

Słownictwo tego "protestsongu" wybitnie pasuje do świątyni :o

Ciekawe jakbyś zareagował gdyby ktos wył o g....ie i skur....(tutaj wpisz dowolnego hierarchę koscielnego z Benedyktem XVI na czele) w jakims sanktuarium w Polsce, na dodatek przed samym ołtarzem.

Było nie było jest to zbeszczeszczenie świątyni.
Te "zbuntowane ci...ki" bardzo zasadnie stanęły przed sądem....chociaż kara jest zbyt surowa (ale taka jest specyfika skażonych do tej pory sowietyzmem rosyjskich sądów). Wystarczyłaby kara finansowa plus kilkaset godzin prac społecznych.


Wt sie 21, 2012 21:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: Sytuacja polityczno-religijna w Rosji
Soul33 napisał(a):
Ja też nie dostrzegam tu nic szczególnie zaskakującego. Polecam krótką analizę Ośrodka Studiów Wschodnich, jeszcze sprzed ogłoszenia wyroku
http://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/tyd ... pussy-riot


W tym wszystkim zaskakujące jest jedynie to, że mimo iż w Rosji panuje cerkiewno-władzowy sojusz, to społeczeństwo rosyjskie zaczeło budzić się z uśpienia, bądź przestało już być aż tak stłamszone i zastraszone jak to właśnie od zawsze było. I to jest w tym kraju rzecz nowa, aczkolwiek zaczęło się już jakiś czas temu.

Należą się im od nas słowa poparcia (Pussy Riot nie za zbeszczeszczenie świątyni, ale za odwagę), i tym wszystkim Rosjanom, którzy odważyli się postawić tyranowi-Putinowi. Muszę przyznać że są w sytuacji nie do pozazdroszczenia.


Wt sie 21, 2012 22:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Sytuacja polityczno-religijna w Rosji
humalog napisał(a):
Chociażby te słowa wykrzyczane w miejscu świętym:


Technicznie: raczej nie zostały tam wykrzyczane, klip powstał w ten sposób, że dźwięk został dodany do obrazu po fakcie, to co słychać, to nagranie, które powstało w domu czy gdzieś. Zdaje się, że w naszej prasie tylko w jednym obszerniejszym artykule (nie pamiętam w którym z pism) zwrócono na to uwagę.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr sie 22, 2012 5:30
Zobacz profil
Post Re: Sytuacja polityczno-religijna w Rosji
JedenPost napisał(a):
humalog napisał(a):
Chociażby te słowa wykrzyczane w miejscu świętym:


Technicznie: raczej nie zostały tam wykrzyczane, klip powstał w ten sposób, że dźwięk został dodany do obrazu po fakcie, to co słychać, to nagranie, które powstało w domu czy gdzieś. Zdaje się, że w naszej prasie tylko w jednym obszerniejszym artykule (nie pamiętam w którym z pism) zwrócono na to uwagę.

Raczej i zdaje się nie zmienia faktu grubiaństwa i chamstwa zaprezentowanego w klipie, który poszedł w świat.


Śr sie 22, 2012 6:46

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Sytuacja polityczno-religijna w Rosji
2 lata za grubiaństwo i chamstwo? Grubo.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr sie 22, 2012 7:05
Zobacz profil
Post Re: Sytuacja polityczno-religijna w Rosji
JedenPost napisał(a):
2 lata za grubiaństwo i chamstwo? Grubo.

Grubo - ale jak na rzeczywistość Rosji normalne.


Śr sie 22, 2012 7:18

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Sytuacja polityczno-religijna w Rosji
Nie no, pewnie. Na tej zasadzie o wszystkim można powiedzieć, że jest normalne.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr sie 22, 2012 7:35
Zobacz profil
Post Re: Sytuacja polityczno-religijna w Rosji
Jak już pisałem wcześniej, kara jest zbyt surowa, ale należy pamietać, że to Rosja. Tam zawsze ciężko karano i to nie tylko za komuny, ale za cara też.
Z tego co wiem to Cerkiew prosiła o łagodny wymiar kary. Owszem nie reagowali na to, ze te "panienki" postawiono przed sądem. no bo dlaczego taki czyn miałby przejść bez echa?
Gdyby tak zbeszczeszczono synagogę lub opluto by jakiegoś Żyda, to "europejskie debile" plus "amerykańckie kretyny" wyliby dniami i nocami nad takim "haniebnym aktem antysemityzmu".
No cóż....kiedy chodzi o światynie chrześcijańskie lub o samych chrześcijan to jakoś ta "światowa pseudointeligencja" mordy nie rozewrze.

Dlaczego chrześcijaństwo ma pozwalac sobie ciągle pluś w twarz? Wiem, wiem....nadstaw drugi policzek..., ale trzeci i czwarty tez?

Mimo to nadal uważam, że jak na nasze standarty to kara jest zbyt surowa. Dla mnie wystarczyłby wyrok skazujący, oraz kilkaset godzin prac społecznych na rzecz jakiejs organizacji charytatywnej.

P.S. I tak dobrze, ze to chodzi o Rosje i Cerkiew...bo gdyby takie coą uczyniły w jakims meczecie np. w Arabii Saudyjskiej....to już by bez łbów chodziły. Mimo wszystko Rosja jest bardziej cywilizowana...


Śr sie 22, 2012 10:22
Post Re: Sytuacja polityczno-religijna w Rosji
Alus napisał(a):
Nie uważam, że shańbiła się udziałem w procesie - każda religia ma prawo i obowiązek bronić swoich miejsc kultu.
Dziewczyny miały duży wybór wybrania miejsca do protestu, ołtarz w żadnej świątyni napewno nie jest właściwym miejscem.
Zapłacą za głupotę i brak szacunku dla wiary rodaków.
Patrząc na to jak zachowywali sie niektórzy broniący dziewczyn, można odnieść wrażenie, że świat już totalnie głupieje - na Ukrainie gołe baby ścinają krzyż.....to też forma walki z reżimem Putina? :o


Alus napisał(a):
Grubo - ale jak na rzeczywistość Rosji normalne.

Czyli, Alus, przy takim Twoim stanowisku odnośnie miejsc czy przedmiotów (pamiętam Twoje zdanie odnośnie sytuacji z Nergalem) kultu, a także skoro z łatwością akceptujesz rzeczywistość danego kraju, rozumiem, że popierasz postępowanie zgodnie z prawem w przypadku tej 11-letniej chrześcijańskiej dziewczynki?
http://fakty.interia.pl/swiat/news/11-l ... nu,1833666


Śr sie 22, 2012 10:33
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL