Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 23, 2024 20:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 "Błękitna Polska", czy ta nowa partia ma rację bytu? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: "Błękitna Polska", czy ta nowa partia ma rację bytu?
Johnny99 napisał(a):
Jeżeli Polska ma być "Chrystusem Narodów", to musi rozpoznać w sobie ofiarę "niewinną".


Tyle, że niewinną nie jest, zatem żaden z Polski Chrystus, ergo: Mickiewicz oczy mydlił :) .

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lip 10, 2012 11:12
Zobacz profil
Post Re: "Błękitna Polska", czy ta nowa partia ma rację bytu?
Gdybym był katolikiem, do bym ostrożnie podchodził do mesjanizmu Mickiewicza. Właśnie mesjanizm Mickiewicza był na indeksie ksiąg zakazanych (w 1848r, Mickiewicz, "L'Église officielle et le messianisme." oraz "L'Église et le Messie.")


Wt lip 10, 2012 11:30
Post Re: "Błękitna Polska", czy ta nowa partia ma rację bytu?
Johnny99 napisał(a):
W całej historii chrześcijaństwa naśladowanie Chrystusa rozumiano jako potrzebę refleksji nad tym, czy postępuje się właściwie.

Ale czy postępowanie właściwe w tym przypadku to takie, które pozwoliłoby uniknać ofiary mającej przysłużyć się całej ludzkości? Czy Chrystus postąpiłby właściwie, gdyby zdołał uniknąć męki na krzyżu? Czy Polska w oczach zwolenników mesjanizmu postąpiłaby właściwie gdyby nie wzięła na siebie tych wszystkich klęsk i cierpień? Jaki jest zatem sens roztrząsania tego co doprowadziło do złożenia narodowej ofiary, skoro ma ona znaczenie metafizyczne?


Wt lip 10, 2012 11:32

Dołączył(a): N lip 01, 2012 21:27
Posty: 411
Post Re: "Błękitna Polska", czy ta nowa partia ma rację bytu?
Moim skromnym zdaniem, naród nie ma osobowości, więc nie można mu przypisywać jakiegoś zła czy dobra w znaczeniu moralnym.


Wt lip 10, 2012 11:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: "Błękitna Polska", czy ta nowa partia ma rację bytu?
mauger napisał(a):
Ale czy postępowanie właściwe w tym przypadku to takie, które pozwoliłoby uniknąć ofiary mającej przysłużyć się całej ludzkości?


Ale czy Mickiewicz opisywał ofiarę, która nawet się jeszcze nie zaczęła (i, generalnie, na razie jest super) i do której z jakiegoś powodu trzeba dążyć (pomimo, że jest super)? Czy raczej interpretował stan zastany?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lip 10, 2012 12:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: "Błękitna Polska", czy ta nowa partia ma rację bytu?
Interpretował błędnie stan zastany.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lip 10, 2012 12:29
Zobacz profil
Post Re: "Błękitna Polska", czy ta nowa partia ma rację bytu?
Johnny99 napisał(a):
Ale czy Mickiewicz opisywał ofiarę, która nawet się jeszcze nie zaczęła (i, generalnie, na razie jest super) i do której z jakiegoś powodu trzeba dążyć (pomimo, że jest super)? Czy raczej interpretował stan zastany?

Interpretował rzeczywistość w ten sposób, że analizowanie postępowania, które doprowadziło do takiego stanu rzeczy było bezcelowe. Najważniejsze było wypełnienie misji powierzonej narodowi przez Opatrzność.


Wt lip 10, 2012 12:40
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL