Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 5:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Nowoczesne pogrzeby w Wielkiej Brytanii 
Autor Wiadomość
Post 
Chaota napisał(a):
Spytajcie któregoś zmarłego


Marian Hemar
Majestat śmierci

Raz pewien zacny człowiek powiedział do trupa:
"Chcesz przyjść do mnie na obiad? Jaka ma być zupa?
Jakie wolisz pieczyste? Gdzie chcesz, abyś siedział?
Zagramy potem w szachy?"
.........................,,,,................Trup nie odpowiedział


Wt sty 16, 2007 19:03
Post 
Dla Ciebie groteska. Dla innych widać mniej.


Crosis


Wt sty 16, 2007 19:21
Post 
Dla mnie więcej groteski jest na naszych cmentarzach i pogrzebach. Nasze trumny za 5 tys zł, pomniki za 10 tys, które można oglądać na cemntarzach... to nasze podwórko. Gdzie Ty w tym widzisz refleksję? Dla mnie nowe sektory cmentarzy często wyglądają jak jarmakr... granity, złocone litery, dwumetrowe pomniki.


Crosis


Wt sty 16, 2007 19:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
E, tam, to wystrzeliwanie prochów, to nic nowego, to wymyślił już Sienkiewicz a dokładniej Kmicic ;)

Ale odnoszę wrażenie, że to wszytko po to by nie myśleć o śmierci.

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Wt sty 16, 2007 20:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
Dla mnie jest to róznica cywilizacyjna.
Na podstawie takze grzebania zwłok rozróżniamy kultury róznych ludów żujących na przestrzeni dziejow.
Te ludy które odnosza się z szacunkiem według swego zapatrywania na to jak chowac zmarłych, wcale nie musza czuć tego szacunku wobec obcych im metod pochówku najlizszych.Jak się okazuje.

Dobrze, że Kościół tutaj powiedział "nie".
Jestesmy zakorzenieni w cywilizacji łacińskiej i tutaj nie występuje o ile mi wiadomo robienie amuletów ze zwłok, albo innej biżuterii.

Nowatorskie pomysły mają swoje korzenie w obcej nam cywilizacji.
Pomysły te choć dzisiejsze sa , to jednak wywodza sie nie od nas.
Należałoby baczniej się przyjżeć temu co to za kultura i jakiej cywilizacji do nas puka.
Bysmy nie obudzili się z reką w nocniku, pośród dzikusów wierzących w jakieś zabobony...

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Wt sty 16, 2007 20:24
Zobacz profil
Post 
Mieszku, to nie są zabobowny, to nie jest robienie ze zwłok amuletów. To jest ułożenie pogrzebu pod kątem życia grzebanego.

A niby to, co u nas widzi się na cmentarzach, to jest zdrowe? Jakoś nikt z Was się do tego nie odniósł.


Crosis


Wt sty 16, 2007 20:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Crosis napisał(a):
Dla mnie więcej groteski jest na naszych cmentarzach i pogrzebach. Nasze trumny za 5 tys zł, pomniki za 10 tys, które można oglądać na cemntarzach... to nasze podwórko. Gdzie Ty w tym widzisz refleksję? Dla mnie nowe sektory cmentarzy często wyglądają jak jarmakr... granity, złocone litery, dwumetrowe pomniki.


Straszne. Granitowe płyty. Złocone Litery. Po prostu Sodoma i Gomora. Nie to co strzelanie ludzkimi szczątkami na wiwat.

Kropka napisał(a):
Ale odnoszę wrażenie, że to wszytko po to by nie myśleć o śmierci.


Mam dokładnie takie samo wrażenie. Jak się zrobi parodię pogrzebu to łatwiej nie traktować poważnie tematu śmierci.

_________________
www.onephoto.net


Wt sty 16, 2007 21:23
Zobacz profil
Post 
Parodia pogrzebu... ostatnio byłem na naszym pogrzebie. Nie wiem już więc, do czego mamy się odnosić.

Dialog dwóch kobiet:
" - A widzi Pani, jaka trumna.... to ze 5 tysięcy musiała kosztować.
- No. A jak ubrany... i zegarek na ręce.
Przerwa na odklepanie modlitwy.
- A jaki pomnik. Patrzy Pani, to z 8 tysięcy musiało pójść. Od razu podwójny, w granicie.
- Ah, a mąż mój niedaleko leży. Trzeba by mu zamiast tego starego nowy postawić, bo jak to tak przy tym będzie biednie wyglądać"

Nie nazwiesz tego parodią?

Paschalisie, nie oceniaj pomysłów innych, jesli nie wiesz, co mają w sercach w czasie ich realizacji. Nie wykluczaj refleksji w umyśle człowieka, tylko dlatego, że dla Ciebie nie ma tam dla niej miejsca. Bo możesz się bardzo zadziwić.


Crosis


Wt sty 16, 2007 21:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
I o czym ma ten dialog świadczyć? Chyba tylko o obu paniach.

I jasne, że można w różnych warunkach skłonić się do refleksji nad śmiercią. Tylko, że są zjawiska i zachowania, które wybitnie w tym przeszkadzają i do takich zaliczam robienie z pogrzebu prymitywnego kiczu. A jeśli przeszkadzają to obawiam się, że raczej ludzie nie uciekający przed tym problemem po prostu by na coś takiego nie wpadli. Bo śmierć nie tylko powinna budzić refleksję, ale też pewien szacunek i powinna wymuszać pewną godną postawę. Jeśli ktoś tej godnej postawy nie przyjmuje tylko robi sobie z pogrzebu kiczowate show to mam wątpliwości czy to rozumie.

Po prostu nie sądzę, żeby kicz szedł w parze z refleksją.

_________________
www.onephoto.net


Wt sty 16, 2007 21:37
Zobacz profil
Post 
Paschalisie, kicz jest to pojęcie względne. Nie wiesz jak taki pogrzeb z fajerwerkami wygląda. A jeśli ustawia się część osób, modlą się, w pewnym momencie ktoś przeszkolony odpala race. W niebo leci smuga, która potem w krótkim rozbłysku ginie. Nie ma strzelającego szampana. Nie ma okrzyków radości.

Czy to dla Ciebie taki kicz? Czy nie ma tam miejsca na refleksję?


Crosis


Wt sty 16, 2007 21:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Powtarzam. Mi nie chodzi o samo używanie fajerwerków, ale o wystrzeliwanie w powietrze czyichś szczątków. A to jest już moim zdaniem poważne wypaczenie powagi pogrzebu i szacunku dla zmarłego.

_________________
www.onephoto.net


Wt sty 16, 2007 22:31
Zobacz profil
Post 
Twoja wola... dla mnie nie. Wszystko zależy od nastawienia ludzi, którzy w takim pogrzebie uczestniczą.


Crosis


Wt sty 16, 2007 23:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
A gesty i zachowania o tym nastawieniu świadczą.

_________________
www.onephoto.net


Wt sty 16, 2007 23:18
Zobacz profil
Post 
Gesty - a widziałeś jakieś? Czy oni wg Ciebie się tam śmieją? Skaczą? tańczą? Liczy się to, co mają w sercach.

Tylko, że Ty piszesz jakby z góry nie mieli tam nic związanego z szacunkiem dla zmarłego.


Crosis


Wt sty 16, 2007 23:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Przeczytaj to:

Cytuj:
Śmierć człowieka zawsze jest smutna. Musimy go opłakiwać, ale powinniśmy mieć możliwość także jego uczczenia - mówi dyrektor firmy Fergus Jamieson. Zdaniem protestanckiego pastora Iana Morrisa, fajerwerki "uwalniają ludzi od lęku przed śmiercią".


Czyli już sam pomysłodawca odpowiedział ci po co wystrzeliwać zmarłego w powietrze. Aby uwolnić ludzi od lęku przed śmiercią. Nic dodać, nic ująć.

_________________
www.onephoto.net


Wt sty 16, 2007 23:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL