Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 1:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Nowoczesne pogrzeby w Wielkiej Brytanii 
Autor Wiadomość
Post Nowoczesne pogrzeby w Wielkiej Brytanii
Duchowni Kościoła anglikańskiego pragną zmodernizować ceremonie pogrzebowe, wożąc trumnę motocyklem lub wystrzeliwując prochy zmarłego w powietrze przy pomocy ogni sztucznych - informuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

Nowe pomysły na unowocześnienie pogrzebów zgodnie z duchem czasów zostaną zaprezentowane na "wystawie zasobów chrześcijańskich" w Exeter w dniach 25-27 stycznia.

Kościoły powinny zdać sobie sprawę, że pogrzeby nie mogą się opierać na samej wierze, lecz powinny także odpowiadać stylowi życia - twierdzi pastor Paul Sinclair, założyciel firmy Motocyklowe Pogrzeby. Jeśli ktoś jeździł podczas wojny motocyklem i po powrocie do domu był wierny motocyklom do końca życia, wiezienie jego trumny czterokołowym karawanem oznacza całkowite zignorowanie jego stylu życia.

Firma Fajerwerki w Niebie nad Nami zorganizowała już 30 pogrzebów, podczas których wystrzelono w powietrze prochy zmarłego przy użyciu ogni sztucznych. Koszt wynosi od 900 do 1800 funtów. Śmierć człowieka zawsze jest smutna. Musimy go opłakiwać, ale powinniśmy mieć możliwość także jego uczczenia - mówi dyrektor firmy Fergus Jamieson. Zdaniem protestanckiego pastora Iana Morrisa, fajerwerki "uwalniają ludzi od lęku przed śmiercią".

Na razie Kościół anglikański zakazuje prezentowania na cmentarzu filmów wideo, ale - jak twierdzi dyrektor amerykańskiej firmy produkującej specjalne filmy wideo o zmarłych do wyświetlania na nagrobku Sergio Aquirre - powinno się to "z czasem" zmienić.

źródło www.wp.pl


Pn sty 15, 2007 15:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Od lęku przed śmiercią uwalnia wiara, nie fajerwerki...
Przeciw sposobom wożenia trumny chocby i rowerem nic nie mam - przeciw wystrzeliwaniu prochów w powietrze już tak.
Proponuję ten tekst

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pn sty 15, 2007 16:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Mnie to jakoś szczególnie nie dziwi. Ludzie parodiują problem śmierci, nawet przekraczając granicę dobrego smaku, po to by nie musieli traktować go poważnie. Prymitywna kicz jest zawsze wygodniejsza od zadumy nad grobem zmarłego. :?

_________________
www.onephoto.net


Pn sty 15, 2007 17:43
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Duchowni Kościoła anglikańskiego pragną zmodernizować ceremonie pogrzebowe, wożąc trumnę motocyklem lub wystrzeliwując prochy zmarłego w powietrze przy pomocy ogni sztucznych - informuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph".


Wożenie trumny motocyklem i wystrzeliwanie prochów zmarłego w powietrze to absurd i brak szacunku.
Rozumiem jednak kremację i zgodziłbym się na nią.W hymnie Św.Pawła jest to wspomniane:"I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał " (1 Kor 13, 3)


Pn sty 15, 2007 18:12

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Sposób przeniesienai trumny uważam akurat za ostatniorzędny, byle by był godny
Co do reszty pomysłów... cóż, Zachód coraz bardziej wariuje


Pn sty 15, 2007 18:17
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Śmierć człowieka zawsze jest smutna. Musimy go opłakiwać, ale powinniśmy mieć możliwość także jego uczczenia - mówi dyrektor firmy Fergus Jamieson. Zdaniem protestanckiego pastora Iana Morrisa, fajerwerki "uwalniają ludzi od lęku przed śmiercią".


Kontrowersyjny jest ten pomysł.I jeszcze zaproponowany przez duchownego,bo mowa o pastorze.Nie uczci się fajerwerkami,ale w inny właściwy sposób.Tu jednak trzeba pamiętać,że mamy na myśli protestantów.Nie wiem,czy u protestantów są msze za zmarłych takie jak u nas.Poproszę o wypowiedź jakiegoś protestanta.


Pn sty 15, 2007 18:24
Post 
Wydaje mi się, że nie ma u protestantów mszy za zmarłych gdyż nie wierzą oni w czyściec, po co więc msze?

Dla mnie tym pomysłem powinny się zainteresować władze sanitarne czy ktoś w tym rodzaju...

Przecież te wystrzelone prochy potem opadają i ludzie nimi oddychają :-|
Blee


Pn sty 15, 2007 18:52
Post 
Niekoniecznie. Temperatura eksplozji fajerwerku jest niezwykle wysoka, dość powiedzieć, że źle odpalony fajerwerk mojemu koledze stopił (właściwie to niektórych prawie nie było :P) metalowe części w zapalniczce (piezoelektryczna, odpalana z daleka). Prochy prawie na pewno ulegną spaleniu.

A mi się te oba pomysły podobają. Ale ja kocham eksplozje :D Wiezienie motorem trumny to honorowanie stylu życia, a wysadzenie prochów już nie? Uwierzcie mi, znam wielu ludzi, którzy bardzo by chcieli właśnie tak zostać "pogrzebanie". ta ostatnia eksplozja, jak wystrzelenie do życia pośmiertnego (lub wstrzelenia w następne wcielenie). Poza tym moim zdaniem za dużą wagę przywiązują tu niektórzy do tzw. "szacunku wobec zmarłego". To jest martwe ciało, ok. Nie należy z nim robić pewnych rzeczy ale moim zdaniem coś takiego jak wysadzenie albo przerobienie na klejnot nie jest niczym złym. Spytajcie któregoś zmarłego czy go to obraża :lol:


Wt sty 16, 2007 11:59
Post 
To wychodzi na to, że przerabianie zwłok na mydło było jednak nowatorskie i wyprzedzilo swoją epokę... :-(

Dla mnie to jakieś załosne próby oswojenia smierci...Chociaż prawdą jest, że jak się czasmi widzi wielość gatunków robaków cmentarnych to az się człowiekowi niedobrze robi, ze takie małe ohydztwa bedą po nim łazić...


Wt sty 16, 2007 13:07
Post 
Co do tego co grzebiemy - ja na pewno poddam się kremacji. To tak OT.

Co zaś do reszty: marynarzy długo grzebano w morzu, teraz też morza i oceany są grobami setek tysięcy ludzi. Niektórych moich przyjaciół zresztą też.

Dla mnie taki pogrzeb ma sens. To, jak człowiek żył powinno mieć wg mnie znaczenie w tym, jak był pogrzebany, oczywiście jeśli sam wyraził taką chęć, zgodę itd. Bo mi osobiście zwisa i powiewa jak zostanę pogrzebany. Byleby była kremacja.

@Teresse: dla mnie istnieje różnica pomiędzy wystrzeleniem prochów fajerwerkami, a zrobieniem mydła. Różnica jest o tyle kolosalna, że, jak napisał Chaota: prochy w temperaturze fajerweków się spalą. A co do oddychania nimi: jakoś cmentarze nie przeszkadzają Ci pić wody, prawda?

@Eire: Twój cytat jest wyjęty z kontekstu i nie o to autorowi tam chodziło. Nie chodziło mu bowiem ani o pogrzeb, ani o sam fakt pogrzebu - jakbyś dokładnie przeczytał całość przekonałbyś się, że chodzi o to, jak mało człowiek bez miłości znaczy. Ten utwór dotyczy miłości, a nie pogrzebów.

Oczywiście należy pamiętać o granicach dobrego smaku - jeśli ktoś był nudystą, nie wyobrażam sobie przewożenia nagich zwłok, chyba, że w zakrytej trumnie.


Crosis


Wt sty 16, 2007 13:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Crosis napisał(a):
marynarzy długo grzebano w morzu, teraz też morza i oceany są grobami setek tysięcy ludzi. Niektórych moich przyjaciół zresztą też.

Dla mnie taki pogrzeb ma sens. To, jak człowiek żył powinno mieć wg mnie znaczenie w tym, jak był pogrzebany, oczywiście jeśli sam wyraził taką chęć, zgodę itd. Bo mi osobiście zwisa i powiewa jak zostanę pogrzebany. Byleby była kremacja.

(...)

Oczywiście należy pamiętać o granicach dobrego smaku - jeśli ktoś był nudystą, nie wyobrażam sobie przewożenia nagich zwłok, chyba, że w zakrytej trumnie.


No właśnie. I pytanie czy granic dobrego smaku nie przekracza wystrzeliwanie czyichś prochów w powietrze dla picu i efektu. Bo dla mnie tak, nawet jeśli zmarłemu by to odpowiadało. Po prostu w takim przypadku kicz, zastępuje szacunek dla zmarłego i refleksję nad samą śmiercią. :?

_________________
www.onephoto.net


Wt sty 16, 2007 16:19
Zobacz profil
Post Re: Nowoczesne pogrzeby w Wielkiej Brytanii
Teresse napisał(a):
Duchowni Kościoła anglikańskiego...


Zgodnie z prawdą i stanem faktycznym winno być napisane: Świeccy pastorzy z anglikańskiej wspólnoty eklezjalnej...


Wt sty 16, 2007 18:55
Post 
Paschalis - refleksja nad śmiercią nie jest obowiązkowa.

Poza tym dlaczego wg Ciebie ogranicza to refleksję nad śmiercią?

Dla mnie wystrzelenie z fajerwerkami prochów kogoś, kto całe życie np fajerwerki produkował, poświęcił się im, ucznił z nich sztukę jest jak najbardziej refleksyjne. Oto człowiek umiera, a ostatnimi rzeczami, jakie mu towarzyszą, są fajerwerki. Owoc jego pracy, pasja jego życia. To, że Tobie fajerweki kojarzą się tylko z sylwestrem, czyli z pompą i picem, nie znaczy, że dla innych ludzi, których bliski znika właśnie w rozbłyskach, nie jest to refleksyjne.


Crosis


Wt sty 16, 2007 18:57
Post 
Crosis napisał(a):
Dla mnie wystrzelenie z fajerwerkami prochów kogoś, kto całe życie np fajerwerki produkował, poświęcił się im, ucznił z nich sztukę jest jak najbardziej refleksyjne. Oto człowiek umiera, a ostatnimi rzeczami, jakie mu towarzyszą, są fajerwerki.


Hmm... A co byś zrobił z prochami producenta przypraw kuchennych? Albo aptekarza? Że nie wspomnę o ginekologu...


Wt sty 16, 2007 19:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Crosis: Gotów byłbym się z tym zgodzić gdyby w imię pamięci po tym bliskim np. wystrzelili fajerwerki. Ale wystrzeliwanie prochów zmarłego w powietrze to już jest groteska.

_________________
www.onephoto.net


Wt sty 16, 2007 19:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL