Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Nowoczesne pogrzeby w Wielkiej Brytanii 
Autor Wiadomość
Post 
Filippiarzu, smutek nie oznacza rozpaczy.
Smutek po smierci bliskiej osoby jest czyms calkiem noramlnym i ludzkim. Smucila sie Maryja po smierci Jezusa, smucily sie Marii i Marta po smierci Lazarza, zreszta sam Jezus zaplakl jak ujrzal zmarlego przyjaciela. Prosze przeczytaj ten fragment Ewangelii wg. sw .Jana

Lecz gdy Maria przyszła tam, gdzie był Jezus i ujrzała go, padła mu do nóg, mówiąc do niego: Panie, gdybyś tu był, nie byłby umarł mój brat. Jezus tedy, widząc ją płaczącą i płaczących Żydów, którzy z nią przyszli, rozrzewnił się w duchu i wzruszył się, i rzekł: Gdzie go położyliście? Rzekli do niego: Panie, pójdź i zobacz.

I zapłakał Jezus. Rzekli więc Żydzi: Patrz, jak go miłował. A niektórzy z nich mówili: Nie mógł ten, który ślepemu otworzył oczy, uczynić, aby i ten nie umarł? Jezus znowu rozrzewniwszy się w sobie, poszedł do grobu; była tam pieczara, u której wejścia leżał kamień. Rzekł Jezus: Usuńcie ten kamień. Rzekła mu Marta, siostra umarłego: Panie! Już cuchnie, bo już jest czwarty dzień w grobie. Rzekł jej Jezus: Czyż ci nie powiedziałem, że, jeśli uwierzysz, oglądać będziesz chwałę Bożą? Usunęli więc kamień, gdzie leżał umarły. A Jezus, wzniósłszy oczy w górę, rzekł: Ojcze, dziękuję ci, żeś mnie wysłuchał. A Ja wiedziałem, że mnie zawsze wysłuchujesz, ale powiedziałem to ze względu na lud stojący wkoło, aby uwierzyli, żeś Ty mnie posłał.


Śr sty 17, 2007 17:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
Dextimus napisał(a):
Kropka napisał(a):
Crosis, to dokładnie tak jak coraz częściej z I Komunią Świętą, czy ślubem. Nie widzą tego, co najważniejsze, tylko skupiają sie na otoczce. Sukienka kuminijna prawie jak śulbna i obowiązkowo wypasiony komputer jako prezent komunijny


A dlaczego sukienka do Pierwszej Komunii nie ma być elegancka i ładna? Mój syn poszedł w eleganckim garniturze (mimo iż ksiądz proboszcz zachęcał do zakupu zgrzebnej alby) kupionym za niewielkie pieniądze, a w prezencie od rodziców dostał egzemplarz Pisma Świętego x. Wujka (reprint wydania z 1962 r. z imprimatur Bpa Karola Wojtyły) z dedykacją naszego metropolity - JE Abpa Damiana Zimonia, którą uzyskałem osobiście. No, ale ja jestem - jak wiadomo - lefebvrysta, a nie "katolik w pełnej łączności". Ci kupują komputer z modemem.


Piękny prezent :), a w mojej wypowiedzi chodziło mi właśnie o to o czym piszesz. Tak się składa :D

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Śr sty 17, 2007 18:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
A żeby nie było, że nie na temat ;)

Zarówno, jeżeli chodzi o ślub, Komunię, czy pogrzeb forma nie powinna przesłaniać treści. Istoty sprawy.

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Śr sty 17, 2007 18:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Dokładnie tak, forma powinna pomagać w ukazaniu odpowiedniej treści i na tym się skupiać. Najgorsze co może być to forma przesłaniająca prawdziwe znaczenie pogrzebu.

_________________
www.onephoto.net


Śr sty 17, 2007 19:39
Zobacz profil
Post 
Radio Orła napisał:
Cytuj:
Napisał Agnieszka Ząbecka
Tuesday, 16 January 2007

Przedstawiciele Kościoła anglikańskiego chcą zmodernizować ceremonie pogrzebowe.
Nowe zasady pochówku pozwalałyby na wystrzeliwanie prochów zmarłego w powietrze przy pomocy sztucznych ogni lub na transport trumny motocyklem – poinformował wczoraj brytyjski dziennik "Daily Telegraph". Jak twierdzą duchowni, Kościoły powinny zdać sobie sprawę, że pogrzeby nie mogą się opierać na samej wierze,
lecz powinny także odpowiadać stylowi życia.
Dotychczas zorganizowano już 30 nowatorskich pogrzebów.

Koszt takiego przedsięwzięcia wynosi od 900 do 1800 funtów.Nowe pomysły na unowocześnienie pogrzebów zgodnie z duchem czasów zostaną zaprezentowane na "wystawie zasobów chrześcijańskich", która odbędzie się w Exeter pod koniec stycznia.
Czy Anglicy pójdą śladami Amerykanów, którzy wyświetlają na nagrobkach filmy o zmarłych? – czas pokaże.


Śr sty 17, 2007 19:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 16:46
Posty: 738
Post 
Nie wyobrażam sobie żeby moje ciało leżało w zimnym kamiennym grobie , rozkładało się, żeby resztki ze mnie zajadały robaki..... Nie chcę leżeć w ziemi tylko dlatego, że taka jest w Polsce tradycja.
Nie chcę też żeby na mój grób przychodzili ludzie ,płakali i pamiętali, że umarłam, że leżę tam gdzie nie chcę, kładli znicze i kwiaty bo tak wypada i marzli w dniu 1 listopada.
Na pewno chcę zostać poddana po śmierci kremacji.
A gdyby komuś się udało spełnić moje marzenie i rozsypać moje prochy w górach, które kocham - to byłabym wiecznie szczęśliwa :)
Mam nadzieję, że zanim umrę przepisy o grzebaniu zwłok ulegną zmianie i wykonawca mojego testamentu będzie mógł go spokojnie wypełnić.


Co do fajerwerków – nie wiem, to chyba takie jakieś przymusowe „radosne przeżycie” dla rodziny pogrążonej w smutku po śmierci bliskiego. Chyba to byłby rzeczywiście żart z pogrzebu.
Ale gdy taka ostatnia wola zmarłego , a prawo pozwalałoby to rodzina miałaby niezły dylemat.....

_________________
zielony anioł


Śr sty 17, 2007 20:33
Zobacz profil
Post 
Mnie podobały się słowa, które powiedziała św. Monika czując zbliżającą się śmierć...
"Nie troszczcie się o to, gdzie pochowacie moje ciało,to nie ma żadnego znaczenia; o jedno was proszę módlcie się za mnie po smierci..." Cytuję z pamięci :)

W sumie takie powinno być podejście chrześcijańskie...Bo nas juz w tym ciele nie bedzie...Niech sobie więc robaczki poucztują... :-)


Cz sty 18, 2007 0:21
Post 
Zgadzam się z Teresse.Nasza dusza opuści to ciało a w Niebie otrzyma nowe - ciało uwielbione.Najważniejsza jest modlitwa.

Co do pogrzebów w U.K.Lepsza byłaby kremacja niż fajerwerki.Fajerwerki są nie na miejscu.Tak sądzę.


So mar 10, 2007 21:02

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: / nowoczesne pogrzeby
Mieszek napisał(a):
Dla mnie jest to róznica cywilizacyjna.
(...) Jestesmy zakorzenieni w cywilizacji łacińskiej i tutaj nie występuje o ile mi wiadomo robienie amuletów ze zwłok, albo innej biżuterii.

Nowatorskie pomysły mają swoje korzenie w obcej nam cywilizacji.
Pomysły te choć dzisiejsze sa , to jednak wywodza sie nie od nas.
Należałoby baczniej się przyjżeć temu co to za kultura i jakiej cywilizacji do nas puka.
Bysmy nie obudzili się z reką w nocniku, pośród dzikusów wierzących w jakieś zabobony...

A jednak już to się dzieje i u nas ...
Nasunęła mi się taka myśl w związku z pewnym "państwowym pogrzebem".
Te państwowo-religijne uroczystości, które zaczynają również być widoczne na pogrzebach, trącą pogaństwem.
A dlaczego dopuszcza się nadużycia liturgiczne i nierespektowanie kościelnych przepisów?
Chyba tylko z tzw. względów praktycznyah.
Np. Msza św. pogrzebowa przy urnie może być sprawowana w wyjątkowych przypadkach.
A jednak ktoś się zgadza na te "względy praktyczne" ...

Innym wyraźnym nagięciem obowiązujących przepisów kościelnych http://episkopat.pl/list-pasterski-epis ... -kremacji/ jest samo ustawienie urny:
"Podczas obrzędu liturgicznego pogrzebu, po kremacji, urnę stawia się przed prezbiterium na stoliku nakrytym fioletowym kirem obok zapalonego paschału."
A tu: urna ustawiona w prezbiterium, a kościół został obstrojony wizerunkami Zmarłej - tak można było wywnioskować z foto-relacji zamieszczonych w internecie.
I niby czym jest ta "pośmiertna wyprawka z likierem miętowym i ptaszkiem do gwizdania"?
A tłum celebrytów i tzw. ludzi kultury zachowuje się jak na pikniku (znany aktor udziela wywiadu, żując gumę).


Śr mar 01, 2017 21:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL