Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 19:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Co słychać w Sejmie? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Co słychać w Sejmie?
spróbuję tutaj, do akceptacji moderacji.

Czy uważacie, że Sejm RP powinien przyjąć uchwałę o kanonizacji JP2 o następującej treści:

"W przeddzień kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, Głowy Kościoła Powszechnego i Wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swoją radość i wdzięczność z powodu tego historycznego wydarzenia. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża nadzieję, że kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II będzie dla wszystkich Polaków okazją do radosnego i solidarnego świętowania, a także zachętą do głębszego poznania Jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz do podejmowania i kontynuowania Jego dzieła. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do wszystkich członków narodowej wspólnoty o godne uczczenie tego wydarzenia"
(sklejałem z kilku fragmentów, nie znalazłem całości jakoś nigdzie...)

Zdaniem prof. Hartmana, przyjęcie takiej uchwały godzi w rozdział Kościoła i Państwa, który gwarantuje Konstytucja RP. Kanonizacja jest wydarzeniem stricte religijnym, i dotyczy jednej , jedynej religii, tak więc takie "promowanie" jej przez Sejm RP jest niedopuszczalne. Tym bardziej, że marszałkini Sejmu wyraziła głośno nadzieję, iż uchwała zostanie przyjęta jednogłośnie czym wywarła pewien nacisk na posłów (z efektem chyba raczej przeciwnym).

Co sądzicie o całej sprawie?



Czy taki wpis umieszczony w wątku o kanonizacji JP2 jest trollowaniem??

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt kwi 22, 2014 22:08
Zobacz profil
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami.
No to scisle biorac, wpis o uniewaznieniu malzenstw mial sie NIJAK do tematu tego watku.

A w sprawie uchwaly w zwaizku z kanonizacja papieza, to ja osobiscie uwazam, ze swiatly czlowiek dobrej woli potrafi uznac czyjes zaslugi, niezaleznie od roznicy swiatopogladow.
Dlatego nie ma specjalnie sensu dyskutowac o tym, czy poslowie powinni, czy nie powinni.
Bo ludzie dobrej woli wiedza, ze nikomu taka uchwala by nie zaszkodzila, a reszta by wlasnie zasmiecila watek.


Śr kwi 23, 2014 10:16
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami.
@Jajko, to sobie wyobraz, ze Jan Pawel II byl myslicielem o niesprecyzowanym swiatopogladzie, ktorego idee byly uznane przez naukowcow na swiecie i teraz dostaje jakies wielkie miedzynarodowe odznaczenie.
Oczywiscie nasz Sejm ma to zignorowac? Bo?

A uniewaznienie malzenstwa ma sie nijak do tematu wartosci modlitwy wstawienniczej. I zadna pomoca nie bylo.


Śr kwi 23, 2014 10:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami.
Nikt chyba nie ma nic przeciwko uchwale uznającej JP2 za wielkiego człowieka, którym niewątpliwie był. Jednak Sejm chce podjąć uchwałę z okazji wydarzenia stricte religijnego, które nie skupia się na zasługach Karola Wojtyły jako człowieka w odzyskaniu niepodległości przez Polskę, ale na zupełnie innych kwestiach. Dlaczego niby Sejm ma wyrażać radość i wdzięczność z powodu tego, że ktokolwiek został uznany za świętego??? Rozumiem radość i wdzięczność za udział w obaleniu komunizmu, ale za to, że pewien Kościół "potwierdza fakt" iż Karol Wojtyła jest w niebie???? Toż to absurd!


Unieważnienie małżeństwa było pokazaniem INNEGO WYJŚCIA z sytuacji. Nie należy patrzeć na czyjeś problemy zbyt wąsko. Jeśli ktoś nie pomyślał o innym rozwiązaniu problemu, można mu to rozwiązanie podpowiedzieć. Czy nie? Bo nie po linii?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr kwi 23, 2014 10:52
Zobacz profil
Post Re: Co słychać w Sejmie?
A ustanowienie tego roku rokiem św. Jana z Dukli Ci nie przeszkadzało?... To bardzo podobne wydarzenie.

"6 grudnia 2013 r. Sejm przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2014 rokiem św. Jana z Dukli. W głosowaniu wzięło udział 390 posłów, 42 było przeciwnych, zaledwie 18 wstrzymało się od głosu."


Śr kwi 23, 2014 11:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Co słychać w Sejmie?
Nie wiedziałem o tym. Ale to niemal to samo, choć wyrażenie radości i wdzięczności za papieża w niebie jest nieco większego kalibru jednak.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr kwi 23, 2014 11:41
Zobacz profil
Post Re: Co słychać w Sejmie?
Jako neutralny swiatopogladowo i tolerancyjny dla wszelakich odmiennosci, zapomnij czym jest kanonizacja dla katolikow i tlumacz to sobie jak "szczegolne wyroznienie".

Uwazasz ze Jan Pawel II na zadne wyroznienia nie zasluguje, a jak ktos mu chce jakies dac, to nalezy przypomniec, ze Polacy sa innego zdania? Bo?


Śr kwi 23, 2014 11:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Co słychać w Sejmie?
Jajko napisał(a):
Zdaniem prof. Hartmana, przyjęcie takiej uchwały godzi w rozdział Kościoła i Państwa,



A wiadomo, zdanie prof. Hartmana, jako mianowanego w "FiM" niedawno "przywódcy polskich ateistów" jest święte. :roll:

A kto by w nie wątpił, temu anathema sit :mrgreen:

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Śr kwi 23, 2014 11:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Co słychać w Sejmie?
Kael napisał(a):
Jako neutralny swiatopogladowo i tolerancyjny dla wszelakich odmiennosci, zapomnij czym jest kanonizacja dla katolikow i tlumacz to sobie jak "szczegolne wyroznienie".

Uwazasz ze Jan Pawel II na zadne wyroznienia nie zasluguje, a jak ktos mu chce jakies dac, to nalezy przypomniec, ze Polacy sa innego zdania? Bo?


ZAsługuje. Niech więc posłowie, jeśli już muszą poświęcać czas na takie uchwały zamiast ustalać prawo itd itp zrobią to tak, by nie było kontrowersji i żeby nikt nie musiał o niczym zapominać. No bo teraz to komu Sejm niby wdzięczność okazuje za wniebowzięcie JP2? Kościołowi? Jezusowi??

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr kwi 23, 2014 11:51
Zobacz profil
Post Re: Co słychać w Sejmie?
Moim zdaniem powinno się poprawić "Powszechnego" na "Rzymsko-Katolickiego". Wtedy będzie si. W tej formie Sejm stwierdza, że KRK jest Kościołem Powszechnym - opinia, którą nie wszyscy Polacy podzielają.
Jajko napisał(a):
wniebowzięcie JP2?
?


Śr kwi 23, 2014 11:52
Post Re: Co słychać w Sejmie?
@Jajko, a moze po prostu przyznaje, ze Jan Pawel II na wyroznienie (jak by je nie zwal) zasluzyl i cieszy sie z niego? Bo to Polak zostal wyrozniony?

Jak widzisz po wpisie zefcia, mozna sie czepiac takze innych sformulowan w tej uchwale...


Śr kwi 23, 2014 11:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Co słychać w Sejmie?
No to wniebowstąpienie, nie wiem jak to się fachowo nazywa, że JP2 jest już w niebie.

A o Kościele Powszechnym też miałem zamiar napisać, ale zefciu mnie ubiegł. Sformułowanie nader niezręczne i sugerujące...

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr kwi 23, 2014 11:55
Zobacz profil
Post Re: Co słychać w Sejmie?
@Jajko, ty naprawde wychowales sie na pustyni i nie wiesz czym jest kanonizacja?
Moze nie kompromituj sie i uzyaj po prostu tego slowa. Wtedy wyglada to tak, jakbys wiedzial o czym piszesz...
Bo na razie wychodzi na to, ze oburzasz sie na cos, czego nie rozumiesz. Ale moze ci o to chodzi, zeby to pokazac?


Śr kwi 23, 2014 11:59
Post Re: Co słychać w Sejmie?
Jajko napisał(a):
No to wniebowstąpienie, nie wiem jak to się fachowo nazywa
To co Sejm czci, to się fachowo nazywa kanonizacja. Przecież to słowo się pojawia w deklaracji, więc nie rozumiem, dlaczego "nie wiesz".
Cytuj:
że JP2 jest już w niebie.
Nie - Sejm nie czci tego, że JP2 jest w niebie. Sejm czci, że KRK uznał Polaka za godnego kultu powszechnego.
Cytuj:
A o Kościele Powszechnym też miałem zamiar napisać
Ale nie napisałem, tylko coś bredziłem o jakimś wniebowzięciu, które sobie z palca wyssałem.


Śr kwi 23, 2014 12:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Co słychać w Sejmie?
KOMU sejm wyraża wdzięczność (wg proponowanych słów uchwały)? Bo nie wiem? A Wy?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr kwi 23, 2014 12:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL