Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 20:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14508 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539 ... 968  Następna strona
 Przegląd prasy i Aktualności 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Swoją drogą, czy popracowanie nad akcentem to jest jakieś niebotyczne wyzwanie?

Jak ich obu słyszę, to mnie w uszy kłuje. Z przerwami na momenty, w których chce mi się śmiać. Duda nie może w miarę płynnie wydukać, o co mu chodzi, a gdy już Morawiecki czyta "through", jakby po polsku "tru", to tylko pozostaje zapytać, kto go uczył, aby móc go pomścić.

I dla wyjaśnienia, mój akcent też nie jest doskonały ale ja nie próbuję wypowiadać się przed kamerą do zachodnich mediów. Gdybym musiał, najpierw znalazłbym sobie odpowiedniego nauczyciela i porządnie trenował aż do skutku. Angielski nie wymaga koniecznie nauki od dziecka, jak choćby podobno francuskie "r".

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt sty 26, 2018 18:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
kosiarz1 napisał(a):
Czyli Warzecha jednak nie napisał, o czym pisałeś, lub źle go zrozumiałeś.


Ależ napisał.

Cytuj:
Wolność osobista? Czyli hejlowanie w lesie, na prywatnej imprezce to ok?


Nie, hejlowanie jest objawem poważnych problemów psychicznych. Wszystko jedno czy prywatne czy publiczne.

Cytuj:
Czy poszanowanie prywatności? Takze ma byc nieograniczone...


Nie, nie ma być nieograniczone. Nigdy nie pisałem, że ma być nieograniczone.

Cytuj:
Nieraz wydaje sie, ze nie wiesz o czym piszesz.


I wzajemnie.

Soul33 napisał(a):
Swoją drogą, czy popracowanie nad akcentem to jest jakieś niebotyczne wyzwanie?


Dla wielu ludzi tak, z różnych powodów. Przy czym warto pamiętać, że ludzie pochodzący z krajów zachodnich nie mają z tym problemu i nie widzą nic zdrożnego w mówieniu po angielsku np. z niemieckim akcentem. A Francuzi to już w ogóle totalny koszmar pod tym względem - dla wielu z nich angielskie reguły wymowy zdają się kompletnie nie istnieć.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt sty 26, 2018 18:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Soul napisal :
"Angielski nie wymaga koniecznie nauki od dziecka, jak choćby podobno francuskie "r"."

Alez wymaga, nigdy nie osiagniesz tego samego pronunciation co native speakers, nawet jesli zyjesz w kraju anglojezycznym od 5r zycia. Te pierwsze lata sa krytyczne A juz nasz polski akcent jest naprawde w angielskim tragiczny.
Skreca mnie jak slysze siebie samego, jako ze tak naprawde wymowy angielskiego uczylem sie zaraz przed czterdziestka. Dzieci niejednokrotnie kulaja sie ze smiechu jak cos z zona powiemy, specjalnie urodzona tu corka.
I to wszystko mimo czytania gory anglojezycznej literatury, codziennego pisania i to w jez technicznym czy medycznym. Na szczescie w Kanadzie jest tylu imigrantow, ze nikt na akcent uwagi nie zwraca.


Pt sty 26, 2018 19:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Proponuje posluchac 5 min prawidlowego kanadyjskiego angielskiego w wykonaniu mego kolegi Ricka Harrett, z ktorym dzielimy wspolne hobby - odbudowe i jazde na angielskich motocyklach z lat 50 - 70 ubieglego wieku :

https://www.youtube.com/watch?v=q-b6v9rvIaI

Poemat o zolnierzach kanadyjskich w I wojnie swiatowej.


Pt sty 26, 2018 19:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Brzmi bardzo fajnie. Ale umknęło mi, co chciałeś tym przykładem przekazać.

subadam napisał(a):
Te pierwsze lata sa krytyczne A juz nasz polski akcent jest naprawde w angielskim tragiczny.

Gdy ktoś wymawia r po polsku i th jak polskie t, to jest jakiś koszmar. Można jednak nauczyć się lepiej bez wielkich trudności. Nie chodzi mi o doskonałość ale znośny wydźwięk bez rażących błędów.

subadam napisał(a):
I to wszystko mimo czytania gory anglojezycznej literatury, codziennego pisania i to w jez technicznym czy medycznym.

Co ma czytanie i pisanie do akcentu?

Ja mam na myśli naukę ze specjalistą od nauki wymowy. Kimś w rodzaju logopedy, który w tym się specjalizuje.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt sty 26, 2018 22:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Przykladem chcialem pokazac poprawny angielski.
Co do nauki ze specjalista od wymowy, to masz racje ze raczej jest to opcja dla ludzi ktorzy ta wymowa pracuja biorac pod uwage koszta.


Pt sty 26, 2018 22:44
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Słychać odmienny akcent niż w USA, GB, Australii, Szkocji i Irlandii. Choć ja bym nie poznał, że to kanadyjski i szukałbym w kierunku... nie jestem pewien, chyba irlandzkiego.

Przyznam, że nie wiem, jakie są koszty nauki akcentu. Tym bardziej w Kanadzie.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt sty 26, 2018 23:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Soul33 napisał(a):
Gdy ktoś wymawia r po polsku i th jak polskie t, to jest jakiś koszmar. Można jednak nauczyć się lepiej bez wielkich trudności.


Można, ale po co? Na zachodzie raczej nie mają z tym problemu. Ważne żeby być zrozumiałym. Zresztą angielski to specyficzny język, o charakterze międzynarodowym. Wykształciło się już tyle akcentów i odmian, że właściwie na dobrą sprawę nie wiadomo, co to znaczy "poprawna" angielska wymowa. Czy np. Amerykanie mówią po angielsku "poprawnie"? Przecież ich wymowa jest bardzo znacząco różna od tradycyjnie angielskiej. Na zachodzie powszechny jest pogląd, że nie ma już sensu utrzymywać, iż istnieje jakiś jeden obowiązujący kanon mówienia po angielsku - ten język należy do całego świata i każdy ma prawo z niego korzystać tak, jak uważa, byle tylko inni mogli go zrozumieć. Polski akcent języka angielskiego jest więc tak samo uprawniony, jak np. amerykański, szkocki czy francuski.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So sty 27, 2018 10:51
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Pogląd teoretyczny nie ma znaczenia. Większość ludzi, gdy słyszy, że ktoś ewidentnie kaleczy język odbiera to negatywnie. A tym bardziej dotyczy to dzieci w szkole.

Tylko ktoś, kto naprawdę wychował się wśród obcokrajowców może nie zwracać na to uwagi.

I mnie naprawdę nie chodzi o doskonałość. Ale nie widzę powodu, aby być uznawanym za Rosjanina, gdzie by się nie poszło i to tylko z powodu wymawiania r tak, że Anglik nie dałby rady, choćby sobie język złamał. Z kolei lepszą wymową dla th jest polskie f niż t. Szczególnie ostatnie to banał nie wymagający treningu.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So sty 27, 2018 12:23
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Po pierwsze, polski akcent jest tak egzotyczny, że na Zachodzie nie potrafią go zaszeregować do żadnego kraju świata. Rosyjski rozpoznają świetnie. Polskiego nie.

Po drugie, zelżywy jesteś w stosunku do języka polskiego, któremu widocznie przyznajesz niższe miejsce od mowy angielskiej. Poprawne podejście jest takie: skoroś Polak, to dbaj o czystość swojego języka i zarażaj nim obcą mowę, a od Innego wymagaj, żeby twoje ciamki, śmarki i mlaski wymawiał z precyzją niedoścignioną. Jak tego dokonasz – Twoja sprawa, ale weź pod uwagę, że nie język człowieka winduje do znaczenia, ale odwrotnie, to ludzie udzielają chwały własnej osobistej językom, w jakie swoją myśl ubierają.


So sty 27, 2018 12:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
ErgoProxy napisał(a):
Po pierwsze, polski akcent jest tak egzotyczny, że na Zachodzie nie potrafią go zaszeregować do żadnego kraju świata. Rosyjski rozpoznają świetnie. Polskiego nie.


Polski bywa mylony z rosyjskim. Może to tak przeszkadza Soulowi?

Soul33 napisał(a):
Ale nie widzę powodu, aby być uznawanym za Rosjanina


.. no właśnie. Mnie to akurat nie przeszkadza. Ale dlaczego miałbym chcieć być uznawany np. za Anglika, skoro nim zwyczajnie nie jestem?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So sty 27, 2018 13:14
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Johnny99 napisał(a):
Polski bywa mylony z rosyjskim. Może to tak przeszkadza Soulowi?

Ktoś w miarę dobrze rozeznany łatwo się nie pomyli, ponieważ rozumie, że może być to brzmienie wschodnioeuropejskie. Natomiast faktem jest, że wcale nie chciałbym być brany za kogoś, kim nie jestem. Tyle, że, jak zaznaczyłem wyżej, moim zdaniem wystarczą niewielkie korekty. Chyba, że ktoś chce mówić na wysokim poziomie, jak powinni przedstawiciele państwa w kontaktach międzynarodowych. Wtedy już przydałby się sensowny trening wymowy.

Osobiście mogę też przyznać, że jeśli chodzi o naukę języka angielskiego jestem perfekcjonistą (w innych sferach życia taki nie jestem ale tutaj każdy błąd mi przeszkadza). Nie uważam jednak, że wymagania, które stawiam premierowi, czy prezydentowi były wygórowane, ponieważ nie oczekuję od nich doskonałości. Ale może są zbyt biedni, aby regularnie trenować z wykwalifikowanym native speakerem?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So sty 27, 2018 18:03
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Tak się zastanawiam, trochę złośliwie, czy poglądów Soula nie dałoby się podciągnąć pod dyskryminację i rasizm.

Rozważmy bowiem hipotetycznych Amazończyków, co siódmy raz dopiero wyszli z dżungli, bo im kompania amerykańska wycięła i zaorała, a oni idą przemawiać w Oenzecie. Jasne jest, że będą to robić przez tłumacza. Jasne też, że zaskarbią sobie w ten sposób podziw sporej części audytorium, hołdującego równości kultur i pomysłom pokrewnym, a część audytorium uzna ich za dzielnych ludzi stających w obronie swojej kultury. Jasne jest też, że jeśli się od nich zażąda, to będą odpowiadali w łamanym angielskim, tak jak potrafią.

Dlaczego, zdaniem Soula, Polak w podobnej sytuacji się skompromituje?

Pytanie pomocnicze: czy Poroszenko kompromituje się również?


So sty 27, 2018 18:45
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
W moim odczuciu to nie jest kompromitujące. Jest natomiast osłabiające przekaz.

Bo o człowieku z dżungli wszyscy wiedzą, że może nie znać dobrze angielskiego. A Poroszenko co? Poza tym na forum ONZ bez problemu można mówić przez tłumacza. Trochę trudniej płynnie udzielać wywiadu.

Jednak Poroszenko i tak mówi lepiej niż Morawiecki, który chwilami mnie rozśmiesza oraz Duda, który chyba zardzewiał (a może to jego głupkowate chichotanie ma wpływa na moje odczucia?).

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So sty 27, 2018 19:16
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Mysle, ze warto dzis i jutro sledzic ten link. I wspomoc modlitwa badz dobra mysla.

https://www.tvp.info/35779631/akcja-rat ... cu-na-zywo


So sty 27, 2018 19:22
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14508 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539 ... 968  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL