Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 19, 2024 9:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9325 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523 ... 622  Następna strona
 PiS wraca do władzy. Polska po wyborach 2015 
Autor Wiadomość
Post Re: PiS wraca do władzy. Polska po wyborach 2015
subadam napisał(a):
Przez wybranie 15 sedziow z klucza partyjnego + przedstawiciele Sejmu ktorzy maja tam wejsc jako politycy.

Jaki związek ma wybór sędziów z kontrolą PIS-u nad KRS?

Soul33 napisał(a):
A jak będą niepokorni, to już szykuje się izba dyscyplinarna.

Rozumiem, czyli to nie PIS, tylko izba dyscyplinarna będzie miała kontrolę nad KRS, tak?


Śr sty 10, 2018 21:26
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: PiS wraca do władzy. Polska po wyborach 2015
Duda stanął "tam, gdzie stało ZOMO". Katarzyna Gójska, z-ca redaktora naczelnego tygodnika „Gazeta Polska”

http://niezalezna.pl/213653-duda-stanal ... cierewicza

chwat napisał(a):
Można odnieść wrażenie, że chcesz powiedzieć, że PiS przez dyscyplinowanie niepokornych chce mieć wpływ na KRS, a to chyba będzie działało na niekorzyść Polski.
felek_ napisał(a):
Rozumiem, czyli to nie PIS, tylko izba dyscyplinarna będzie miała kontrolę nad KRS, tak?

Będą rożne możliwości nacisku. Na sędziów bezpośrednio albo przez izbę dyscyplinarną. Będą mogli kogoś odwołać, innego przenieść, a innym dać dobry przykład karząc ich kolegów po fachu. Tak, jak dziś Ziobro odwołuje prezesów sądów wedle własnego uznania.

A jeśli ktoś chce wiedzieć, skąd wiadomo, że politycy będą nadużywać władzy, to dlatego, bo taka jest natura człowieka (także wg nauki KK, która nakazuje trójpodział władz właśnie ze względu na naturę człowieka). Wśród ludzi u władzy zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał jej nadużyć. Jak nie jeden, to drugi.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr sty 10, 2018 21:37
Zobacz profil
Post Re: PiS wraca do władzy. Polska po wyborach 2015
Soul33 napisał(a):
Będą rożne możliwości nacisku. Na sędziów bezpośrednio albo przez izbę dyscyplinarną. Będą mogli kogoś odwołać, innego przenieść, a innym dać dobry przykład karząc ich kolegów po fachu. Tak, jak dziś Ziobro odwołuje prezesów sądów wedle własnego uznania.

W jaki sposób PIS będzie mógł naciskać bezpośrednio na sędziów, a w jaki na izbę dyscyplinarną?


Śr sty 10, 2018 21:54
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: PiS wraca do władzy. Polska po wyborach 2015
Jeśli teraz mogą sędziów wymienić, to zawsze będą mogli zrobić kolejną restrukturyzację i znowu część z nich wymienić. Wystarczy raz pokazać, że mogą (z prezesami sądów pokazali natychmiast). Nie chce mi się teraz wertować ustaw, aby szukać innych form wpływu na sędziów. A kolejną znaną od dawna i sprawdzoną praktyką jest powoływanie ludzi miernych i biernych, którzy nigdy sami nie mieliby szans dostać się do KRS ani żadnej Izby SN. Tacy są często wierni przez wdzięczność.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr sty 10, 2018 23:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: PiS wraca do władzy. Polska po wyborach 2015
Ech, Soul33, jaki z Ciebie niedowiarek. Jak prawi i sprawiedliwi mieliby nadużywać władzy? Przecież to niemożliwe! KK nie przewidział istnienia PiS, dlatego mówił o trójpodziale władzy. Natura ludzka owszem, ale w innych formacjach ;)

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr sty 10, 2018 23:23
Zobacz profil
Post Re: PiS wraca do władzy. Polska po wyborach 2015
felek_ napisał(a):
Soul33 napisał(a):
Będą rożne możliwości nacisku. Na sędziów bezpośrednio albo przez izbę dyscyplinarną. Będą mogli kogoś odwołać, innego przenieść, a innym dać dobry przykład karząc ich kolegów po fachu. Tak, jak dziś Ziobro odwołuje prezesów sądów wedle własnego uznania.

W jaki sposób PIS będzie mógł naciskać bezpośrednio na sędziów, a w jaki na izbę dyscyplinarną?

W podobny jak to czyniono w PRL.....Piotrowicz specjalista z PRL pomoże.
Ziobro już pokazał metodę na prokuratorach, przesuwając niewygodnych z prokuratur wojewódzkich do prokuratur powiatowych na drugim krańcu kraju.
Prezesów sądów odwołując faksem.


Cz sty 11, 2018 8:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: PiS wraca do władzy. Polska po wyborach 2015
Soul33 napisał(a):
Będą rożne możliwości nacisku. Na sędziów bezpośrednio albo przez izbę dyscyplinarną. Będą mogli kogoś odwołać, innego przenieść, a innym dać dobry przykład karząc ich kolegów po fachu. Tak, jak dziś Ziobro odwołuje prezesów sądów wedle własnego uznania


Jeśli mówisz, że Ziobro odwołuje dziś prezesów sądów wedle własnego uznania, to znaczy, że nie działa zgodnie z prawem, ale dla osiągnięcia jakichś własnych korzyści. Czyżbyś chciał powiedzieć, że rząd, którego Ziobro jest ministrem, działa na niekorzyść Polski?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz sty 11, 2018 9:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: PiS wraca do władzy. Polska po wyborach 2015
Wedle własnego uznania, bo takie prawo uchwalili. Ziobro może odwołać kogo chce i kiedy chce.

I tak, takie prawo działa na niekorzyść Polski.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz sty 11, 2018 10:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: PiS wraca do władzy. Polska po wyborach 2015
kosiarz1 napisał(a):
Uważam, ze tak jak i rocznice smolenskie się skoncza, tak przestanie działać komisja. Nie wiem jeszcze co wymyślą, czym zastapia, ale bedzie to marginalna zanikająca sprawa.


Tak wracając do tej kwestii, to nadal wydarzenia zdają się przeczyć Twoim tezom:

https://wiadomosci.wp.pl/antoni-maciere ... 897891457a

Gdyby dymisja była "karą za Smoleńsk", to zrobiliby go szefem tej komisji? Wątpię. Choć oczywiście może być to zagrywka pod "ciemny lud", co to na miesięcznicach słyszy "Chwała, niech będzie chwała..."

A w kwestii oceny pracy Macierewicza na stanowisku MON, to posłużę się opinią gorącego (smoczego) zwolennika Dobrej Zmiany:

"Problem z tym politykiem był taki, że dawał sobie wciskać ciemnotę i opowiadał różne dziwne historie. Po uwaleniu Caracali nawijał, że za trzy miesiące dostaniemy nowe Black Hawki. Ludzie mówili, że to nierealne, kombinowali, że może jakieś gotowe akurat są na zbyciu, że to że sio. nie da się zamówić helikoptera z datą dostarczenia na za trzy miechy. No i potwierdziło się. Ni ma do tej pory. Potem były opowieści o opracowaniu nowego śmigłowca razem z Ukrainą, co okazało się remotoryzacją istniejących. Różne tam takie. Myśl Polska twierdzi, że zabrakło kalesonów i butów dla rezerwistów na ćwiczeniach. Takie tam. Jak wygląda teraz kwestia ratownictwa morskiego u nas? Bardzo mnie to interesuje."

https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/8 ... kturyzacja

Oczywiście jestem pewien, że jeżeli - hipotetycznie - Macierewicz wróci do łask, to od razu większość dzisiejszych pisowskich krytyków Macierewicza na nowo zrewiduje swoje poglądy. No ale zobaczymy, obym nie miał okazji się przekonać, czy mam rację czy nie. Tfu tfu tfu.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz sty 11, 2018 10:26
Zobacz profil
Post Re: PiS wraca do władzy. Polska po wyborach 2015
Soul33 napisał(a):
Ziobro może odwołać kogo chce i kiedy chce.

Prawo o ustroju sądów powszechnych:
Art. 27. § 2. Odwołanie prezesa albo wiceprezesa sądu następuje po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa. Zamiar odwołania, wraz z pisemnym uzasadnieniem, Minister Sprawiedliwości przedstawia Krajowej Radzie Sądownictwa w celu uzyskania opinii.
§ 4. Negatywna opinia Krajowej Rady Sądownictwa dotycząca odwołania prezesa sądu jest dla Ministra Sprawiedliwości wiążąca, jeżeli uchwała w tej sprawie została podjęta większością dwóch trzecich głosów.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 1070Lj.pdf


Cz sty 11, 2018 11:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: PiS wraca do władzy. Polska po wyborach 2015
Po pierwsze, dotychczas w KRS było 17 sędziów, co stanowi dokładnie większość 2/3. Reszta to byli politycy z nadania PiS. Teraz dzięki tylko samej ustawie o SN wymieniają prezes SN na "młodszy model", który zostanie wybrany bezpośrednio przez prezydenta. Już tym samym będą mieli "mniejszość blokującą".

A nie zapominajmy o wygaszeniu kadencji składu sędziowskiego KRS, co powinno zabezpieczyć przed jakimiś wyskokami indywidualnymi. A stało się to po kuriozalnej decyzji grupy kolesi przy herbacie, zwanej z kurtuazyjnych względów "Trybunałem Konstytucyjnym". Kuriozalnej, bo likwidowała indywidualne kadencje 15 "sędziów zwykłych", a nie likwidowała indywidualnych kadencji prezes SN i prezesa NSA. Ani nawet nie odnosiła się do kadencji ministra sprawiedliwości.

Ale cóż, czego można było się spodziewać po zaoraniu TK i posypaniu solą miejsca, gdzie kiedyś obradował.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz sty 11, 2018 11:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: PiS wraca do władzy. Polska po wyborach 2015
    Art. 17. 1. Prezesi i wiceprezesi sądów powołani na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym, mogą zostać odwołani przez Ministra Sprawiedliwości, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, bez zachowania wymogów określonych w art. 27 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

Pewnie zakładają, że w ciągu tych 6 miesięcy KRS zdążą przejąć. A wtedy nie będzie właściwie żadnych szans, aby zebrało się 2/3 do głosowania przeciw decyzjom Ziobro. Poza tym tyle czasu wystarczy do zastąpienia niepokornych biernymi, miernymi ale wiernymi oraz innymi żołnierzami PiS.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz sty 11, 2018 12:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: PiS wraca do władzy. Polska po wyborach 2015
bert04 napisał(a):
Nie prowadzę ewidencji Twoich postów, czyżby to jednak był ten sam Minister Generalny / Prokurator Sprawiedliwości, o którym wspominam w moim poście?


To chyba oczywiste.

Cytuj:
No nie wiem, w czym ta "lepszość" się objawia.


Choćby w tym, że jest mniej pisowski. To jest zaletą samo w sobie, nawet jeśli Kaczyński (oczywiście) zachował dla siebie "resorty siłowe". A nawet i w tej pisowskiej części odejście Macierewicza też jest przecież wartością samo w sobie. Zapewne nie odbudują większości tego, co PiS zniszczył, ale przecież nie napisałem, że jest to rząd "dobry" albo "taki, jakiego bym ja sobie życzył" - napisałem tylko, że jest lepszy od poprzedniego, nic mniej, nic więcej.

Soul33 napisał(a):
Prezydent znowu siedzi w poczekalni przed drzwiami. Uzyskał marginalne ustępstwa, które de facto niczego nie zmieniają.


Przecież już mniej więcej w połowie słynnych tajnych negocjacji PAD z Kaczyńskim stało się jasne, że ich tematem nie jest wcale żadne sądownictwo. W wetach PAD również nie chodziło o sądownictwo. PADa nie obchodzi ani Konstytucja, ani los sądownictwa w Polsce, ani teraz, ani w lipcu. Chodziło mu o rozepchanie się w PiS, w tym przede wszystkim o dymisję Macierewicza. I to dostał (zapewne w zamian za podpisanie ustaw sądowych), a nie jest to wcale mało. Mało kto wierzył w to, że dymisja Macierewicza w ogóle wchodzi w grę. Zakładałem wprawdzie, że MON przejmie sam (za pośrednictwem swojego człowieka) i w tym względzie jego sukces nie jest pełen, niemniej nominacja Błaszczaka oznacza, że MON przechodzi pod osobistą kuratelę Kaczyńskiego, czyli decyzje co do wojska PAD będzie teraz uzgadniał z nim osobiście, a nie z Macierewiczem. To jest jednak wyraźny zysk i wyraźny wzrost znaczenia prezydenta. To samo można powiedzieć o samej wymianie premiera (której też prawdopodobnie PAD się domagał), jak i o wzmocnieniu Gowina (z którym PAD z pewnością lepiej się dogaduje, niż z drugim koalicjantem). PAD prawdopodobnie uzyskał jakieś 90% tego co chciał.

bert04 napisał(a):
Oczywiście jestem pewien, że jeżeli - hipotetycznie - Macierewicz wróci do łask, to od razu większość dzisiejszych pisowskich krytyków Macierewicza na nowo zrewiduje swoje poglądy. No ale zobaczymy, obym nie miał okazji się przekonać, czy mam rację czy nie.


Nie widzę większego powodu, dla którego miałby powrócić do łask. Wyleciał przecież z przyczyn najbardziej oczywistych z oczywistych - bo się nie nadaje do normalnego zarządzania państwem. I nie zacznie się znowu cudownie nadawać za kilka lat. MON dostał po to, żeby znaleźć sposób na zamknięcie Tuska za Smoleńsk, niestety, zaczął się w nim panoszyć i jeden on sam, PAD i Kaczyński zapewne zdają sobie sprawę z tego, jakiego bałaganu tam narobił. Czy i ile natomiast wyszło mu z kwestii zapuszkowania Tuska, dowiemy się za trzy miesiące, bo taki deadline mu wyznaczył już dawno temu, nieskrywający nawet swojego zniecierpliwienia, Kaczyński. Uważam, że wtedy nastąpi zamknięcie tematu Macierewicza. Oczywiście, musi to być zamknięcie bezpieczne dla PiS - niewykluczone więc, że będzie trzeba mu coś dać, ale z całą pewnością nie dostanie więcej żadnego ważnego (dla Kaczyńskiego) resortu.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz sty 11, 2018 17:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: PiS wraca do władzy. Polska po wyborach 2015
Johnny99 napisał(a):
To chyba oczywiste.


A mogę prosić o parę zdań więcej? Mam wrażenie, że więcej wagi przywiązujesz do tego, co tam Ziobro stracił (względem PAD-a czy Gowina), a nie na tym, co udało mu się mimo wszystko zachować (ustawy o SN i KRS jednak przechodzą).

Johnny99 napisał(a):
Zapewne nie odbudują większości tego, co PiS zniszczył, ale przecież nie napisałem, że jest to rząd "dobry" albo "taki, jakiego bym ja sobie życzył" - napisałem tylko, że jest lepszy od poprzedniego, nic mniej, nic więcej.


"Matematycznie" masz rację, ale jednak "lepszy" jest stopniem wyższym od "dobry", dlatego sugeruje jakieś istotne zalety, jakieś plusy. Dla mnie to jest rząd "mniej zły", co najwyżej.

I czy widzisz jakieś pole, na którym odbudują cokolwiek z tego, co zniszczyli? Mi tylko wakaty generalicji przychodzą na myśl, ale to były ich wewnętrzne niesnaski.

Johnny99 napisał(a):
Przecież już mniej więcej w połowie słynnych tajnych negocjacji PAD z Kaczyńskim stało się jasne, że ich tematem nie jest wcale żadne sądownictwo. W wetach PAD również nie chodziło o sądownictwo. PADa nie obchodzi ani Konstytucja, ani los sądownictwa w Polsce, ani teraz, ani w lipcu.


Co do Konstytucji - zgoda, co do sądownictwa, jednak nie całkiem. Uważam, że spora część "poprawek prezydenta" była masą negocjacyjną, a jedynym konkretem było odrzucenie nadrzędności Ziobry nad decyzjami prezydenta. W tym sensie pojedynek między Ziobrą a PAD-em uważam za raczej nierozstrzygnięty.

Johnny99 napisał(a):
To jest jednak wyraźny zysk i wyraźny wzrost znaczenia prezydenta. To samo można powiedzieć o samej wymianie premiera (której też prawdopodobnie PAD się domagał), jak i o wzmocnieniu Gowina (z którym PAD z pewnością lepiej się dogaduje, niż z drugim koalicjantem).


Tu trochę się gubię. Gdzie wzmocniono Gowina? I dlaczego PAD miałby domagać się Morawieckiego? Szydło mu w czymś istotnym przeszkadzała czy jak?

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz sty 11, 2018 17:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: PiS wraca do władzy. Polska po wyborach 2015
Mysle ze Szydlo to byl kamien u nogi a wlasciwie embarrassment dla kogokolwiek dzialajacego w polityce zagranicznej.
Do tego nie panowala nad wieloma "udzielnymi ksiazetami" PiS w rzadzie, sadze ze oprocz wyglaszania tyrad na zlecenie tak jak Macierewicz nie nadawala sie do administracji panstwem.
Co do odbudowy tego co zniszczyli to moze jakies kosmetyczne zmiany wymusi na nich EU ( np ogloszenie wyrokow TK ) ale na wiele nie licze. Z drugiej strony EU nie moze calkowicie zrezygnowac z zarzutow wobec Polski, bo sprawy zaszly za daleko.


Cz sty 11, 2018 17:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9325 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523 ... 622  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL