Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1294 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 87  Następna strona
 Łamanie Konstytucji 
Autor Wiadomość
Post Łamanie Konstytucji
Rzepliński w TVN24 stwierdził coś takiego:

1. Trybunał Konstytucyjny składa się obecnie z 18 sędziów, ale tylko 10 może orzekać.
2. Trybunał zajmie się uchwałami Sejmu w sprawie powołania sędziów TK.
3. Trybunał (i sędziowie) działa wyłącznie w oparciu o Konstytucję.


I gdzie są teraz obrońcy Konstytucji, kiedy prezes Trybunału Konstytucyjnego publicznie zapowiada, a wręcz głosi łamanie Konsytuacji przez TK?


Wt gru 29, 2015 9:55
Post Re: Łamanie Konstytucji
A gdzie zapowiada?


Wt gru 29, 2015 10:32
Post Re: Łamanie Konstytucji
Podlinkowałem materiał i zacytowałem trzy punkty, w których odpowiednio:

1. Podaje niezgodną z Konstytucją liczbę sędziów Trybunału Konstytucyjnego i ogranicza liczbę mogących orzekać do 10, co jest sprzeczne z Art. 194 Konstytucji RP.
2. Stwierdza, wbrew Konstytucji, że TK będzie orzekał w kwestiach uchwał, co jest złamaniem Art. 188 Konstytucji RP określającego zakres orzeczeń TK.
3. Zapowiada zignorowanie Art. 197 Konstytucji RP dotyczącego organizacji i trybu pracy Trybunału Konstytucyjnego.


Wt gru 29, 2015 10:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Łamanie Konstytucji
Yarpen_Zirgin napisał(a):
1. Trybunał Konstytucyjny składa się obecnie z 18 sędziów, ale tylko 10 może orzekać.


TK nie może się składać z 18 sędziów. Jest to bezpośrednio i wprost sprzeczne z akurat w tym wypadku jasnym przepisem Konstytucji (art. 194: Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów...).

Cytuj:
2. Trybunał zajmie się uchwałami Sejmu w sprawie powołania sędziów TK.


Praktyka TK jest taka, że zajmuje się tym, czym chce. Nie ma podmiotu, który mógłby zweryfikować, czy zbadanie tego czy tamtego przez TK było/będzie "zgodne z Konstytucją". Problem może być co najwyżej z tym, że wymagałoby to sporego nagimnastykowania się, gdyż dotychczasowe orzecznictwo TK raczej wyłącza orzekanie w takich sprawach.

Cytuj:
3. Trybunał (i sędziowie) działa wyłącznie w oparciu o Konstytucję.


Ale co to znaczy? Art. 197 Konstytucji stanowi, że organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa.. Zgodnie z art. 8 ust. 2 Konstytucji, jej przepisy stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej. "Stanowienie inaczej" polega właśnie na odesłaniu do przepisu ustawy lub innego aktu prawnego (np. Regulaminu Sejmu). Zatem art. 197 Konstytucji w tym wypadku wyłącza bezpośrednie stosowanie Konstytucji w zakresie organizacji i trybu pracy TK, które zresztą i tak byłoby trudne, bo Konstytucja reguluje organizację i tryb pracy TK jedynie szczątkowo. Owszem, sędziów TK wiąże wyłącznie Konstytucja - ale ww. przepisy to też jest Konstytucja i wiążą ich one tak samo, jak wszystkie inne. Można CO NAJWYŻEJ podnosić, że TK mógłby odejść od zasady orzekania większością 2/3 głosów, przy przyjęciu, że nie może ona wyłączać art. 190 ust. 5 Konstytucji, który takiej większości nie przewiduje. Ale jest to pogląd co najmniej problematyczny, skoro do czasu uchylenia przepisu przez TK korzysta on z domniemania konstytucyjności, a zatem nie może być uznany za sprzeczny z ww. przepisem i tym samym niestosowany.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt gru 29, 2015 10:45
Zobacz profil
Post Re: Łamanie Konstytucji
Kael napisał(a):
A gdzie zapowiada?

Jeszcze nie pojęłaś, ze każdy kto nie idzie po linii partii to wichrzyciel łamiący Konstytucję.
Pocieszające, że do grona "łamiących Konstytucję" dołączyli: prof J. Staniszkis (popłuczyny po Palikocie jak ją określa p. Pawłowicz) i Marek Jurek.


Wt gru 29, 2015 11:35
Post Re: Łamanie Konstytucji
Alus napisał(a):
Kael napisał(a):
A gdzie zapowiada?

Jeszcze nie pojęłaś, ze każdy kto nie idzie po linii partii to wichrzyciel łamiący Konstytucję.

No patrz... To, że Konstytucja podaje coś innego, niż głosi nam tutaj prof. Rzepliński, to nie jest dowód na to, że przewodniczący TK zapowiada łamanie Konstytucji?


Wt gru 29, 2015 11:38
Post Re: Łamanie Konstytucji
Alus, ja to rozumiem i wlosy mi deba na glowie staja, ze do tego stopnia mozna paranoje uwazac za stan normalny.
Prezes TK stwierdza fakt: TK ma na dzis 18 czlonkow, min dzieki naszemu najmilosciwiej nam panujacemu prezydentowi, doktorowi praw. Ze to niezgodne z Konstytucja? No to kto ma za to odpowiadac? Raczej nie TK, ktoremu ten fakt zostal narzucony.


Wt gru 29, 2015 11:40

Dołączył(a): Cz lip 29, 2010 17:35
Posty: 4304
Post Re: Łamanie Konstytucji
ten kto wygral wybory - rozdaje karty .


Wt gru 29, 2015 11:42
Zobacz profil
Post Re: Łamanie Konstytucji
Johnny99 napisał(a):
Można CO NAJWYŻEJ podnosić, że TK mógłby odejść od zasady orzekania większością 2/3 głosów, przy przyjęciu, że nie może ona wyłączać art. 190 ust. 5 Konstytucji, który takiej większości nie przewiduje.

Powiedziałbym, że to jest naciąganie, bo Konstytucja nie stwierdza w tym artykule, że orzekanie ma się odbywać zwykłą większością głosów. Nie można więc tutaj stwierdzić, że ustawa określająca wymóg większości 2/3 głosów wyłącza art. 190 ust. 5 Konstytucji.


Wt gru 29, 2015 11:42
Post Re: Łamanie Konstytucji
Kael napisał(a):
Alus, ja to rozumiem i wlosy mi deba na glowie staja, ze do tego stopnia mozna paranoje uwazac za stan normalny.
Prezes TK stwierdza fakt: TK ma na dzis 18 czlonkow, min dzieki naszemu najmilosciwiej nam panujacemu prezydentowi, doktorowi praw.

Prezes Trybunału stwierdza bzdurę, bo Sejm ogłosił nieważność wyboru trzech sędziów za czasów PO, a prezydent zaprzysiągł pięciu wybranych za PiS. Tym samym Trybunał liczy sobie piętnastu, a nie osiemnastu sędziów.

Ciekawe, że ignorujesz zapowiedzi łamania Konstytucji w pozostałych dwóch punktach, które zostały wskazane.


Wt gru 29, 2015 11:44
Post Re: Łamanie Konstytucji
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Kael napisał(a):
Alus, ja to rozumiem i wlosy mi deba na glowie staja, ze do tego stopnia mozna paranoje uwazac za stan normalny.
Prezes TK stwierdza fakt: TK ma na dzis 18 czlonkow, min dzieki naszemu najmilosciwiej nam panujacemu prezydentowi, doktorowi praw.

Prezes Trybunału stwierdza bzdurę, bo Sejm ogłosił nieważność wyboru trzech sędziów za czasów PO, a prezydent zaprzysiągł pięciu wybranych za PiS. Tym samym Trybunał liczy sobie piętnastu, a nie osiemnastu sędziów.

Ciekawe, że ignorujesz zapowiedzi łamania Konstytucji w pozostałych dwóch punktach, które zostały wskazane.

Mnóstwo instytucji, stowarzyszeń, gremiów, w tym M. Jurek, prof Staniszkis - podobnie jak ja, "łamią" Konstytucję :-D
Ciekawe jakie brudy wygrzebią na M. Jurka......


Wt gru 29, 2015 11:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Łamanie Konstytucji
Alus napisał(a):
Mnóstwo instytucji, stowarzyszeń, gremiów, w tym M. Jurek, prof Staniszkis - podobnie jak ja, "łamią" Konstytucję :-D
Ciekawe jakie brudy wygrzebią na M. Jurka......


Dlatego potrzebna jest nowa konstytucja.


Wt gru 29, 2015 11:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Łamanie Konstytucji
Kael napisał(a):
Raczej nie TK, ktoremu ten fakt zostal narzucony.


Nic podobnego. Zarówno Sejm, jak i prezydent, doprowadzili do stanu, w którym TK liczy 15 sędziów mogących orzekać. Żaden przepis prawa nie przyznaje prezesowi TK uprawnienia do decydowania, którzy sędziowie mogą orzekać (co ciekawe, ten argument szeroko stosowano przeciwko Dudzie, odnośnie zwlekania z zaprzysiężeniem - tymczasem jeżeli prezydent nie ma takiego uprawnienia, to tym bardziej nie ma go prezes TK). Prezes TK jest związany zakończoną procedurą wyboru, w której sam w żaden sposób nie uczestniczy.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt gru 29, 2015 12:09
Zobacz profil
Post Re: Łamanie Konstytucji
Alus napisał(a):
Mnóstwo instytucji, stowarzyszeń, gremiów, w tym M. Jurek, prof Staniszkis - podobnie jak ja, "łamią" Konstytucję :-D

I według Ciebie to ma być uzasadnienie dla łamania Konstytucji przez Trybunał, który ma pilnować, aby między innymi prawo RP było zgodne z Konstytucją?


Wt gru 29, 2015 12:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Łamanie Konstytucji
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Powiedziałbym, że to jest naciąganie, bo Konstytucja nie stwierdza w tym artykule, że orzekanie ma się odbywać zwykłą większością głosów. Nie można więc tutaj stwierdzić, że ustawa określająca wymóg większości 2/3 głosów wyłącza art. 190 ust. 5 Konstytucji.

Przez "większość głosów" należy rozumieć zwykłą większość głosów. Większość inna niż zwykła powinna być zawsze dookreślona, właśnie dlatego, że nie jest "zwykła". Oczywiście, faktem jest, że Konstytucja wielokrotnie posługuje się określeniem "zwykła większość głosów" i powinna być w którejś z tych form konsekwentna. Ale podobne niekonsekwencje nie są, niestety, czymś niezwykłym nawet w aktach prawa europejskiego.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt gru 29, 2015 12:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1294 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 87  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL