Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 5:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 557 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 34, 35, 36, 37, 38
 PiS a ustrój komunistyczny 
Autor Wiadomość
Post Re: PiS a ustrój komunistyczny
Soul33 napisał(a):
Alus napisał(a):
Ziobry zdecydowanie nie zaliczyłabym do starej gwardii, pytanie kiedy ponownie ugryzie dłoń dobrego pana

Kaczyński podobno wyrzucił paru ludzi Ziobry z niektórych stanowisk. Był zbyt zachłanny, teraz pewnie postanowił zwolnić, przyczaić się i poczekać. Aż czas odsunie Kaczyńskiego od władzy i przedpole stanie się wolno.
Oj wtedy będzie się działo. Kaczyński nie dopuścił do wychowania następcy i bój będzie ostry. Tak samo zresztą Tusk. Jak wyjechał i mianował Kopacz to się zaczęły wojny wewnętrzne. Ale w PiS może być jeszcze ciekawiej.


Wt maja 09, 2017 15:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: PiS a ustrój komunistyczny
Nie wiedziałem, gdzie to umieścić, na zakładanie osobnego tematu to nie zasługuje, a tematyka jest trochę "międzydziałowa"... najbardzie mi ten pasował.

https://vod.tvp.pl/8305874/apokalipsa-c ... tnego-cz-1

Nie wiem, czy film się wyświetli, ja za granicą mam geo-blocking. Leciał wczoraj, chyba na TVP Historia. Ciekawy, choć nie tak, jak sugerowałł tytuł.

Całość składała się z dwóch części, przemieszanych jak bigos. Dla porządku rozdzielę je na merytoryczną i polityczną:

Część mertoryczna:
- opozycja zgromadziła grupę naukowców - techników, którzy wykorzystywali swoje umiejętności do oporu, sabotażu czy nadawania audycji radiowych
- fajny opisy kulisów nadawania tych audycji radiowych
- jeszcze fajniejsze, jak opozycja potrafiła inwigilować ubecję, podsłuchiwać ich komunikację czy specjalnie pozorować akcje, żeby na tej podstawie rozszyfrowywać ich kody
- główna teza całego filmu, niestety, dosyć słabo ugruntowana. Choć arcy-ciekawa. Ponoć krótkofaowcy opozycji wykorzystywali do komunikacji międzymiastowej satelitę przeznaczonego do celów cywilnych, Oskar 7. Można było dzięki niemu nadawać i odbierać komunikaty krótkofalowe bez możliwości namierzenia przez ubecję.

Co do ostatniego fragmentu, to istnieje jakiś świstek w IPN, na którym stoją namiary techniczne na w/w satelitę. Natomiast, chociaż przemęczyłem się przez program (patrz niżej), nie usłyszałem ani jednego przykładu, żeby rzeczywiście zastosowano taką komunikację choć w jednym przypadku. Pozostaje więc tylko przypuszczenie, a raczej możliwość, że rozważano taką opcję, i że teoretycznie można ją było uskutecznić nawet przy ówczesnych środkach technicznych. Taka jest moja ocena (wbrew intencjom autorów programu, wiem).

Teraz część polityczna:
- W opozycji liczyła się Solidarność Walcząca
- Reszta opozycji chciała zaprzestania oporu i porozumienia z (tu następuje dramatyczny efekt grozy) generałem Jaruzelskim
- Szef SW, Morawiecki senior opowiadał różne anegdoty z tamtego czasu, jak to SW pracowała, czego nie dokonała, kto w niej nie był
- wicepremier, Morawiecki junior, uzupełniał opowieści ojca, dodawał własne, lub ogólnie naświetlał sytuację polityczną w tym czasie.

Dziękuję tylko, że w części politycznej zabrakło jakiegoś "a teraz oni zajmują stanowiska w mediach i gospodarce"... bo bym nie ździerżył. Nie, to była tylko wielka audycja reklamowa dla SW, pewnego posła (zasłużonego, przynajmniej kiedyś) i jego syna. Czułem się trochę jak za "starych dobrych czasów", kiedy w audycjach historycznych, sportowych albo technicznych dodawano peany na temat partii, odwiecznego sojusznika i wyższości sowieckiej myśli naukowo-technicznej.

Dziękuję za uwagę i przepraszam za trochę rozkminkowany styl.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz maja 11, 2017 10:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 557 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 34, 35, 36, 37, 38

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL