Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
 Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt sty 19, 2010 10:16
Posty: 1274
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
medieval_man napisał(a):
Napisałem o tym, że skoro (na przykład Ty) dopuszczasz, że TK nie musi podporządkowywać się ustawom uchwalonym przez Sejm to powinieneś też dopuszczać, że i rząd nie musi publikować wyroków TK


TK musi podporządkowywać się ustawom.
Ale także w przypadku ustawy o sobie samym musi mieć możliwość jej zbadania.
To jest jego konstytucyjnym obowiązkiem, z którego żadną ustawą zwolnić go nie można.

Rząd nie ma natomiast jakichkolwiek ustawowych uprawnień do badania publikowanych wyroków.

I, o ile pierwszy organ badając ustawę działa na podstawie prawa (Konstytucji), to na podstawie jakiego konkretnie przepisu prawa działa premier Szydło recenzując wyroki TK?
Możesz mi na to pytanie odpowiedzieć?


Wt sty 24, 2017 12:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Nie odpowiem ci na podstawie jakiego konkretnie przepisu prawa działa premier Szydło recenzując wyroki TK, bo takiego przepisu (oprócz zdrowego rozsądku) nie ma.
Podobnie i TK - jeśli rozstrzyga o konstytucyjności ustawy regulującej jego tryb działania nie przestrzegając tej ustawy nie działa na podstawie żadnego konkretnego przepisu tylko na zasadzie zdrowego rozsądku. Podobnie gdyby (trzymając się twojego przykładu) miał rozstrzygać o konstytucyjności ustawy, która nakazuje mu obradować tylko w piątki 29 lutego.
A przecież podając taki przypadek odwoływałeś się z pewnością do zdrowego rozsądku?

Obydwaj zgodzimy się, że zakres zdrowego rozsądku jest inny za każdym razem, gdy o zdrowym rozsądku mówi ktoś inny.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt sty 24, 2017 12:57
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 16, 2014 16:54
Posty: 823
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Cytuj:
Rząd nie ma natomiast jakichkolwiek ustawowych uprawnień do badania publikowanych wyroków.


Rzad, czy Szydło nie "bada wyroków", ani nic nie mowi o wyrokach. Jedynie procedowanie, i to mozna 10000 razy powtarzać.
Rzepliński chciał udowodnić. ze może stać na rzęsach i pisać sam wyroki na chusteczce.

Oczywiście wszystkie te działania PiS w stosunku do TK, były spowodowane stronniczością sedziow, i zamiarem ich zneutralizowania.
Stronniczość zaobserwowaliśmy w pisaniu z PO niekonstytucyjnej ustawy i siedzeniu cicho przy jej procedowaniu przez poprzedni sejm. PiS nauczony doświadczeniem ubiegłych swych rządów, gdzie TK sparalizowal zmiany ktore chcieli wprowadzić, zaczał zmiany od TK i tyle.


Wt sty 24, 2017 13:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 19, 2010 10:16
Posty: 1274
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
medieval_man napisał(a):
Nie odpowiem ci na podstawie jakiego konkretnie przepisu prawa działa premier Szydło recenzując wyroki TK, bo takiego przepisu (oprócz zdrowego rozsądku) nie ma.
Podobnie i TK - jeśli rozstrzyga o konstytucyjności ustawy regulującej jego tryb działania nie przestrzegając tej ustawy nie działa na podstawie żadnego konkretnego przepisu tylko na zasadzie zdrowego rozsądku.


Pomińmy tu kwestię zdrowego rozsądku.
TK działa na podstawie prawa (Konstytucji) - to ona nakazuje mu orzekanie ws. ustaw.
Choć ustawa mu to uniemożliwia, działa na podstawie prawa wyższego rzędu.
A premier Szydło?
Jak w jej przypadku realizowana jest zasada legalizmu, mówiąca, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
Na podstawie jakiego prawa działa w tej sytuacji?
I jakie są granice jej działania?
Nie odpowiesz, powiadasz.
Bo i nie ma takiego prawa.
Działania Szydło są po prostu bezprawne.
I nie ma tu symetrii w stosunku do działań Trybunału.


Wt sty 24, 2017 13:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
kosiarz1 napisał(a):
Rzad, czy Szydło nie "bada wyroków", ani nic nie mowi o wyrokach. Jedynie procedowanie, i to mozna 10000 razy powtarzać.


No można, ale pozostanie to cały czas taką samą nieprawdą. Rząd nie bada ani wyroków ani procedowania.

Cytuj:
Oczywiście wszystkie te działania PiS w stosunku do TK, były spowodowane stronniczością sedziow, i zamiarem ich zneutralizowania.


"Neutralizowanie" jakichkolwiek sędziów jest złamaniem Konstytucji.

Cytuj:
Stronniczość zaobserwowaliśmy w pisaniu z PO niekonstytucyjnej ustawy


Niekonstytucyjny - zdaniem TK - był jeden przepis tej ustawy i to w dodatku nie cały.

Cytuj:
i siedzeniu cicho przy jej procedowaniu przez poprzedni sejm.


Napisz jeszcze, że "nienawistnie milczeli" :D

Cytuj:
PiS nauczony doświadczeniem ubiegłych swych rządów, gdzie TK sparalizowal zmiany ktore chcieli wprowadzić, zaczał zmiany od TK i tyle.


Sparaliżował, bo miał takie prawo. Tak samo było i teraz, choć tym razem TK żadnych zmian akurat nie sparaliżował. Ustrój państwa mamy taki, że partia rządząca może ustawy uchwalać, a TK może je uchylać. Jak się to komuś nie podoba, musi zmienić ustrój, jeżeli ma odpowiednie do tego poparcie społeczne. A PiS go nie ma i na tym polega wasz problem, do którego chyba sami przed sobą nie lubicie się przyznawać.

m_m napisał(a):
Nie odpowiem ci na podstawie jakiego konkretnie przepisu prawa działa premier Szydło recenzując wyroki TK, bo takiego przepisu (oprócz zdrowego rozsądku) nie ma.


Nie rozumiem, o jakiego rodzaju "zdrowy rozsądek" ci chodzi.

Cytuj:
Podobnie i TK - jeśli rozstrzyga o konstytucyjności ustawy regulującej jego tryb działania nie przestrzegając tej ustawy nie działa na podstawie żadnego konkretnego przepisu tylko na zasadzie zdrowego rozsądku.


Bynajmniej, działa na podstawie Konstytucji, z której wynika, że TK może orzec o konstytucyjności ustawy o TK, niezależnie od tego, czy ta ustawa mu to umożliwia czy nie. A z drugiej strony TK np. nie może o żadnej ustawie orzec z urzędu, choćby nakazywał to "zdrowy rozsądek", bo również nie przewiduje tego Konstytucja. Z kolei brak uprawnienia premiera do wiążącego "recenzowania" wyroków TK (czy jakichkolwiek innych) wynika w pierwszej kolejności z zasad ustrojowych naszego państwa. Gdyby premier miał uprawnienie do "odrzucania" wyroków TK, oznaczałoby to, że jest on "organem nadrzędnym" w stosunku do władzy sądowniczej, swoistą najwyższą instancją sądowniczą. Tak jednak nie jest, bo Konstytucja wyraźnie stanowi, że władza sądownicza jest władzą równorzędną, w odróżnieniu, o czym już wspominałem, od Konstytucji PRL, która wyraźnie stanowiła, że Sejm jest "najwyższym organem władzy państwowej" - m.in. dlatego właśnie było możliwe przyznanie Sejmowi uprawnienia do odrzucania wyroków TK. To, że PiS odczuwa wyraźną nostalgię za takim rozwiązaniem, czego dowodzi raz za razem (ostatnio np. za pośrednictwem Ziobry i jego pomysłów nad przejęcie przez Sejm kontroli nad sędziami), nie oznacza jeszcze, że ma prawo bez zmiany Konstytucji na modłę PRL takie rozwiązania forsować.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 24, 2017 13:23
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Offtop o buczeniu wylądował tutaj: viewtopic.php?f=9&t=38909

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr sty 25, 2017 18:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Jeśli to prawda, to mamy pseudotrybunał:
Cytuj:
W internecie pojawiły się skany umów, z których wynika, że część opinii dla Trybunału Konstytucyjnego sporządzają zewnętrzni eksperci. Zawierał je z nimi sędzia TK wybrany głosami PiS, Mariusz Muszyński.[...]
Jedną umowę zawarto z Agnieszką Sułkowską (specjalistka ds. podatkowych), drugą - z Piotrem Karlikiem (karnista z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu). Na obu dokumentach widnieje data 31 marca 2017 roku oraz informacja, że po stronie Trybunału zawiera je sędzia Mariusz Muszyński - wybrany głosami PiS - który w codziennych obowiązkach faktycznie zastępuje prezes TK, Julię Przyłębską.[...]
"Czy postanowienia Trybunału Konstytucyjnego nie powinny być przygotowywane przez sędziów lub pracowników TK a nie zlecane innym osobom?" - pyta serwis publikujący dokumenty. "Jeśli to jest prawda, właśnie pseudosędzia Muszyński udowodnił, że mamy pseudotrybunał, a pseudosędziowie TK nie potrafią orzekać"- ocenił były minister sprawiedliwości Borys Budka.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... znane.html

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz maja 18, 2017 20:21
Zobacz profil
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Eh... Ale wiesz o tym, że takie umowy są zawierane już od dawna i nie jest to żaden nowy zwyczaj, który powstał za czasów PiS?

Tutaj masz przykład takiej umowy z roku 2014: https://pbs.twimg.com/media/DADKbIYWAAAG4NZ.jpg -link dlatego, że forum nie pozwala na wrzucenie obrazka szerszego niż 600 pikseli.

Tu zaś wypowiedź dr hab. Ryszard Piotrowskiego (konstytucjonalista):

Od początku istnienia Trybunału Konstytucyjnego istnieje zwyczaj powoływania biegłych do określonych spraw. Nie ma też przeszkód, aby zasięgać opinii ekspertów zewnętrznych. Trzeba też pamiętać, że sędziowie Trybunału mają swoich asystentów i sami nie muszą zajmować się wszystkim – mogą korzystać z ich pomocy.


Cz maja 18, 2017 21:07
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Hmm. Napisałam: jeśli to prawda. Link (obrazek, który podałeś) też nie musi być prawdą, choćby dlatego, że jest niewiadomego pochodzenia.
Jeśli to prawda, to można zrozumieć ekspertyzę dotyczącą spraw [podatkowych, ale karnych? Przecież w TK są ponoć najlepsi z najlepszych sędziowie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz maja 18, 2017 21:11
Zobacz profil
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Trzeba było zajrzeć do tekstu, który podlinkowałem. Jego inny fragment:

Wszystko jawne. I nie od wczoraj
– Zakres wykonywanych przeze mnie prac wynika z umowy i związany jest z moją specjalizacją zawodową: polskie postępowanie karne – poinformował dr Karlik. To po pierwsze. A po drugie, zapewne istotniejsze dla wszystkich krytykujących dziś Trybunał, ekspert z Poznania dodał, iż jego współpraca z TK nie zaczęła się wraz ze zmianami personalnymi w tej instytucji. – Z Trybunałem Konstytucyjnym, co także wynika z jawnych umów, współpracuję od czerwca 2014 r. – poinformował dr Piotr Karlik.


Cz maja 18, 2017 21:17
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Podlinkowałeś je już po tym, jak przeczytałam i odpowiadałam, więc nie miałam możliwości przeczytać. Pierwotna wersja kończyła się na "600 pikseli".
No i jestem bardzo ciekawa, od kiedy "Na temat" jest dla Ciebie wiarygodną gazetą?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz maja 18, 2017 21:21
Zobacz profil
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Ja oceniam wiarygodność informacji, a nie gazety. Linki do skanów tej umowy z 2014 roku pojawiły się na Twitterze pod tymi z 2017 i tam je zobaczyłem pierwszy raz. Jak masz zamiar zdyskredytować te dwie wypowiedzi, które przytoczyłem, to wymyśl coś lepszego.


Cz maja 18, 2017 21:28
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
A co jest podstawą do oceny (przez Ciebie) wiarygodności wypowiedzi?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz maja 18, 2017 21:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Pseudotrybunal macie bez tej informacji.


Cz maja 18, 2017 23:11
Zobacz profil
Post Re: Koniec sporu o TK? Co dalej z Trybunałem?
Małgosiaa napisał(a):
A co jest podstawą do oceny (przez Ciebie) wiarygodności wypowiedzi?

Niech pomyślę... Zestawienie umów jawnych zawartych w roku 2015 i 2016 przez TK. Zerknij na pozycje 63, 64, 66, 68, 70.


Pt maja 19, 2017 4:54
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL