Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 15:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Emerytury z ZUS i inne opcje 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
Cytuj:
Na szczęście ten kabaret to tylko wytwór Twojej wyobraźni.


w sensie że wg ciebie ZUS nie przekazywał składek nawet jeżeli płatnik nie płacił? przecież to było zapisane w ustawie i przez lata ZUS musiał odprowadzać kasę jeżeli byłeś ubezpieczony a nie płaciłeś składek

Cytuj:
Absurdalnie wysokich, czyli jakich?


w pierwszej fazie średnio ok 10% ,potem 7% i na koniec 3,5%

Cytuj:
Wręcz przeciwnie, wcześniej cytowałem opinię np. prof. Stępnia. TK po prostu okazał się dyspozycyjny wobec PO.

Pan magister Stępień mógł sobie mieć różne opinie na różne tematy. Przeczytaj uzasadnienie wyroku TK to zrozumiesz

Składka, jaka trafia do funduszy emerytalnych, ma charakter publicznoprawny. Nie zmienia tego fakt, że zarządzają nią prywatne towarzystwa, bo wykonują one zadania publiczne w ramach wyznaczonych przez prawo. Przekazanie przez ZUS składki do OFE to czynność organizacyjna, a nie przewłaszczenie środków na ubezpieczanych, OFE czy PTE


Ostatnio edytowano Wt lut 20, 2018 11:09 przez R27, łącznie edytowano 1 raz



Wt lut 20, 2018 11:02
Zobacz profil
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
SweetChild napisał(a):
felek_ napisał(a):
Wytłumacz, co to takiego ten niejawny, wirtualny dług ZUS?


To zapisy w ZUS, według których w przyszłości wypłacana będzie emerytura ze składek przyszłego pokolenia. Zobowiązanie, które będzie realizowane ze składek przyszłego pokolenia.

To teraz podaj jak ten dług jest oprocentowany, jakie płacimy odsetki od tego długu.

Cytuj:
Tego nie napisałem, po prostu oprócz poziomu zadłużenia duży wpływ ma rodzaj tego zadłużenia. Dług w OFE był typu japońskiego, zaciągany u własnych obywateli i zmniejszający przyszłe zobowiązania państwa, więc jego poziom na ocenę wiarygodności finansowej państwa był praktycznie żaden. Dlatego po tej wielkiej nacjonalizacji ratingi Polski ani drgnęły.
Przede wszystkim ma hamować zaciąganie długu na wydatki bieżące, np. podwyżki obecnych emerytur. Zaciąganie długu skutkujące redukcją przyszłych zobowiązań państwa nie musi być szkodliwe.

Tylko po co hamować zadłużanie państwa skoro taki dług typu japońskiego jest nieszkodliwy? Dlaczego mamy odmawiać sobie wyższych środków na bieżące wydatki?


Wt lut 20, 2018 11:05
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
Cytuj:
TK okazał się dyspozycyjny wobec PO

Podobnie SN wyrokiem z 2008r składki OFE nie są prywatną własnością obywatela.


Wt lut 20, 2018 11:16

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
R27 napisał(a):
w sensie że wg ciebie ZUS nie przekazywał składek nawet jeżeli płatnik nie płacił? przecież to było zapisane w ustawie i przez lata ZUS musiał odprowadzać kasę jeżeli byłeś ubezpieczony a nie płaciłeś składek

Z tego co wiem sytuacja wyglądała tak jak opisane jest tutaj.

R27 napisał(a):
w pierwszej fazie średnio ok 10% ,potem 7% i na koniec 3,5%

W pierwszej fazie czego? Przeczytaj chociażby to, co zapodał wcześniej felek_

R27 napisał(a):
Pan magister Stępień mógł sobie mieć różne opinie na różne tematy.

:oops: Faktycznie, nieco się rozpędziłem z tym profesorem. W każdym razie były prezes TK.

R27 napisał(a):
Składka, jaka trafia do funduszy emerytalnych, ma charakter publicznoprawny. Nie zmienia tego fakt, że zarządzają nią prywatne towarzystwa, bo wykonują one zadania publiczne w ramach wyznaczonych przez prawo. Przekazanie przez ZUS składki do OFE to czynność organizacyjna, a nie przewłaszczenie środków na ubezpieczanych, OFE czy PTE

Znam to uzasadnienie, ale uważam, że jest mało przekonujące. Mimo to nie chcę z tym polemizować, TK locuta, casa finita. Nie miałbym też nic przeciwko, gdyby środki w OFE były publiczne, ale zostały na moim koncie w OFE.

Alus napisał(a):
Podobnie SN wyrokiem z 2008r składki OFE nie są prywatną własnością obywatela.

Jak wyżej, byłbym w stanie to zaakceptować, gdyby te środki, zgodnie z pierwotnymi ustaleniami, pozostały w OFE


Wt lut 20, 2018 11:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
Cytuj:
Z tego co wiem sytuacja wyglądała tak jak opisane jest tutaj.


Mylisz dwie różne sprawy. W powyższych przykładach mamy sytuację taką że pracodawca np bez wiedzy pracownika wyrejestrowuje go na jakiś czas albo np deklaruje że pracownik zarabia 2 tys (a faktycznie zarabia 5 tys) i od 2 tys odprowadza składki a pracownikowi wypłaca kwotę netto uwzględniając składki odprowadzane z 5 tys.
Nie ma mowy w tym tekście o sytuacji kiedy płatnik zwyczajnie olewa wpłaty i rośnie mu w ZUS dług. W takim wypadku ZUS musiał co miesiąc i tak odprowadzać do OFE odpowiednią ilość kasy a potem sam musiał dochodzić zwrotu długu.
Np płatnik musi odprowadzić składki z kwoty 5 tys i nie odprowadza ich a jest objęty obowiązkiem ubezpieczenia które uwzględnia że zarabia 5 tys. Wtedy rósł mu dług w ZUS ale ZUS nie mając tej kwoty z tych składek musiał i tak odprowadzać co miesiąc odpowiednią ilość do OFE.
W art jest mowa zupełnie o czymś innym


Ostatnio edytowano Wt lut 20, 2018 11:53 przez R27, łącznie edytowano 1 raz



Wt lut 20, 2018 11:45
Zobacz profil
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
Alus napisał(a):
Podobnie SN wyrokiem z 2008r składki OFE nie są prywatną własnością obywatela.

Cytuj:
Jak wyżej, byłbym w stanie to zaakceptować, gdyby te środki, zgodnie z pierwotnymi ustaleniami, pozostały w OFE

Państwo jako właściciel zadysponowało swoja własnością, tak aby dla obecnych i przyszłych emerytów starczyło kasy na wypłatę świadczenia.


Wt lut 20, 2018 11:47

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
felek_ napisał(a):
To zapisy w ZUS, według których w przyszłości wypłacana będzie emerytura ze składek przyszłego pokolenia. Zobowiązanie, które będzie realizowane ze składek przyszłego pokolenia.

To teraz podaj jak ten dług jest oprocentowany, jakie płacimy odsetki od tego długu.[/quote]
Właśnie o tym piszę, że jest to niejasne. Przynajmniej dla mnie, może ktoś się orientuje? Był system w miarę przejrzysty, a jest nieprzejrzysty. A wiadomo, że mętna woda to ulubiona sytuacja dla łowienia ryb :evil:

felek_ napisał(a):
Tylko po co hamować zadłużanie państwa skoro taki dług typu japońskiego jest nieszkodliwy?

Nie wiem, zapytaj tych, którzy nacjonalizację OFE uważają za sensowne posunięcie.

felek_ napisał(a):
Dlaczego mamy odmawiać sobie wyższych środków na bieżące wydatki?

Sprawdź na przykładzie własnego budżetu domowego.


Wt lut 20, 2018 11:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
R27 napisał(a):
Nie ma mowy w tym tekście o sytuacji kiedy płatnik zwyczajnie olewa wpłaty i rośnie mu w ZUS dług. W takim wypadku ZUS musiał co miesiąc i tak odprowadzać do OFE odpowiednią ilość kasy a potem sam musiał dochodzić zwrotu długu.

OK, ale przecież w modelu czysto ZUSowskim też tak jest, czyli:
- w sytuacji kiedy płatnik zwyczajnie olewa wpłaty i rośnie mu w ZUS dług, to w takim wypadku ZUS musi co miesiąc i tak wypłacać odpowiednią ilość kasy obecnym emerytom a potem sam musi dochodzić zwrotu długu.

Alus napisał(a):
Państwo jako właściciel zadysponowało swoja własnością, tak aby dla obecnych i przyszłych emerytów starczyło kasy na wypłatę świadczenia.

:lol: Chyba sama nie wierzysz, w to co piszesz.


Wt lut 20, 2018 11:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
Jeszcze tak zapytam: gdyby ZUS przekazywał moją część składki na moje prywatne konto w banku i potem miałbym wypłacaną z tego emeryturę kapitałową, to też by Was tak to drażniło, że po N latach pracy nie byłbym na garnuszku państwa i nie żyłbym ze świadczenia socjalnego?

Ja ze swej strony mogę zadeklarować, że gdyby moja emerytura kapitałowa była nawet o 25% niższa niż Wasze świadczenie socjalne, to zawistnym okiem bym na Was nie patrzył ;)


Wt lut 20, 2018 12:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
Cytuj:
OK, ale przecież w modelu czysto ZUSowskim też tak jest, czyli:
- w sytuacji kiedy płatnik zwyczajnie olewa wpłaty i rośnie mu w ZUS dług, to w takim wypadku ZUS musi co miesiąc i tak wypłacać odpowiednią ilość kasy obecnym emerytom a potem sam musi dochodzić zwrotu długu.


no więc chodzi o to, że śmietankę spijało OFE a całe ryzyko było przerzucone na państwo.



prywatyzacja zysków, nacjonalizacja strat


Ostatnio edytowano Wt lut 20, 2018 12:11 przez R27, łącznie edytowano 1 raz



Wt lut 20, 2018 12:11
Zobacz profil
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
Alus napisał(a):
Państwo jako właściciel zadysponowało swoja własnością, tak aby dla obecnych i przyszłych emerytów starczyło kasy na wypłatę świadczenia.

Cytuj:
:lol: Chyba sama nie wierzysz, w to co piszesz.

To nie kwestia mojej wary ale orzeczeń SN i TK.
Pieniądze zabrane z ZUS i przekazane prywatnym instytucjom pobierającym 7% haraczu, to żadna inwestycja w przyszłość.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytur ... lozyl.html


Ostatnio edytowano Wt lut 20, 2018 12:21 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Wt lut 20, 2018 12:11

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
JPRDL, przy Was płaskoziemcy to rzeczowi dyskutanci. Z mojej strony EOT, chyba że ktoś napisze coś z sensem.


Wt lut 20, 2018 12:19
Zobacz profil
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
SweetChild napisał(a):
felek_ napisał(a):
To teraz podaj jak ten dług jest oprocentowany, jakie płacimy odsetki od tego długu.

Właśnie o tym piszę, że jest to niejasne. Przynajmniej dla mnie, może ktoś się orientuje?

Akurat, to jest proste. Nie ma czegoś takiego jak ukryty czy wirtualny dług. Zobowiązania państwa nie są żadnym długiem i tyle. Jeśli wybory wygra np. Nowoczesna, podwyższy wiek emerytalny do 75 lat i "ukryty dług" automatycznie zmniejszy się 10 krotnie, a państwo na jego spłatę nie wyda ani złotówki.

felek_ napisał(a):
Tylko po co hamować zadłużanie państwa skoro taki dług typu japońskiego jest nieszkodliwy? Dlaczego mamy odmawiać sobie wyższych środków na bieżące wydatki?

SweetChild napisał(a):
Nie wiem, zapytaj tych, którzy nacjonalizację OFE uważają za sensowne posunięcie.
Sprawdź na przykładzie własnego budżetu domowego.

To już teraz nie rozumiem. Z jednej strony jesteś za tzw. "japońskim zadłużaniem państwa", a z drugiej rozumiesz czym może się skończyć nadmierne zadłużenie na przykładzie budżetu domowego. Chyba nie trzeba wyjaśniać jak by wyglądała nasza prywatna wiarygodność kredytowa gdybyśmy mieli ogromny kredyt i zechcieli się ubiegać o kolejny? Jakie by nam wtedy bank zaproponował warunki?
Cytuj:
Chyba sama nie wierzysz, w to co piszesz.

Właśnie Alus ma tu całkowitą rację. Z punktu widzenia państwa, rozwiązywanie dzisiejszych problemów jest dużo ważniejsze niż tych, które mogą nastąpić za 30-40 lat.


Wt lut 20, 2018 12:21

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
felek_ napisał(a):
Akurat, to jest proste. Nie ma czegoś takiego jak ukryty czy wirtualny dług. Zobowiązania państwa nie są żadnym długiem i tyle.

:sciana: :sciana: A zgodzisz się, że zobowiązania państwa są zobowiązaniami?

felek_ napisał(a):
To już teraz nie rozumiem. Z jednej strony jesteś za tzw. "japońskim zadłużaniem państwa", a z drugiej rozumiesz czym może się skończyć nadmierne zadłużenie na przykładzie budżetu domowego. Chyba nie trzeba wyjaśniać jak by wyglądała nasza prywatna wiarygodność kredytowa gdybyśmy mieli ogromny kredyt i zechcieli się ubiegać o kolejny? Jakie by nam wtedy bank zaproponował warunki?

Nie rozumiesz, bo nie czytasz, co do Ciebie piszę. Napisałem Ci już, że jeśli np. zaciągasz kredyt, aby wypłacać dziecku kieszonkowe na bieżące wydatki, to jest to zupełnie inna sytuacja niż jeśli zaciągasz kredyt, aby kupić dziecku mieszkanie (które i tak zobowiązałeś się kupić). Proste jak konstrukcja cepa, czego tu można nie rozumieć? Przecież to ociera się o analfabetyzm ekonomiczny :-(


Wt lut 20, 2018 12:31
Zobacz profil
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
R27 napisał(a):
no więc chodzi o to, że śmietankę spijało OFE a całe ryzyko było przerzucone na państwo.

Tak samo lub bardzo podobnie było z budową tzw. autostrady Kulczyka. Do dzisiaj odczuwamy tego efekty.
SweetChild napisał(a):
:sciana: :sciana: A zgodzisz się, że zobowiązania państwa są zobowiązaniami?

Tak, ale państwo w przyszłości będzie miało wiele zobowiązań. Będą potrzebne pieniądze na wojsko, policję, edukację, służbę zdrowia. Te wszystkie wydatki też będą zobowiązaniami państwa, ale nikt nie nazywa je długiem.

Cytuj:
Nie rozumiesz, bo nie czytasz, co do Ciebie piszę. Napisałem Ci już, że jeśli np. zaciągasz kredyt, aby wypłacać dziecku kieszonkowe na bieżące wydatki, to jest to zupełnie inna sytuacja niż jeśli zaciągasz kredyt, aby kupić dziecku mieszkanie (które i tak zobowiązałeś się kupić). Proste jak konstrukcja cepa, czego tu można nie rozumieć? Przecież to ociera się o analfabetyzm ekonomiczny

Rozmawialiśmy o wiarygodności finansowej państwa i jej wpływu na oprocentowanie obligacji.


Wt lut 20, 2018 12:36
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL