Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 14:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 Emerytury z ZUS i inne opcje 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Po co jest 500+ ?
felek_ napisał(a):
Dokładnie tak, ale niektórym użytkownikom państwowe rozwiązania nie odpowiadają, np. Małgosii:

Kompletnie nie zrozumiałeś tego, co Małgosiaa napisała. Czarny scenariusz jest czarnym scenariuszem. Małgosiaa miała na mysli normalny bank (np. BZWBK czy inne PKO), a nie jakiś Amber Gold czy inny SKOK lub jakies towarzystwo, np. WARTA, gdzie Małgosiaa odkłada w III filarze od 14 lat i skąd (z banku czy tego towarzystwa) Małgosiaa może w każdej chwili wycofać swoje środki w całości lub odbierać co miesiąc określoną kwotę będąc na emeryturze.
A to, że owe instytucje są w gwarancji Funduszu Gwarancyjnego państwa tylko uwiarygodnia taką opcje oszczędzania. ZUS takiej gwarancji nie dawał i nie daje, bo przydziela ile mu się podoba. Tak, ile mu się podoba, bo koleżanka, która odeszła po 40 latach pracy 4 lata temu (miała niższą pensję, bo nie miała dyplomowanego) na dzień dobry dostała 1800 zł emerytury netto, a Małgosii ZUS wyliczył po takim samym okresie pracy na 1260 zł brutto.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt lut 16, 2018 15:19
Zobacz profil
Post Re: Po co jest 500+ ?
SweetChild napisał(a):
felek_ napisał(a):
Chyba nie muszę Cię przekonywać, że o wiele większe jest ryzyko upadku prywatnego banku czy funduszu?
Niestety, musisz. Przy czym zadanie jest o wiele trudniejsze, niż to jakie sam sobie postawiłeś, bo musiałbyś podać liczbę przypadków, kiedy prywatny bank czy fundusz z dnia na dzień zwinął swój interes, a jego klienci nie dostali ani złotówki.
Dzisiaj tak nie bywa, bo państwo pilnuje. Tylko dlatego.

SweetChild napisał(a):
Na marginesie BFG jest finansowany ze składek banków.
Przymusowych. Państwo zmusza banki do wpłacania składek na specjalny fundusz, utworzony właśnie po to, żeby jak któryś padnie, klienci nie zostali kompletnie bez grosza.


Pt lut 16, 2018 15:31

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Po co jest 500+ ?
akruk napisał(a):
Dzisiaj tak nie bywa, bo państwo pilnuje. Tylko dlatego.
(...)
Przymusowych. Państwo zmusza banki do wpłacania składek na specjalny fundusz, utworzony właśnie po to, żeby jak któryś padnie, klienci nie zostali kompletnie bez grosza.

Zgadza się, założyłem, że dyskutujemy o stanie obecnym. Bardzo dobrze, że państwo pilnuje i zmusza.


Dorzucę jeszcze link z konkretnymi danymi na temat dotacji do FUS:
Cytuj:

Na 2017 r. przewiduje się dotacje z budżetu państwa na poziomie 46,7 mld zł.

"W 2018 roku deficyt będzie większy, nastąpi skok (…). To będzie skok spowodowany obniżonym wiekiem emerytalnym. On wchodzi w październiku i główne efekty będą w 2018 r. Wtedy będzie tąpnięcie w saldzie FUS" – powiedział w czwartek PAP Biznes Wojciechowski.

Okazuje się, że moje 20 mld "z pamięci" było mocno niedoszacowane :evil:


Pt lut 16, 2018 15:40
Zobacz profil
Post Re: Po co jest 500+ ?
Małgosiaa napisał(a):
felek_ napisał(a):
Dokładnie tak, ale niektórym użytkownikom państwowe rozwiązania nie odpowiadają, np. Małgosii:

Kompletnie nie zrozumiałeś tego, co Małgosiaa napisała. Czarny scenariusz jest czarnym scenariuszem. Małgosiaa miała na mysli normalny bank (np. BZWBK czy inne PKO), a nie jakiś Amber Gold czy inny SKOK lub jakies towarzystwo, np. WARTA, gdzie Małgosiaa odkłada w III filarze od 14 lat i skąd (z banku czy tego towarzystwa) Małgosiaa może w każdej chwili wycofać swoje środki w całości lub odbierać co miesiąc określoną kwotę będąc na emeryturze.
A to, że owe instytucje są w gwarancji Funduszu Gwarancyjnego państwa tylko uwiarygodnia taką opcje oszczędzania. ZUS takiej gwarancji nie dawał i nie daje, bo przydziela ile mu się podoba. Tak, ile mu się podoba, bo koleżanka, która odeszła po 40 latach pracy 4 lata temu (miała niższą pensję, bo nie miała dyplomowanego) na dzień dobry dostała 1800 zł emerytury netto, a Małgosii ZUS wyliczył po takim samym okresie pracy na 1260 zł brutto.

Sprawdź w tych wyliczeniach czy za jakiś okres pracy nie brakuje Ci RP7.
Mnóstwo ludzi z upadłych firm nie mogło zdobyć tego zaświadczenia, dlatego rząd PO+PSL (nie pamiętam dokładnie w którym roku) wprowadził zasadę, że za te lata ZUS wpisywał najniższą krajową.
Teraz okazuje się, że ZUS powrócił do metody zerowania tych lat, za które brak RP 7.
Liczone sa zatem jako lata nieskładkowe - czyli 0,7%. Składkowe przeliczane są wskaźnikiem 1,3%.


Pt lut 16, 2018 15:42
Post Re: Po co jest 500+ ?
Małgosiaa napisał(a):
A to, że owe instytucje są w gwarancji Funduszu Gwarancyjnego państwa tylko uwiarygodnia taką opcje oszczędzania. ZUS takiej gwarancji nie dawał i nie daje, bo przydziela ile mu się podoba.
Tak samo FBG, jak i ZUS "przydzielają" według ustaw i rozporządzeń państwowych, czyli wg tego, co ustali państwo, a nie według tego, ile im się podoba. Zob. ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dział II podaje w szczególności wyznacza konkretne kwoty gwarantowane).


Pt lut 16, 2018 15:43
Post Re: Po co jest 500+ ?
akruk napisał(a):
SweetChild napisał(a):
felek_ napisał(a):
Chyba nie muszę Cię przekonywać, że o wiele większe jest ryzyko upadku prywatnego banku czy funduszu?
Niestety, musisz. Przy czym zadanie jest o wiele trudniejsze, niż to jakie sam sobie postawiłeś, bo musiałbyś podać liczbę przypadków, kiedy prywatny bank czy fundusz z dnia na dzień zwinął swój interes, a jego klienci nie dostali ani złotówki.
Dzisiaj tak nie bywa, bo państwo pilnuje. Tylko dlatego.

Po kilkuletnich bojach w parlamencie o SKOKI (PiS był przeciw) BFG objął SKOKI, tym samym depozytariusze SKOKÓW otrzymali swoje pieniądze.
Jako, że BFG wypłaca do określonej kwoty, oczywiście nie wszyscy odzyskali wszystkie swoje pieniądze z kont oszczędnościowych.


Ostatnio edytowano Pt lut 16, 2018 15:49 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 2 razy



Pt lut 16, 2018 15:46
Post Re: Po co jest 500+ ?
@SweetChild, emeryci juz sfinansowali emerytury swoich rodzicow i od pokolenia ich dzieci nalezy im sie to samo.

Kiedys emeryt szedl na wycug do dzieci i dostawal resztki, co zbywalo. Dzis powinien dostac przynajmniej tyle, ile umozliwil swoim rodzicom.
Taki byl sens emerytur. No ale ze wzgledu na rozne okolicznosci, przy czym czas zycia, wysokosc skladek i ilosc psob skladki placacych odgrywaja role decydujaca, dostaje ile dostaje.
Ale to nie laska panstea, ze mu drozyzne waloryzuja. To psi obowiazek obecnego pokolenia, jesöi chce, zeby mu jego nastepcy umozliwili (prze)zycie na emeryturze.


Pt lut 16, 2018 15:47
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Po co jest 500+ ?
akruk napisał(a):
Tak samo FBG, jak i ZUS "przydzielają" według ustaw i rozporządzeń państwowych, czyli wg tego, co ustali państwo, a nie według tego, ile im się podoba. Zob. ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dział II podaje w szczególności wyznacza konkretne kwoty gwarantowane).

To w przypadku, kiedy mój bank lub towarzystwo zbankrutuje. Do tej pory dokładnie wiem ile mam pieniędzy na koncie, jakie odsetki itp., a cała sumę mogę wypłacić w dowolnym momencie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt lut 16, 2018 15:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Po co jest 500+ ?
akruk napisał(a):
Tak samo FBG, jak i ZUS "przydzielają" według ustaw i rozporządzeń państwowych, czyli wg tego, co ustali państwo, a nie według tego, ile im się podoba.

Tyle że w przypadku BFG zasady są dość proste i przejrzyste, czego o ZUS bym nie powiedział.

Kael napisał(a):
@SweetChild, emeryci juz sfinansowali emerytury swoich rodzicow i od pokolenia ich dzieci nalezy im sie to samo.

Zgadza się, nigdzie też nie pisałem, że im się nie należy.

Kael napisał(a):
Ale to nie laska panstea, ze mu drozyzne waloryzuja. To psi obowiazek obecnego pokolenia, jesöi chce, zeby mu jego nastepcy umozliwili (prze)zycie na emeryturze.

Znowu zgoda :) Nigdzie nie pisałem, aby zawiesić, albo nawet zmniejszyć waloryzację.


Pt lut 16, 2018 15:51
Zobacz profil
Post Re: Po co jest 500+ ?
Małgosiaa napisał(a):
Do tej pory dokładnie wiem ile mam pieniędzy na koncie, jakie odsetki itp.
Odsetki, ho-ho! Ale wiesz, że lokaty bankowe są zwykle (kiedy nie występuje deflacja) oprocentowane poniżej inflacji? Czyli środki ulokowane jako lokaty bankowe realnie tracą na wartości. Z kolei emerytury są waloryzowane na podstawie inflacja plus wskaźnik realnego wzrostu składek na ubezpieczenia emerytalne. Wiesz o tym, prawda?


Pt lut 16, 2018 16:07
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Po co jest 500+ ?
Wiem, ale mam gwarancję, że państwo mi nie ukradnie ani wkładu, ani odsetek, jakie by nie były. Natomiast z emeryturą wyliczona przez ZUS różnie bywa.
I nie jest tak jak mówi Alus o tym przeliczanym kapitale początkowym, bo okazuje się, że obecnie nauczycielom bardziej opłaci się iść na świadczenie kompensacyjne niż czekać do emerytury na etacie. Jest po prostu wyższe. Skąd? Dlaczego? Tu mi cos smierdzi.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt lut 16, 2018 16:17
Zobacz profil
Post Re: Po co jest 500+ ?
akruk napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
Do tej pory dokładnie wiem ile mam pieniędzy na koncie, jakie odsetki itp.
Odsetki, ho-ho! Ale wiesz, że lokaty bankowe są zwykle (kiedy nie występuje deflacja) oprocentowane poniżej inflacji? Czyli środki ulokowane jako lokaty bankowe realnie tracą na wartości. Z kolei emerytury są waloryzowane na podstawie inflacja plus wskaźnik realnego wzrostu składek na ubezpieczenia emerytalne. Wiesz o tym, prawda?

Wskaźnik inflacji + 20% realnego wzrostu płac, czyli inflacja w 2017r 2,3% + 20% ze wskaźnika wzrostu płac 3,4%, daje wskaźnik waloryzacji - 2,98%


Pt lut 16, 2018 16:21
Post Re: Po co jest 500+ ?
Małgosiaa napisał(a):
Wiem, ale mam gwarancję, że państwo mi nie ukradnie ani wkładu, ani odsetek, jakie by nie były. Natomiast z emeryturą wyliczona przez ZUS różnie bywa.
I nie jest tak jak mówi Alus o tym przeliczanym kapitale początkowym, bo okazuje się, że obecnie nauczycielom bardziej opłaci się iść na świadczenie kompensacyjne niż czekać do emerytury na etacie. Jest po prostu wyższe. Skąd? Dlaczego? Tu mi cos smierdzi.

Akurat nie mam pojęcia o emeryturach nauczycieli, pisałam o emeryturach w innych zawodach.
3 miesiące temu koleżanka przeszła na emeryturę i w wyliczeniu okazało się, że ma wyzerowane lata za które nie dostarczyła RP7.


Pt lut 16, 2018 16:24
Post Re: Po co jest 500+ ?
Małgosiaa napisał(a):
Wiem, ale mam gwarancję, że państwo mi nie ukradnie ani wkładu, ani odsetek, jakie by nie były. Natomiast z emeryturą wyliczona przez ZUS różnie bywa.

To w takim razie powiedz, co zrobisz jeśli bank lub fundusz nie będą chciały wypłacić Ci Twoich oszczędności?


Pt lut 16, 2018 16:50
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
A co ty felek_ zrobisz, jak ZUS ci nie wyplaci?

Nic.

Tyle, ze do niedawna zylismy w kraju zmierzajacym do normalnosci, czyli gwarantujacym obywatelom pewna stabilnosc.
Ale mozna, oczywiscie, isc na zywiol i nic nie odkladac, bo moze sie umrue przed wiekiem emerytalnym?


Pt lut 16, 2018 16:55
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL