Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 7:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Emerytury z ZUS i inne opcje 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
Alus napisał(a):
Państwo jako właściciel zadysponowało swoja własnością, tak aby dla obecnych i przyszłych emerytów starczyło kasy na wypłatę świadczenia.

Alus, aby państwo miało jakieś pieniądze, najpierw musi je wziąć od obywateli. To są nasze i tylko nasze pieniądze, a państwo nimi jedynie zarządza. Innymi słowy państwo dysponuje naszą własnością - nie swoją.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt lut 20, 2018 13:01
Zobacz profil
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
Soul33 napisał(a):
Alus napisał(a):
Państwo jako właściciel zadysponowało swoja własnością, tak aby dla obecnych i przyszłych emerytów starczyło kasy na wypłatę świadczenia.

Alus, aby państwo miało jakieś pieniądze, najpierw musi je wziąć od obywateli. To są nasze i tylko nasze pieniądze, a państwo nimi jedynie zarządza. Innymi słowy państwo dysponuje naszą własnością - nie swoją.

Co nie zmienia faktu, że nie mamy możliwości dysponowania wpłacanymi podatkami czy składkami.
I właśnie to mając na uwadze, SN i TK orzekli, że te oddane pieniądze nie są de facto własnością obywateli.


Wt lut 20, 2018 13:04

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
felek_ napisał(a):
Tak, ale państwo w przyszłości będzie miało wiele zobowiązań. Będą potrzebne pieniądze na wojsko, policję, edukację, służbę zdrowia. Te wszystkie wydatki też będą zobowiązaniami państwa, ale nikt nie nazywa je długiem.

OK, więc niech będzie zobowiązanie. Mnie nie chodzi o nazwę, a o to, ile będzie kosztować spełnienie tego zobowiązania. Możesz to określić?

Cytuj:
Rozmawialiśmy o wiarygodności finansowej państwa i jej wpływu na oprocentowanie obligacji.

Jak Cię ciekawi, jak to naprawdę wygląda, to przeczytaj jeszcze raz, to co napisałem, powoli i ze zrozumieniem. Albo jeszcze lepiej, poczytaj w jakiś źródłach ekonomicznych. A jak nie, to żyj dalej w swoim świecie karmiąc się propagandą, może to i przyjemniej :evil:


Wt lut 20, 2018 13:05
Zobacz profil
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
Jak pisze w podanym przeze mnie linku, OFE od 1999r do 2013r zarobiły średnio 6,6%, a składki w ZUS zwaloryzowano o 6,8%, do tego OFE przejęło jako prowizję 7% - 2%, to jakiż to był biznes.......


Wt lut 20, 2018 13:14

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
felek_ napisał(a):
Tak, ale państwo w przyszłości będzie miało wiele zobowiązań. Będą potrzebne pieniądze na wojsko, policję, edukację, służbę zdrowia. Te wszystkie wydatki też będą zobowiązaniami państwa, ale nikt nie nazywa je długiem.

Przy okazji lektury zapodanej przez Alus trafiłem na stanowisko BCC, a w nim:
Cytuj:
Ministrowie na dzisiejszej konferencji prasowej mówili dużo o wpływie OFE na dług publiczny. Ale mówili tylko o oficjalnym długu. Nie mówili nic o wpływie na wielkość zobowiązań Skarbu Państwa wobec przyszłych emerytów, czyli na dług nieoficjalny, nazywany czasem długiem ukrytym. Tymczasem ten drugi dług to w tej chwili około 3000 mld zł i będzie rósł szybciej niż dotąd, jeśli Sejm przyjmie któryś z wariantów rządowych. Domagamy się informacji o wpływie propozycji rządowych na całkowity dług publiczny - apeluje BCC.


Ale jak się czyta tylko propagandowe materiały, to tam być może nikt nie nazywa zobowiązań SP wobec przyszłych emerytów długiem.

To tylko tak na marginesie, bo jak już pisałem, bardziej interesuje mnie wartość tych zobowiązań i jak szybko rosną (czyli odpowiednik oprocentowania długu).

Alus napisał(a):
Jak pisze w podanym przeze mnie linku, OFE od 1999r do 2013r zarobiły średnio 6,6%, a składki w ZUS zwaloryzowano o 6,8%,

A to znaczy, że zobowiązania SP wobec przyszłych emerytów były oprocentowane na 6,8%. Ciekawe, ile kosztowało SP obsługa długu w obligacjach kupowanych przez OFE :?

Alus napisał(a):
do tego OFE przejęło jako prowizję 7% - 2%, to jakiż to był biznes.......

I tu Cię/ Was boli. Nieważne, że OFE miało całkiem niezłe wyniki, nieważne, że zobowiązania w ZUS też kosztują (może nawet więcej), najważniejsze, aby przypadkiem ktoś nie zarobił. Klasyka, najważniejsze nie żebym i ja miał krowę, ale żeby sąsiadowi krowa zdechła :evil:


Wt lut 20, 2018 13:20
Zobacz profil
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
Cytuj:
I tu Cię/ Was boli. Nieważne, że OFE miało całkiem niezłe wyniki, nieważne, że zobowiązania w ZUS też kosztują (może nawet więcej), najważniejsze, aby przypadkiem ktoś nie zarobił. Klasyka, najważniejsze nie żebym i ja miał krowę, ale żeby sąsiadowi krowa zdechła :evil:

Całkiem niezłe powiadasz, a w podanym linku wyraźnie pisze od 1999r do 2013r średni wzrost w OFE wynosił 6,6%, a waloryzacja w ZUS 6,8%.....to gdzie znajdujesz ten całkiem "niezły"?
Ja akurat znalazłam sie w tej grupie wiekowej, która miała wybór OFE czy tylko ZUS.
Presja była ogromna, bo też rzesze akwizytorów ganiały za każdym do utraty tchu.
Akurat moja sąsiadka ekonomistka wyklarowała mi, że w moim przypadku nie ma żadnego sensu przystępować do OFE, bo aby uzyskać godziwą kwotę w czasie do mojej emerytury, musiałabym zarabiać na poziomie 2 średnich krajowych.
Wiele osób z małym wynagrodzeniem nie mając pojęcia, przystępowało do OFE.
Gdy w po 2009r przechodzili na emeryturę ich część z OFE wynosiła 15 - 25 -45 zł, a z ZUS 900-1200 zł.


Wt lut 20, 2018 13:40
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
SweetChild napisał(a):
Przy okazji lektury zapodanej przez Alus trafiłem na stanowisko BCC

BBC celowo i z rozmysłem wprowadza Polaków w błąd i podważa rolę państwa jako podmiotu, który miałby wypłacać emerytury. Przyjęto zasadę, że im bardziej nastraszy się ludzi, iż z I filaru nic nie będzie, tym ludzie bardziej poprą OFE.

Cytuj:
Ale jak się czyta tylko propagandowe materiały, to tam być może nikt nie nazywa zobowiązań SP wobec przyszłych emerytów długiem.

Tak jak już mówiłem, przyszłe zobowiązania państwa nie są długiem, a co za tym idzie nie stanowią żadnego obciążenia dla dzisiejszych finansów państwa.


Wt lut 20, 2018 13:58

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
Alus napisał(a):
Całkiem niezłe powiadasz, a w podanym linku wyraźnie pisze od 1999r do 2013r średni wzrost w OFE wynosił 6,6%, a waloryzacja w ZUS 6,8%.....to gdzie znajdujesz ten całkiem "niezły"?

Średnioroczny wzrost 6,6% w bezpiecznym funduszu uważam za całkiem niezły. ZUS też oferuje, moim zdaniem, całkiem niezłą waloryzację. Ciekawe tylko, z czego ona wynika? Zarządzają jakimiś aktywami, czy tak po prostu rząd ustala w ustawie? Jeśli to drugie, to wyniki niezłe, ale ja na kartce papieru mogę osiągnąć lepsze ;)
Oczywiście pisząc całkiem niezłe miałem na myśli całkiem niezłe, a nie bardzo dobre czy rewelacyjne.

felek_ napisał(a):
BBC celowo i z rozmysłem wprowadza Polaków w błąd i podważa rolę państwa jako podmiotu, który miałby wypłacać emerytury. Przyjęto zasadę, że im bardziej nastraszy się ludzi, iż z I filaru nic nie będzie, tym ludzie bardziej poprą OFE.

Jasne, tak to sobie tłumacz, inaczej jeszcze Twoja płaska Ziemia się zakrzywi i spadniesz :?

felek_ napisał(a):
Tak jak już mówiłem, przyszłe zobowiązania państwa nie są długiem, a co za tym idzie nie stanowią żadnego obciążenia dla dzisiejszych finansów państwa.

Dobrze to ująłeś. Niestety, właśnie takie krótkowzroczne myślenie przyświeca też rządzącym :evil:


Wt lut 20, 2018 14:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
SweetChild napisał(a):
OK, więc niech będzie zobowiązanie. Mnie nie chodzi o nazwę, a o to, ile będzie kosztować spełnienie tego zobowiązania. Możesz to określić?


Sporo to będzie kosztować, w końcu policjanci cały czas moga iść na emeryture po 15 latach pracy, więc na emeryturze co niektórzy będą 60 może nawet 70 lat :mrgreen:
Więc to wszystko kosztuje, i cała reszta musi sie do tego dokładać.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt lut 20, 2018 14:16
Zobacz profil
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
SweetChild napisał(a):
felek_ napisał(a):
Tak jak już mówiłem, przyszłe zobowiązania państwa nie są długiem, a co za tym idzie nie stanowią żadnego obciążenia dla dzisiejszych finansów państwa.

Dobrze to ująłeś. Niestety, właśnie takie krótkowzroczne myślenie przyświeca też rządzącym :evil:

Chciałem zauważyć, że martwiąc się tym co będzie za 40 lat prezentujesz nader niechrześcijańskie podejście:

"Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy." (Mt 6, 34)


Wt lut 20, 2018 14:24

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
felek_ napisał(a):
Chciałem zauważyć, że martwiąc się tym co będzie za 40 lat prezentujesz nader niechrześcijańskie podejście:

Jestem skłonny się z tym zgodzić ;)


Wt lut 20, 2018 14:41
Zobacz profil
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
Fajnie, że chociaż w tym się zgadzamy. :-)


Wt lut 20, 2018 14:48

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
:) Skoro już tak pokojowo kończymy, to chciałbym przeprosić, jeśli ktoś poczuł się obrażony :oops:

Niestety, jak ktoś przychodzi zabrać mi płaszcz, to też prezentuję nader niechrześcijańskie podejście i zamiast oddać mu koszulę, trochę się denerwuję ;)


Wt lut 20, 2018 15:14
Zobacz profil
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
SweetChild napisał(a):
:) Skoro już tak pokojowo kończymy, to chciałbym przeprosić, jeśli ktoś poczuł się obrażony :oops:

Niestety, jak ktoś przychodzi zabrać mi płaszcz, to też prezentuję nader niechrześcijańskie podejście i zamiast oddać mu koszulę, trochę się denerwuję ;)

Tyle tylko, że płaszcz od początku do końca nie był Twój, a jedynie taką uprawiano propagandę by cwaniacy na Tobie obiecanym płaszczu, zafundowali sobie futrzane kołnierze.


Wt lut 20, 2018 15:27

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Emerytury z ZUS i inne opcje
Alus napisał(a):
Tyle tylko, że płaszcz od początku do końca nie był Twój (...)


Gdyby nie ja i gdyby nie moja praca, to płaszcza by nie było. Na tej podstawie twierdzę, że płaszcz na początku jest mój. Nie zgodzę się na mentalność niewolniczą.


Wt lut 20, 2018 19:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL