Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Katecheta wychowawca klasy - jakie jest wasze zdanie ? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Katecheta wychowawca klasy - jakie jest wasze zdanie ?
Małgosiaa napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Ta kwestia jest problemem. Szkoła jest (powinna być) neutralna światopoglądowo. Katecheta tego nie gwarantuje. Co więcej z założenia nie jest neutralny swiatopoglądowo.

Oczywiście nauczyciel ateista gwarantuje neutralność światopoglądową (rozumiem pod tym pojęciem poszanowanie czyjegoś światopoglądu) :(
Gwarantuje dwie rzeczy: jest z zawodu nauczycielem, a nie katechetą i państwo ma nad nim kontrolę. Jest urzednikiem państwowym, a nie kościelnym.
Małgosiaa napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Porównujesz kurs do studiów pedagogicznych. Byle nauczyciel po szkole nie dostanie klasy jako wychowawca (nie powinien), a tu jest katecheta nad którego przygotowaniem pedagogicznym MEN nie ma żadnego nadzoru. Jest rozdział państwa od Kościoła więc dlaczego Kościół ma narzucać kto nadaje się na wychowawce, a kto nie?

Najwyraźniej nie jesteś kompletnie w temacie. Jeszcze pracują w szkołach nauczyciele (nie katecheci), którzy zaczyunali pracę w tym zawodzie po LO, a dopiero ok. roku 2000 zaczęto wymagac wyższego wykształcenia. Oni oczywiście mieli przygotowanie pedagogiczne :(.
Byle nauczyciel dostaje wychowawstwo, bo nie ma ich tylu, aby były wolne wakaty wychowawcy (w mojej szkole tylko jedna nauczycielka nie ma wychowawstwa, ale w przyszłym roku na pewno dostanie (ja sie nie zgodzę. Najwyżej pójde na emeryturę), bo będą kolejne dwie czwarte klasy, a odchodzi tylko jedna.
Sama postrzegasz to jako patologię. Chcesz to rozszerzyć ?
Małgosiaa napisał(a):
I proszę Cię, wyluzuj z tym narzucaniem. To nie Kościół narzuca, a pani minister.
Kościół narzuca kto ma byc zatrudniony jako katecheta.
Małgosiaa napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Skoro nie może zwolnić, ani zawiesić w obowiązkach, a wszelkie nagany, czy uwagi nic nie znaczą, to nie ma żadnej kontroli.

Nie może zwolnić bezpodstawnie czy z wydumana podstawą. Jeśli katecheta rzeczywiście podpadnie sromotnie, Kościól na pewno nie będzie oponował.
To tylko takie zyczenia, domniemania i dobra wola KK. Gdzie tu rozdzielenie Kościoła od Państwa? Dlaczego o zatrudnieniu, dyscyplinowaniu, czy zwolnieniu urzędnika ma decydować KK?
Małgosiaa napisał(a):
Po drugie, Kosciół (Kuria) kontroluje katechetów i w przypadkach uzasadnionych cofa misje kanoniczną.
Czyli to nie MEN ma kontrpolę nad wychowawca, a KK. Interesy dyrektora placówki moga ale nie musza być zbieżne z interesami lokalnego biskupa.
Małgosiaa napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Jak wspomniałem katecheta jest programowo nie obojętny światopoglądowo.

I co z tego? Nie potrafi być zwykłym człowiekiem? Nie rób z katechetów dewotów.
Oczywiście ateista jest obojętny światopoglądowo? Zwłaszcza ten walczący?
Jeżeli to wpływa na jego prace, to może zostac zdyscyplinowany przez dyrektora placówki, czy kuratorium. Katecheta może tu się na dyrektora wypiąc.

Małgosiaa napisał(a):
Kozioł napisał(a):
subadam napisał(a):
Czy katecheci swieccy maja przygotowanie pedagogiczne ?
Jak wychowawca katecheta ma sie do konstytucyjnego wymogu rozdzialu kosciola od panstwa ?
Wg mnie łamie ten rozdział. Dla zobrazowania: czy jakikolwiek dyrektor szkoły dałby wychowawstwo starszemu zboru ŚJ? Jaka byłaby reakcja rodziców, czy kuratorium?

Hahaha, w szkole w moim mieście jest nauczyciel w-f, ŚJ (nie znam jego fuchy w zborze), który ma wychowawstwo nieprzerwanie. Była tez nauczycielka, najpierw j. rosyjskiego, potem przekwalifikowała sie na j. polski, też ŚJ, nieprzerwanie miała wychowawstwo (jest już na emeryturze. No, ale katolicki katecheta jest gorszego sortu :(
Sama widzisz jak postrzegasz ŚJ. ŚJ porównujesz do katechety. Zły przykład dałaś, żle o tobie swiadczy. Przeciez nie pisze, że katolik nie może być wychowawcą, a to, że katecheta wyznaczony przez KK, katecheta nad którym państwo nie ma kontroli (sama to przyznałaś) nie powinien byc wychowawcą.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt lut 27, 2018 21:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Katecheta wychowawca klasy - jakie jest wasze zdanie ?
baranek napisał(a):
I co powiesz na nauczycielkę biologii czy matematyki- zakonnicę? bo takie się zdarzają :)
A niech sobie będzie. Dyrektor może ją zdyscyplinować, czy nawet zwolnić na tych samych zasadach, co każdego nauczyciela. Nad katecheta nie ma żadnej władzy.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt lut 27, 2018 21:30
Zobacz profil
Post Re: Katecheta wychowawca klasy - jakie jest wasze zdanie ?
Ale właściwie czym się różni katecheta od świeckiego nauczyciela-katolika? Ten drugi tez nie będzie nauczał czegoś co jest sprzeczne z wiarą, ani przekazywał niemoralnych wzorców jako wychowawca.
Kiedyś, jak organizowałam wycieczkę klasową, to rodzice podnieśli raban, że to I piatek wypada... no i żeby wycieczka mogła się odbyć, musiałam zorganizować możliwość uczestnictwa w tym dniu na wycieczce na Mszy dla dzieci- na wyraźne życzenie rodziców. :D Jak widzisz, zależy od środowiska ;)


Wt lut 27, 2018 21:41

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Katecheta wychowawca klasy - jakie jest wasze zdanie ?
Zalezy od srodowiska, a poza tym wiem ze mowimy tu o teorii bo w wielu szkolach na prowincji katecheci obecnie sa wychowawcami ( z komentarzy na necie ).


Wt lut 27, 2018 21:51
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katecheta wychowawca klasy - jakie jest wasze zdanie ?
@Kozioł
Co Ty za bzdury opowiadasz, że państwo nie ma władzy nad katechetą? Ma, tyle że w roli związków zawodowych, które bronia przed niesprawiedliwa ocena nauczyciela występuje Kościół. Nie wiem czy widzisz, że twierdząc to co twierdzisz, zarzucasz Kosciołowi chronienie katechetów w każdej sytuacji.

O jakim rozszerzeniu patologii mówisz? Każdy nauczyciel i katecheta także ma wykształcenie pedagogiczne od czasu, kiedy taki wymóg wprowadził MEN.
Z restą Twoich uprzedzeń nie chce mi się polemizować. Nie będe udowadniać, że nie jestem wielbładem.
subadam napisał(a):
Zalezy od srodowiska, a poza tym wiem ze mowimy tu o teorii bo w wielu szkolach na prowincji katecheci obecnie sa wychowawcami ( z komentarzy na necie ).

Owszem, są tam, gdzie jest na tyle duzo klas, że brakuje nauczycieli nie będących katechetami, którzy mogliby byc wychowawcami, a groziłoby to, że ktoś byłby wychowawcą dwóch klas. Własnie taki warunek był do tej pory, że katecheta mógł być wychowawcą w przypadku braku innych nauczycieli. Mam kilka kolezanek, które bedąc katechetkami maja wychowawstwo i nie ma problemu inwigilacji. No, ale jesli ktoś ma uprzedzenia do KK, to będzie szukał dziury w całym.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt lut 27, 2018 21:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Katecheta wychowawca klasy - jakie jest wasze zdanie ?
baranek napisał(a):
Ale właściwie czym się różni katecheta od świeckiego nauczyciela-katolika? Ten drugi tez nie będzie nauczał czegoś co jest sprzeczne z wiarą, ani przekazywał niemoralnych wzorców jako wychowawca.
Ten drugi bedzie nauczał zgodnie z programem nauczania pod kuratela kuratorium. ten piuerwszy podlega biskupowi. To i tak jest kuriozum godzące w rozdzielność państwa od Koscioła, że państwo musi zatrudnić wskazanego przez biskupa katechetę i jeszcze mu płacić pensje.

baranek napisał(a):
Kiedyś, jak organizowałam wycieczkę klasową, to rodzice podnieśli raban, że to I piatek wypada... no i żeby wycieczka mogła się odbyć, musiałam zorganizować możliwość uczestnictwa w tym dniu na wycieczce na Mszy dla dzieci- na wyraźne życzenie rodziców. :D Jak widzisz, zależy od środowiska ;)
A co byś zrobiła gdyby w klasie był muzułmanin i zażądał uczestnictwa w Dżummuah

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt lut 27, 2018 21:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Katecheta wychowawca klasy - jakie jest wasze zdanie ?
Małgosiaa napisał(a):
@Kozioł
Co Ty za bzdury opowiadasz, że państwo nie ma władzy nad katechetą? Ma, tyle że w roli związków zawodowych, które bronia przed niesprawiedliwa ocena nauczyciela występuje Kościół.
No tak. Kościół chroni biednych katechetów, bo im sie krzywda dzieje :twisted:
Małgosiaa napisał(a):
Nie wiem czy widzisz, że twierdząc to co twierdzisz, zarzucasz Kosciołowi chronienie katechetów w każdej sytuacji.
Twierdzę, że postrzeganie katechety przez dyrektora i przez Kościół nie muszą byc zbieżne. Dyrektor nie może ani zdyscyplinować, ani tym bardziej zwolnic katechety. A to, ze KK bardzo często zamiata wiele spraw pod dywan to ostatnio nie jest tajemnicą. Mój brak zaufania do tej instytucji jest w tym miejscu uzasadniony.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt lut 27, 2018 22:02
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katecheta wychowawca klasy - jakie jest wasze zdanie ?
Kozioł napisał(a):
Ten drugi bedzie nauczał zgodnie z programem nauczania pod kuratela kuratorium. ten piuerwszy podlega biskupowi. To i tak jest kuriozum godzące w rozdzielność państwa od Koscioła, że państwo musi zatrudnić wskazanego przez biskupa katechetę i jeszcze mu płacić pensje.

A wiesz na czym polega wychowawstwo i czego naucza się na godzinach wychowawczych? Najwyraźniej nie masz pojęcia.
Kozioł napisał(a):
No tak. Kościół chroni biednych katechetów, bo im sie krzywda dzieje

Litości!!! Kto mówi, że m sie krzywda dzieje? Mówimy o założeniach prawnych i bardzo dobrze, że tak jest. Kazdy inny nauczyciel ma za obrońów zwiazki zawodowe. Katecheta nie nalezy do tej organizacji, a więc broni go w razie niesprawiedliwosci biskup.
Kozioł napisał(a):
Twierdzę, że postrzeganie katechety przez dyrektora i przez Kościół nie muszą byc zbieżne. Dyrektor nie może ani zdyscyplinować, ani tym bardziej zwolnic katechety. A to, ze KK bardzo często zamiata wiele spraw pod dywan to ostatnio nie jest tajemnicą.

Dyrektor jak najbardziej może zdyscyplinować katechetę. Nie może tylko ingerować w program nauczania religii. Każdy katecheta ma obowiązek uczestniczenia w radach pedagogicznych, dokształcać się, nauczać tyle godzin, ile ma przydzielone. Nie może sobie olewać obecności w pracy, bo tu biskup nie wybroni, a nawet bez [problemu cofnie misje kanoniczną.
O jakim jeszcze zdyscyplinowaniu mówisz?

A tak na marginesie: to nie wina KK (chyba tu Cię boli), że w Poznaniu (przypuszczam, że na Śląsku są)nie ma w żadnej szkole katechety protestanta. Aby była zorganizowana lekcja religii w szkole, musi byc przynajmniej 7 uczniów. No i religii w szkole uczą się prawosławni (na wschodzie Polski).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt lut 27, 2018 22:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Katecheta wychowawca klasy - jakie jest wasze zdanie ?
@Małgosiaa
Czy komisja może:
- zwolninić katechetę z pracy;
- zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim (katechety) w okresie 3 lat od ukarania;
- wydalenie z zawodu katechety?

Ciągle piszesz, ze biskup zrobi to, zrobi tamto. Biskup ma decydowac o zatrudnieniu urzednika państwowego i nie widzisz tu żadnego problemu, żadnego naruszenia rozdzielności państwa od Kościoła. Rozmydlasz to porównywaniem do związków zawodowych i innymi sztuczkami.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Ostatnio edytowano Wt lut 27, 2018 22:34 przez Kozioł, łącznie edytowano 1 raz



Wt lut 27, 2018 22:28
Zobacz profil
Post Re: Katecheta wychowawca klasy - jakie jest wasze zdanie ?
Żądać to by sobie mógł. Doskonale wiesz, że to jest nierealne, bo najzwyczajniej nie w każdym miejscu jest meczet. Taki uczeń mógłby zostać w pokoju na czas Mszy i tam się modlić. Nie stwarzaj sztucznych problemów. mógłby tez zrezygnować z wycieczki, gdyby mu to nie odpowiadało. - Ja mogłam zmienić termin wycieczki lub zorganizować Mszę. Nocowaliśmy w zakonie, więc właściwie problemu nie było :D

katecheta też podlega dyrektorowi szkoły. Też może zdobywać stopnie awansu zawodowego- co wiąże sie z oceną pracy dokonywaną przez dyrektora szkoły.

Nikt by mnie nie zmusił do uczenia, że np. małżeństwo może być związkiem dwóch mężczyzn. Najwyżej przedstawiłabym stan prawny i naukę Kościoła. A katechetą nie jestem i nie byłam.

I własnie- lekcje wychowawcze też mają program. Teoretycznie. bo w praktyce większośc czasu zajmuje rozwiązywanie problemów bieżących, typu uwagi, oceny albo: proszę pani, on mnie wyzywa!


Ostatnio edytowano Wt lut 27, 2018 22:35 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Wt lut 27, 2018 22:32
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katecheta wychowawca klasy - jakie jest wasze zdanie ?
@Kozioł
Mówisz o ciężkich przestępstwach. Takich Kościół nie toleruje i na wniosek takiej komisji cofnie misje kanoniczną, a następnej nie wyda, co jest równoznaczne z zakazem pracy w szkole. Nie wiem, czy nawet jest tu potrzebna jakaś komisja. Myślę, że wystarczy pismo dyrektora do Kurii, sami przeprowadzą odpowiednie dochodzenie i ukaranie. To dotyczy katechetów każdego wyznania i religii nauczanej w Polsce.
Natomiast katecheta może od samego dyrektora dostać naganę, na tych samych warunkach co inni nauczyciele.
Przestań do licha oczerniać KK, bo takie Twoje teksty sugerują, że Kosciół chroni przestepców katechetów.

Resztę dopowiedziała @baranek.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt lut 27, 2018 22:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Katecheta wychowawca klasy - jakie jest wasze zdanie ?
baranek napisał(a):
Żądać to by sobie mógł. Doskonale wiesz, że to jest nierealne, bo najzwyczajniej nie w każdym miejscu jest meczet. Taki uczeń mógłby zostać w pokoju na czas Mszy i tam się modlić.
To zdecydowanie nie to samo! sprawdź sama.
baranek napisał(a):
Nie stwarzaj sztucznych problemów. mógłby tez zrezygnować z wycieczki, gdyby mu to nie odpowiadało. - Ja mogłam zmienić termin wycieczki lub zorganizować Mszę. Nocowaliśmy w zakonie, więc właściwie problemu nie było :D
Mogłas zmienić termin wycieczki i to byłoby najlepsze rozwiązanie.

baranek napisał(a):
Nikt by mnie nie zmusił do uczenia, że np. małżeństwo może być związkiem dwóch mężczyzn. Najwyżej przedstawiłabym stan prawny i naukę Kościoła. A katechetą nie jestem i nie byłam.
Jeżeli bys przedstawiła stanowisko KK, to naruszyłabyś neutralność urzędu. Byłoby to nieetyczne narzucanie swojego światopoglądu. Powinnaś się wstydzić.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt lut 27, 2018 22:41
Zobacz profil
Post Re: Katecheta wychowawca klasy - jakie jest wasze zdanie ?
Oczywiście, że to nie to samo. Ale Twój przykład jest absurdalny- brak meczetu, o czym już pisałam. W mojej miejscowości też meczetu nie ma, więc nawet, gdyby był uczeń wyznający islam, to też na co dzień nie mógłby w takiej modlitwie uczestniczyć, niezależnie od tego, czy byłby na wycieczce, czy nie. Wg Ciebie zapewne w każdej miejscowości powinny być świątynie wszystkich wyznań ... - Ja jadąc na wycieczkę do kraju muzłumańskiego też nie spodziewam się możliwości uczestnictwa we Mszy.

Hmmm... zdarzyło mi się na lekcji modlić z uczniami. Nie wstydzę się :)

A po co zmieniać termin wycieczki, skoro wszyscy tej Mszy chcieli? Poza tym polecam próbę zarezerwowania atrakcji i noclegów w wysokim sezonie. - Często o terminie wycieczki decyduje właśnie dostępność noclegów lub wolne bilety wstępu. Terminy na maj przyszłego roku w niektórych miejscach są zajęte już we wrześniu :)


Wt lut 27, 2018 22:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Katecheta wychowawca klasy - jakie jest wasze zdanie ?
Małgosiaa napisał(a):
@Kozioł
Mówisz o ciężkich przestępstwach. Takich Kościół nie toleruje i na wniosek takiej komisji cofnie misje kanoniczną, a następnej nie wyda, co jest równoznaczne z zakazem pracy w szkole. Nie wiem, czy nawet jest tu potrzebna jakaś komisja.
Własnie. Decyduje tylko i wyłącznie biskup. A co toleruje, czemu daje wiarę lub nie, to jego sprawa.
Małgosiaa napisał(a):
Przestań do licha oczerniać KK, bo takie Twoje teksty sugerują, że Kosciół chroni przestepców katechetów.

Poczytaj
Przypomne, że "kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku". Tak, ta katechetka popełniła przestępstwo. Dziwne, że dyrektor zamiast zgłosić to policji, to zgłosił ... biskupowi.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt lut 27, 2018 22:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Katecheta wychowawca klasy - jakie jest wasze zdanie ?
baranek napisał(a):
Oczywiście, że to nie to samo. Ale Twój przykład jest absurdalny- brak meczetu, o czym już pisałam. W mojej miejscowości też meczetu nie ma, więc nawet, gdyby był uczeń wyznający islam, to też na co dzień nie mógłby w takiej modlitwie uczestniczyć, niezależnie od tego, czy byłby na wycieczce, czy nie.
Nieprawda. Mógłby uczestniczyć w modlitwie grupowej. Przeciez nie byłby sam.
baranek napisał(a):
Wg Ciebie zapewne w każdej miejscowości powinny być świątynie wszystkich wyznań ... - Ja jadąc na wycieczkę do kraju muzłumańskiego też nie spodziewam się możliwości uczestnictwa we Mszy.
Ale to ty wybierasz i termin i wycieczkę. I jest to problem twojego sumienia i twojej wiary.
baranek napisał(a):
Hmmm... zdarzyło mi się na lekcji modlić z uczniami. Nie wstydzę się :)
W szkole swieckiej? Czyli masz gdzies prawo i sie tym chwalisz.

baranek napisał(a):
A po co zmieniać termin wycieczki ...
Wymówki, wymówki, wymówki ....

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt lut 27, 2018 23:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL