Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 7:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 257 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona
 Karanie ludzi za znęcanie się nad zwierzętami 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Karanie ludzi za znęcanie się nad zwierzętami
R27 napisał(a):
Apropo humanitaryzmu. Zakładając że wg nowomowy zabicie kogoś lub czegoś bez zbędnego bólu może być humanitarne np prosiaka w rzeźni. To czy to zabijanie które nie skraca cierpienia bo prosiak sobie wesoło żyje a my go nagle trach bach i po krzyku. No więc czy takie sprytne zabicie bez zbędnego bólu też będzie humanitarne? Coś sobie żyje a my szybko i skutecznie to coś załatwiamy. .. no więc czy taki akt pozbawienia życia to będzie humanitarnyzm? Zastanówmy się dalej. .



Nie rozumiesz, albo udajesz, że nie rozumiesz, sensu używania w tym kontekście przymiotnika humanitarny. Nie oznacza on, że sam czyn zabicia takiego zwierzęcia jest aktem humanitarnym (jak jest np. w wypadku eutanazji), ale że zabijanie jest (czy też winno być) prowadzone w sposób humanitarny, tzn. ograniczający zadawanie bólu/cierpienia lub od niego wolny. Czy jest to w ogóle możliwe i czy takie zabijanie jest konieczne, to inna sprawa.

Dla jasności:

- zabicie nieuleczalnie chorego człowieka na jego życzenie (eutanazja) jest sama w sobie czynem humanitarnym, ponieważ ma na celu jego dobro
- wykonanie kary śmierci na przestępcy nie jest czynem humanitarnym samym w sobie, bo nie ma na celu jego dobra, ale winno być przeprowadzone w sposób humanitarny, tzn. bez zadawania dodatkowych, a możliwych do uniknięcia cierpień

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz kwi 05, 2018 8:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Karanie ludzi za znęcanie się nad zwierzętami
felek_ napisał(a):
Martwe ciało niczego nie odczuwa, nawet ulgi.

Ale żywe odczuwa. Mamy alternatywę:
- organizm żyje i cierpi
- organizm umiera i nie cierpi

Wariant drugi będzie więc ulgą dla tego organizmu. Ulga polega na tym, że organizm nie będzie odczuwał cierpienia.

felek_ napisał(a):
Widzimy więc, że to całe "humanitarne zabijanie" z humanitaryzmem nie ma nic wspólnego, to tylko takie zwyczajne lewackie pierdolamento.

Widzimy jedynie, jak ideologiczne zaślepienie potrafi zaburzyć umiejętność logicznego myślenia u przedstawiciela korony stworzenia ;)

felek_ napisał(a):
Koniec offtopu.

Zgoda.


Cz kwi 05, 2018 8:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Karanie ludzi za znęcanie się nad zwierzętami
SweetChild napisał(a):
Ulga polega na tym, że organizm nie będzie odczuwał cierpienia.


Stary, nie daj się w to wkręcać. felek ma tu technicznie rację, bo ulga to słownikowo uczucie/odczucie, o którym z oczywistych powodów nie można tu mówić, ale Ty sam pisałeś przecież o skróceniu cierpienia, to on z tą ulgą pierwszy wyskoczył.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz kwi 05, 2018 9:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Karanie ludzi za znęcanie się nad zwierzętami
JedenPost napisał(a):
SweetChild napisał(a):
Ulga polega na tym, że organizm nie będzie odczuwał cierpienia.

Stary, nie daj się w to wkręcać. felek ma tu technicznie rację, bo ulga to słownikowo uczucie/odczucie, o którym z oczywistych powodów nie można tu mówić, ale Ty sam pisałeś przecież o skróceniu cierpienia, to on z tą ulgą pierwszy wyskoczył.


Słownikowo mamy (wytłuszczenie moje):
SJP napisał(a):
ulga
1. uczucie odprężenia po stresie, zmęczeniu; złagodzenie bólu;
2. zmniejszenie opłat; zniżka

Na podstawie tej definicji nie uważam, aby konieczne było uczucie/odczucie złagodzenia bólu i jak najbardziej poprawne jest stwierdzenie ulga polega na tym, że organizm nie będzie odczuwał cierpienia. Ale jestem otwarty na kontrargumentację :)


Cz kwi 05, 2018 9:21
Zobacz profil
Post Re: Karanie ludzi za znęcanie się nad zwierzętami
SweetChild napisał(a):
ulga polega na tym, że organizm nie będzie odczuwał cierpienia.

Jak nie ma organizmu to nie ma i ulgi.


Cz kwi 05, 2018 9:26
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Karanie ludzi za znęcanie się nad zwierzętami
Według definicji słownikowej jest. Poza tym robisz z tego semantyczną gierkę o zerowym znaczeniu.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz kwi 05, 2018 9:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Karanie ludzi za znęcanie się nad zwierzętami
SweetChild napisał(a):
1. uczucie odprężenia po stresie, zmęczeniu; złagodzenie bólu;
2. zmniejszenie opłat; zniżka

Na podstawie tej definicji nie uważam, aby konieczne było uczucie/odczucie złagodzenia bólu i jak najbardziej poprawne jest stwierdzenie ulga polega na tym, że organizm nie będzie odczuwał cierpienia. Ale jestem otwarty na kontrargumentację :)


No wiesz, złagodzenie bólu to jednak nie to samo, co jego brak, prawda? Tym bardziej związany z brakiem podmiotu mogącego ten ból odczuwać. Gdy mówimy o ulżeniu w bólu, to w domyśle jest zawsze ulżenie komuś.

Sorry, ale określenie ulga (w znaczeniu nie odnoszącym się do zniżek) naprawdę odnosi się tylko i wyłącznie do subiektywnych odczuć.

SweetChild napisał(a):
Poza tym robisz z tego semantyczną gierkę o zerowym znaczeniu.


Wybacz, ale sam dałeś mu się w to wpuścić, zamiast od razu, gdy tylko z tym wyjechał, zgodnie z prawdą zaznaczyć że przecież takiego czegoś nie napisałeś, słusznie za to pisząc o skróceniu cierpienia.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz kwi 05, 2018 9:43
Zobacz profil
Post Re: Karanie ludzi za znęcanie się nad zwierzętami
JedenPost napisał(a):
Wybacz, ale sam dałeś mu się w to wpuścić, zamiast od razu, gdy tylko z tym wyjechał, zgodnie z prawdą zaznaczyć że przecież takiego czegoś nie napisałeś, słusznie za to pisząc o skróceniu cierpienia.

Właściwszym sformułowaniem byłoby "likwidacja cierpienia", bowiem likwidując człowieka, likwidujesz wszystko to co człowieka określa, a zatem także to czego doświadcza.


Cz kwi 05, 2018 9:55

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Karanie ludzi za znęcanie się nad zwierzętami
Cytuj:
zabicie nieuleczalnie chorego człowieka na jego życzenie (eutanazja) jest sama w sobie czynem humanitarnym, ponieważ ma na celu jego dobro


a zabicie zdrowego człowieka jeżeli o to poprosi?

Cytuj:
wykonanie kary śmierci na przestępcy nie jest czynem humanitarnym samym w sobie, bo nie ma na celu jego dobra, ale winno być przeprowadzone w sposób humanitarny, tzn. bez zadawania dodatkowych, a możliwych do uniknięcia cierpień

chyba że prawo dopuszcza przedśmiertne zadawanie tortur czy dręczenie tak by kara była adekwatna do czynu, oczywiście muszą to być humanitarne tortury bez dodatkowych cierpień, same czyste torturowanie


Cz kwi 05, 2018 9:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Karanie ludzi za znęcanie się nad zwierzętami
JedenPost napisał(a):
No wiesz, złagodzenie bólu to jednak nie to samo, co jego brak, prawda?

Nie to samo, ale szczególna forma. Nie każde złagodzenie bólu musi skutkować jego brakiem, ale działanie skutkujące brakiem bólu będzie szczególną formą złagodzenia bólu.
Analogicznie kwadrat to nie to samo co prostokąt, ale każdy kwadrat jest szczególną formą prostokąta.

JedenPost napisał(a):
Tym bardziej związany z brakiem podmiotu mogącego ten ból odczuwać. Gdy mówimy o ulżeniu w bólu, to w domyśle jest zawsze ulżenie komuś.

To ciekawe, bo dla mnie w domyśle stwierdzenie ulga polega na tym, że organizm nie będzie odczuwał cierpienia jest wręcz oczywistą oczywistością. Tak jak oczywistą oczywistością jest, że gdyby ktoś skrócił mi cierpienia poprzez np. połamanie mi goleni przy ukrzyżowaniu i przyspieszenie mojej śmierci, to ulżyłby mi w cierpieniu.

JedenPost napisał(a):
Wybacz, ale sam dałeś mu się w to wpuścić, zamiast od razu, gdy tylko z tym wyjechał, zgodnie z prawdą zaznaczyć że przecież takiego czegoś nie napisałeś, słusznie za to pisząc o skróceniu cierpienia.

Ale dla mnie to naprawdę ciekawe zagadnienie, a z chwilą Twojego włączenia się w polemikę, jeszcze ciekawsze, bo byłem przekonany, iż felek_ pisze z czystej przekory.


Cz kwi 05, 2018 10:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Karanie ludzi za znęcanie się nad zwierzętami
R27 napisał(a):
Cytuj:
zabicie nieuleczalnie chorego człowieka na jego życzenie (eutanazja) jest sama w sobie czynem humanitarnym, ponieważ ma na celu jego dobro

a zabicie zdrowego człowieka jeżeli o to poprosi?


A jakie dobro byś w tym widział?


R27 napisał(a):
chyba że prawo dopuszcza przedśmiertne zadawanie tortur czy dręczenie tak by kara była adekwatna do czynu, oczywiście muszą to być humanitarne tortury bez dodatkowych cierpień, same czyste torturowanie


Widzę, że pobredzasz konsekwentnie. Masz słabość do oksymoronów?

felek_ napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Wybacz, ale sam dałeś mu się w to wpuścić, zamiast od razu, gdy tylko z tym wyjechał, zgodnie z prawdą zaznaczyć że przecież takiego czegoś nie napisałeś, słusznie za to pisząc o skróceniu cierpienia.

Właściwszym sformułowaniem byłoby "likwidacja cierpienia"


Jedno i drugie określenie jest właściwe, acz pierwsze ("skrócenie") lepsze, bo podkreśla sens takiego działania.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz kwi 05, 2018 10:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Karanie ludzi za znęcanie się nad zwierzętami
Cytuj:
A jakie dobro byś w tym widział?


spełnienie jego prośby

Cytuj:
Widzę, że pobredzasz konsekwentnie. Masz słabość do oksymoronów?

A ty masz słabość z logicznym myśleniem. W głowie dopuszczasz de facto stosowanie kary śmierci która jak juz udowodniono w tym wątku jest znacznie bardziej dolegliwa niż tortury a jednocześnie nie możesz pojąć, że na takiej samej zasadzie jak KS może w prawie funkcjonować instytucja tortur.
Np w Chinach dochodzi do władzy oświecony pierwszy sekretarz i znosi KS (wykonywaną "humanitarnie") a w zamian KS wprowadza dożywocie i karę biczowania (jednorazowo)..... wg twej logiki to jest ktoś niehumanitarnie postępujący bo zniósł KS a wprowadził tortury.
Oczywiście skazańcy są też niepocieszeni i piszą skargi do amnesty international bo wolą humanitarną KS niż niehumanitarne biczowanie


Cz kwi 05, 2018 10:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Karanie ludzi za znęcanie się nad zwierzętami
R27 napisał(a):
Cytuj:
A jakie dobro byś w tym widział?

spełnienie jego prośby


Pytam, jakie dobro byś widział w spełnieniu tej prośby.

R27 napisał(a):
A ty masz słabość z logicznym myśleniem. W głowie dopuszczasz de facto stosowanie kary śmierci która jak juz udowodniono w tym wątku jest znacznie bardziej dolegliwa niż tortury


Niczego podobnego nie udowodniono. Widać jedynie tyle, że Ty ciągle mieszasz konteksty - subiektywnej dolegliwości, dolegliwości dla innych, znaczenia społecznego, etc... jak Ci w danym momencie wygodnie.

Co więcej, jeśli pytasz co ja bym dopuszczał, to jak najbardziej dopuszczałbym stosowanie w określonych przypadkach tortur. Nie wmawiając jednak nikomu, że są humanitarne, bo to oksymoron.

Kara śmierci nie jest jak taka humanitarna, może być jednak humanitarnie wykonywana.

Tortury nie są jako takie humanitarne i nie mogą być humanitarnie wykonywane.

R27 napisał(a):
Np w Chinach dochodzi do władzy oświecony pierwszy sekretarz i znosi KS (wykonywaną "humanitarnie") a w zamian KS wprowadza dożywocie i karę biczowania (jednorazowo)..... wg twej logiki to jest ktoś niehumanitarnie postępujący bo zniósł KS a wprowadził tortury.


Nie, wedle mojej, a Twojej, w której subiektywna dolegliwość, dolegliwość dla innych i konsekwencje społeczne są dowolnie mieszane.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz kwi 05, 2018 11:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Karanie ludzi za znęcanie się nad zwierzętami
SweetChild napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Tym bardziej związany z brakiem podmiotu mogącego ten ból odczuwać. Gdy mówimy o ulżeniu w bólu, to w domyśle jest zawsze ulżenie komuś.

To ciekawe, bo dla mnie w domyśle stwierdzenie ulga polega na tym, że organizm nie będzie odczuwał cierpienia jest wręcz oczywistą oczywistością. Tak jak oczywistą oczywistością jest, że gdyby ktoś skrócił mi cierpienia poprzez np. połamanie mi goleni przy ukrzyżowaniu i przyspieszenie mojej śmierci, to ulżyłby mi w cierpieniu.


Sprawdziłem, czy w kwestii wartości domyślnych jestem (ewentualnie jesteśmy z Soulem33) odosobniony/ odosobnieni, ale nawet pobieżne poszukiwanie daje chociażby takie wyniki:
Ostatni dzień przed śmiercią
Cytuj:
Parę razy czuwałem przy chorych aż do ich ostatniego tchnienia. Zwłaszcza przy tych, którzy nie mieli już bliskich, albo krewni o nich zapomnieli. Nadchodzącą śmierć odczuwa się wówczas wręcz namacalnie. Ludowe wyobrażenia o spersonifikowanej śmierci z kosą wcale nie są jedynie infantylnym wymysłem. Kiedy rozpoczyna się umieranie, widać na ciele człowieka, że zbliża się kres. Czuje się obecność śmierci. Razem z chorym staje się u bramy, jest się świadkiem jego przejścia, ale samemu patrzy się na wszystko z perspektywy tego świata i własnego doświadczenia.

Sama śmierć często jest ulgą. Gorszy jest proces umierania. Pamiętam, że wiele razy, patrząc na kilkudniowe konanie człowieka, co jest niezwykle trudne, zacząłem modlić się do Boga, aby już zabrał tego chorego do siebie. Myślę, że tego najbardziej się boimy: bólu, osamotnienia, utraty kontroli nad każdym aspektem naszego życia, niepewności, co się z nami stanie, pustki, radykalnego ogołocenia. Dzisiaj ból fizyczny możemy już skuteczniej uśmierzać. Ale bólu psychicznego czy cierpienia duchowego nie da się wyleczyć środkami przeciwbólowymi. Czasem lękamy się również sądu, własnej nieuzdrowionej i nieprzebaczonej sobie przeszłości, gryzącego sumienia, pokiereszowanych relacji z bliskimi.

A tu Śmierć jako ulga w cierpieniu wręcz w tytule.


Cz kwi 05, 2018 11:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Karanie ludzi za znęcanie się nad zwierzętami
Cytuj:
Niczego podobnego nie udowodniono. Widać jedynie tyle, że Ty ciągle mieszasz konteksty - subiektywnej dolegliwości, dolegliwości dla innych, znaczenia społecznego, etc... jak Ci w danym momencie wygodnie.


...masz do wyboru karę.... dostać kijem 10 razy w tyłek czy raz humanitarnie strzał w potylice?

Cytuj:
to jak najbardziej dopuszczałbym stosowanie w określonych przypadkach tortur. Nie wmawiając jednak nikomu, że są humanitarne, bo to oksymoron.

tak samo jak humanitarne zabijanie

Cytuj:
Kara śmierci nie jest jak taka humanitarna, może być jednak humanitarnie wykonywana.

Tortury nie są jako takie humanitarne i nie mogą być humanitarnie wykonywane.

Tortury też mogą odbywać się w humanitarnych warunkach np bicie tylko w pośladki czystym kijem. W przypadku krwawienia lekarz założy opatrunek a po wszystkim dobry obiad i winko


Cz kwi 05, 2018 11:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 257 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL