Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Ojkofobia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Ojkofobia
Ojkofobia– termin wprowadzony przez Rogera Scrutona oznaczający odrzucenie (od rezerwy do nienawiści) rodzimej kultury i apologię innych systemów wartości. Scruton używał terminu "ojkofobia" jako przeciwieństwa ksenofobii.

Nic nowego, już Mickiewicz pisał o takim zjawisku:

Cytuj:
Jeśli kto i czuł wtenczas, że polskie ubranie
Piękniejsze jest niż obcej mody małpowanie,
Milczał; bo by krzyczała młodzież, że przeszkadza
Kulturze, że tamuje progresy, że zdradza!
Taka była przesądów owoczesnych władza!
Podczaszyc zapowiedział, że nas reformować,
Cywilizować będzie i konstytuować;
Ogłosił nam, że jacyś Francuzi wymówni
Zrobili wynalazek: iż ludzie są równi...
Choć o tym dawno w Pańskim pisano Zakonie,
I każdy ksiądz toż samo gada na ambonie


Można to zobaczyć choćby w Gazecie Wyborczej, gdzie mamy odrzucanie polskości na korzyść niemieckości i UE.

Zapraszam do dyskusji.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 04, 2022 10:09
Zobacz profil
Post Re: Ojkofobia
Czyli "miłuj bliźniego jak siebie samego" u nacjonalistów pada na pysk :diabel:


N gru 04, 2022 10:35

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Ojkofobia
Dlaczego u nacjonalistów? a nie np. u kosmopolitów?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 04, 2022 10:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: Ojkofobia
To choroba, która toczy Polaków jak rak. O wielu pokoleń.
Przejawami tej choroby były "wolne" elekcje, targowica a także różne serwilizmy, które szczególnie objawiły się w drugiej połowie XX wieku. A także i w obecnym wieku, w postaci tzw. opozycji totalnej. Dlatego nie może dojść do współpracy wszystkich sił politycznych w zakresie gospodarki ani polityki społecznej. W czasach stanu wojennego modne było hasło: Im gorzej, tym lepiej. Teraz aktualne. Im większa inflacja, im gorsza sytuacja gospodarcza, tym większe szanse na przejęcie władzy. W tej optyce całkiem sensowne jest czynienie wszystkiego, co powoduje blokowanie europejskich funduszy dla Polski, czyli Polaków. Ważniejsze przywileje dla elgiebetów, aborcjonistów, nadzwyczajnej kasty, niż interes narodowy. Cel uświęca środki. Dlatego konieczne jest krytykowanie wszystkiego, co się w Polsce dzieje. Bez znaczenia, czy jest to dobre czy złe. No i jeszcze jedna ważna sprawa. Tak jak czasach wilnej elekcji pieniążki płyną, za pośrednictwem różnych fundacji, w ramach jakiejś współpracy, do tych, którzy kosztem Polski promują tzw. liberalne wartości. Jeśli można je nazwać wartościami.
Przepraszam za brak poprawności politycznej. Wiem, że w ten sposób narażam się na ostrzeżenie.


N gru 04, 2022 10:43
Zobacz profil
Post Re: Ojkofobia
Naprawde wierzysz, ze to opozycja blokuje srodki unijne? Ze inflacje w Polsce napedza?
Tak latwo lykasz propagande i obsesje seksualne starego czlowieka?

Putin tez twierdzi, ze to Europa jest winna ofiarom i wojnie w Ukrainie, bo bez jej wsparcia juz dawno byloby po wojnie.
Moze kiedy bedziesz mial wypadek, to zrezygnuj od razu z wolania policji, bo moze sie okazac, ze byles powyzej granicy promilii, stracisz samochod, mimo ze w ciebie wjechali i bedzie policja winna, ze nie masz samochodu...
A to pewna partia rzadzaca to uchwalila i prezydent z dlugopisem podpisal. Tez nie z obecnej opozycji.
Zapamietaj fakty, bo ci wmowia, ze Tuskowi twoj samochod byl potrzebny i ty, oczywiscie, uwierzysz.


N gru 04, 2022 11:07

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Ojkofobia
Najgorzej że propagandzie Gazety Wyborczej ulega wielu naprawdę inteligentnych i porządnych ludzi.
Taki Młynarski, który przed śmiercią swój świetny utwór "Róbmy swoje" przerobił na wersję anty-PiS
Mój Ojciec, gdzie tam moja inteligencja do Jego, taki prawdziwy lekarz z powołania, czytywał i wierzył Gazecie Wyborczej.
A taki Piotr Szczęsny, niewątpliwie inteligentny i wrażliwy człowiek wybrał szczególnie bolesną formę samobójstwa by zrobić prezent Totalnej Opozycji

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 04, 2022 11:13
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Ojkofobia
Akurat natrafiłem na Ziemkiewicza
https://www.youtube.com/watch?v=eEdBIhID61k
jest o jakimś panu, który rozpowiada po zagranicznych telewizjach, jaki to "antysemityzm" panuje w Polsce.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 04, 2022 12:26
Zobacz profil
Post Re: Ojkofobia
Andy72 napisał(a):
Mój Ojciec, gdzie tam moja inteligencja do Jego, taki prawdziwy lekarz z powołania, czytywał i wierzył Gazecie Wyborczej.

Twój ojciec, jak twierdzisz był zdecydowanie inteligentniejszy od Ciebie czytał Wyborczą wierzył, a Ty z inteligencją zdecydowanie mniejszą nie wierzysz. Powstaje pytanie, inteligentny ma rację czy Ty?


N gru 04, 2022 12:33

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Ojkofobia
Też mam całkiem sporą inteligencję. Nawet Einstein w wielu rzeczach się mylił.
http://100-zabobonow.blogspot.com/2008/04/autorytet_27.html

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 04, 2022 12:36
Zobacz profil
Post Re: Ojkofobia
Andy72 napisał(a):
Dlaczego u nacjonalistów? a nie np. u kosmopolitów?

Historia się kłania, u niemal wszystkich konfliktów wojennych, rzezi, fundament stanowił nacjonalizm. Można pisać epopeje o własnej wierze, o umiłowaniu swego narodu, ale gdy się omija naukę Chrystusa - "...ALBOWIEM JEDEN JEST WASZ NAUCZYCIEL, A WY WSZYSCY BRAĆMI JESTEŚCIE" (Mt 23,8) - żadne zaklęcia nie zmienią stanu rzeczy.


Ostatnio edytowano N gru 04, 2022 15:29 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



N gru 04, 2022 15:22

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Ojkofobia
Alus napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Dlaczego u nacjonalistów? a nie np. u kosmopolitów?

Historia się kłania, u niemal wszystkich konfliktów wojennych, rzezi, fundament stanowił nacjonalizm.


Cytuj:
Narody, narody! Po diabła narody
Stojące na drodze do szczęścia i zgody?
Historia nam daje dobitne dowody:
Pragniecie pokoju? – Usuńcie przeszkody –
Narody, narody, narody!


Rewolucjom zazwyczaj przeszkadzają narody

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 04, 2022 15:26
Zobacz profil
Post Re: Ojkofobia
Rewolucjom przeszkadzają narody - a te rewolucje to spadły jak manna z nieba :D
Katolik, patriota omija naukę Chrystusa WSZYSCY braćmi jesteście, dla chorych teorii nacjonalistów jakimi byli w czasach Chrystusa faryzeusze (plemię żmijowe, (Mt 3,7))


N gru 04, 2022 15:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ojkofobia
@Alus z całym szacunkiem poszłaś mocno po bandzie. co ma wspólnego patriotyzm z nacjonalizmem? Czy dzieci wrzesińskie (1901-1902) były dla ciebie nacjonalistami? Czy ma znaczenie dla Ciebie w jakim języku mówią twoje dzieci, w jakiej kulturze rosną. Czy ma dla ciebie znaczenie kogo produkty kupujesz, komu podatki płacisz?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 04, 2022 15:57
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Ojkofobia
Czy
Kardynał Stefan Wyszyński, który powiedział „Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę”
był nacjonalistą?
Poza tym należy odróżnić nacjonalizm od szowinizmu.

Cytuj:
Nacjonalizm walczy o jedność narodową, niepodległość i wolność narodu. Skrajną formą nacjonalizmu jest szowinizm, czyli idea, która mówi, że państwo narodowe ma prawo do uciskania i ciemiężenia mniejszości narodowych.

https://wypracowania24.pl/wos/890/nacjo ... porownanie

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 04, 2022 15:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: Ojkofobia
Wydaje się, że ojkofobia jest takim negatywem szowinizmu. Czyli szowinizmem szanującym wszystko poza własnym narodem. Zastanawiam sie, czy niektóre głosy w tej dyskusji są bardziej przejawem ojkofobii czy germanofilii wzgl. rusofilii. Ale na pewno nie polonofilii.
Nie mam nic przeciw różnym narodofiliom.
Na pewno ojkofobia jest zjawiskiem przeciwnym nacjonalizmowi jak też patriotyzmowi.
Sztuczne definicje usiłują wtłoczyć jakieś negatywne pojęcia do nacjonalizmu. Głównie to, że nacjonalizm deprecjonuje inne narody. Jednak obserwując międzynarodową współpracę środowisk zwanych nacjonalistycznymi widać bezsensowność tego zarzutu.
Nacjonalista i patriota mają w pierwszym rzędzie dbałość o interes własnego narodu. Dokładnie tak, jak ojciec czy matka najpierw dbają o własną rodzinę. W szczególnej sytuacji, gdy interes własnego narodu / własnej rodziny, jest konfliktowy z interesem innego narodu / innej rodziny, to nacjonalista i patriota wybiorą interes własnej ojczyzny, a kochający rodzic wybierze interes własnej rodziny. Gdy nie ma kolizje, jest współpraca.

Uważam, że oskarżanie o nacjonalizm (bez podania konkretnych zarzutów) osób dbających o interes i wizerunek własnego narodu jest przejawem ojkofobii.


N gru 04, 2022 19:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL