Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 29, 2024 16:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Halloween im. Jana Pawła II 
Autor Wiadomość
Post 
A kto powiedzial, ze Halloween w Ameryce okresla sie jako swieta, mianem tym samym, jakim my okreslamy takie swieto jak Swieto Zmarlych? Czy tez tym samym mianem, jak tez obchodzone u nich Swieto Dziekczynienia, kiedy faktycznie sie cos swietuje?
Bo wg mnie to jest to okazja do zabawy, taka jak nasze ostatki na przyklad. Ot po prostu tak sie umiejscawia w ich kalendarzu imprez i tak sie ja obchodzi. To w tlumaczeniu okreslane jest jako swieto i przez to zle rozumiane w tlumaczeniu na jezyk polski.

Crosis


Wt lis 22, 2005 13:46
Post 
Cytuj:
a z czego się śmiejesz w czasie Halloween? Co jest przedmiotem żartów? I co świętujesz?


No tak...zgadzam się z crosisem.....
Kto określa mianem swieta ( w naszym pojęciu) Halloween?.
Jotko...soryyy, ale chyba sie nie rozumiemy i popadamy w psudodziennikarska paranoje a la Gancarz.
Tylko prymitywny dziennikarz może nazwac Halloween Świetem...dla normalnie myslacych jest to "świeto" rozumiane jako czas do zabawy, a nie bałwochwalczych praktyk.
Niczego sie w tych dniach nie świetuje....to po prostu zwykła okazja do normalnej zabawy.
No tak...mozemy pójść dalej i zgodnie z niektórymi wytycznymi "świetobliwych" mężów uważać, ze każda zabawa może prowadzic do zła...bo to sie dziewuchy kleja do chłopaków, a oni obłapiaja bezwstydnie dziewuchy...no tak Sodoma i Gomora w pełnej okazałości (według wizji nawiedzonych dewotów)...nic tylko prać po łbach...i wstawiac w katy by klęczeli na grochu.

Chciałbym jeszcze jedno przypomnieć.....zbliżaja sie Andrzejki....ciekawe czy Gancarz pokusi sie na krytyke zabaw w jakiejś szkole......proponuje mu by uważnie sie przyjrzał Wadowicom. Tylko by zrobił to osobiście, a nie grzejąc tyłek w fotelu i czytając podrzędne gazetki...udawał fachowca.


Wt lis 22, 2005 14:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 19, 2003 8:14
Posty: 487
Post 
Zawsze mamy do wyboru kilka wariantów. Możemy wybierać to co jest wtórne i nas cofa, bądź to co nas ubogaca. Istotnie można robić wszystko, ale nie wszystko przynosi korzyść. Jeśli mamy do wyboru lepsze, to nie idziemy za gorszym, – choć oczywiście możemy.
Na różne sposoby możemy też <świętować> to zależy tylko od nas. Kościół katolicki proponuje przez cały październik różaniec z modlitwami za zmarłych. Nie stwierdzam, że należy się tylko modlić – ale zawsze należy stawiać się w obecności Bożej.

Przecież <halloween> to wigilia wszystkich świętych i każdy powinien przygotować się do tego święta tak, jak przygotowujemy się w taki sposób jak Np - do obiadu, myjemy ręce, czy do zagrania meczu ubieramy odpowiedni strój sportowy.. Jak idziemy na przyjęcie to ubieramy <odświętne> ubranie, które jest proporcjonalnie dobrane do uroczystości. Lekarz czy kierowca nie będzie pił alkoholu przed wykonaniem powierzonych mu obowiązków bo to w jakiś sposób może kolidować z zadaniem, którego ma się podjąć.
Można mi zarzucić, że przesadzam i że to nie ma nic wspólnego z tematem i niewinna zabawą z <okazji> - istotnie, może przesadzam jednak staram się ukazać inny aspekt – ten z drugiej strony – stąd pisze w taki właśnie sposób.

Mogłem uczestniczyć w takiej <imprezie> z okazji …haloween…. Poszedłem nawet na nią i okazało się, że to co wymyślano by zabawa się udała, nie przypadło mi do gustu. No cóż, nie każdy patrzy na to w taki sposób jak ja i ma prawo do wyboru jak napisałem wyżej.
Wrócę jednak do tej zabawy niezbyt udanej zabawy, na którą poszedłem. Tam dekoracje były przemyślnie zaprojektowane a oceną najlepszej dekoracji była <potworność>. Na ścianach wywieszone były rysunki kościotrupów, czaszki, szubienice z dodatkami <grozy> suto pokropione krwią. Wyrwana ręka wskazywała kierunek do czary z wróżbami a przy niej stały dwa kościotrupy <pan i pani – odpowiednio oznaczone by ich rozróżnić>. Pani wskazywała na czarę z wymalowanym na niej demonem wysuwającym język. Ten demon trzymał na smyczy <dusze ludzkie> z wykrzywionymi ustami i przewróconymi na różne strony oczyma. Można było po wyciągnięciu losu dowiedzieć się na ile lat będę skazany na czyściec i używany do posług diabelskich i jakie zostanie mi przydzielone diabelskie zadanie.
Kościotrup męski oferował znieczulenie alkoholowe kierując do sąsiedniej czary z losami by można je było zaakceptować bez strachu. Sala była przyciemniona i dominowało czerwone <piekielne> światło.
Jak wyciągnięto los skazujący na ileś tam lat czyśćca można było się z niego wydostać zostawiając fant.
Przy innym stoliku odczytywano wróżby i horoskopy. Ciężka muzyka metalowa dodawała niesamowitości, [bo o to właśnie chodziło] całej imprezie. Na początku było <śmiesznie> i zabawa rozkręcała się, – ale nie było w tym żadnej głębszej myśli. Większość uczestników raczyła się alkoholem by świetnie się bawić. Kilka osób założyło koszulki z napisem „hulaj duszo piekła nie ma”, więc nie było zahamowań. Po skończeniu imprezy w klubie zabawę przeniesiono na ulicę. Wywracano kosze na śmieci krzycząc na całe gardło. Wybuchały petardy, które rzucano obok przechodzących ulica. Ktoś wymyśliłby straszyć przechodniów. Jeden z uczestników się rozebrał i na plecach wymalowano mu diabła by łowił i kusił przechodniów. Kogoś wrzucono do śmietnika zasuwając za nim klapę by nie mógł z niego wyjść. Przyjechała policja i zaczęła się nowa zabawa w chowanego. Niemniej spisano kilka osób, odwieziono pijanych do domów i do izby dziecka. Nie sądzę, że to było zaplanowane przez organizatorów imprezy – ale nikt z organizatorów wcześniej nie zastanowił się nad ewentualnymi skutkami.

W tej szkole im. Jana Pawła II – z pewnością nie było tak drastycznie ale organizatorzy mając za patrona papieża – mogliby przynajmniej zastanowić się czy on byłby zadowolony z wyboru i <głębi> tej formy świętowania, czy zabawy. Czy odważyli by się zaprosić go na tą imprezę. Przytoczę niektóre z jego wypowiedzi z których niezbicie wynika, że każdy zamiar powinien być poprzedzony refleksją.

Człowiek ma z gruntu inną naturę niż zwierzęta. Zawiera się w niej władza samostanowienia opartego na refleksji i przejawiającego się w tym, że człowiek działając wybiera, co chce uczynić. Władza ta nazywa się wolną wolą. /Jan Paweł II

„Człowiek nie jest tylko sprawcą swoich czynów, ale przez te czyny jest zarazem w jakiś sposób "twórcą siebie samego"./ Jan Paweł II

Tu można i trzeba dodać, że również może być <współ_twórcą> bliźniego i najczęściej tak właśnie jest i z tego należy sobie tez zdawać sprawę.

Można powiedzieć, że to co napisałem nie ma nic wspólnego z opisaną zabawą w szkole im. Jana Pawła II. Jednak nie wiemy, co było założeniem i celem jej zorganizowania.

Co do imienia patrona szkoły dodam jeszcze kilka słów. Jak idziemy do kina, to wiadomo, że idziemy na film a nie na lody. Jak idziemy do knajpy, to po to by napić się wódki. Idąc do Kościoła również oczekujemy czegoś innego. Myślę, że patron jakiego szkoła sobie obrała, jednak zobowiązuje do szukania wartości o których on mówił, pisał i do których zachęcał. Po co szukać czegoś i oddawać się nastrojom <zeświecczenia> skoro Jan Paweł II mówił i zachęcał do czegoś zgoła innego.

Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd // Źródło: Tryptyk rzymski

Człowiekowi współczesnemu grozi duchowa znieczulica, a nawet śmierć sumienia. Śmierć sumienia jest natomiast czymś gorszym od grzechu. /Jan Paweł II


". Kościół katolicki staje się niestety Kościołem pogan, którzy nazywają się jeszcze katolikami czy chrześcijanami, ale myślą i postępują po pogańsku. Przejęli poglądy, postawy, wzorce etyczne, wartości i styl życia ludzi kierujących się duchem tylko tego świata. Odrzucają patrzenie na świat i na ludzki los sub specie aeternitatis. Czynią to wbrew słowom św. Pawła: "Nie bierzcie wzoru z tego świata" // J. Ratzinger

No i na koniec słowa św. Augustyna
„Dusza żywi się tym, z czego się cieszy”
Czy zatem nie należy się zastanowić nad tym czy takie zabawy są naprawdę <niewinne>?

Belizariusz napisał:
No tak...mozemy pójść dalej i zgodnie z niektórymi wytycznymi "świetobliwych" mężów uważać, ze każda zabawa może prowadzic do zła..

Beli – niekoniecznie każda zabawa może prowadzić do zła – ale można zadać pytanie inne – jakie dobro wypływa z zabawy? Jeśli żadne bądź może rodzic zubożenie to wtedy już nie można powiedzieć, że jest to dobro.
Pozdrawiam :)

_________________
Bóg zna Twoją przeszłość, ofiaruj mu teraźniejszość a On zatroszczy się o twoją przyszłość.


Wt lis 22, 2005 15:53
Zobacz profil
Post 
Lars, to co opisujesz pasuje bardziej po prostu do metalowej imprezy z okazji Halloween. Czyli poprzez akurat tak swietujaych to wszystko ludzi oceniles cala zabawe. To tak jakbym ja, widzac pijanych kolednikow, ocenil cale Boze narodzenie.

Ludzie - nabierzcie dystansu. To, ze ktos tak a nie inaczej zoorganizowal zabawe na Halloween, nie znaczy ze zawsze ta zabawa jest taka. A to, ze w naszej kulturze w wigilie wszystkich swietych robi sie to co sie robi (i Lars - nie zawsze jest to wyciszenie), to nie znaczy ze forma urzadzania zabawy w ten dzien, pochodzaca z nowego kontynentu jest zla. Jest obca, to owszem - ale nie jest na pewno zla. Tam jest to element kulturowy, alement tradycji tamtejsych chrzescijan, tak jak Swieto Dziekczynienia. A my go demonizujemy. Mysle, ze porownywanie dwoch wydazen w dwoch odrebnych i oddzielonych goepolitycznie kulturach jest raczej bezsensowne.


Crosis


Wt lis 22, 2005 16:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cytuj:
Tam jest to element kulturowy, element tradycji tamtejszych chrześcijan, tak jak Swieto Dziekczynienia.

Crosis - nie tak. Tam jest to być może pewnym zwyczajem, powiedzmy że jak u nas Andrzejki. Zgodzę sie na element kulturowy. Ale nie chrześcijański. Podobnie jak nie są elementem tradycji chrześcijańskiej kilkudniowe popijawy na weselach (choć na sporej liczbie wesel chrześcijan tak zapewne jest).

Pytanie tylko, czy jest to zwyczaj obojętny...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt lis 22, 2005 16:48
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Podobnie jak nie są elementem tradycji chrześcijańskiej kilkudniowe popijawy na weselach (choć na sporej liczbie wesel chrześcijan tak zapewne jest).

Pytanie tylko, czy jest to zwyczaj obojętny...


No może nie kilkudniowej.....bo ostatnio wesela trwaja jeden dzień (ze względów ekonomicznych).....Jednak co do tradycji chrześcijańskiej...hmmmm. Niezła popijawa to była w Kanie Galilejskiej...


Ale cóz...jak ktos chce byc bardziej papieski od papieża...to ja juz nic na to nie poradze.

Cytuj:
Kościół katolicki proponuje przez cały październik różaniec z modlitwami za zmarłych.


Lars...cos ci sie chyba pomyrdało. Różaniec z wypominkami za zmarłych to jest w oktawie po Wszystkich Swietych, a nie przed.

Cytuj:
Jak idziemy do kina, to wiadomo, że idziemy na film a nie na lody.


Niekoniecznie....zalezy z kim sie idzie.


Cytuj:
Myślę, że patron jakiego szkoła sobie obrała, jednak zobowiązuje do szukania wartości o których on mówił, pisał i do których zachęcał. Po co szukać czegoś i oddawać się nastrojom <zeświecczenia> skoro Jan Paweł II mówił i zachęcał do czegoś zgoła innego.


Głupota zatem było swieckiej szkole nadawać takiego patrona...ale co jest winna ta młodzież, że znalazł sie ktos nadgorliwy?

..a krzyże nie zobowiązuja? jakoś nikt tego tematu nie podjał. Widac wieksza ikona staje sie dla Polaków JPII.....ale to juz sie ociera o bałwochwalstwo, tak czesto zarzucane polskim katolikom w stosunku do JPII


Wt lis 22, 2005 18:09

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
Lars_P napisał(a):
(...)Przyjechała policja i zaczęła się nowa zabawa w chowanego. Niemniej spisano kilka osób, odwieziono pijanych do domów i do izby dziecka. Nie sądzę, że to było zaplanowane przez organizatorów imprezy – ale nikt z organizatorów wcześniej nie zastanowił się nad ewentualnymi skutkami.


Na tej samej zasadzie w szkole im. Jana Pawła II uczniowie nie powinni grać w piłkę nożną, nie wspominając nawet o kibicowaniu jakiejś ligowej drużynie (wyczynów sympatyków tego sportu nie muszę chyba opisywać). A jednak, z tego co pamiętam, papież kibicował Liverpoolowi... po tym wszystkim, co jego kibice zrobili na Heysel.

Gdyby zabawa z okazji Halloween w szkole im Jana Pawła II skończyła się tak jak opisujesz, to i krytyka pana Gancarza byłaby mocniej uzasadniona. Ale tak się nie skończyła.


Wt lis 22, 2005 18:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
jo_tka napisał(a):
Bo normalnej przebieranej imprezy nikt się nie uczepi, zapewne.


Jak nie, jak się jeden uczepił ;-)

jo_tka napisał(a):
Ale tez nikt nie nazwie jej świętem, prawda? Tak jak nie nazywa świętem imprezy andrzejkowej czy ostatków.


Podzielam zdziwienie moich przedmówców, że Halloween miałoby być nazywane świętem.

jo_tka napisał(a):
Jasełka to troche inna bajka - to przedstawienie nazwałabym raczej edukacyjnym...


To chyba nie o jasełka, a o kolędowanie chodziło...


Wt lis 22, 2005 18:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Beli - ja myślę o takich po których ileś tam leży pod stołem, część jest unieruchomiona odruchem wymiotnym, albo w poniedziałek o 13:20 (wesela raczej nie bywają w niedzielę...) jest się jeszcze nietrzeźwym (nie na kacu).

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt lis 22, 2005 18:58
Zobacz profil
Post 
jo_tko - czy jest obojetny? Mysle, ze my nie mozemy sie obiektywnie ocenic. Nie jest on czesca naszej kultury. Roznimy sie zbyt od nich, aby ocenic taki zwyczaj i jego wymiar. A mimo to wiele osob stara sie postawic go w pozycji zlej, mimo, ze jest tam bardzo rozpowszechniony, takze, a wrecz glownie w srodowiskach chrzescijanskich.

Crosis


Śr lis 23, 2005 10:33
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL