Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 6:52



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Sekty 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Garbus? A jakoś rozwinąłbyś swoją wypowiedź? Co to za - nie-sekty?
A do inkwizycji nie mam przekonania :))) To trochę przestarzałe :)))))

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt lip 15, 2003 20:30
Zobacz profil
Post Próba definicji słowa "sekta"
BELIZARIUSZ! :) w odpowiedzi na Twój apel, zawarty na początku tego poddziału spróbuję pokusić się o własne sformułowanie słowa "Sekta".
Chciałbym spróbować zdefiniować słowo "sekta"< ale w trochę szerszym kontekście.

Religia - Duża ruch religijny, zrzeszająca wielu wyznawców, taka jak:
Chrześcijaństwo, Islam, Judaizm, Hinduizm.
Wyznanie - Odłam Religii, wynikły z podziału dużej religii, wynikły z różnych zapatrywań na sprawy wiary. Wyznania mają wspólne korzenie, wpólne Święte księgi. Różnice pomiędzy Wyznaniami mają charakter różnych zapatrywań w wyborze drogi do celu, jakim jest dla nich Zbawienie. (Różnic doktrynalnych)
Do Wyzanań w ramach Chrześcijaństwa zaliczyłbym: Katolików, Protestantów, Prawosławnych.
Lokalne Kościoły - dalszy podział dużych Religii, mający źróło w drobniejszych różnicach doktrynalnych. a czasem wręcz w róznicach w drobnych sprawach.
Różnice takie występują np. pomiędzy Katolikami a Unitami.
U Protestantów - Róznice pomiędzy Kościłem Ewangelicko - Augsburskim, a innymi grupami Protestantów

SEKTY - Ruchy o charaktere religinym, czerpiące swe źródła ze Świętych Ksiąg dużych Religii (jednej lub więcej), lecz wykorzystujące Święte Pisma do włąsnych celów.
Doskonałym przykładem SEKTY są Świadkowie Jechowy, którzy co prawda są obecnie dużym ruchem o charakterze religijnym, czerpią swe źródła ze Starego i Nowego Testamentu, lecz sposób ich interpretacji Pima Świętego nie mieści się w ramach ani Chrześcijaństwa, ani Judaizmu. Na dodatek próbują tworzyć nowe łamy Pisma Świętego dla własnych potrzeb. Ich twierdzenie o śmierci Pana Jezusa nie na Krzyżu, lecz przez śmierć na palu męki (ten fragment tekstu zostal zmieniony na prosbe ddv) jest czystym absurdem i potwierdzeniem tego, co wcześniej napisałem o SEKTACH.

PHARISEE! Dzięki za link na początku :)

Larsie !, Belizariuszu ! Potraficie bezbłednie, krótko i zwięźle przekazać swoje myśli.:D W zupełności zgadzam się z Waszymi polądami :)

Pozdrawiam!
ddv

P.S. Czy nie dałoby rady wyciągnąć tematu "Sekty" bezpośrednio na pierwszą stronę Forum?


Pt paź 03, 2003 13:09
Post Re: Sekty i satanizm
Drobne sprostowanie - cytat z wypowiedzi Janka

"Każda z sekt charakteryzuje się jakąś odmiennością. Wszystkie jednak sekty mają wspólny mianownik: zaprzeczają wartościom ewangelii, dekalogu. Propagują wolną miłość, często seks grupowy. Wszystkie głoszą, że tylko u nich człowiek jest w pełni wolny, stosują psychomanipulację. Przywódca sekty, tzw. GURU nie daje możliwości swoim członkom na odejście z ich organizacji."

Janek !
Wiem o tym, że masz wiele racji :), ale problem tkwi w tym, że NIE WSZYSTKIE zaprzeczają wartościom Ewangelii i Dekalogu. Sataniści, owszem, zaprzeczają wszelkim wartościom określanym słowem "Dobro".
Problem raczej tkwi w tym, że większość sekt raczej wykorzystuje (naciąga) słowa zawarte w Świętych Pismach do propagowania własnych celów, nie odcinając się pozornie od Dobra.
Guru po prostu prezentuje swoją własną wizję świata, a dla poparcia własych tez korzysta z wybranych przez siebie fragmentów Świętych Ksiąg. (Piszę w ten sposób, bo z tego, co mi wiadomo problem dotyczy nie tylko Chrześcijaństwa i Pisma Świętego).

Pozdrawiam :)

ddv


Pn paź 06, 2003 9:10

Dołączył(a): Śr paź 22, 2003 12:03
Posty: 16
Post Re: Sekty i satanizm
ddv163 napisał(a):
Problem raczej tkwi w tym, że większość sekt raczej wykorzystuje (naciąga) słowa zawarte w Świętych Pismach do propagowania własnych celów, nie odcinając się pozornie od Dobra.
Guru po prostu prezentuje swoją własną wizję świata, a dla poparcia własych tez korzysta z wybranych przez siebie fragmentów Świętych Ksiąg.


Witam - to juz pisalem gdzie indziej, ale jest to charakterystyka kazdego wyznania, nie tylko tego, ktore przez kk jest okreslane sakta :)
pzdr


Pt paź 24, 2003 11:25
Zobacz profil
Post 
Notak !

Odpowiedż na podobne pytanie zamieściłem już Ci w temacie "Świadkowie Jehowy" w poście z Pią Lis 21, 2003 20:46 .
"Drobna" różnica pomiędzy "dużym" wyznaniem a sektą polega na tym, iż to My właśnie jesteśmy bezpośrednimi "spadkobiercami" i kontynuatorami nauki (np. Chrystusa w przypadku Chrześcijan), natomiast nowopowstałe sekty łączą elementy głoszonej przez duże Wyznania z własnymi wyobrażeniami, tworząc nową, "Tylko jedyną prawdziwą" naukę. Zauważ, że np Chrześcijaństwo istnieje już 2000 lat !
Skąd wię biorą się nowi, "prawdziwi" prorocy ?
Pismo Święte zawiera przecież wyraźne stwierdzenie Pana Jezusa

"Ty jesteś Piotr, czyli skała i na nim zbuduję swój Kościół"

(cytat z pamięci)

Na jakiej więc podstawie ktoś chce budować nową religię, czerpiącą z Chrześcijaństwa, a przy okazji przeinaczając treść Pisma Świętego ?
(Jak np. robią to Świadkowie Jehowy)
Zaś rożnice pomiędzy Wyznaniami polegają w moim przekonaniu tylko na - jak już to na tym Forum stwierdziłem - "Wyborze drogi do celu"


Śr gru 17, 2003 23:08

Dołączył(a): Śr lut 25, 2004 22:09
Posty: 339
Post 
jo_tka napisał(a):
A jakoś rozwinąłbyś swoją wypowiedź? Co to za - nie-sekty?


Stare znane, ale ... : http://www.opoka.org.pl/varia/sekty/bylembuddysta.html

Niezły ubaw :)

M.


Pt maja 14, 2004 12:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL