Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 23:19



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 JEST JEDEN BÓG, Allah, Jahwe, Chrystus, Kryszna. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 12, 2003 20:35
Posty: 109
Post JEST JEDEN BÓG, Allah, Jahwe, Chrystus, Kryszna.
Jakie podejście macie do ludzi wyznajacych BOGA inaczej, czy uważacie że Kryszna to ten sam BÓG co Allah, tylko że objawił sie inaczej Hindusom, a inaczej Muzumanom. Ja sam uważam że BÓg jest jeden i wyznaje go na wszystkie mi znane sposoby, a wiec na przykład przez Chrześcijańskie dzielenie się chlebem, Hinduskie jedzenie Prasady, Muzumański post w Ramadan, radowanie sie w Szabat.


Pt gru 12, 2003 21:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Jest jeden Bóg w trzech Osobach. :)

Objawienie dane przez Boga jest kompletnie w Jezusie Chrystusie - nie wymaga uzupełniania o innych bogów/inne wierzenia.

Bóg może obdarować łąską tych którzy są poza Kościołem, ludziom którzy go nie znają - w sobie wiadomy sposób, ale nie przez inny kult jako inną drogę do zbawienia.

"(...) sprzeczne z wiarą katolicką postrzeganie Kościoła jako jednej z dróg zbawienia, istniejącej obok innych, to znaczy równolegle do innych religii, które miałyby uzupełniać Kościół, a nawet mieć zasadniczo taką samą jak on wartość, zmierzając co prawda tak jak on ku eschatologicznemu Królestwu Bożemu." Deklaracja Dominus Iesus 21.

No - to w bardzo wielkim skrócie :)
Pozdrawiam :)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt gru 12, 2003 22:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 12, 2003 20:35
Posty: 109
Post 
Czy przez to rozumiesz ze inne religie sa gorsze.
I mam taka zagwozdke- skad wziely sie inne tak wielkie religie wyznajace te same zasady, ale rozniace sie tylko w malo znaczacych przykladach.

Jako ciekawostke proponuje rozwazenie podobienstw Prasady i Eucharystii.


Pt gru 12, 2003 22:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Inne religie są gorsze - w tym sensie, że Pełnia jest w Jezusie Chrystusie.
Cytuj:
Pan Jezus, jedyny Zbawiciel, nie ustanowił zwyczajnej wspólnoty uczniów, lecz założył Kościół jako tajemnicę zbawczą. On sam jest w Kościele, a Kościół jest w Nim (J 15,1nn.; Ga 3,28; Ef 4,15-16; Dz 9,5); dlatego pełnia tajemnicy zbawczej Chrystusa należy także do Kościoła, nierozerwalnie złączonego ze swoim Panem. Jezus Chrystus bowiem nadal jest obecny i prowadzi swoje dzieło odkupienia w Kościele i poprzez Kościół. Dominus Jesus

Co nie znaczy że w jakikolwiek sposób gorsi są ludzie, którzy je wyznają, ani że nie zasługują na pełen szacunek wszelkie elementy dobra w tych religiach się znajdujące.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt gru 12, 2003 23:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 12, 2003 20:35
Posty: 109
Post 
Nie chce brnac w glupia klutnie, ale mam jeszcze jedna uwage, na ktora nie oczekuje, ani nawet nie chce odpowiedzi. Chodzi mi o to ze kazda religia wystosowala taka notke, zeby ci ktozy ja wyznaja nie zgubili prawdziwego jedynego BOGA zaglebiajac sie w czysto poganskie wierzenia np rzymscy, greccy i normanscy bogowie; taki cytat nie jest zatem niestety pozbawiany subiektywnosci.


Pt gru 12, 2003 23:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 12, 2003 20:35
Posty: 109
Post 
Ojej zachowalem sie niemadrze, napisalem ze jak Prasada i Eucharystia, nie liczac sie z tym, ze wiekszosc nie wie co to prasada.

Prasada lub prasadam: łaska "Pana Kryszny". Pożywienie przygotowywane dla przyjemnosci Kryszny i ofiarowywane Mu z miłością i oddaniem. Ponieważ Kryszna kosztuje tego pożywienia, zostaje ono uduchowione i oczyszcza każdego kto je spożywa.

Hindusi staraja sie nie zabijac niczego zywego, ale zeby zyc musza cos jesc. Zwierzeta stoja na wysokim szczeblu drabiny reinkarnacji, zabijanie ich byloby zbyt duzym grzechem, dlatego wola wybrac zabijanie roslin. Ofiarowanie pozywienia Krysznie jest odpowiednikiem naszego powierzania grzechow i cierpien Jezusowi, tak jak jezus oczyszcza nasze grzechy, tak Kryszna zmywa z nas wine zabicia roslin.


Pt gru 12, 2003 23:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:37
Posty: 883
Post 
Powiem tak. Kazdy moze wierzyć w co chce i jak chce...
Mało tego, nikt mu nic nie może zrobić za to, że urodził siemuzułmaninem czy kimś innym.
Kiedys pewien ks mi powiedział, że kazdy człowiek postępujacy zgodnie ze swoim sumieniem może dostać sie do neiba, ale będzie to niebo miejako inaczej odczówał.
Jeśli chodzi o moje włąśne odniesienie do ludzi innej wiary to chyba nie mam jakegoś uprzedzenia. Nie stanowi to zadnego problemu o ile dana osoba "nie przesadza" - w każdym rozumieniu tego słowa.

_________________
Obrazek
d(~_~)b Psałterz wrześniowy
www.polskastacja.pl


Pt gru 12, 2003 23:51
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 12, 2003 20:35
Posty: 109
Post 
Oj a tym razem nie napisalem wszystkiego co chcialem.

Kryszna po slosztowaniu pozywienia, zmienia je w prasade, czyli wlasne cialo, czyli dokladnie tak jak Jezus robi z chlebem i winem.


Pt gru 12, 2003 23:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 12, 2003 20:35
Posty: 109
Post 
Widze ze zadalem pytanie w odrobine tendencyjny sposob.
Nie mówmy moze o ludziach ktorzy wierza w BOGA pod roznymi postaciami, a o samych tych postawach i o postawie praktykowania wszystkich religii na raz, bo to mnie najbardziej interesuje.

PS jezeli ktos czytal ksiazke "Żwycie Pi" Yann'a Martel'a prosze niech tez ustosunkuje sie do jej tresci


Pt gru 12, 2003 23:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Jest olbrzymia różnica w rozumieniu, nawet w tym co piszesz.
Prasada - "Pożywienie przygotowywane dla przyjemnosci Kryszny i ofiarowywane Mu z miłością i oddaniem."

Czyli dar człowieka dla boga, a nie Ofiara Boga za człowieka, Ofiara Ciała i Krwi Boga - za nas, Jego śmierć - za nas, a tym jest Eucharystia.
Bóg nie potrzebuje naszych ofiar - w sensie - nie są mu potrzebne bo nie odczuwa braku, nie ma tu mowy o "przyjemności". Zresztą - On wszystko stworzył, wszystko jest Jego - co można mu więcej ofiarować?

I chciałam zauważyć że życie i śmierć Jezusa są faktami historycznymi...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So gru 13, 2003 8:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 12, 2003 20:35
Posty: 109
Post 
Tak jeśli chodzi o ofirę to Kryszna takowej z siebie nie składa, tu chodzilo mi tylko o "jedzenie Boga".

A jesli chodzi o to ze BÓG nie potrzebyje od nas niczego uważam że jesteś w wielkim błędzie. BÓG jest miłościa, tak pisze wiekszosc religi (chrześcijaństwo też), i tą miłością chce nas obdażać(czyli jednak chce czegoś od nas- żebysmy sie na nia otwierali), kiedy my zgadzamy się na jej przyjecie sprawiamy mu tym wielka radość (uszcześliwiamy go), bo dawanie miłości jest jego ulubionym zajeciem.


So gru 13, 2003 14:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
A od kiedy to Kriszna jest Bogiem, co ? :o :-D

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


So gru 13, 2003 20:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 12, 2003 20:35
Posty: 109
Post 
Z gory przepraszam za zgryzliwosc.

Od jakiejs wiecznosci?

Objawienie w "miał" jakies 4 tys lat temu w ksiażce pod tytułem "Bhagavad-gita".


So gru 13, 2003 20:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
I pewnie z Ciebie umarł w mękach za Twe grzechy?. :o

A tak nawiasem, jakie masz przesłanki, że On jest Bogiem? a dla Ciebie?.

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


So gru 13, 2003 20:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 12, 2003 20:35
Posty: 109
Post 
Oto mail który właśnie dostałem, bardzo mi sie nie spodobał, ale widać że autor też sie go wstydzi bo nie zamieścił go na forum.
"A jak ty się otwierasz? potrzebujesz do tego jakiegoś kluczyka, bo ja to otwieram drzwi, okno (może być na) na ulicę, na podwórko, otwieram także konserwy, słoiki itp. ale siebie raczej nie otwieram, to by strasznie bolało. Co najwyżej mnie otworzą gdy mi operować będą serce ale to pod narkozą. A ponadto, zanim coś wyślesz co napisałeś posłuż się słownikiem ortograficznym, bo robisz za dużo prostych "byków'. tis."


So gru 13, 2003 20:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL