Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:24



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6 ] 
 Religie i "Religioznawstwo" 
Autor Wiadomość
Post Religie i "Religioznawstwo"
Kolejna "potrzeba", wynikła podczas dyskusji w innym dziale...

Po to, by nie rozmywać dyskusji w innych tematach - proponowałbym tutaj zastanowić się nad różnicami pomiędzy poszczególnymi dużymi Religiami...

Pozdrawiam ! :)

ddv


So gru 27, 2003 10:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 12, 2003 20:35
Posty: 109
Post 
Troche nie podoba mi sie temat, bo jest ulozony tak ze dyskredytuje moja pozycje.
Dlaczego roznice, a nie podobienstwa? ? ?

Pozdrawiam

ps ddv163 nie wykorzystuj tego co napisalem jako argumentu za tym ze buddyzm to czesc hinduizmu- to ze ich zasady sa podobne nie zmienia faktu ze buddysci nie nazwa sie hindusami, a hindusi nie przytakna na okreslenie buddysci


So gru 27, 2003 10:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 12, 2003 20:35
Posty: 109
Post 
Nie widze chyba zadnych istotnych (patrz nie pozwalajacych na wspolistnienie nawet w jednym czlowieku) roznic miedzy religiami, co zreszta juz pisalem i za co zostalem okrzykniety NEW AGE'owcem.
Sprawa Hinduizmu i Buddyzmu jest jednak taka, ze wedlug mnie buddyzm nie jest religia a filozofia, w dodatku bardzo latwo podlaczalna do innych. Juz tlumacze. Buddyzm (w moim pojeciu- bo nie uwazam sie za jakas wyrocznie i skarbnice wszechwiedzy) stara sie naklonic ludzi do skupienia sie na chwili obecnej, na tu i teraz (łac. hic et nunc :) na wykonywaniu wszystkiego z pasja i swiadomie. Medytacja nie jest modlitwa, ale sposobem patrzenia na swiat. Nic nie znaczy medytowanie po kilka godzin dziennie wpatrojac sie w jakis znaczek, albo tylko skupiajac na oddechu. Czlowiek ktory prawdziwie medytuje robi to caly czas, a mistrz takiej medytacji, takiego buddyzmu czuje kazdy swoj nerw i miesien (nie tylko oddech), widzi subtelne ruchy lisci na drzewie w bezwietrzny wieczor. Oj ale chyba sie zagalopowalem. Na temat buddyzmu na razie wystarczy. Chociarz jeszcze musze wspomniec ze w buddyzmie nie ma boga (jezeli jest to w postaci energii, albo praprzyczyny i wszystkiego co nas otacza i nas samych tez), nie oddaje sie mu czci, ani nie oczekuje sie od niego jakis mistycznych objawien (a jest wrecz przeciwnie- stad slynne powiedzonko "odetnij glowe Buddzie"); w hinduizmie (przynajmniej w tym z ktorym sie spotkalem , bo jest przecierz wiele odmian) jest Bóg, jeden Bóg, pod niezliczona iloscia postaci, ten Bóg schodzi na ziemie, ingeruje w nasze zycie, hindusi sie do niego modla i jednocza sie w nich w mantrze.

Pozdrawiam


So gru 27, 2003 12:37
Zobacz profil
Post 
No dobra skoro jednak chcecie w jednym topicu przeanalizować wszystkie religie świata to wklejam to co napisałem o islamie w topicu pt.:"Czy Allah jest tożsamy z Bogiem Biblii?"

PTRqwerty ośmielił się napisać:
Cytuj:
Ok. To ja się wypowiem :lol:
Po pierwsze moja wiedza religioznawcza jest w zasadzie żadna a studiuję informatykę.

Rozmawiałem trochę na polsko-języcznym, islamskim Forum dyskusyjnym.
Próbowałem najpierw podejść systematycznie do problemu i zabawiałem się w agnostyka zgłebiając jak uzasadnią w ogóle istnienie jakiegokolwiek Boga.
No cóż... Oni (przynajmniej Ci z którymi rozmawiałem) głoszą ni mniej ni więcej, że Allah jest udowodniony z taką samą pewnością, z jaką uzasadniają swoje tezy nauki przyrodnicze. Ma to być spowodowane mniej więcej przez to, że jakieś teksty z Koranu opisujące świat, nie były by możliwe do napisania przy tamtejszym stanie wiedzy, a więc pochodzą od Boga.
Generalnie w moim odczuciu widać, że w tamtych rejonach gdzie jest islam myśl oświecenia nie miała zbyt wielkiego oddziaływania.

Założył pewien katolik tam topic właśnie mniej więcej taki jakie jest pytanie w tym topicu. Jak ktoś chce to mogę tu linki umieścić.
Generalnie z punktu widzenia katolicyzmu a i ogólnie chrześcijaństwa też, Allah w naszym rozumieniu jest albo ogólnie Bogiem, albo biorąc pod uwagę czysto-teistyczny obraz islamu, Allah byłby Bogiem Ojcem.
Teoretycznie zatem wydaje się, że istnieje możliwość porozumienia.
Niestety spotkaliśmy się (katolicy z tamtego topica) z informacją, że będziemy potępieni - jako poganie, politeści. Otóż Koran w którymś miejscu ma zapisane, że jakiś mędrzec muzułmański (przepraszam czytających muzułman - nie mam pojęcia jaki ta postać miała tytuł, ani jak się nazywał) zapytany o to jaki stosunek mają mieć wyznawcy Mahometa do chrześcijan powiedział, że chrześcijanie czcząc wielu bogów (czcimy w ich mniemaniu trzech Bogów) są po prostu politeistami. Argumenty o tym, że z naszego punktu widzenia jedność trzech jest tajemnicą, mimo to wierzymy, że w istocie są Jednym był całkowicie nie przekonywujący. Tak więc nie ma znaczenia, że chrześcijanin myśli o Jednym Bogu w trzech Osobach - ich Koran podaje że wierzymy w kilku Bogów, a jak zapewne się domyślacie Święta Księga nie może się mylić.
Według islamu zostaniemy potępieni. Co więcej według islamu - a raczej według moich adwersarzy - Teresa z Kalkuty również ma wątpliwe szanse na przebywanie w Niebie. Większe szanse ma przeciętny muzułmanin niż Teresa z Kalkuty. Tak więc wydawałoby się, że kończy to możliwość ponadreligijnej rozmowy... przynajmniej pomiędzy dyskutantami Forów :lol: , gdyż było jakieś kiedyś spotkanie przywódców islamu z papieżem. W odczuciu forumowiczów Forum Islam gdyby owi przywódcy modlili się z nim razem, byłoby to jakąś formą grzechu [choć możliwe że źle określam, ale generalnie byłoby to niezgodne z ich religią].

Reasumując z dość długich i zasadniczo ciekawych rozmów ze spotkanymi muzułmanami na tamtejszym Forum wynika, że uważają iż Allah jest udowodniony scjentycznie, że każdy kto się o tym dowie i to odrzuciu potępiony będzie, że każdy muzułmanin wchodzi pierwszy przez innowiercami do Nieba, że chrześcijanie są politeistami i jako tacy będą potępieni.
Aczkolwiek wydaje mi się, że samego określenia 'politeista' nie użyli ani razu.


So gru 27, 2003 13:01
Post 
Imadło mnie prosił o owe linki więc wklejam:

-----------------------
Toczyła się dyskusja o tym Czy Bóg istnieje?
Zaczęła się tu: http://islam-in-poland.org/forum/viewto ... sc&start=0
Ja się włączyłem tu: http://islam-in-poland.org/forum/viewto ... c&start=45
-----------------------
Potem zainteresowany zagadnieniem (w celach poznawczych) przejrzałem trochę informacji w internecie i stworzyłem topic pt.:Pięć pytań:
http://islam-in-poland.org/forum/viewtopic.php?t=942
-----------------------
Forumowicz Brat założył też temat o dyskusji ponadreligijnej, który dość nieszczęśliwie nazwał Ekumenizm:
http://islam-in-poland.org/forum/viewtopic.php?t=941
-----------------------

No i to chyba tyle.
Na koniec podaję ogólny link do głównej strony Forum Islam:
http://islam-in-poland.org/

Natomiast jakimś zapalonym ewangelizatorom przypominam, że gdy zaczniecie przekonywać muzułmanina o tym, że Jezus jest Prawdą, w Jego uszach brzmi to równie przekonywująco jak w Waszych że Mahomet był najwyższym prorokiem Boga, a sam Jezus jednym z wielu proroków. :D

Zasadniczo pozytywnie wspominam rozmowy na tamtym Forum. :)


So gru 27, 2003 14:51
Post 
PTR nieszczęśliwy?? :D :D Nieszczęśliwie nazwałem :D Co do mojego tematu na tym forum został on zablkokowany a ja z moją małą prośbą odrzucony i wyszydzony... Straszne rzeczy :)

Pozdrawiam :)


So gru 27, 2003 16:39
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL