Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:23



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 178 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
 Prorok Mahomet- słowa i czyny (Sunna) 
Autor Wiadomość
Post Prorok Mahomet- słowa i czyny (Sunna)
Proszę o przytaczanie słów i czynów proroka na podstawie Sunny- czyli tradycji...

Dodam, że należy do niej zbiór hadisów min. zebranych przez imama Bukhariego oraz Muslima...Zbiory te nazywają się Sahih Bukhari i Sahih Muslim- słowa sahih oznacza zaś, że są one uznane za wiarygodne...
niżej stoją zbiory Sunan- np. Sunan Abu Dawud...

zresztą google twoim przyjacielem...

Ewentualnie dopuszczamy cytaty z Siratu- zyciorysu ibn Ishaqa...

Proszę o niedyskutowanie tylko suche cytaty...sama postaram się o jeden dziennie ... :)

..........................................................................................................

Sahih Bukhari tom 4, księga 54, numer 492:

opowiada 'Abdullah:
Powiedziano Prorokowi o mężczyźnie, który przespał całą noc i wstał po wschodzie Słońca. Prorok powiedział:"To mężczyzna, do którego ucha nasikał Szatan"


mój komentarz: chodziło o to, ze przespał on modlitwę o wschodzie słońca...

Sahih Bukhari tom 4, księga 54, Numer 539:
opowiada Abu Talha

Prorok powiedział: "Anioły nie wchodzą do domów, w których jest pies albo obraz. "

Sahih Bukhari tom 4, księga 54, numer 537:

opowiada Abu Huraira:

Prorok powiedział:"Jeśli mucha wpadnie wam do napoju, zanurzcie ją w nim, bo jedno skrzydło muchy to choroba, a drugie- lekarstwo na nią."


Wt paź 07, 2008 20:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 28, 2008 19:25
Posty: 731
Post 
"Jeśli pies poliże naczynie któregoś z was, to niech wyrzuci jego zawartość i umyje je siedem razy." W przekazie Muslima znajdujemy także: "pierwszy raz (z tych siedmiu) ziemią." (Al-Buchâri bi Hâsziyat as-Sindi, 1/44; Muslim, 1/234)

A niżej już nie sunna, ale fatwa w tym samym temacie:

"Jeśli dotkniesz psa gdy nie jest mokry, to twoja dłoń[5] nie staje się nieczysta, lecz jeśli go dotkniesz jak jest mokry, to zgodnie z opinią wielu uczonych dłoń staje się nieczysta, i trzeba ją umyć siedem razy, z czego raz ziemią." (Madżm`û Fatâwa, 11/246)

Mój komentarz:
Jeśli nawet traktować te wytyczne w kategoriach "dobrej rady" zachowania higieny, to i tak zadziwiające jest że niby użycie ziemi (!) do mycia jest uważane za bardziej higieniczne, niż dotykanie psa.

_________________
Prof. dr hab. Joanna Senyszyn:
"Gdyby głupota miała skrzydła, minister Kopacz fruwałaby niczym gołębica."
http://powiedz-nie.c0.pl/


Śr paź 08, 2008 11:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 19, 2006 20:56
Posty: 64
Post 
To rzeczywiście jest zabawne.
W każdej religii są jakieś przesądy czy obyczaje, które w innej wydają się absurdalne.

Hindusi uważają mocz krowy za czyściejszy od wody i używają go do mycia naczyń.

Mam do Ciebie pytanie: jaki jest cel tego wątku?


Śr paź 08, 2008 19:38
Zobacz profil
Post 
Celem wątku jest zapoznanie się ze słowami i czynami założyciela największej albo drugiej co do wielkości religii na świecie... :) niezainteresowanych proszę o nieczytanie...

ale ad rem... :)

Sahih al-Bukhari tom 9, księga 84, numer 60

relacjonuje Anas bin Malik

Żyd przechodził koło Proroka i powiedział: "As-samu Alaika" (niech śmierć spadnie na ciebie). Prorok odpowiedział "Wa Alaika" (I na ciebie). Potem powiedział do swych towarzyszy:"Wiecie co powiedział ten Żyd? Powiedział: As-samu Alaika". O Proroku, czy mamy go zabić? Prorok odparł: Nie, gdy pozdrawiają Was ludzie księgi (tzn. Żydzi i chrześcijanie) odpowiadajcie "Wa Alaikum". (i z wami/na was)

Sahih al-Bukhari tom 9, księga 87, numer 123:

relacjonuje Anas:

Prorok powiedział: Kto widział mnie we śnie, ten z pewnością widział mnie, ponieważ Szatan nie może imitować mojej postaci."

Sahih al-Bukhari tom 8, księga 82, numer 806:

relacjonuje Abu Huraira

Pewien człowiek podszedł do Proroka gdy ten był w meczecie i powiedział: "O wysłanniku Allaha! Odbyłem cudzołożny stosunek seksualny !" Prorok odwrócił od niego swoją twarz, ale on powtórzył to cztery razy. Po tym jak poświadczył to czwarty raz Prorok zawołał pytając: "Czy jesteś szalony?"On odparł:"Nie". Po tym Prorok spytał: "Czy jesteś żonaty?" On odparł: "Tak". Wtedy Prorok powiedział: Zabierzcie go i ukamienujcie.
Dzabir bin 'Abdullah powiedział:" Byłem pośród tych uczestniczących w kamienowaniu i kamieniowaliśmy go w Musalli. Gdy kamienie zaczęły sprawiać mu ból, uciekł, ale złapaliliśmy go w Al-Harrze i ukamienowaliśmy.

Sahih al Bukhari tom 8, księga 74, numer 303

opowiada Abdullah:

Prorok powiedział: Gdy troje ludzi jest razem, dwoje z nich nie powinno odbywać tajnej narady wyłączając trzecia osobę.


Śr paź 08, 2008 20:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
Zasranawia mie, dlaczego taki temat o bzdurach w tradycji chrześcijańskiej zostałby od razu albo zbojkotowany, albo zamknięty... Znaczy to, że o muzułmanach można sobie pisać co się chce?

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


Cz paź 09, 2008 13:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 28, 2008 19:25
Posty: 731
Post 
Sareneth napisał(a):
Zasranawia mie, dlaczego taki temat o bzdurach w tradycji chrześcijańskiej zostałby od razu albo zbojkotowany, albo zamknięty... Znaczy to, że o muzułmanach można sobie pisać co się chce?


Ten temat jest oparty na cytatach z źródeł przez samych muzułmanów uważanych za podstawowe, akceptowane, oficjalne. A więc nie są to plotki i pomówienia.
Temat nie jest zatytułowany "bzdury" zatem nie jest to też obraza islamu. A to że sobie każdy (czy prawie każdy) czytając te słowa dopowie że to bzdury, będzie tylko zwyczajnie jego własną opinią do której ludzie mają prawo tak samo jak do prawdy (także tej z bzdurnej strony) o danej religii.
Tak więc, jeśli jesteś w stanie założyć bliźniaczy temat o katolicyzmie/chrześcijaństwie, i pisać w nim o (bzdurnych) rzeczach które mają swoje źródło w uznawanych oficjalnie przez chrześcijan księgach, to ja nie widzę problemu. Nie widzę go o tyle, że nie będzie to ani pomówienie, ani obraza, tylko prawda :)

A co do islamu to naprawdę uważam, że przed tą religią trzeba ludzi ostrzegać :(

_________________
Prof. dr hab. Joanna Senyszyn:
"Gdyby głupota miała skrzydła, minister Kopacz fruwałaby niczym gołębica."
http://powiedz-nie.c0.pl/


Cz paź 09, 2008 14:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 19, 2006 20:56
Posty: 64
Post 
Fragment o odpowiadaniu ludziom księgi nie wydaje mi się jakoś dziwny czy gorszący.
Mówiąc szkolnym slangiem Żyd zaczął, i dostał rykoszetem. Nawet bym powiedziała, ze jakoś wyróżnia ludzi księgi z grona pogańskiej, zdaniem muzułmanów, hałastry.

Za to o tych psach to cymes.
Mam jamnika.


Cz paź 09, 2008 16:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
czeresniowa
Może załóż wątek na temat tego, co uważasz?

Moim zdaniem zakładanie wątku, który ma na celu wyśmianie inej religii (bo nikt mi nie wmówi, że Teresse siedziała sobie i nagle wpadł jej pomysł na założenie wątku o sunnie) jest poprawny. A pisać o bzdurach w chrześcijaństwie wcale nie jest tak trudno (np. żona Lota uciekała z Gomory i zamieniła się w słup soli)...

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


Cz paź 09, 2008 18:36
Zobacz profil
Post 
Ja wybieram te hadisy, które mnie intrygują, niekoniecznie te, które są dziwne lub gorszące...od następnego razu będę jechać po kolei od pierwszej księgi Bukhariego...żeby nie było, że wybieram tylko te śmieszne...

Proszę w miarę możliwości o wklejanie cytatów albo przynajmniej o nietrollowanie w wątku...

............................................................................................................
Sahih al-Bukhari Tom 4, księga 56, numer 660:

relacjonuje Aisha i Ibn Abbas:

Na łożu śmierci Prorok kładł materiał na swą twarz i zdejmował go, gdy było mu gorąco. Podczas tych czynności (nakładania i zdejmowania prześcieradła) powiedział: "Niech przekleństwo Allaha spadnie na Żydów i chrześcijan bo wybudowali miejsca kultu na grobach swych proroków."Prorok chciał przestrzec muzułmanów przed robieniem tego samego.

Sahih Al-Bukhari tom 4, księga 56, numer 666:

relacjonuje Ibn Abbas:

Słyszałam, jak Umar mówił:Niech Allah przeklnie tego i tego. Czy nie słyszał on jak Prorok powiedział: Niech Allah przeklnie Żydów, bo choć zabroniono im jeść tłuszczu, oni go stopili i sprzedali.

Sahih Al-Bukhari tom 4, księga56, numer 668:

Prorok powiedział: "Żydzi i chrześcijanie nie farbują swoich siwych włosów, wiec wy róbcie odwrotnie (tzn. farbujcie siwe brody i włosy)"

Sahih Al-Bukhari tom 4, ksiega 56, numer 731

relacjonuje Aisha:

Kiedyś Hassan bin Thabit poprosił Proroka o pozwolenie na skomponowanie satyry na niewiernych. Prorok powiedział: " A co powiesz na fakt, ze mam z nimi wspólnych przodków ?"On odrzekł: Wyciągnę Cię z ich grona tak jak włos wyciąga sie z ciasta.

Sahih Al-Bukhari tom 4, księga 56, numer 732

relacjonuje Jubair bin Mutim:

Prorok powiedział: "Mam pięc imion. Jestem Muhammad i Ahmed. Jestem Al-Mahi, przez którego Allah wyeliminuje niewiernych, jestem Al-Hashir to znaczy pierwszy, który zmartwychwstanie, i jestem Al-Aqub- po mnie nie będzie proroków."


Cz paź 09, 2008 20:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 28, 2008 19:25
Posty: 731
Post 
Sareneth napisał(a):
czeresniowa
Może załóż wątek na temat tego, co uważasz?


Nie zamierzam, bo nie "uważam", to Ty sugerowałeś, że temat "bliźniaczy" o chrześcijaństwie wyleciałby z hukiem, a ja sądzę że niekoniecznie :) Napisałam tylko, że jeśli Ty chcesz to zrobić na tych samych zasadach co Teresse wobec islamu, to prawdopodobnie nawet z punktu widzenia moderacji nie będzie sprzeciwu, bo jak się już wyraziłam: to tylko prawdziwe cytaty z uznawanych oficjalnie źródeł. Ocena jest subiektywna, i nie wyklucza możliwości uznania ich przez kogoś za mądre.
Tak więc jak chcesz to sam załóż temat, a jak nie to wyluzuj. Po to jest dział "inne religie" by o nich dyskutować, porównywać, poznawać, (pewnie także w naturalny sposób przez to odradzać/zachęcać, choć na pewno nie w formie agitacji). A jeśli nie chcesz by islam był, jak to nazywasz, "ośmieszany" (nie jest ośmieszany, a jeśli ośmieszają go cytaty oficjalne, to by znaczyło tylko, że ośmiesza się sam - tak sądzisz?) w Twojej obecności to może idź na forum islamu i zobacz jakie tam są granice tolerancji :) Nie traktuj tego złośliwie, ale naprawdę Ci to (eksperymentalnie) polecam, wnioski są zaskakujące.

P.S. No i wybacz, ale to tyle wyjaśnienia z mojej strony. Jeśli Ci się ono nie podoba, to trudno, ale nie zamierzam więcej śmiecić dyskusją nie na temat.

_________________
Prof. dr hab. Joanna Senyszyn:
"Gdyby głupota miała skrzydła, minister Kopacz fruwałaby niczym gołębica."
http://powiedz-nie.c0.pl/


Pt paź 10, 2008 8:39
Zobacz profil
Post 
Dobra jedziemy z tym koksem... :-) po kolei...Przerobimy tu dwa zbiory ...jak dobrze pójdzie...

Sahih al- Bukhari tom1, księga 1, numer 1

relacjonuje Umar bin al-Khattab:

Słyszałem jak Prorok powiedział: "Nagroda za czyn zależy od intencji (z jaką był on wykonywany) i każdy człowiek zostanie nagrodzony zgodnie ze swoją intencją. Więc gdy ktoś emigrował by zyskać dobra ziemskie, albo by poślubić kobietę- wyjechał tam właśnie w tym celu."

Sahih Bukhari tom 1, księga 1, numer 2

relacjonuje Aisha:

Al-Harith bin Hisham zapytał Proroka:"Wysłanniku Allaha w jaki sposób Boże przesłanie jest Ci objawiane?" Prorok odpowiedział: Czasami jest to jak dzwonienie dzwonka. To objawienie jest najcięższe ze wszystkich, stan ten mija, gdy zrozumiem wszystko, co jest mi przekazywane. Czasmi anioł przychodzi do mnie w postaci męża i mówi do mnie i pojmuję cokolwiek mi mówi."
Aisha dodaje: "Zaprawdę widziałam Proroka podczas objawiania przesłania Bożego w bardzo zimny dzień i zauważyłam pot kapiący mu z czoła."


So paź 11, 2008 23:12
Post 
tak trzeba wznowić ten wątek... :) jedziemy...

Sahih Al-Bukhari tom1, księga 9, numer 490

Relacjonuje Aisha: Usłyszałam rzeczy, które anulują modlitwę. Powiedzieli: Modlitwę anuluje pies, osioł i kobieta, jeśli przechodzą przed modlącymi się. Powiedziałam: "Zrobiliście z nas kobiet psy". Widziałam jak Prorok modlił sie, gdy ja leżałam na łóżku miedzy nim a qiblą (kierunkiem modlitw w stronę Mekki). Kiedy tylko czegoś potrzebowałam, wymykałam się, bo nie lubiłam stawać przed nim.

Sahih Muslim 004, 1032

Opowiada Abu Dharr: Wysłannik Allaha (Mahomet) powiedział: Kiedy którykolwiek z was staje do modlitwy i jest przed nim rzecz, która go ochrania taka jak np. tył siodła - a w razie gdy nie ma takiej rzeczy jego modlitwa będzie zakłócona przez osła kobietę i czarnego psa. Zapytałem o Abu Dharze- czym rożni się pies czarny od czerwonego albo żółtego? Odpowiedział: O synu mego brata, zapytałem o to Wysłannika Allaha tak jak ty mnie pytasz i powiedział: Czarny pies jest diabłem.

Sahih Muslim 004, 1034

Relacjonuje Abu Huraira: Wysłannik Allaha powiedział: Kobieta, osioł i pies zakłócają modlitwę, ale rzecz jak np. tył siodła chroni przed tym.


Wt kwi 28, 2009 20:05

Dołączył(a): So sie 18, 2007 13:38
Posty: 1656
Post 
W takim razie mój najlepszy przyjaciel jest diabłem,czy jest w południowej Polsce jakiś meczet,koło którego ,mógłbym się z tym diabłem przespacerować?


Śr kwi 29, 2009 12:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 11, 2007 11:24
Posty: 18
Post 
Volume 7, Book 62, Number 64:

Aisza opowiedziała, że prorok poślubił ją gdy miała 6 lat, a skonsumował małżeństwo gdy miała 9. Później była z nim jeszcze przez 9 lat, to znaczy do jego śmierci.


Pt maja 01, 2009 2:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
fajny watek, tylko gdzie sa te czyny z tematu postu?

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Pt maja 01, 2009 10:03
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 178 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL