Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 13:43



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 178 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
 Prorok Mahomet- słowa i czyny (Sunna) 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Prorok Mahomet- słowa i czyny (Sunna)
Hosi napisał(a):
Rozumiem z tego że obraz Jezusa wykonującego wyroki nie bardzo pasuje do twojej teorii z tego też względu wybierasz drogę która współgra z twoimi założeniami.Musze przyznac ze to bardzo wygodne stanowisko.

Na pewno wygodniejsze niż wybór drogi, która współgra z cudzymi założeniami ;)

Hosi napisał(a):
Jak widac stworzłeś sobie Jezusa bez komplikacji.Proponuje ci na takiej samej zasadzie spojrzeć na Mahometa,czyli bez optyki "przemocy".

Tak też patrzę. Podobnie jak i na każdego innego człowieka - czy to będzie Matka Teresa czy Al Capone, oceniam ich dokonania na ziemi. Nie wiem, co robią po śmierci i co ewentualnie będą robić na Sądzie Ostatecznym.

Hosi napisał(a):
A w NT to istniała ta "nowoczesna"metoda rozdziału państwa od religii?

Czy to nie Ty dzisiaj w nocy napisałeś: "Prawo do decydowania w tej kwestii jest w kompetencjach władz swieckich które według zasady z listu do Rzymian Bóg uznaje.". Pisałeś przez sen? ;-)

Hosi napisał(a):
A czy te twoje dywagacje bez "komplikacji"to nie jest przypadkowo "prywatne wyjasnianie"?

Po części jest, ale moje dywagacje odnoszą się do wydarzeń z przeszłości, a proroctwo z definicji dotyczy przyszłości.


Cz mar 28, 2013 14:37
Zobacz profil
Post Re: Prorok Mahomet- słowa i czyny (Sunna)
SweetChild napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Islam jest religią miłości, podobnie jak chrześcijaństwo. I podobnie jak w chrześcijaństwie takze i w islamie ludzie mordowali (mordują) niby w imię Boga.
Podobnie, ale jednak skala tej działalności jest w mojej ocenie zupełnie inna, przynajmniej jeśli chodzi o czas teraźniejszy. I nie chodzi mi jedynie o ekstremistów, ale o formy organizacji życia w państwach/ społeczeństwach z dominującą pozycją danej religii.
Albo inaczej pisząc - nikt nie jest bez grzechu, ale jednak co innego incydentalnie ukraść piwo ze sklepu a co innego regularnie trudnić się rozbojami.
Polecam ci więc inkwizycję hiszpańską, czy pogromy Żydów czy noc Bartłomieja - wszystko podobno w imie Boga.
SweetChild napisał(a):
Ja nie twierdzę, że każdy muzułmanin to ekstremista, mam jedynie wątpliwości, czy Koran i przykład Mahometa pomaga czy raczej przeszkadza wyznawcom islamu w pokojowym współistnieniu z innymi ludźmi.
To jest wg mnie błąd, naduzycie. Spójrz na chrześcijan oczami kolonizowanych ludów, wyzyskiwanych, wybijanych, branych w niewolę. Na kolonizatorów idacych przez wszystkie kontynenty z krzyżem w jednej ręce, a mieczem w drugiej.
Patrzeć na islam przez obraz dzisiejszych ekstremistów, to tak jak patrzeć na chrześcijaństwo poprzez zbrodnie ludzi z krzyzem w ręku. Jedno i drugie jest krzywdzące.

Obu zachęcam do obejrzenia filmu "Ludzie Boga" poruszający m.in. współistnienie chrzescijaństwa i islamu. Film nakręcony na podstawie zapisków przeora z Tibhirine wydanych w formie ksiazki pod tym samym tytułem. Nie jest to zwykła ekranizacja, film i ksiazka wspaniale się uzupełniają.

I bardzo proszę, zakończcie tą przepychankę. Nie ma ona zadnego sensu. Cieszmy się nadchodzącymi świętami.


Cz mar 28, 2013 14:52

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Prorok Mahomet- słowa i czyny (Sunna)
Kozioł napisał(a):
Polecam ci więc inkwizycję hiszpańską, czy pogromy Żydów czy noc Bartłomieja - wszystko podobno w imie Boga.

Nie przeczę, że chrześcijanie zapisali wiele ciemnych kart w historii. Nie wiem, jak wygląda to w zestawieniu z islamem, bo nie jestem historykiem i nigdy się w ten temat nie zagłębiałem. Natomiast wiem, jak wygląda sytuacja obecnie, zarówno jeśli chodzi o ekstremistów jak i o państwa, gdzie dane wyznanie jest dominujące.

Kozioł napisał(a):
Patrzeć na islam przez obraz dzisiejszych ekstremistów, to tak jak patrzeć na chrześcijaństwo poprzez zbrodnie ludzi z krzyzem w ręku. Jedno i drugie jest krzywdzące.

Nie chodzi mi o to, aby patrzeć przez obraz ekstremistów, a jedynie o to, aby w całokształcie brać pod uwagę również ten czynnik. W końcu przez nich ludzie tracili/tracą życie, więc nie można ekstremy w bilansie pominąć. Mimo stosunkowo niewielkiej liczebności waga ekstremistów jest istotna.

Kozioł napisał(a):
I bardzo proszę, zakończcie tą przepychankę. Nie ma ona zadnego sensu. Cieszmy się nadchodzącymi świętami.

Nie nazwałbym tej polemiki przepychanką, przynajmniej nie bardziej niż wiele innych wątków na forum. Sensowność z mojej strony jest taka, że chciałbym, aby ktoś przekonał mnie o braku zagrożenia ze strony islamu. Milej się żyje "bezstresowo" ;)

Przyłączyłbym się natomiast do apelu, aby nie popadać w zapalczywość utrudniającą cieszenie się nadchodzącymi Świętami :)


Cz mar 28, 2013 15:34
Zobacz profil
Post Re: Prorok Mahomet- słowa i czyny (Sunna)
SweetChild napisał(a):
Nie przeczę, że chrześcijanie zapisali wiele ciemnych kart w historii. Nie wiem, jak wygląda to w zestawieniu z islamem, bo nie jestem historykiem i nigdy się w ten temat nie zagłębiałem. Natomiast wiem, jak wygląda sytuacja obecnie, zarówno jeśli chodzi o ekstremistów jak i o państwa, gdzie dane wyznanie jest dominujące.
...
Nie chodzi mi o to, aby patrzeć przez obraz ekstremistów, a jedynie o to, aby w całokształcie brać pod uwagę również ten czynnik. W końcu przez nich ludzie tracili/tracą życie, więc nie można ekstremy w bilansie pominąć. Mimo stosunkowo niewielkiej liczebności waga ekstremistów jest istotna.

Jeżeli rzeczywiście chcesz brać pod uwagę, to zainteresuj się historią i zrób to zestawienie.
Nie jestesmy zagrozeni islamem, a chorą ideologią islam wykorzystującą. Sami też przyczynilismy sie do jej rozkwitu walcząc o wpływy nad polami naftowymi w sposób arogancki nie szanując różnic kulturowych.


Pt mar 29, 2013 1:21

Dołączył(a): Śr sty 11, 2012 19:17
Posty: 1188
Post Re: Prorok Mahomet- słowa i czyny (Sunna)
SweetChild napisał(a):
oceniam ich dokonania na ziemi. Nie wiem, co robią po śmierci i co ewentualnie będą robić na Sądzie Ostatecznym.


A jaki jest twój stosunek do Jahwe który zabił na ziemi ok 2,4 mln osób w ST?


Po drugie.
Czy ta formuła "nie wiem" oznacza to, że uznajesz tylko te teksty, które mówią o ziemskim życiu Jezusa,odrzucajac automatycznie wszystkie inne które dotycza Jego sądu nad ludzmi?

Czy twój stosunek do sług bozych którzy dokonywali rzezi w ST jest równiez krytyczny?Czy chodzi tu tylko o Mahometa?

Cytuj:
Nie chodzi mi o to, aby patrzeć przez obraz ekstremistów, a jedynie o to, aby w całokształcie brać pod uwagę również ten czynnik.


No dobrze.To w takim razie proszę o jednoznaczną ocenę Islamu, zgodna z tym co tutaj napisałeś.


Pt mar 29, 2013 6:03
Zobacz profil
Post Re: Prorok Mahomet- słowa i czyny (Sunna)
@Hosi
Pohamuj się. Odpuść. Dziś Wielki Piątek.


Pt mar 29, 2013 8:15

Dołączył(a): Pt mar 08, 2013 23:48
Posty: 438
Post Re: Prorok Mahomet- słowa i czyny (Sunna)
Hosi
Mimo wszystko nie odniosleś się do 270 mln zabitych przez muzułmanów ludzi podczas ich podobjów, a na siłe chcesz, aby ktoś się odnosił do 2,4 mln ofiar ST.
Ja juz kilka razy pisałem, że ST zawiera elementy przemocy. ST był pisany przez ludzi natchnionych, a Koran przez Boga. Człowiek natchniony może się mylić, ale Bóg nie. Co więcej Koran zawiera abrogacje, co świadczy o tym, że sie mylił Allach...
Patrzmy na obecne czasy. Wracacie do czasów średniowiecza, gdzie poziom analfabetyzmu był podobny do dzisiejszego Afganistanu.
Porównujmy "religię" Mahometa obecnie do chrześcijaństwa. Popatrzmy na prawo szariatu zezwalające na mordowanie kobiet, a nie patrzmy na to czy ST na to zezwala. No chyba, że ktos się utożsamia z poziomem wiedzy i inteligencji ówczesnych ludzi.
Dla mnie Mahomet to kłamca i jego "religia" to fałsz, ale nie uważam, że trzeba muzułmanów zabijać.

Popatrzmy na obecne czasy. Co się dzieje w państwach UE, gdzie zakładane są enklay muzułmańskie.

Wesołych Świąt! (BTW: muzułmanie mają zakaż życzenia chrześcijanom Wesołych Świąt....czy to nie jest żałosne?)


Pt mar 29, 2013 10:29
Zobacz profil
Post Re: Prorok Mahomet- słowa i czyny (Sunna)
akbar napisał(a):
Hosi
Mimo wszystko nie odniosleś się do 270 mln zabitych przez muzułmanów ludzi podczas ich podobjów, a na siłe chcesz, aby ktoś się odnosił do 2,4 mln ofiar ST.
Jezeli chcesz sie licytować to przypomnij sobie i potopie, o wycięciu Kananejczyków w Palestynie ... albo współczesnie bardziej - "chrystianizację" ameryki południowej i inne "dzieła" "w imię Pana". Ilu w czasie podpojów wymordowali chrzescijanie?
Lista z której podliczono 2,4mln jest żałośnie niepełna, napisał ją ktos kto nie znał Biblii nawet w stopniu podstawowym.


Akbar, muszę niestety przyznać, że Islam był o wiele bardziej tolerancyjny niż niz chrześcijaństwo. Dopiero od niedawna chrzescijanie nie mordują się wzajemnie "w imię Boga" i nie wycinaja w pień ludów nie chcących sie "nawrócić". Do niedawna (kilkadziesiąt lat) chrześcijanie zyli wsród muzułmanów (teraz niestety często sie wyprowadzają), a muzułmanie z chrześcijańskiej Europy byli rugowani.

Obecna sytuacja w części islamu nie jest normalna.

I proszę ciebie, nie identyfikuj islamu z wahhabitami.

akbar napisał(a):
Wesołych Świąt! (BTW: muzułmanie mają zakaż życzenia chrześcijanom Wesołych Świąt....czy to nie jest żałosne?)
Nie, nie mają generalnie takiego zakazu. Zyczenia swiateczne od Bractwa Muzulmanskiego

Na marginesie: czy wiesz, że twój "imiennik" cesarz Dżalal ad-Din Muhammad Akbar wyznawał Islam i aby podkreslić swoją tolerancję religijną (z której rzeczywiście słynął) miał cztery żony : muzułmankę, chrześcijankę, żydówkę i hinduskę?

Przeciez to bez sensu, bawicie się jak dzieci ptyczkami w nos.


Pt mar 29, 2013 12:25

Dołączył(a): Śr sty 11, 2012 19:17
Posty: 1188
Post Re: Prorok Mahomet- słowa i czyny (Sunna)
akbar napisał(a):
Hosi
Mimo wszystko nie odniosleś się do 270 mln zabitych przez muzułmanów ludzi podczas ich podobjów, a na siłe chcesz, aby ktoś się odnosił do 2,4 mln ofiar ST.


No to popatrzmy nie w liczbach bezwzglednych lecz w stosunku do ogólnej liczby ludnosci w tamtym czasie.

2,4 mln ofiar w ST (liczba ludnosci w tamtym okresie to od ok 27-100 mln.)to procent dość wysoki,nie uważasz?

Trudno mi sie odnieść do liczby 270 mln która podałes, ponieważ nie przedstawiłes żadnych oficjalnych danych.Postaraj sie znależć jakieś zródła ,a ja poszukam informacje na temat ofiar chrzescijanskich najazdów :)

Cytuj:

Ja juz kilka razy pisałem, że ST zawiera elementy przemocy. ST był pisany przez ludzi natchnionych, a Koran przez Boga. Człowiek natchniony może się mylić, ale Bóg nie. Co więcej Koran zawiera abrogacje, co świadczy o tym, że sie mylił Allach...


"Muzłumanie uważają Koran za zapis słów samego Boga(tzn;słów wypowiedzianych przez Boga za pośrednictwem anioła Gabriela do Mahometa,który następnie przekazał te słowa w niezmienionej postaci swoim słuchaczom,a ci z kolei zapamietali je lub zapisali"(Co tak naprawde mówi Koran s8)
"Muzłumanie twierdzą że Koran jest największą z ksiąg jakie powstały pod natchnieniem Boga"(Co tak naprawdę mówi Koran s 31).
Teraz Biblia.
Przeczytaj poniższy artykuł a dowiesz sie że Biblia to równiez zapis słów samego Boga(nie wdając sie w szczegóły dot:przekładów,interpretacji,itp)
http://biblia.wiara.pl/doc/423228.Natch ... a-Swietego
Jak zapewne zdążyłeś zauważyć,Biblia i Koran są bardzo podobne pod względem "natchnienia"

Człowiek natchniony może sie mylić?Nie żartuj!
Abrogacje?Temat rzeka.Jak chcesz sie do tego zabrać?

Cytuj:
Wracacie do czasów średniowiecza, gdzie poziom analfabetyzmu był podobny do dzisiejszego Afganistanu.

Bo takie porównania są najbardziej adekwatne.
Cytuj:
No chyba, że ktos się utożsamia z poziomem wiedzy i inteligencji ówczesnych ludzi.

Przecież społeczeństwo muzłumanskie nie pretnduje do "nowoczesnosci" państw zachodnich, z tego też względu używanie takich kryteriów w mojej ocenie jest nieuprawnione.
Cytuj:
Dla mnie Mahomet to kłamca i jego "religia" to fałsz

Bo w swoich tezach używasz uproszczeń,generalizacji i zniekształceń.
Cytuj:
Popatrzmy na obecne czasy. Co się dzieje w państwach UE, gdzie zakładane są enklay muzułmańskie.

Nie widze w tym nic złego.
Uważam że moralność muzłumanska (nie ekstremizm) może być pewnego rodzaju panaceum na dekadencje państw zachodnich.
Cytuj:
muzułmanie mają zakaż życzenia chrześcijanom Wesołych Świąt....czy to nie jest żałosne?)

Masz jakies zródło na ten temat?
Swoją drogą Świadkowie Jehowy też unikaja tego typu zwrotów uzasadniając to pogańskimi korzenaimi tych świąt.


Wesołych Świąt
Życze Tobie,Sobie i wszystkim Userom mniej emocji podczas dyskusji.


Pt mar 29, 2013 12:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Prorok Mahomet- słowa i czyny (Sunna)
Kozioł napisał(a):
Jeżeli rzeczywiście chcesz brać pod uwagę, to zainteresuj się historią i zrób to zestawienie.

Za słaby w historii jestem, a jednocześnie nie aż tak zdeterminowany, aby poświęcać zagadnieniu wiele dni, tygodni, miesięcy a może nawet lat. Dlatego historię odpuszczam, chociaż wiem, że deformuje to obraz.

Kozioł napisał(a):
Nie jestesmy zagrozeni islamem, a chorą ideologią islam wykorzystującą.

Czyli "islam tak, wypaczenia nie" ;)

Hosi napisał(a):
A jaki jest twój stosunek do Jahwe który zabił na ziemi ok 2,4 mln osób w ST?

Nazwałbym ten stosunek niehistorycznym, tzn. zakładam, że ST to nie kronika historyczna i można traktować opisane tam wydarzenia symbolicznie. Chyba nie jest to nawet herezja.

Hosi napisał(a):
Po drugie.
Czy ta formuła "nie wiem" oznacza to, że uznajesz tylko te teksty, które mówią o ziemskim życiu Jezusa,odrzucajac automatycznie wszystkie inne które dotycza Jego sądu nad ludzmi?

Tak, zasłaniam się klauzulą "żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia". Niech się teologowie męczą ;)

Hosi napisał(a):
Czy twój stosunek do sług bozych którzy dokonywali rzezi w ST jest równiez krytyczny?Czy chodzi tu tylko o Mahometa?

Mój stosunek do sług bozych którzy dokonywali rzezi w ST jest również krytyczny. Jak już pisałem, zakładam, że opisane w ST wydarzenia można traktować symbolicznie, ale nie chciałbym nadwyrężać swojej słabej wiary kolejnymi rzeziami po NT :evil:

Hosi napisał(a):
Cytuj:
Nie chodzi mi o to, aby patrzeć przez obraz ekstremistów, a jedynie o to, aby w całokształcie brać pod uwagę również ten czynnik.

No dobrze.To w takim razie proszę o jednoznaczną ocenę Islamu, zgodna z tym co tutaj napisałeś.

W jakim sensie jednoznaczną? Dobry albo zły? Takiej oceny nigdy nie proponowałem...

Natomiast jeśli chodzi o moją całościową ocenę, to najkrócej ująłbym ją tak: islam jest obecnie jednym z najistotniejszych fundamentów, na bazie których budowane są niebezpieczne ideologie. Biorąc pod uwagę moją (śladową) znajomość Koranu i życia Mahometa mam wątpliwości, czy te ideologie rzeczywiście są wypaczeniem głównego nurtu islamu. Dlatego zakładam, że wskazana jest daleko idąca ostrożność i jestem przeciwnikiem "gaszeniu" wszelkiej krytyki islamu hasłem "religia pokoju, koniec kropka".


Pt mar 29, 2013 14:29
Zobacz profil
Post Re: Prorok Mahomet- słowa i czyny (Sunna)
SweetChild napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Jeżeli rzeczywiście chcesz brać pod uwagę, to zainteresuj się historią i zrób to zestawienie.

Za słaby w historii jestem, a jednocześnie nie aż tak zdeterminowany, aby poświęcać zagadnieniu wiele dni, tygodni, miesięcy a może nawet lat. Dlatego historię odpuszczam, chociaż wiem, że deformuje to obraz.

Zdeformowany obraz juz mocno masz opierając się na hasłach, strachach i niesprawdzonych informacjach. Wystarczy się zainteresowac i lat nie potrzebujesz. Stawianie kategorycznych sądów bez poznania tematu jest po prostu nieuczciwe, podobnie jak wysmiewczy ton dyskusji. Uderzasz sam w siebie, bo równie dobrze wskazując na rzekę niewinnie przelanej krwi mozna sparafrazować: "katolicyzm tak, wypaczenia nie". A to nie jest smieszne, nie jest smieszne mordowanie ludzi pod pozorem narzucenia siła swojego "jedynego słusznego" poglądu.

Wypowiedź typu:
"Biorąc pod uwagę moją (śladową) znajomość Koranu i życia Mahometa mam wątpliwości, czy te ideologie rzeczywiście są wypaczeniem głównego nurtu islamu." jest po prostu nieuczciwa. Idąc twoim rozumowaniem mozna napisac: "Biorąc pod uwage moją śladowa znajomość Biblii i życia proroków mam wątpliwość, czy pogromy Żydów, protestantów, Indian są wypaczeniem katolicyzmu"

Jeżeli chcesz porozmawiać o islamie, to podejmij uczciwą dyskusję. Nieco o islamie znajdziesz np. tutaj, tu, czy tu.


Pt mar 29, 2013 18:29

Dołączył(a): Pt mar 08, 2013 23:48
Posty: 438
Post Re: Prorok Mahomet- słowa i czyny (Sunna)
Kozioł
Widzę, żeś człek poczciwy wiary muzułmańskiej broniący. Masz takie prawo i temu nie zaprzeczam. katolicyzm także wiele razy się staczał poniżej wszelkiej krytyki, ale patrząc na obecne czasy to ludzie wyszli z ciemnoty i potrafią odróżnić dobro od zła. tak z resztą mi się wydaje.
Ale nie o to mi chodzi.
powiedz mi czy uważasz, że Koran został w pełni napisany przez Allacha? czy człowiek wstawił tam chociaz jedno swoje słowo?
Pozdrawaim


Pt mar 29, 2013 23:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Prorok Mahomet- słowa i czyny (Sunna)
Kozioł napisał(a):
Zdeformowany obraz juz mocno masz opierając się na hasłach, strachach i niesprawdzonych informacjach. Wystarczy się zainteresowac i lat nie potrzebujesz.

Wątpię. W katolicyzmie/chrześcijaństwie wyrosłem i nadal nie jestem pewien, który nurt/odłam jest tym prawdziwym. Mimo iż katolicyzm ma hierarchiczną strukturę...

Kozioł napisał(a):
Stawianie kategorycznych sądów bez poznania tematu jest po prostu nieuczciwe, podobnie jak wysmiewczy ton dyskusji. Uderzasz sam w siebie, bo równie dobrze wskazując na rzekę niewinnie przelanej krwi mozna sparafrazować: "katolicyzm tak, wypaczenia nie". A to nie jest smieszne, nie jest smieszne mordowanie ludzi pod pozorem narzucenia siła swojego "jedynego słusznego" poglądu.

Przecież piszę, że nie stawiam żadnych kategorycznych sądów i przyznaję się do nikłej wiedzy. Co w tym nieuczciwego? Jak np. obawiam się GMO, a mało wiem o genetyce, to nie wolno mi pisać o swoich obawach, bo to nieuczciwe?

Poza tym nie jestem przeciwny krytycznemu przyjrzeniu się katolicyzmowi. Mocno krytycznych ocen nie brakuje, także na tym forum. Ale jak tylko ktoś wypowie się krytycznie o islamie, to szybko pojawiają się głosy oburzenia, bo o "religii pokoju" można pisać dobrze albo wcale :?

Kozioł napisał(a):
Wypowiedź typu:
"Biorąc pod uwagę moją (śladową) znajomość Koranu i życia Mahometa mam wątpliwości, czy te ideologie rzeczywiście są wypaczeniem głównego nurtu islamu." jest po prostu nieuczciwa. Idąc twoim rozumowaniem mozna napisac: "Biorąc pod uwage moją śladowa znajomość Biblii i życia proroków mam wątpliwość, czy pogromy Żydów, protestantów, Indian są wypaczeniem katolicyzmu"

Nie widzę tu nic nieuczciwego :-| Czy wątpliwości są luksusem zarezerwowanym dla ekspertów?

Kozioł napisał(a):
Jeżeli chcesz porozmawiać o islamie, to podejmij uczciwą dyskusję. Nieco o islamie znajdziesz np. tutaj, tu, czy tu.

Dzięki za linki, ale aż tak mnie ten temat nie pasjonuje.


So mar 30, 2013 0:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 178 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL