Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 12:12



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6 ] 
 Poszczenie w piątki - dlaczego? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Poszczenie w piątki - dlaczego?
Witam serdecznie. Mam dość ciekawe pytanie:

Mój przyjaciel Portugalczyk twierdzi, że w jego kraju w piątki nie ma obowiązku postu, z wyjątkiem okresu przed Wielkanocą. Można sobie jeść mięsko w każdy dzień tygodnia.

W Polsce podobno jedzenie mięsa w piątki jest grzechem ciężkim...

Skoro wszyscy są równi przed Bogiem, to dlaczego katolik z Porto ma inne prawa i przywileje, niż katolik z Polski???


Śr sie 19, 2009 19:22
Zobacz profil
Post 
no cóż...
w przykazaniach kościelnych ewidentnie pisze że "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach." a dni nakazane to właśnie glownie piątki w całym roku
a co do Portugalczyka to nie wiem... może nie wszędzie ta dokladnie przestrzegają?


Śr sie 19, 2009 19:48

Dołączył(a): Pt sie 14, 2009 19:59
Posty: 149
Post 
Dlaczego pościmy w piątki? Na pamiątkę śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu.

Ogólnie chodzi o samo poszczenie, a Kościół Narodowy w Polsce jako post wyznaczył wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych - kiedy wyznaczano post, mięso było nieco większym luksusem niż dzisiaj, poza tym jest to wyrzeczeniem dla większości ludzi (no raczej nie dla wegetarian) i można przyznać, że zasada ta jest trochę staroświecka, ale już się przyjęła. Zresztą wolisz chyba nie jeść mięsa, niż mieć całodniowy zakaz korzystania z internetu czy picia alkoholu (internet byłby z pewnością większym postem niż mięso, ale co na to babcie, które z niego nie korzystają? A alkohol z kolei nie były wyrzeczeniem dla osób niepełnoletnich, które przecież alkoholu 'nie piją').

Z tego co wiem, to w Niemczech w piątki obowiązuje nieco inny post niż w Polsce, ale w tej chwili nie jestem w stanie sobie przypomnieć, czego sobie niemieccy katolicy odmawiają...

A co do Portugalii - być może rzeczywiście ich post piątkowy jest nieco ubogi, a może coś tam jednak jest.


Śr sie 19, 2009 20:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
W Niemczech też nie poszczą, konkretne kraje regulują to po swojemu.

Dlatego uważam to za idiotyzm. A ponoć to jedna religia.

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


Śr sie 19, 2009 21:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 14, 2009 19:59
Posty: 149
Post 
Cytuj:
W Niemczech też nie poszczą, konkretne kraje regulują to po swojemu.


Przecież wyraźnie napisałem że poszczą, tylko nie pamiętam w jaki sposób.

Religia jest jedna, ale kultur są tysiące i wątpię, aby do każdej można by przypasować jeden konkretny post, który rzeczywiście byłby umartwieniem, przez co uważam postanowienie Kościoła w tej sprawie za całkiem logiczne.

Osobiście - co prawda lubię mięso, ale nie odczuwam jakiegoś wielkiego żalu z powodu niejedzenia go w piątki, więc dla mnie jest to dość średnie umartwienie. Gdyby kazano nam rezygnować z korzystania z internetu w piątki - w ten sposób odrobiłbym chyba wszystkie swoje winy za życia na ziemi (żart).


Śr sie 19, 2009 23:57
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Korzystanie z wyszukiwarki!
viewtopic.php?t=19329&highlight=post+pi%B1tki
viewtopic.php?t=19086&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=post+pi%B1tki

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz sie 20, 2009 6:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL